Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?


Hangi renkler birlikte yıkanır sorusu oldukça merak edilen bir konu. Özellikle hangi renk kıyafetler birlikte yıkanır herkes tarafından soruluyor.

Bu içerikte yıkanacak kıyafetler nasıl ayrılmalı konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Birkaç istisna vardır, ancak genel olarak konuşursak, açık renkli giysiler beyazla yıkanmalıdır. Bunlara açık mavi, lavanta, yeşil ve sarı ile bej, krem ​​ve fuşya dahildir. Açık griler ve pastel tonlar da beyazla yıkamak için güvenlidir. Aynı şekilde beyaz çamaşırlar da beyazlar için kullanılan deterjanla yıkandığında temiz çıkacaktır.

Yıkanacak Kıyafetler Nasıl Ayrılmalı?

Hangi renkler birlikte yıkanır sorusuna ek olarak yıkanacak kıyafetler nasıl ayrılmalı sorusu da gündeme geldiği için bu sorunun en güzel yanıtını aşağıdaki video ile bulabileceğinizi düşündük.

YouTube video

Koyu Renklileri Birlikte Yıkamak?

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?
Koyu renklileri birlikte yıkamak

Koyu renkleri güvenle birlikte yıkamak mümkün olsa da, kıyafetlerinizi renklerine göre ayırmak en iyisidir. Yıkanacak kıyafetler nasıl ayrılmalı sorusuna en güzel cevaplardan biridir. Koyu renkler en az renk geçişi olma eğilimindedir, bu nedenle güvenle birlikte yıkayabilirsiniz. Koyu rengin türü ne olursa olsun, renk geçişi olasılığını önlemek için soğuk su kullanmak en iyisidir. En iyi sonuçlar için, koyu ve açık renkleri birlikte yıkamaktan kaçının. Tişörtler ve elbiseler de dahil olmak üzere açık renkli giysiler, birlikte yıkandığında siyah boya ile bozulabilir.

Açık ve koyu renkli çamaşırları birlikte yıkamadan önce daima ayırın. Koyu renklerin boyası suya sızarak açık renklerin tonunu değiştirebilir. Sonuç olarak, açık gri bir gömleği koyu renk gömlekle aynı makinede yıkamak diğer giysilerin rengini bozabilir. Bu tür renk akmasını önlemek için önce koyu rengi kendi başına yıkayın. En iyi sonuçlar için hafif bir deterjan ve soğuk su kullanın.

Yeni Kıyafetleri Açık Renkli Kıyafetlerle Yıkamayın!

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?
Yeni kıyafetleri açık renkli kıyafetlerle yıkamayın

Hangi renkler birlikte yıkanır sorusuna en önemli cevaplardan bir tanesi yeni kıyafetleri açık renkli kıyafetlerle yıkamamaktır. Mümkün olduğunda, yeni satın aldığınız yepyeni giysileri daha açık renkli giysilerle yıkamaktan kaçının. Çoğu zaman, koyu renkli giysilerdeki boya, açık renkli giysilere sızarak renkleri bozar. Bunu önlemek için, yeni giysileri yıkarken birkaç ayrı giysi paketi almayı deneyin. Yıkama işlemi sırasında renk akıyor, bu nedenle giysilerinizin renk değiştirmesini önlemek için kumaş tazeleme tozu kullanmayı düşünebilirsiniz.

  • Yepyeni renkli giysilerinize leke bulaşmasını önlemek için her bir parçayı dikkatlice inceleyin.
  • Yeni renkli giysiler yıkıyorsanız, giysiyi ters çevirin.
  • Deterjan kullanarak yumuşak bir programda yıkayın.
  • Yeni renkli giysileri yıkarken, renkleri bozmamak için yumuşak veya orta yıkama programını seçin.

Beyazları, Parlak Renkli Giysilerle Yıkamayın!

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?
Beyazları parlak renkli giysilerle yıkamayın

Beyazlarınızın sararmasını önlemenin en kolay yollarından biri, onları parlak renkli giysilerle yıkamaktan kaçınmaktır. Parlak renkli giysiler beyazları kolayca lekeleyebilir ve griye çevirebilir. Ayrıca çok sık yıkamak solmalarına ve matlaşmalarına neden olur. İp perde temizliği hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bir içerik!

Yeni ve Eski Kıyafetleri Birlikte Yıkamayın!

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?
Yeni ve eski kıyafetleri birlikte yıkamayın

Yeni ve eski çamaşırları aynı anda yıkamaktan kaçınmalısınız. Bazı kumaşlar yıkama sırasında birbirine zarar verebilir, bu nedenle birlikte yıkamaktan kaçının. Yıkama suyuna yarım bardak sirke eklemek renklerin akmasını ve yeni kıyafetlerin yıpranmasını önleyecektir. Aynı zamanda doğal bir yumuşatıcı görevi görecektir.

Giysiler çok narin değilse, aynı yıkamada asla koyu ve açık renkleri karıştırmayın. Daha koyu giysiler kanayabilir ve bu rengi bozar. Kalıcı boyalar içeren giysiler satın almak ve bunları ayrı olarak yıkamak en iyisidir. Son olarak, yıkama talimatlarını her zaman dikkatlice okumayı ve beyazları ve açık renklileri ayrı yıkamayı unutmayın. Koyu ve açık renkli kıyafetleri bir arada yıkamaktan kaçının. Hassas programı seçmek, renk sızmasını azaltmaya yardımcı olacaktır. Emin değilseniz, soğuk su seçin ve deterjan kullanmayın.

Açık Renkli Giysileri Koyu Renkli Giysilerle Yıkamayın!

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır, Kıyafetler Nasıl Ayrılır?
Açık renkli giysileri koyu renkli giysilerle yıkamayın

Açık ve koyu renkleri ayrı tutarak renk geçmelerini önleyebilirsiniz. Koyu giysiler, açık renklerden daha fazla boya akmasına neden olur. Bu yüzden yeni açık renkli çamaşırlarınızı yıkarken öncelikle onları ayırmalısınız. Bu, açık rengin koyu renklerinize bulaşmasını önleyecektir. Ayrıca açık renkli çamaşırlarınızı yıkayıcıya koymadan önce bir kova sabunlu suda 30 dakika bekletebilirsiniz. Mümkünse, rengin eşit şekilde yayılması için iki renk yükünü ayırın.

Koyu ve açık renkli çamaşırları aynı anda yıkamayın. Mümkünse, çamaşırları ağırlıklarına göre ayırın. Koyu mavi çamaşırları her zaman açık renkli olanlardan ayrı yıkayın. Koyu renkli giysiler, koyu renkli giysilerle yıkandığında solabilir. Bu sorunu önlemek için açık renkli çamaşırları renklerine göre ayırın. Bir çamaşırın rengi çok koyuysa, onu ayrı bir yıkayın. Pinterest‘e de göz atın!

Sıkça Sorulan Sorular

Giyecekler yıkanmadan önce nasıl ayrılmalıdır?

Kıyafetler yıkanmadan önce mutlaka cinsine göre ayrılmalıdır. Daha sonra renklerine göre ayırmak doğru bir adım olacaktır. İç çamaşırları, çorapları ve normal kıyafetleri ayırarak çamaşır makinesinde yıkamadan önceki adımı tamamlamış olursunuz.

Karışık renkli kıyafetler nasıl yıkanır?

Renkli çamaşırlar genellikle 40°, 30° ve soğuk suda yıkanabilir.
Karışık renkli kıyafetler en az 30° en fazla da 40°’de yıkanabilir. Ayrıca soğuk su ile yıkamak da doğru bir hamledir.

Yorum yapın