perde siparişi

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?Kış aylarında ısınma aracı olarak kullandığımız doğalgaz doğru kullanıldığında en güvenilir ve ekonomik yakıttır. Doğalgaz küçük önlemlerle daha da tasarruflu kullanılabilir peki kombide petek vanasını kısmak tasarruf sağlar mı ya da petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı? diye düşünmeden edemiyoruz.Soğuk havaların iyice kendini hissettirmeye başladığı günlerde yüksek fatura ödemek istemeyenler çareyi kullanmadığı odaların petekleri kapatmak, ya da sabahları evden çıkarken evde kimse olmadığı için tamamen doğalgaz kapatma yolunu doğru buluyorlar. Petekleri tamamen kapatırsak evimizin içerisindeki eşyalar ve duvarlar kısa süre içerisinde soğuyacaktır bu sebeple geri açtığımızda ısınmak için doğalgazın derecesini fazlasıyla yükseltmeniz gerekecektir.

Peteklerinizi tekrar açtığınızda arttırdığınız yüksek ısı sebebiyle faturanıza büyük tutarlarlarla yansıyacaktır. Bu sebeple petekleri kapatmak düşündüğünüz gibi doğalgaz tasarruf sağlamaz.

Petekleri Kısmak Tasarruf Sağlar Mı ?

Petekleri Kısmak Tasarruf Sağlar Mı ?

Peteklerin vanalarını kısmak tasarruf sağlar.  Vanaları kısarsak eğer sıcak suyu ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarır. Bu sayede ısı evin içinde dengeli bir şekilde dağılmış olur.  Bu sayede ısıdan ve enerjiden tasarruf etmiş oluruz. Petekleri kapatmak yerine vanaları kısmak daha avantajlı olur.

MUTLAKA OKUYUN:  Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?(Videolu)


İlginizi Çekebilir: Petek havası alma nasıl yapılır öğrenmek için bağlantıya tıklayınız.

Gece Yatarken Kombiyi Kapatmak

Gece Yatarken Kombiyi Kapatmak

Gece yatarken kombide petekleri kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz Gece yatarken kombiyi kapattığımızda duvarlar, eşyalar soğurlar. Sabah uyandığınızda evin içerisi soğuk olur bu yüzden evi çabucak ısıtabilmek için kombiyi yüksek ısıda açmak zorunda kalırsınız.

Kombiyi gece kapatmak yerine en düşük ısı seviyesinde açık bırakırsanız. Sabah yüksek derecede çalıştıracağınız kombi gece açık kalan düşük derecedeki den 2 kat daha fazla yakıt harcar. Petekleri kapatmak size tasarruf sağlamaz.Petek Sayısı Faturayı Etkiler Mi?

Petek Sayısı Faturayı Etkiler Mi ?

Odanızın büyüklüğüne göre petek sayısı değişiklik gösterebilir. Eğer odanız küçük fakat petek sayılarınız fazla ise kombinizi derecesi düşük kullanmanız gerekmektedir. Çünkü içeride haddinden fazla sıcaklık oluşacaktır bu sayede faturanızda büyük artış gösterebilir bu yüzden de tasarruf etmiş olamazsınız. Eğer odanız büyük fakat petek sayınız yetersiz geliyor ise derecesini yükselterek ısınızı dengeleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Petek temizliği nasıl yapılır işte detaylar!

Petek Kapatmak Kombiye Zarar Verir Mi ?

Petek Kapatmak Kombiye Zarar Verir Mi ?

Petekleri kapatırsam doğalgaz tasarruf etmiş olur ve faturam az gelir diye düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Doğalgaz kullanan insanların bir çoğu tasarruf edebilmek adına yanlış kullanımdan dolayı daha çok zarar ediyorlar. Kombide petekleri kapatma evin kısa sürede tamamen soğumasına neden olur.

MUTLAKA OKUYUN:  Lake Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Yapılır?Bu yüzden geri açtığımızda evi tekrar ısıtabilmek için daha fazla yakıt harcarız. Doğalgaz kapatma ekonomik yönden bizi büyük zarara uğratır.  Tek petek çalıştığında diğer peteklere su ulaşmayacağı için, su basınçlı olarak dönüş yapacaktır. Bu durumda tesisat içerisinde geri tepmelere neden olur böylelikle kombi içindeki pompa ısınır ve zarar görür. En sağlıklısı ise 3-4 adet peteğin çalıştırılmasıdır. Bu sayede su dolaşımında basınç nedeniyle geri tepme olmayacağı için maksimum derecede ısınma sağlayacaktır.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x