100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?

100, 120, 150, 200 evler için metrekareye ne kadar demir gideceği merak konusu. Müstakil ev ya da daire için 100 metrekare eve kaç ton demir gider sorusu sıklıkla soruluyor. 100 m2 ev maliyeti için en büyük gider kalemlerinden biri olan demirin miktarını ortalama olarak sizlere sunarak fikir vereceğiz.

100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?
100 metrekare eve kaç ton demir gider?

Ev yapmak isteyenlerin en önemli maliyetini inşaat demiri oluşturuyor. Ev yapımının temel yapısını oluşturan demir ev inşaatlarında; temel başta olmak üzere tabliye, kolon ve çatılarda kullanılıyor. İnşaat maliyetinin en büyük gideri inşaat demirine harcanır. Özellikle ev yaptırmak isteyenler tarafından Bir daireye kaç ton demir gider?” sorusu soruluyor, cevabı merak ediliyor. Yazının devamında 100 metrekare eve ne kadar demir gider sorusunun cevabını öğreneceksiniz.

100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?
100 metrekare eve ne kadar demir gider?

Bir Daireye Kaç Ton Demir Gider?

Ortalama bir dairenin yapımı için demir miktarını aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Elbette ki bu miktarlar dairenin metrekaresi, deprem riski ve kat sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Ortalama Bir Daire için Demir HarcamasıTon Miktarı
Daire Temeli3-4 ton
Kolon1-2 ton
Tabliye1-2 ton
TOPLAM5-8 ton

100 metrekare bir ev için ortalama olarak 5-9 ton aralığında demir harcanır. Her bir kat için sonradan yapılacak daireye ortalama olarak 3-4 ton demir gider.

1 daireye kaç ton demir gider sorusuna en net cevap ortalama 6-7 tondur.

100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

100 metrekare eve kaç ton demir gider sorusuna aşağıdaki tablo ile cevap verelim.

100 Metrekare Ev için Demir HarcamasıTon Miktarı
Ev Temeli4 ton
Kolon1,5 ton
Tabliye1,5 ton
TOPLAM7 ton

Tabloya göz atacak olursak 100 metrekare bir ev için ortalama 7 ton civarı demir gidecektir. Hesaplama bir kat üzerinden yapılmıştır. Her kat için ortalama olarak 3 ton demir eklenir. Her kat yükseldiğinde demir malzemesi oranı azalacaktır. Bir evin demir harcaması en çok temel ile birlikte ilk kattadır.

100 metrekare evde 1 kolon üzerinde 4 adet 16’lık donatı kullanılır. Ortalama olarak 1 kolona 120 kg civarında demir gider. Bazı evlerde de kolonlarda 6 adet 14’lük donatı kullanılabilir.

120 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

120 metrekare eve kaç ton demir gider sorusu için;

  • Evin temeli için 4-5 ton demir gider.
  • Kolon ve tabliye için ortalama olarak 3 ton demir harcanır.
  • 120 metrekare eve ortalama olarak 7-8 ton civarı demir harcanır.
  • 120 m2 bir ev için dairenin metrekaresine ortalama olarak 35-45 kg demir harcaması söz konusudur.

120 metrekare eve kaç ton gider sorusuna ortalama olarak 8 ton demir gidebileceğini söyleyebiliriz. Elbette bu miktar evin projesine ve bölgenin deprem risklerine göre değişecektir.

İlginizi Çekebilir: 100 M2 Eve Kaç Torba Alçı Gider? sorusu için bağlantıya tıklayın!

150 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

150 metrekare eve kaç ton demir gider sorusu için;

  • Evin temeli için 5-6 ton demir gider.
  • Kolon ve tabliye için ortalama olarak 4 ton demir harcanır.
  • 150 metrekare eve ortalama olarak 9-10 ton civarı demir harcanır.

150 metrekare eve kaç ton gider sorusuna ortalama olarak 9 ton demir gidebileceğini söyleyebiliriz. Yapılacak ev için bodrum yapılıp yapılmayacağı ile kat sayıları demir miktarını değiştirebilir.

200 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

200 metrekare eve kaç ton demir gider sorusu için;

  • Evin temeli için 7 ton demir gider.
  • Kolon ve tabliye için ortalama olarak 5 ton demir harcanır.
  • 150 metrekare eve ortalama olarak 12 ton civarı demir harcanır.

200 metrekare eve kaç ton gider sorusuna ortalama olarak 12 ton demir gidebileceğini söyleyebiliriz. Bu miktar evin projesine ve bölgenin deprem risklerine göre değişecektir. 200 metrekare evi 2 katlı olarak düşünürseniz ortalama olarak demir miktarı 20 tona çıkacaktır. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki örneklere göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Temele kaç ton demir gider?

100 metrekarelik bir evin temeline ortalama olarak 3-4 ton demir harcaması söz konusudur. Evin temeli yapılırken bodrum yapılıp yapılmayacağı ton miktarını etkileyecektir. Bununla birlikte evin yapıldığı bölge ve diğer ihtiyaçlar evin ton miktarını değiştirecektir.

2 katlı eve kaç ton demir gider?

2 katlı eve demir miktarı hesaplanırken metrekare dikkate alınır. 100 metrekare 2 katlı evin temeli için ortalama olarak 4 ton, kolon için 4 ton, tabliye için 4 ton olmak üzere toplam 12 ton demir gidecektir.

Müstakil eve ne kadar demir gider?

Müstakil bir ev için ortalama olarak 6 ton kadar demir harcanır. 100 m2 müstakil bir evi baz alarak hesaplama yapıldığında temel için 4 ton, kolon ve tabliyeler için 1’er ton demir tüketimi olacaktır. Müstakil evin demir hesaplanması yaparken evin bodurumu olup olmaması da durumu etkilemektedir. Bu durum demir miktarını değiştirecektir.

Metrekareye ne kadar demir gider?

Ev yapım maliyetini en çok etkileyen malzeme olan demir için metrekareye ortalama ne kadar demir gideceği ile ilgili sorular çok fazla merak ediliyor. Ev yapımında temel için metrekareye ortalama 40 kg demir gider. 100 metrekare bir ev için 1 m2’lik alana her şey dahil 75 kg demir harcaması söz konusu olacaktır.

Tek katlı eve kaç ton demir gider?

Tek katlı bir evin inşaatında kullanılacak demir miktarı değişkenlik gösterse de ortalama olarak 5-8 ton aralığında demire ihtiyaç duyulmaktadır. Evin büyüklüğüne ve evde kullanılan yapı malzemelerine bağlı olarak tek katlı ev için demir miktarı farklılaşabilir.

Radye temele kaç ton demir gider?

Radye temel için kullanılacak demir miktarı inşaat projesinin özelliklerine ve bina tasarımına bağlı olarak değişebilmektedir. Zemin koşulları, bina yükleri ve diğer tasarım faktörleri göz önüne alındığında ortalana olarak 4-5 ton demir ihtiyaç duyulur.

Yorum yapın