Balkonda Şenlik Zamanı

Hanımlara Muhteşem Etamin Mutfak Örnekleri

19 Farklı İpten Yapılmış Dekoratif Süs Eşyaları

3 Boyutlu Nevresim Takımları

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 12 Ekim 2016
680

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Gencinden yaşlısına, çocuğundan kadınına kadar hemen her yaş grubunun vaz geçemediği bir tutkudur çikolata. Özellikle çocukların çikolata yemeleri sırasında kazalar her zaman yaşanır. Çikolata lekesi ile sık sık karşılaşırız. Çocuklu evlerde çikolata lekesi sıradan bir hal alabiliyor.

Leke çıkarma konusunda temel prensiplerden biri erken müdahaledir. Lekelere karşı ne kadar erken müdahale edersek lekelerin kumaşa işlemesine o kadar engel oluruz.

Bu genel prensip çikolata lekesi için geçerli değildir. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur.

Çikolata lekesi nasıl geçer

Çikolata lekesini çıkarma

Çikolata Lekesi İçin Bekleyin

Çikolata lekesini gördüğünüzde hiç acele etmeyin. Çikolatanın donmasını ve kurumasını bekleyin. Yok, ben bira an önce o lekeyi çıkarmak istiyorum.

Leke göremeye tahammülüm yok diyorsanız o zaman kuruma ve donma işlemini hızlandırmak için bir parça buzu lekenin olduğu kumaşın ya da halının üzerine koyup bekleyebilirsiniz.

Buzu doğrudan temas ettirmeyip bir torba ya da bez vasıtasıyla lekenin üzerine koymanızda fayda var. Aksi takdirde eriyen buz parçaları çikolata lekesini dağıtabilir. Bu da lekenin kuruması amacına ulaşamadığımız anlamına gelir.

Çikolata çıkarma yöntemleri

Çikolata çıkarma yöntemleri

Daha önce kaleme aldığım ve birçok kişinin işine yarayan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazımı da okumanızı öneririm.

Temizlemek Çok Kolay

Lekenin iyice kuruduğunu gördükten sonra artık temizleme işlemine geçebilirsiniz. Sert bir cisimle, tercihen bir spatula ile lekenin üzerindeki çikolata tabakasını kazıyın.

Bu kazıma işlemini yaparken lekenin olduğu kumaş ya da halıya zarar vermemeye dikkat edin. Çikolata lekesi çıkaracağım diye lekenin olduğu eşyanın rengine ya da şekline zarar vermek kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelecektir.

Kazıma işlemi bittikten sonra lekenin üzerine biraz kaliteli bir sıvı deterjan dökebilirsiniz. Bu deterjan lekenin çözülmesini sağlayacaktır.

Deterjanın leke üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar kalmasında fayda var. Bu bekleme süresinin ardından lekenin olduğu giysiyi soğuk suda 15 dakika kadar daha bekletin ve lekenin çözülmesini hızlandıralım.

Çikolata nasıl temizlenir

Çikolata nasıl temizlenir

Bu süre içerisinde 5’er dakikalık aralarla lekenin olduğu bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bu işlemler lekenin büyük oranda çıkmasını sağlayacaktır. En son yapacağınız işlem çikolata lekesi olan giysiyi ılık bir suda yıkamak olmalıdır.

Çikolata lekesi eğer renkli ve sentetik kumaşlarınızda ise limonlu suyla leke çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sırasında sabun kullanmamaya dikkat edin.

Çikolata lekesi nasıl geçer videolu anlatımı

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2017
779
Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

14 Ağustos 2017
942
Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

11 Haziran 2017
660
Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

11 Nisan 2017
1.110
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
846
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
533
Bunlar da var!
Emaye Tencereden Obje Yapımı

Emaye Tencereden Obje Yapımı

9 Ocak 2016
4.867
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
846
Balkon Dekorasyonu Önerileri

Balkon Dekorasyonu Önerileri

29 Nisan 2015
5.729
Kediler Dekorasyondan Ne Bekler?

Kediler Dekorasyondan Ne Bekler?

8 Eylül 2015
2.926
İpten Saksı Yapımı

İpten Saksı Yapımı

27 Temmuz 2015
3.639