Mutfak Dolabı Düzenleme Nasıl Yapılır?

3
2642

#Yazı İçeriği

Hanımların en önemli vakitlerini ayırdıkları mutfakta mutfak dolapları bazen karma karışık bir hal alabiliyor. İşte sizlere kolay ve pratik bir şekilde 5 adımda mutfak dolabı düzenleme nasıl yapılır, mutfak dolap içi düzenleme ve daha fazlasını bulabileceksiniz.

Mutfak dolabı düzenleme ve temizlemeye hazırlık!

blank

Mutfak dolabı düzenlemeden önce tabii ki temizlik şart. Bunun içinde bir hazırlık gerekiyor. Mutfakta gereksiz yer kaplayan ürünleri ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz.

Burada bir şeyleri biriktirmeyi sevenlerimiz olabilir, bu noktada atılması gerekenler az çok bellidir, biriktirmek yerine yeni ürünlere yer açmanızı öneriyorum.

Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfak dolap içi düzenleme
Mutfak dolap içi düzenleme

Öncelikle kimyasal maddelerin mutfak dolaplarına zarar vereceğini unutmayın, bu konuda titiz davranmalısınız.

Size doğal bir yöntemden bahsedeceğim: Sirke ve su.

Küçük bir kovaya 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ile 1 su bardağı sirke dökün, üzerine kovanın yarısı kadar su doldurun ve karıştırın.

Bez yardımı ile bu karışımı tüm mutfak dolaplarına uygulayın. En son ıslak bir bez ile durulamayı unutmayın. Kurulama bezi ile üzerinden geçtiğinizde mutfak dolabı temizliği bitmiş oluyor.

Mutfak dolabının güzel ve mis gibi kokmasını isterseniz küçük koku torbaları kullanabilirsiniz.

Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir konusu hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mutfak dolap içi düzenleme ve organizer kullanımı

Mutfak düzenleme nasıl yapılır
Mutfak düzenleme nasıl yapılır

İnternetten ya da yapı marketlerden dolap içinde kullanabileceğiniz küçük düzenleyicileri bulmanızı öneriyorum. Bu organizerler sizin bıçak ile çatal-kaşığı ayrı ayrı konumlandırmanıza, tencereleri daha kullanışlı bir şekilde dizmenize yardımcı olacak.

Hangi mutfak eşyası nereye karar verin!

Mutfak düzenleme organizer kullanımı
Mutfak düzenleme organizer kullanımı

Düzgün bir mutfak dolabı düzenleme yapabilmek için neyi nereye koyacağınıza doğru karar vermeniz gerekiyor. Bu noktada size ilk çekmecede her zaman çatal, bıçak ve kaşıkların yer alması gerektiğini önemle vurguluyoruz.

Ayrıca lavobanın hemen üzerinde kapaklı dolaplı bölmelerde dizili bir şekilde bardaklarınız yer almalıdır.

Mutfak dolabı düzenleme yaparken tencere ve tabakları diğer yan dolaplara yerleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Son olarak cam kavanozları ve kuru bakliyatları da alt yan çekmecelere koymanız gerekiyor.
Etkili mutfak düzenleme fikirleri için çok fazla kullandığınız eşya varsa bunları ön plana çıkarmanız gerekiyor. Mesela, her sabah kullandığınız tabak, tencere ve bardakları daha kolay alabileceğiniz yere koyabilirsiniz.

Diğer mutfak eşyalarının konumlandırılması

Mutfak düzenleme
Mutfak düzenleme

Doğru bir mutfak dolabı düzenleme için nadiren kullandığınız eşyaları ve kırılabilir mutfak eşyalarını mutfak dolaplarının en üst bölmesine yerleştirmeniz doğru olacaktır. Bunları yeri gelince sandalye üzerine çıkıp almanız mümkündür.

Mutfak düzenleme için robot, blender, mikser gibi küçük mutfak aletlerini tezgahın üzerinde köşeye yakın alanlarda saklayabileceğiniz gibi üst raflarda da konumlandırabilirsiniz.

Baharatları doğru konumlandırılması da mutfak düzenlemede oldukça önemlidir. Baharatların ocağın yakınına yerleştirilmesi gerekiyor. Baharatları cam kavanozlarda ve kapağı kapalı bir şekilde saklamanız yararınıza olacaktır.

Ocak demişken eğer ankastre ocak nasıl temizlenir merak ediyorsanız mutlaka yazımı okumanızı öneririm.

Mutfak dolabı düzenleme nasıl yapılır videolu anlatım

Aşağıda sizlere videolu anlatımla mutfak dolabı düzenleme fikirleri veren harika bir sunum yer alıyor izlemenizi öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here