Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)


Sararan mutfak dolapları her ev hanımı için ciddi bir problemdir. Bu sebeple sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir ve sararan mutfak dolabı nasıl beyazlar sorusunun cevabı da her ev hanımı için önemlidir. Sararan mutfak dolabı mutfağınızın genel dekorasyonu için oldukça negatif bir görüntünün oluşmasına neden olur. Mutfak dolaplarının sararma nedenlerinden biri de mutfağın doğrudan güneş ışığına maruz kalmasıdır.


Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Güneşten sararan mutfak dolapları

Güneşten sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunu da gündeme getiren böyle durumlar için de çeşitli önlemler alıp farklı temizleme yöntemlerine baş vurabilirsiniz. Bu yazımızda beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir ve sararan beyaz eşyalar nasıl temizlenir sorularına da cevap aramaya çalışacağız. Amerikan tarzı mutfak dolapları için daha önce kaleme aldığım Amerikan mutfak modelleri yazımı okuyabilirsiniz.


Güneşten Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararmış mutfak dolapları

Güneşteki ultraviyole ışınları doğrudan mutfak dolabı kapaklarınıza geldiği takdirde kullanılan malzeme kalitesine bağlı olarak birtakım problemler yaşamanız kaçınılmazdır. Piyasada şu anda kullanılan malzemelerin bir kısmı Çin’den ithal edilmektedir ve maalesef kalitesi oldukça düşüktür. Bu kapakların sararma riski de oldukça yüksektir.

Beyaz mebran kapak sararır mı sorusunun yanıtı aslında kullanılan malzeme ve dolapların doğrudan güneş ışığı ile temas süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Beyaz mebran kapakların kalitesiz malzeme ve tutkal kullanımı ile sararması çok kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Bunun yanında kaliteli malzemeler ile üretilmiş olsa dahi güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması gerekiyor.


Peki, mutfak dolaplarım sarardı ne yapmam gerekiyor diye sorarsanız bu sararmanın nedenini bulmanız gerekecektir. Perdenin az kullanıldığı ve güneşi bol alan bir mutfaktaki mebran malzemenin sararması maliyeti en yüksek problemdir. Bu sararma tamamen malzeme ile alakalı olduğu için temizleyerek bunun giderilmesi mümkün değildir. Gövdenin sabit kalarak üst kapağın komple değişmesi gerekir. Bu sebeple sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabı biraz da sararma çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Hazır mutfakta temizlik varken mutfak dolabı düzenlemek olmaz, mutfak dolabı düzenleme için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Hangi Deterjanla Silinir?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir

Mutfak dolaplarının temizliğinde üretim malzemesine göre davranmak doğru çözüm olacaktır. Parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun cevabı da genel ve özel olarak cevaplanabilir. Kirlere anında müdahale etmek tüm dolap temizliğinde olduğu gibi parlak mutfak dolaplarının temizliğinde de önemlidir.


Bunun yanında parlak mutfak dolapları çizilmelere karşı daha hassas olduğu için kimyasal aşındırma gücü yüksek olan temizlik ürünleri kullanmamak gerekir. Cam sil, beyaz sirke, Arap sabunu gibi temizleyeciler kullanarak parlak yüzeye sahip dolapları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Mutfak dolap temizliği için öncelikle kirlenmenin en aza indirgenmesi gerekir. Temizliğin kolay yapılmasını sağlayacağından koruyucu önlemler açısından gerekli olan yöntemlerden biri de kaliteli ve mutfağınızın yapısına uygun aspiratör kullanmaktır. Aspiratör sayesinde yemeklerin buharı ve yağları mutfak dolaplarınızın kirlenmesini en aza indirgeyecektir. Mutfak dolaplarının yanında tezgahtan da şikayetçiyseniz sararan mutfak tezgahı bağlantısına tıklayarak sararmış mutfak tezgahlarını temizleme yollarını öğrenebilirsiniz.


Sararan Beyaz Mobilya Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Karbonat ile mutfak dolabı temizleme

Sararan beyaz mobilya nasıl beyazlatılır sorusunun cevabı için mobilyanın sararma nedenini ve mobilyanın hangi malzeme ile üretildiğinin bilinmesi gerektiğini vurgulamalıyız. Bunlardan sonra uygulamalarınız için özel temizlik ürünleri kullanabileceğiniz gibi beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için vereceğimiz tarifi de soft bir temizleme yöntemi olarak da kullanabilirsiniz. Beyaz lake mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için sirke ve karbonat karışımını güvenle kullanabilirsiniz.

Yemek buharı ve yemek yağı kaynaklı sararan dolap kapakları için de bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu temizlik yöntemi için Bir fincan sirke ile iki fincan ılık suyu karıştırmalısınız. Bu karışımın üzerine bir yemek kaşığı karbonat ilave edin.


Elde ettiğiniz toplam karışımı dolap temizliğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun da pratik bir cevabını içermektedir.

Sararan mutfak dolapları için şu ürünlere de bir göz atabilirsiniz.

Sararan Mutfak Dolaplarına Kesin Çözüm!

Sunduğumuz çözümler sararan mutfak dolaplarına çözüm olmadıysa ya da istediğiniz kadar temizlenmediyse size bir önerimiz daha var!

Sararan mutfak kapaklarını değiştirmek mutfak dolapları için en iyi çözümdür. Mutfak dolaplarına uygun ölçülerin belirlenerek kapakları ve kulpları değiştirerek sararan mutfak dolaplarına çözüm üretebilirsiniz.

Şimdi sizlere sararan mutfak dolap kapaklarının değiştirilmesiyle çözüm üretilmiş mutfağın önceki ve sonraki halini paylaşarak bulunan çözümü somutlaştıralım.

Sararmış Mutfak Dolap Kapakları

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolaplarına çözüm

Sararmış Mutfak Dolap Kapaklarının Değiştirilmiş Hali

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolaplarına kesin çözüm

Dekordiyon.com takipçilerinden Neslihan & Gökhan KESKİN çiftinin sararan mutfak dolap kapaklarını değiştirerek oldukça şık ve güzel bir mutfağa sahip olduğunu siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Ayrıca yine ailemizden Esra & Mustafa DÜNDAR çiftinin sararmış mutfak dolap kapaklarını değiştirerek oldukça ferah bir mutfağa sahip olduklarını göstermek adına aşağıdaki görselleri incelemenizi öneriyoruz.

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolabı kapak değişimi öncesi
Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm)
Sararan mutfak dolabı kapak değişimi sonrası
Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 5 | Puan Ortalaması: 3.2]
Abone ol
Bildir

4 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
4
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x