Klima nasıl temizlenir

Sıcak yaz aylarında ya da kışın evde klima kullanıyorsanız mutlaka belirli periyotlarda klima temizliği yapmak ya da yaptırmak zorundasınız. Servisi evde klima temizliği ve klima bakımı için çağırabileceğiz gibi evde kendi imkanlarınızla klima temizleme spreyi ile de yapabilirsiniz. Genellikle bazı servisler bu hizmeti üstünkörü yapsalar da iyi iş çıkaran servisler de bulunmuyor değil. Bir de klima servisleri çok yüksek miktarlarda bu temizliği yapabiliyorlar, kendi klimanızı temizlemek isterseniz yazıyı okumaya devam edin, derim… 🙂

Ben bu yazı ile evde klima temizliği yapmak isteyenler için nasıl bir yöntem izleyecekleri hakkında bilgiler sunmak istedim. Özellikle klimadan gelen toz kokusu şikayetiniz varsa klima koku yapıyorsa ya da klima kokusuna kesin çözüm arıyorsanız mutlaka aşağıdaki yöntemleri uygulamanızı öneriyorum. Klimadan gelen koku nasıl giderilir, sorusunun cevabını buradaki yöntemleri uyguladığınızda göreceksiniz. Daha önce kaleme aldığım evdeki rutubet kokusu nasıl giderilir içeriğine de bir göz atmanızı öneriyorum.

Lafı çok uzatmadan 12 adımda evde klima temizliğine geçelim.

Evde klima temizliği nasıl yapılır?

İyi bir klima temizleme ya da bakımı yapmak için klimanın iç ünite aksamlarından bazılarını çıkarmak gerekiyor.

1Klima elektrik bağlantısını kapatın.

Klima temizliğine başlamadan önce klimanın güvenliği için elektrik bağlantılarını kapattığınızdan emin olun.

2Klima hava çıkış parçalarını yavaşça çıkarın.

Klimanın hava çıkışı yapılan plastik aksamı çentiklerinden ayırın.

3Klima kapaklarını çıkarın.

Klimanın dış yüzeyini oluşturan kapaklarını sökün, ayrınca klima hava filtresini de çıkartın.

4Klimayı görseldeki gibi temizliğe hazır hale getirin.

Görseldeki gibi klimayı temizliğe hazırlayın.

5Klimanın elektronik aksamını kapatın.

İç ünite klima temizliğinde klimanın elektronik aksamının zarar görmemesi için bir poşet yardımı ile kapatmanızı öneriyorum. Bu kısımlara su veya ilaçlı suyun gelmemesine özen gösterin.

6Klima temizleme poşeti ile temizliğe hazır olun.

Klima temizleme poşeti denilen poşet aslında bir çöp poşeti denilebilir. Temizlik aşamasında yere su akmaması için alınan bir önlem diyebiliriz.

klima-temizligi-nasil-yapilir (7)

Çöp poşeti ya da daha kalın bir naylon poşeti klimaya su tutulacak alanın alt kısmına gelecek şekilde naylonla kapatın.

7Evde klima temizleme spreyi ile klimayı ilaçlayın.

Genellikle servisler tarafından önerilen klima dezenfektanı kullanabilirsiniz. Bunu internette klima temizleme spreyi ya da klima temizleme sıvısı şeklinde aratabilirsiniz. Ama ben size evdeki imkanları değerlendirebileceğiniz bir formül sunmak istiyorum.

Bir çay bardağına mutfakta bulunan yağ çözü doldurun. Daha sonra satın alacağınız kuvvetli bir pompalı sprey kutusuna yağ çözü boşaltın. Daha sonra bire iki olacak şekilde su ile karışımı oluşturun. Bolca çalkalayın.

Daha sonra klimanın görünen ızgaralarına korkmadan sıkın. İç kısımlara nüfuz edebilmesi için sprey ucu da kullanabilirsiniz.

8Belirli bir müddet bekleyin.

Klima içerisinde her bir köşeye sıkılan yağçözlü karışımın faydasını görebilmek için yarım saat kadar beklemenizi öneriyorum.

9Klima kirleri bırakın aşağıya dökülsün.

Formülün etkisini göstermesiyle kirler aşağıdaki klima temizleme poşetine dökülecektir.

klima-temizligi-nasil-yapilir (10)

10Temiz su ile durulayın.

Klima temizliği daha sonra ermedi. Klima içindeki kirlerin tamamen yok olması için pompalı spreyin içine şimdi ılık su ekleyin ve klima içine sıkın. Kısaca durulama işlemine geçtik diyebilirim.

11Klima temizleme poşetini dökün.

Evde klima temizliği poşetini dikkatlice bir kapa dökebilirsiniz.

klima-temizligi-nasil-yapilir (14)

Klima temizleme poşetini dengeli tutmaya çalışın, zira yere kirli su dökülebilir.

klima-temizligi-nasil-yapilir (15)

Büyük bir kaba kirli suyu boşaltın. Ya da balkon giderinden suyu dökebilirsiniz. Hangisi kolayınıza giderse o şekilde yapın.

1215 dakika bekle 15 dakika sıcakta çalıştır.

Klimayı duruladıktan sonra 15 dakika kadar beklemenizi, tüm parçaları takmanızı ve elektrik aksamını da bağladıktan sonra 15 dakika sıcakta çalıştırmanızı öneriyorum.

Klima temizliği işlemi tamamdır. Klimanızı iyi günlerde tertemiz kullanın. Kışın klima yerine petek ile ısınanlar için petek temizliği nasıl yapılır tüm detayları bağlantıya tıklayarak bulabilirsiniz.

Evde klima temizliği videolu anlatım

Yukarıda sıraladığım uygulamaları yaparken dikkatli olun. Özellikle el beceriniz yoksa ve elektrikli cihazlar ile aranız yoksa evde klima temizliği yapmanızı önermiyorum. Ayrıca klimanızın garantisi varsa bu durumu da göz önünde bulundurmanızı öneriyorum. Daha önce kaleme aldığım yanmış yağ nasıl temizlenir yazımı da mutlaka okumanızı öneriyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here