Bantla Duvar Boyama Kolayca Nasıl Yapılır?

Bantla duvar boyama son zamanlarda boyama işlemlerinde desen uygulamalarında sık sık tercih ediliyor. Peki, bantla duvar boyama teknikleri nasıl uygulanıyor?

Evde kendinizin de yapabileceğini boyama türü için geçerli oluyor. Hemen siz de duvarların boyanması için örneğin altlı üstlü farklı renklerin kullanılacağı boyama türlerinde bant kullanabilirsiniz. Bantla duvar boyama işlemleri sizin için son derece kolay olacaktır. Size boyamanın yapılması için hem malzemeleri veriyoruz hem de aşamaları açıklıyoruz. Uygulamaları sorunsuz şekilde yapabilirsiniz.

Bantla Duvar Boyama Malzemeleri

Bantla Duvar Boyama Kolayca Nasıl Yapılır?
Bantla duvar boyama malzemeleri

Boyama işlemine karar verdikten sonra malzemeleri temin ederek işe başlayabilirsiniz. Bantla duvar boyama malzemeleri için sizlere sunacağımız önerileri dikkate alarak hareket edin. Temin etmeniz gereken malzemeleri temin ettikten sonra boyama işlemlerinin başlaması son derece hızlı ve kolay olacak.

 • Maskeleme bandı
 • Boya
 • Boya fırçaları (ince ve kalın – geniş yüzey ve dar yüzey olacak şekilde)
 • Temizlik için tiner
YouTube video

Verilen malzemeleri temin ettikten sonra bantla duvar boyama işlemleri başlar. Malzemeleri kullanırken dikkatli olmak önemlidir. Dilerseniz bant için yedek olarak da malzeme temin ederek işlemleri garanti altına alabilirsiniz. Yapacağını şekle göre ne kadar bant kullanmanız gerektiği değişir. Tüm bunları göz önünde bulundurup alabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Geometrik duvar boyama için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Maskeleme Bandı ile Duvar Boyama Nasıl Yapılır?

Bantla Duvar Boyama Kolayca Nasıl Yapılır?
Maskeleme bandı ile duvar boyama nasıl yapılır?

Bant kullanarak duvar boyamak çok kolay. Aşamaları takip etmeniz halinde, en iyi kalitede istenen şekli vermiş olduğunuzu göreceksiniz. Maskeleme bandı ile duvar boyama nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizin için veriyoruz. Bu aşamaları tamamlayarak siz de duvarınızda istediğiniz şekli yaratın. İlk olarak hangi duvara ya da ne kadar bir duvara boyama yapılacak karar verin. Ardından nasıl bir uygulama olacak, tam şekli nedir gibi soruların yanıtına göre hareket edin.

 • Duvarı ve duvar desenini belirleyin: Nasıl bir şekil yapacağınızı belirlemek en önemli aşamadır. Ona göre malzeme temin edeceğinizden, direkt olarak ne kadar büyüklükte bir duvar boyanacak sorusunun yanıtını vermek, aynı zamanda nasıl bir şekilde olacağını belirlemek son derece önemlidir.
 • Malzemeleri temin edin: Malzemeleri temin etme aşamasında kalite ve marka seçimi önemlidir. Bunun için de renk bırakmayacak olan bantlar, duvara zarar vermeyecek bantlar tercih edilmelidir. Malzeme seçimlerini de yapıp temin ettikten sonra yapım aşamasına geçeceksiniz.
 • Maskeleme: Yapım aşamasında ilk işleminiz maskeleme oluyor. Bandı kullanarak duvara şekil verin. Boyanmasını istemediğiniz yerlere uygulamasını yapın. Eğer daha önce duvarı boyamadıysanız maskelemeden önce astar boya atabilirsiniz.
 • Boyama: Maskeleme işlemi bittikten sonra yapmanız gereken bantla duvar boyama da boyama aşamasına geçmek. Bu aşamada direkt olarak boyanızı fırçalar yardımı ile duvara sürebilirsiniz. Maskeleme işlemini doğru yapmanız halinde sorun yaşanmaz.
 • Bantları sökün: Duvarın son halini görmek için bantları sökebilirsiniz.

İşleminiz tamamlanmış olacak. Duvarın boyutuna ve sizin yapım hızınıza göre ne kadar süreceği değişir. Mutlaka kuruma tamamlandıktan sonra bantları çıkarmanız önerilir. 

İlginizi Çekebilir: Fayans boyama nasıl yapılır merak edenler için…

Bantla Duvar Boyama Teknikleri

Bantla Duvar Boyama Kolayca Nasıl Yapılır?

Bantla duvar boyama teknikleri maskeleme bandının kullanılması ile oluşmuştur. Teknik tamamen size istediğiniz şekli duvara yansıtmayı mümkün kılar. Uygulama aşamasında dikkat etmeniz gereken ise mutlaka bantları düzgün kullanmak. Doğru yapıştırdığınıza emin olmak. 

 • Maskeleme: İşlemi yaparken mutlaka doğru bandı kullanın. Duvara zarar vermeyecek bir uygulama olması önemlidir. 
 • Boyama: Kullanılacak olan boyanın hızlı kuruması işlerinizi hızlandıracağından ona göre seçim yapabilirsiniz. Seçeceğiniz boya türüne göre uygulamada farklı bir teknik kullanmanız da gerekebilir. 

Verilen önerileri dikkate almanız durumunda bantla duvar boyama işlemini yapmış olacaksınız. Evde yapılacak olan bu uygulama hem avantajlı hem de sorunsuz olacak. Aşamaları takip ederek siz de boyayabilirsiniz. 

Yorum yapın