Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)

Sararan mutfak dolapları, zamanla oluşan lekeler ve kirlerle mücadele etmek bazen zorlayıcı olabilir; ancak, parlatıcı temizlik ipuçları ve etkili yöntemlerle, mutfak dolaplarınızın eski canlılığına kavuşmasını sağlamak oldukça mümkündür. Sizi sararan mutfak dolaplarından kurtaracak pratik çözümleri keşfedin!

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Hemen hemen her evde ciddi bir problem olan bu durumla ilgili sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir ve sararan mutfak dolabı nasıl beyazlar sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Sararan mutfak dolabı mutfağınızın genel dekorasyonu için oldukça negatif bir görüntünün oluşmasına neden olur. Mutfak dolaplarının sararma nedenlerinden biri de mutfağın doğrudan güneş ışığına maruz kalmasıdır.

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Güneşten sararan mutfak dolapları

Güneşten sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunu da gündeme getiren böyle durumlar için de çeşitli önlemler alıp farklı temizleme yöntemlerine baş vurabilirsiniz. Bu yazımızda beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir ve sararan beyaz eşyalar nasıl temizlenir sorularına da cevap aramaya çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: Amerikan tarzı mutfak dolapları için daha önce kaleme aldığım Amerikan mutfak modelleri yazımı okuyabilirsiniz.

YouTube video

Güneşten Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararmış mutfak dolapları

Güneşteki ultraviyole ışınları doğrudan mutfak dolabı kapaklarınıza geldiği takdirde kullanılan malzeme kalitesine bağlı olarak birtakım problemler yaşamanız kaçınılmazdır. Piyasada şu anda kullanılan malzemelerin bir kısmı Çin’den ithal edilmektedir ve maalesef kalitesi oldukça düşüktür. Bu kapakların sararma riski de oldukça yüksektir.

Beyaz mebran kapak sararır mı sorusunun yanıtı aslında kullanılan malzeme ve dolapların doğrudan güneş ışığı ile temas süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Beyaz mebran kapakların kalitesiz malzeme ve tutkal kullanımı ile sararması çok kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Bunun yanında kaliteli malzemeler ile üretilmiş olsa dahi güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması gerekiyor.

Peki, mutfak dolaplarım sarardı ne yapmam gerekiyor diye sorarsanız bu sararmanın nedenini bulmanız gerekecektir. Perdenin az kullanıldığı ve güneşi bol alan bir mutfaktaki mebran malzemenin sararması maliyeti en yüksek problemdir. Bu sararma tamamen malzeme ile alakalı olduğu için temizleyerek bunun giderilmesi mümkün değildir. Gövdenin sabit kalarak üst kapağın komple değişmesi gerekir. Bu sebeple sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabı biraz da sararma çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Hazır mutfakta temizlik varken mutfak dolabı düzenlemek olmaz, mutfak dolabı düzenleme için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Hangi Deterjanla Silinir?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir

Mutfak dolaplarının temizliğinde üretim malzemesine göre davranmak doğru çözüm olacaktır. Parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabı da genel ve özel olarak cevaplanabilir. Kirlere anında müdahale etmek tüm dolap temizliğinde olduğu gibi parlak mutfak dolaplarının temizliğinde de önemlidir.

Bunun yanında parlak mutfak dolapları çizilmelere karşı daha hassas olduğu için kimyasal aşındırma gücü yüksek olan temizlik ürünleri kullanmamak gerekir. Cam sil, beyaz sirke, Arap sabunu gibi temizleyeciler kullanarak parlak yüzeye sahip dolapları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Mutfak dolap temizliği için öncelikle kirlenmenin en aza indirgenmesi gerekir. Temizliğin kolay yapılmasını sağlayacağından koruyucu önlemler açısından gerekli olan yöntemlerden biri de kaliteli ve mutfağınızın yapısına uygun aspiratör kullanmaktır. Aspiratör sayesinde yemeklerin buharı ve yağları mutfak dolaplarınızın kirlenmesini en aza indirgeyecektir.

Yağlı Mutfak Dolapları Neyle Silinir?

Mutfak dolaplarının üzerinde zamanla biriken yağ ve kir, hem hoş olmayan bir görüntüye hem de hijyen sorunlarına neden olabilir. Fakat endişelenmeyin, yağlı mutfak dolaplarını temizlemek sandığınız kadar zor değil! Aşağıda detaylarını anlattığımız birkaç pratik ve etkili bir temizlik yöntemi ile çözüm üretmeniz mümkün.

Malzemeler:

 • Sıcak su
 • Bulaşık deterjanı
 • Sirke veya limon suyu
 • Temiz bir bez veya sünger
 • Mikrofiber bez

Adımlar:

 1. Sıcak Su ve Bulaşık Deterjanı ile Temizlik: Bir kova veya büyük bir kap içine sıcak suyu doldurun. Ardından bulaşık deterjanından biraz ekleyerek suyu köpürtün. Bu karışımı yağlı mutfak dolaplarının üzerine uygulayın. Bir sünger veya temiz bir bez yardımıyla dolapların yüzeyini ovarak temizleyin. Bu işlem yağın ve kirin yumuşamasına yardımcı olacaktır.
 2. Sirke veya Limon Suyu ile Parlatma: Bir miktar sirkeyi veya limon suyunu suyla seyreltin. Bu karışımı temiz bir sprey şişesine doldurun ve yağlı dolapların üzerine püskürtün. Sirke veya limon suyu yağın çözülmesine ve dolapların parlamasına yardımcı olacaktır.
 3. Durulama ve Kurulama: Temizlik işlemi bittikten sonra dolapların yüzeyini temiz suyla durulayın. Ardından dolapların tamamen kuruması için bir mikro fiber bez kullanarak üzerlerindeki suyu silebilirsiniz.

Temizlik esnasında dikkat edeceğiniz birkaç detayı da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Temizlik sırasında çok fazla su kullanmaktan kaçının, çünkü bu ahşap dolapların zarar görmesine neden olabilir.
 • Eğer dolaplarınızın üzerinde çok kalın bir yağ tabakası varsa, temizlik işlemine başlamadan önce biraz bekletmek faydalı olabilir.
 • Her zaman kullanacağınız temizlik ürünlerini önce küçük bir alan üzerinde test edin, böylece dolapların yüzeyine zarar verip vermediklerini görebilirsiniz.

Yağlı mutfak dolaplarını temizlemek aslında oldukça basit ve etkili bir işlemdir. Yukarıdaki adımları uygulayarak mutfağınızın temiz ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi belirli zaman aralıklarında uyguladığınızda mutfak dolaplarını ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Sararan Beyaz Mobilya Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Karbonat ile mutfak dolabı temizleme

Sararan beyaz mobilya nasıl beyazlatılır sorusunun cevabı için mobilyanın sararma nedenini ve mobilyanın hangi malzeme ile üretildiğinin bilinmesi gerektiğini vurgulamalıyız. Bunlardan sonra uygulamalarınız için özel temizlik ürünleri kullanabileceğiniz gibi beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için vereceğimiz tarifi de soft bir temizleme yöntemi olarak da kullanabilirsiniz. Beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için sirke ve karbonat karışımını güvenle kullanabilirsiniz.

Karbonat ile mutfak dolabı temizleme

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)

Mutfak dolabı temizliği marketlerde satılan kimyasal içerikleri yoğun olan aşındırıcı gücü yüksek ürünler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Bu ürünlerin hem insan sağlığı için zararlı olduğunu hem de orta vadede dolaplarınızı aşındırarak eski parlaklığını yitirmesine neden olacağını belirtmek isteriz. Bu sebeple mutfak dolabının temizliği için olabildiğince doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Bu doğal ürünlerden biri de karbonattır. Karbonat yapısı itibariyle kirleri kabartan bir özelliğe sahiptir. Mutfak dolaplarını temizlemek için kullanacağınız karbonatın daha etkili bir sonuç vermesi için sulandırılması gerekir. Karbonatın miktarı, temizliğin yapılacağı dolap alanına göre değişkenlik gösterecektir. Yeteri kadar suyun içerisine karbonatı ilave edin ve erimesini sağlayın. Karbonatlı suyu hem dolap içlerinde hem de dolap dışında güvenle kullanabilirsiniz.

Limon ile mutfak dolabı temizleme

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)

Limon sadece mutfak dolabının temizliği için değil birçok mutfak araç ve gereci ile genel temizlikte sıkça kullanılan doğal temizlik ürünlerinden biridir. Limonun içindeki doğal asitler yüzey temizliğinde sadece mikropları öldürmekle kalmaz aynı zamanda parlak bir yüzeyin oluşmasına da katkı sunar.

Limon ile mutfak dolabı temizliği gerçekleştirmek için bir adet orta boy limonun suyu yaklaşık üç yüz mililitre su ile karıştırılarak kaynatılır. Kaynayan bu karışımın ılık hale gelmesi beklenir. Karışım ılık olarak bir bez yardımı ile mutfak dolabı içlerine ve dış yüzeylerine uygulanır. Burada dikkat etmeniz gereken uygulama sırasında mutlaka mikro fiber ya da yumuşak bir bez kullanmanızdır. Sert bez kullanımı, ince yüzey çiziklerine neden olabilir.

Sirke ile mutfak dolabı temizleme

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)

Sirke, doğal fermente bir ürün olduğu için temizlik konusunda güvenerek kullanacağınız malzemeler arasındadır. Sirkenin sadece mikrop ve bakteri arındırıcı özelliği yoktur. Aynı zamanda sirkenin uygulandığı yüzeye parlaklık veren bir niteliği de vardır. Tüm bu özellikler, mutfak dolabının temizliği için oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kullanacağınız sirkenin beyaz sirke olması durumunda parlaklık ve hijyen konusunda çok daha iyi sonuçlar alabileceğinizi ifade etmeliyiz. Sirkeyi temizlik için kullanacağınız suyun içerisine katmanız yeterli olacaktır. Sulandırmadan doğrudan uygulamalarda yoğun koku ile karşılaşabilirsiniz. Dilerseniz endüstriyel deterjanlarda olduğu gibi püskürtmeli bir şişe içerisinde de kullanımı etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Sararan mutfak dolapları için şu ürünlere de bir göz atabilirsiniz.

Sararan Mutfak Dolaplarına Kesin Çözüm!

Sunduğumuz çözümler sararan mutfak dolaplarına çözüm olmadıysa ya da istediğiniz kadar temizlenmediyse size bir önerimiz daha var!

Sararan mutfak kapaklarını değiştirmek mutfak dolapları için en iyi çözümdür. Mutfak dolaplarına uygun ölçülerin belirlenerek kapakları ve kulpları değiştirerek sararan mutfak dolaplarına çözüm üretebilirsiniz.

Şimdi sizlere sararan mutfak dolap kapaklarının değiştirilmesiyle çözüm üretilmiş mutfağın önceki ve sonraki halini paylaşarak bulunan çözümü somutlaştıralım.

Sararmış Mutfak Dolap Kapakları

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolaplarına çözüm

Sararmış Mutfak Dolap Kapaklarının Değiştirilmiş Hali

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolaplarına kesin çözüm

Dekordiyon.com takipçilerinden Neslihan & Gökhan KESKİN çiftinin sararan mutfak dolap kapaklarını değiştirerek oldukça şık ve güzel bir mutfağa sahip olduğunu siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Ayrıca yine ailemizden Esra & Mustafa DÜNDAR çiftinin sararmış mutfak dolap kapaklarını değiştirerek oldukça ferah bir mutfağa sahip olduklarını göstermek adına aşağıdaki görselleri incelemenizi öneriyoruz.

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolabı kapak değişimi öncesi
Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolabı kapak değişimi sonrası

“Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)” üzerine 5 yorum

 1. gercekten bayağı uzatıp sonunda da değiştirme gibi bir çözüm muazzam.seytanin aklina gelmez biz nasıl düşünemedik

  Yanıtla

Yorum yapın