1+1, 2+1, 3+1, 4+1 Ev Ne Demek? Evlerde Kaç Oda Olur?


1+0, 1+1, 2+0, 2+1, 3+1, 4+1 ev ne demek soruları ev kiralayacak ya da satın alacaklar tarafından sıklıkla soruluyor. Bu tarz terimler konut piyasasında sıklıkla kullanıyor. Peki, sizlerin de mutlaka duymuş olduğu bu terimler ne demek ve bu tarz evlerde kaç oda olur? Daire tipleri ile ilgili merakınızı gidermek istiyorsanız içeriği okumaya devam edebilirsiniz.


1+1, 2+1, 3+1, 4+1 Ev Ne Demek? Evlerde Kaç Oda Olur?
Evlerde kaç oda olur?

Konut sektöründe 1+0, 1+1, 2+0, 2+1, 3+1, 4+1 kavramları kafanızı karıştırmasın. Bu terimlerin her birinin farklı anlamı var. Bu kavramlar evde bulunan oda sayısına göre belirleniyor. Örneğin, 3+1 denildiğinde akla evin 3 odası ile 1 salonunun olduğu akla gelmelidir. Sonuç olarak 3+1 bir ev için 3 oda ile birlikte 1 salon, tuvalet ve banyo ile mutfağının olduğunu söyleyebiliriz. Çok nadir olsa da bazı evlerde salon içerisinde mutfak olabiliyor. Buna da oturmalı mutfak ya da açık mutfak denilebiliyor. Şu detayı da belirtmek gerekiyor: Mutfak, tuvalet ve banyo gibi odalar tüm evlerde bulunduğu için oda sayısına dahil edilmiyor. Örnek vermek gerekirse 1+1 evde salon ve yatak odası şeklinde yorum yapabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!


Bir daire seçmeye karar verme aşamasındaysanız yaşam tarzınızı, bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak önemlidir. Farklı daire türlerini ve özelliklerini anlayarak bilinçli bir karar verebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun mükemmel evi bulabilirsiniz.

1+0 Ev Ne Demek? 1+0 Evde Kaç Oda Olur?

1+0 evler sadece tek odadan oluşan evlere denilmektedir. Hem oturma odası hem mutfak hem de yatak odasının bir arada olduğu küçük bir alandan oluşan evlerdir. Küçük ve dar olması sebebiyle bekar ve öğrencilere yönelik tasarlanmıştır. 1+0 evlerde elbette banyo, tuvalet ve mutfak da yer almaktadır. 1+0 daireler yatak odası, oturma odası ve mutfağın birleşiminden oluştuğu için oldukça tasarruflu daire konumundadır.


 • 1+0 evler sadece 1 odadan oluşur.
 • 1+0 evler ortalama olarak 0-30m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

1+1 Ev Ne Demek? 1+1 Evde Kaç Oda Olur?

1+1 evler bir salon ile bir odadan oluşan evlere denilmektedir. Tıpkı 1+0 evlerde olduğu gibi genellikle öğrenci ve bekarlar tarafından tercih ediliyor. Bir evde olmazsa olmaz mutfak, tuvalet ve banyo da evin içerisinde yer alıyor. 1+1 evlerde mutfak salon içerisinde yer alır. Alandan tasarruf sağlamak için mutfak genellikle salona eklenerek daha efektif alan kullanımı sağlanır. 1+1 dairelerde bir oda ile birlikte bir de salon vardır.

 • 1+1 evler sadece 1 oda ve salondan oluşur.
 • 1+1 evler ortalama olarak 30-50m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

2+0 Ev Ne Demek? 2+0 Evde Kaç Oda Olur?

2+0 evler iki odadan oluşan evlere denilmektedir. Salonsuz ev olarak da ön plana çıkmaktadır. Metrekare cinsinden yine küçük olması bakımından öğrenci ve bekarlar tarafından rağbet görmektedir. 2+0 evlerde de banyo, tuvalet ve mutfak yer almaktadır. Bu tarz evlerde odanın biri oturmak için diğeri ise yatak odası olarak kullanılmaktadır.


 • 2+0 evler sadece iki odadan oluşur.
 • 2+0 evler ortalama olarak 40-60m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

2+1 Ev Ne Demek? 2+1 Evde Kaç Oda Olur?

2+1 evler iki oda ve bir salından oluşan evlere denilmektedir. 2+1 ev içinde banyo, tuvalet ve mutfak da yer alır. Bunlar elbette ki rakamlar içerisine dahil edilmez. 2+1 evler en çok tercih edilen ikinci daire tipi olarak dikkat çekiyor.

 • 2+1 evler iki oda ve bir salondan oluşur.
 • 2+1 evler ortalama olarak 60-100m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

3+1 Ev Ne Demek? 3+1 Evde Kaç Oda Olur?

3+1 evler üç oda ve bir salondan oluşan evlere denilmektedir. 3+1 evlerde mutfak, banyo ve tuvalet de ayrıca yer almaktadır. Konut sektöründe en çok 3+1 evler tercih edilmektedir. Bunun sebebi, çekirdek aile yapısına en uygun ev olmasıdır. 3+1 evlerde alan tasarrufu sağlamak için mutfak oturmalı Amerikan mutfak olarak da tasarlanabilmektedir.


 • 3+1 evler üç oda ve bir salondan oluşur.
 • 3+1 evler ortalama olarak 100-150m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

4+1 Ev Ne Demek? 4+1 Evde Kaç Oda Olur?

4+1 evler dört oda ve bir salondan oluşan evlere denilmektedir. 4+1 evlerde de mutfak ve banyo-tuvalet yer alıyor. Konut sektöründe lüks ev statüsünde yer alan 4+1 evlere genellikle kalabalık aileler tercih etmektedir. 4+1 evler sadece dört oda ve bir salondan oluşmazlar, bunun yanında giyinme odası, ebeveyn banyosu gibi ekstre alanların da olduğu bilinmelidir. Evin dekoruna, metrekaresine ve mimari yapısına göre planlanmaktadır.

 • 4+1 evler dört oda ve bir salondan oluşur.
 • 4+1 evler ortalama olarak 150-200m2 arasında bir ölçüye sahiptir.

ÖZETLE:


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Müstakil Ev Modelleri ve Planları 2022

Bir daire için 3+1 tabiri kullanıldığında dairenin 3 oda ile bir salondan oluştuğunu anlamalıyız. + işaretinin sol tarafındaki rakam evdeki oda sayısının temsil ederken sağ tarafındaki rakam salon sayısını temsil eder. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki örneklere göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1+1 evlerde yaşamanın avantajları nelerdir?

1+1 evlerde yaşamanın avantajları arasında daha az bakım gerektirmesi, daha az enerji tüketimi, daha az yer kaplaması ve daha az maliyetli olması sayılabilir. Ayrıca, küçük bir evde yaşamanın avantajları arasında daha az temizlik yapmak, daha az eşya saklamak ve daha az zaman harcamak gibi avantajlar da bulunabilir.

1+0 daire nasıl olur?

1+0 daire, bir oda ve tuvalet-banyodan oluşan küçük ve sade bir ev tipidir. Bu tip evler genellikle tek kişilik ya da çiftler için uygundur. Bu tip evlerde mutfak ve yemek alanı genellikle oda içinde yer alır. 1+0 daireler, genellikle şehir merkezinde ya da iş merkezlerinde bulunan yerleşim bölgelerinde bulunur, çünkü bu bölgelerde alan sınırlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konteyner Villa Modelleri ve Fiyatları 2021
Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x