perde siparişi

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?Çikolatayı sevmeyen yoktur. Gencinden yaşlısına, çocuğundan kadınına kadar hemen her yaş grubunun vaz geçemediği bir tutkudur çikolata. Özellikle çocukların çikolata yemeleri sırasında kazalar her zaman yaşanır. Çikolata lekesi ile sık sık karşılaşırız. Çocuklu evlerde çikolata lekeleri sıradan bir hal alabiliyor.Leke çıkarma konusunda temel prensiplerden biri erken müdahaledir. Lekelere karşı ne kadar erken müdahale edersek lekelerin kumaşa işlemesine o kadar engel oluruz. Bu genel prensip çikolata lekesi için geçerli değildir. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur.

Çikolata Lekesi için Bekleyin!

Çikolata lekesi için bekleyin
Çikolata lekeleri için bekleyin

Çikolata lekesini gördüğünüzde hiç acele etmeyin. Çikolatanın donmasını ve kurumasını bekleyin. Yok, ben bira an önce o lekeyi çıkarmak istiyorum ve leke göremeye tahammülüm yok diyorsanız o zaman kuruma ve donma işlemini hızlandırmak için bir parça buzu lekenin olduğu kumaşın ya da halının üzerine koyup bekleyebilirsiniz.

Buzu doğrudan temas ettirmeyip bir torba ya da bez vasıtasıyla lekenin üzerine koymanızda fayda var. Aksi takdirde eriyen buz parçaları çikolata lekesini dağıtabilir. Bu da lekenin kuruması amacına ulaşamadığımız anlamına gelir.

MUTLAKA OKUYUN:  Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?(Videolu)


Daha önce kaleme aldığım ve birçok kişinin işine yarayan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazımı da okumanızı öneririm.

Temizlemek Çok Kolay!

Çikolata lekesini çıkarmak çok kolay
Çikolata lekelerini çıkarmak çok kolay

Lekenin iyice kuruduğunu gördükten sonra artık temizleme işlemine geçebilirsiniz. Sert bir cisimle, tercihen bir spatula ile lekenin üzerindeki çikolata tabakasını kazıyın.

Bu kazıma işlemini yaparken lekenin olduğu kumaş ya da halıya zarar vermemeye dikkat edin. Çikolata lekesi çıkaracağım diye lekenin olduğu eşyanın rengine ya da şekline zarar vermek kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelecektir.Kazıma işlemi bittikten sonra lekenin üzerine biraz kaliteli bir sıvı deterjan dökebilirsiniz. Bu deterjan lekenin çözülmesini sağlayacaktır.

Deterjanın leke üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar kalmasında fayda var. Bu bekleme süresinin ardından lekenin olduğu giysiyi soğuk suda 15 dakika kadar daha bekletin ve lekenin çözülmesini hızlandıralım.

Bu süre içerisinde 5’er dakikalık aralarla lekenin olduğu bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bu işlemler lekenin büyük oranda çıkmasını sağlayacaktır. En son yapacağınız işlem çikolata lekesi olan giysiyi ılık bir suda yıkamak olmalıdır.

MUTLAKA OKUYUN:  Ağaç Ev Nasıl Yapılır?Çikolata lekesi eğer renkli ve sentetik kumaşlarınızda ise limonlu suyla leke çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sırasında sabun kullanmamaya dikkat edin.

Halıdaki kurumuş çay lekesi nasıl çıkar merak edenler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir:

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata lekesi nasıl geçer videolu anlatımıAbone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x