Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? (%100 Çözüm)

Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusunu özellikle çocuklu aileler çok soruyor. Peki, kurumuş çikolata lekesi nasıl çıkar? Takdir edersiniz ki çikolatayı sevmeyen yoktur. Gencinden yaşlısına, çocuğundan kadınına kadar hemen her yaş grubunun vaz geçemediği bir tutkudur çikolata. Özellikle çocukların çikolata yemeleri sırasında kazalar her zaman yaşanır. Çikolata lekesi ile sık sık karşılaşırız. Çocuklu evlerde çikolata lekeleri sıradan bir hal alabiliyor. Halıdan kurumuş çikolata lekesi nasıl çıkar, çikolata lekesini ne çıkarır gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Leke çıkarma konusunda temel prensiplerden biri erken müdahaledir. Lekelere karşı ne kadar erken müdahale edersek lekelerin kumaşa işlemesine o kadar engel oluruz. Bu genel prensip çikolata lekesi için geçerli değildir. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur.

Çikolata Lekesi Çıkar mı?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? (%100 Çözüm)
Çikolata lekeleri için bekleyin

Çikolata lekesi çıkar mı? Evet, çikolata lekesi hemen hemen tüm lekeler gibi bulunduğu yüzeyden elbette ki çıkar. Gördüğünüzde hiç acele etmeyin. Çikolatanın donmasını ve kurumasını bekleyin. Yok, ben bira an önce o lekeyi çıkarmak istiyorum ve leke göremeye tahammülüm yok diyorsanız o zaman kuruma ve donma işlemini hızlandırmak için bir parça buzu lekenin olduğu kumaşın ya da halının üzerine koyup bekleyebilirsiniz. Buzu doğrudan temas ettirmeyip bir torba ya da bez vasıtasıyla lekenin üzerine koymanızda fayda var. Aksi takdirde eriyen buz parçaları çikolata lekesini dağıtabilir. Bu da lekenin kuruması amacına ulaşamadığımız anlamına gelir. Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar, merak edenler göz atabilir.

Kurumuş Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? (%100 Çözüm)
Çikolata lekelerini çıkarmak çok kolay

Kurumuş çikolata lekesi nasıl çıkar, sorusu için aslında kurumuş lekelerin daha kolay çıkabildiğini söylemek de mümkün. Lekenin iyice kuruduğunu gördükten sonra artık temizleme işlemine geçebilirsiniz. Sert bir cisimle, tercihen bir spatula ile lekenin üzerindeki çikolata tabakasını kazıyın.

Bu kazıma işlemini yaparken lekenin olduğu kumaş ya da halıya zarar vermemeye dikkat edin. Çikolata lekesi çıkaracağım diye lekenin olduğu eşyanın rengine ya da şekline zarar vermek kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelecektir. Kazıma işlemi bittikten sonra lekenin üzerine biraz kaliteli bir sıvı deterjan dökebilirsiniz. Bu deterjan halıdaki çikolata lekesinin çözülmesini sağlayacaktır.

Deterjanın leke üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar kalmasında fayda var. Bu bekleme süresinin ardından lekenin olduğu giysiyi soğuk suda 15 dakika kadar daha bekletin ve lekenin çözülmesini hızlandıralım. Bu süre içerisinde 5’er dakikalık aralarla lekenin olduğu bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bu işlemler lekenin büyük oranda çıkmasını sağlayacaktır. En son yapacağınız işlem çikolata lekesi olan giysiyi ılık bir suda yıkamak olmalıdır. Pinterest sayfamızdan birçok konu hakkında yayınlanmış içerikleri bulabilirsiniz.

Çikolata lekesi eğer renkli ve sentetik kumaşlarınızda ise limonlu suyla leke çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sırasında sabun kullanmamaya dikkat edin. Halıdaki kurumuş çay lekesi nasıl çıkar merak edenler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir:

Çikolata Lekesi Nasıl Geçer Videolu Anlatımı

Halıdan çikolata lekesi nasıl çıkar, sorusunun uygulamalı yanıtını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Sıkça Sorulan Sorular

Kalıcı çikolata lekesi nasıl çıkar?

Çikolata lekesi kıyafet üzerindeyse bir kaba ılık su ve karbonat ekleyin. Kıyafeti bu suyun içine yerleştirin. 20 dakika kadar suda bekleyen kıyafetin üzerindeki lekeler yumuşayacaktır. Sonrasında ılık su ile durulayın. En son çamaşır makinesine tekrar yıkadığınızda ilk günkü haline geri dönecektir.

Halıya dökülen çikolata nasıl çıkar?

Halıya dökülen çikolata lekesini amonyak içerikli temizleyici (bulamazsanız karbonat kullanın) ve bir bardak ılık su ile temizleyebilirsiniz. Her ikisini de karıştırarak formül oluşturabilirsiniz. Sonrasında halı üzerindeki çikolata lekesine temiz bir bez ile uygulayarak lekeyi silin. En son temiz bir bez ve su ile leke bölgesini durulayın. Halıdaki çikolata lekesi çıkacaktır.

Yorum yapın