Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)


Mutfak temizliği tüm kadınların ortak derdi. 🙂 Peki, mutfak temizliği nasıl yapılır? Bu içerikte sizlerle adım adım en kolay mutfak temizliği hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Mutfaklar; yemek pişirilen, yemek servisi yapılan ve yemek dışında zaman geçirilen yaşam alanları haline geldiği için gün içinde en fazla zamanın geçirildiği odalar olmuştur. Bu nedenle mutfakların temiz, ışıl ışıl alanlar olması zorunludur. Peki mutfaklarımız yeterince temiz mi?

Mutfak temizliği için araç gereçlerden büyük mobilyalara, zeminden perdelere kadar genel bir temizlik yapmak gereklidir. Genel temizlik çok yorucu ve uzun süren bir işlem olduğu için size pratik mutfak temizliğinin adımları ile mutfağınızı temizleme fırsatı sunuyoruz. Bu adımları uygulayarak kısa süre de mutfağınızı tertemiz ve ışıl ışıl bir mutfak haline getirebilirsiniz.

1.Ocak temizliğine dikkat!

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Ocak temizliğinde önemli noktalar

Yemek pişirilen ocak her zaman yemek buharı ve yemek atıkları nedeni ile yapış yapış ve kirli bir halde kalır. Yemek pişirme işleminden hemen sonra ocağı fiber bez yardımı ve deterjan kullanarak temizlemeli, ocak üzerinde yemek artığı, kararmış nokta veya kirli bir alan bırakmamalısınız. Yemek pişirme işlemi ardından bu işlemi tekrarladığınızda mutfak içinde pırıl pırıl parlayan bir ocak size her zaman huzur verecektir.

2.Dondurucu ve buzdolabını temizleyin!

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Buzdolabı temizleme konusunda fikirler

Evinizde yer alan dondurucular, buzdolapları çok kısa süre de parlak görüntülerini kaybeden ve kirlenen mobilyalardır. Bu nedenle dolap ve dondurucu içinde kalan uzun süreli yemek, sebze ve meyveleri atmalı temizlik işlemine başlamalısınız. Yarım kova ılık su ile 2 kaşık kadar karbonat, 3 kaşık sirke karıştırıp elde ettiğiniz karışım ile dolap ve dondurucunuzu silmeye başlayabilirsiniz. Silme işlemi sonrasında ışıl ışıl parlayan ve tertemiz olan mobilyalara sahip olacaksınız.

3.Mutfak dolaplarını temizleyin!

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Dolap temizliğinde püf noktalar

Mutfak dolapları mutfak araç ve gereçleri için birer depolama alanı olarak kullanılan, mutfağın düzenli olmasında katkısı büyük olan hacimlerdir. Gün içinde sürekli kullanılan mutfak dolapları en fazla kirlenen alanların başında gelir. Bu nedenle deterjan, su ve sirke karışımı yaparak sünger ve fiber bez yardımı ile kulplarından başlayarak silmelisiniz. Hafta da bir defa silmeniz yeterli olacağı için mutfak içinde ne kadar kullanırsanız kullanın tertemiz mutfak dolaplarına sahip olacaksınız.

4.Evye ve lavabo temizliği

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Evyeler ve lavabolar nasıl temizlenir

Mutfak içinde metalik özellikli olarak yer alan evyeler temizlenmediğinde kararmaya başlayan alanların başında gelir. Bu nedenle evye temizliği hayati öneme sahiptir. Evyeleri karartmadan temizlemenin püf noktası çamaşır suyudur. Çamaşır suyunu bir süngere dökerek evyeyi güzelce silin. Silme işleminden sonra başka bir süngeri ıslatıp evyeyi tekrar sildiğinizde ışıl ışıl ve tertemiz olan, görselliği ile mutfağı aydınlatan bir evyeye sahip olacaksınız. Çamaşır suyu dışında kullanacağınız temizlik ürünleri evyenizin kararmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gereklidir.

5.Elektronik cihazların temizliği

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Elektronik cihazlar konusunda temizlik fikirleri

Mutfak içinde kullanılan mutfak robotu, mikser, mikrodalga fırın gibi elektronik cihazları belirli periyotlarda mutlaka temizlemelisiniz. Bu araç gereçleri bulaşık makinasına atamayacağınız için elinizde temizlemeniz gerekecektir. Bulaşık deterjanı kullanarak elektronik cihazları temizlemeli, üzerinde atık kalmasını önlemelisiniz. Özellikle mutfak robotu ve mikser gibi cihazlarda kalacak atıklar bakteriler için ideal yaşam alanı olacaktır.

6.Mutfak tezgahı düzeni

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Mutfakta tezgah düzeni ve temizliği

Mutfak içinde yer alan mutfak tezgahı çok amaçlı ve kullanışlı bir mobilyadır. Mutfak tezgahı üzerinde kalıcı eşya, araç ve gereç bırakmamalı, günlük olarak mutfak tezgahını çamaşır suyu ile hazırlayacağınız karışım ile silmelisiniz. Mutfak tezgahı için hazırlayacağınız karışıma çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı dışında kimyasal eklememeli, mutfak tezgahının yüzey görünümünü bozmamalısınız.

7.Zemin temizliği

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?(Adım Adım Videolu Anlatım)
Mutfakta zemin temizleme fikirleri

Mutfak temizliğini bitirdikten sonra artık sıra mutfak alanının temizliğine geldi. Mutfak zeminini, zemin türüne göre uygun bir temizlik suyu ile hazırlanan karışımı kullanarak silmelisiniz. Bu silme işlemi hem mutfağın geri kalanını ön plana çıkaracak hem de temizlik işleminin tam anlamı ile yapılmasını sağlayacaktır. Mutfak temizliği sıralı bir şekilde yapıldığında kolay ve az zaman gerektiren bir işlemdir. Ancak kafanıza göre yaptığınızda hem çok fazla zamanınızı alacak hem de sizi daha fazla yoracaktır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak temizliğine ilk olarak tezgah üzerinden başlanmalıdır. Ocak ve tezgahın boşaltılması varsa bulaşıkların bulaşık makinesine yerleştirilmesi ve temizlenmesi işlemi ile mutfağı daha kolay temizleyebilirsiniz.

Mutfak dolabı temizliği için bulaşık deterjanı ile sirkeyi karıştırabilir, mutfak dolabı temizliğinde kullanabilirsiniz.

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x