Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?

Petekleri kapatmanın evinizde önemli bir tasarruf sağlayıp sağlamadığı konusundaki tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Ancak, bu sıcaklık ayarının gerçekten faturalarınızı azaltıp azaltmayacağını merak ediyor musunuz? Gelin, petekleri kapatmanın gerçekten tasarruf sağlayıp sağlamadığını detaylıca inceleyelim!

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?
Petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı?

Soğuk havaların iyice kendini hissettirmeye başladığı günlerde yüksek fatura ödemek istemeyenler çareyi kullanmadığı odaların petekleri kapatmak, ya da sabahları evden çıkarken evde kimse olmadığı için tamamen doğalgaz kapatma yolunu doğru buluyorlar. Petekleri tamamen kapatırsak evimizin içerisindeki eşyalar ve duvarlar kısa süre içerisinde soğuyacaktır bu sebeple geri açtığımızda ısınmak için doğalgazın derecesini fazlasıyla yükseltmeniz gerekecektir.

Peteklerinizi tekrar açtığınızda arttırdığınız yüksek ısı sebebiyle faturanıza büyük tutarlarla yansıyacaktır. Bu sebeple petekleri kapatmak düşündüğünüz gibi doğalgaz tasarruf sağlamaz.

Petekleri Kısmak Faturayı Etkiler mi?

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?
Petekleri kısmak tasarruf sağlar mı ?

Petekleri kısmak, doğalgaz faturasını etkileyebilir. Peteklerinizi kısmak, oda sıcaklığını düşürür ve bu da enerji tüketimini azaltabilir. Ancak, petekleri tamamen kapatmak yerine kısmak daha etkili olabilir. Tamamen kapatmak, bazı durumlarda boruların donmasına ve ısıtma sisteminin daha fazla enerji harcamasına neden olabilir. Dolayısıyla, petekleri dengeli bir şekilde ayarlamak, hem konforunuzu sağlar hem de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Bu noktada “Petek kapatmak fatura düşürür mü?” sorusuna da net bir şekilde faturayı düşürdüğünü söyleyebiliriz. 7 peteğin açık olması ile 2 peteğin açık olması aynı değildir. Dolayısıyla petek kapatmak faturayı düşürecektir.

YouTube video

Gece Yatarken Kombiyi Kapatmak

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?
Gece yatarken kombiyi kapatmak

Gece yatarken kombide petekleri kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz Gece yatarken kombiyi kapattığımızda duvarlar, eşyalar soğurlar. Sabah uyandığınızda evin içerisi soğuk olur bu yüzden evi çabucak ısıtabilmek için kombiyi yüksek ısıda açmak zorunda kalırsınız.

Kombiyi gece kapatmak yerine en düşük ısı seviyesinde açık bırakırsanız. Sabah yüksek derecede çalıştıracağınız kombi gece açık kalan düşük derecedeki den 2 kat daha fazla yakıt harcar. Petekleri kapatmak size tasarruf sağlamaz.

Petek Sayısı Faturayı Etkiler Mi?

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?
Petek satısı faturayı etkiler mi?

Odanızın büyüklüğüne göre petek sayısı değişiklik gösterebilir. Eğer odanız küçük fakat petek sayılarınız fazla ise kombinizi derecesi düşük kullanmanız gerekmektedir. Çünkü içeride haddinden fazla sıcaklık oluşacaktır bu sayede faturanızda büyük artış gösterebilir bu yüzden de tasarruf etmiş olamazsınız. Eğer odanız büyük fakat petek sayınız yetersiz geliyor ise derecesini yükselterek ısınızı dengeleyebilirsiniz.

Petek Kapatmak Kombiye Zarar Verir mi ?

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?
Petek kapatmak kombiye zarar verir mi?

Petekleri kapatırsam doğalgaz tasarruf etmiş olur ve faturam az gelir diye düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Doğalgaz kullanan insanların bir çoğu tasarruf edebilmek adına yanlış kullanımdan dolayı daha çok zarar ediyorlar. Kombide petekleri kapatma evin kısa sürede tamamen soğumasına neden olur.

Bu yüzden geri açtığımızda evi tekrar ısıtabilmek için daha fazla yakıt harcarız. Doğalgaz kapatma ekonomik yönden bizi büyük zarara uğratır.  Tek petek çalıştığında diğer peteklere su ulaşmayacağı için, su basınçlı olarak dönüş yapacaktır. Bu durumda tesisat içerisinde geri tepmelere neden olur böylelikle kombi içindeki pompa ısınır ve zarar görür. En sağlıklısı ise 3-4 adet peteğin çalıştırılmasıdır. Bu sayede su dolaşımında basınç nedeniyle geri tepme olmayacağı için maksimum derecede ısınma sağlayacaktır. Yoğuşmalı kombi için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kombi açıkken petekleri kapatmak zararlı mı?

Kombi açıkken petekleri kapatmak, sistemi dengesizleştirip zarar verebilir. Kombi, devir-daimi sağlamak için sürekli çalışmalıdır. Petekleri kapatmak, ısıtma verimini düşürebilir ve cihazın daha sık devreye girmesine neden olabilir, uzun vadede enerji kaybına yol açabilir.

Petek sayısı faturayı nasıl etkiler?

Petek sayısı faturayı nasıl etkiler sorusunu bir örnek üzerinden anlatabiliriz. Bir evde odalar küçük ancak kalorifer petek sayınız fazla ise kombiyi daha düşük derecede kullanabilirsiniz. Petek sayısının artması faturanızı olumsuz etkiler. Kullanılmayan peteklerin kapatılmasını öneriyoruz. Bu şekilde kombiden gelen ısı daha verimli olacak şekilde dağıtılacak ve faturaya olumlu katkı sağlayacaktır.

Petekleri açıp kapatmak faturayı etkiler mi?

Petekleri açıp kapatmak faturanızı olumsuz etkileyebilir. Petekleri sürekli açıp kapatmanın tasarruflu bir yöntem olmadığını belirtmek gerekiyor. Petekleri kapatmak yerine düşük sıcaklıklarda sürekli olarak çalıştırarak evin daha verimli bir şekilde ısıtılması ve ısının sabitlenmesi hedeflenmelidir.

Yoğuşmalı kombide petek kapatmak tasarruf sağlar mı?

Yoğuşmalı kombide petek kapatmak tasarruf sağlar mı sorusuna cevap verecek olursak, yoğuşmalı kombi için bir evin alt yapısı uygun olmalıdır. Eski tip kombilere göre evde daha fazla petek olması yoğuşmalı kombinin tasarruflu çalışmasını sağlayacaktır. Bazı petekleri de kapatmak belli miktarda tasarruf sağlayacaktır.

Yorum yapın