Deri Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

0
577

Eğlenceli bir akşam oturmasının bazen gecesinde bazen de ertesi günü sizi kötü bir sürpriz karşılayabilir. Annelerin gördüğünde başından kaynar sular dökülen bu olay yani deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi ile çizilmesi hemen herkesin başına gelebilecek türdendir.

Çocuklarınız ya da misafirlerinizin çocukları bu konuda oldukça beceriklidir. İçlerindeki sanatsal coşumları ellerine geçirdikleri her türlü çizici ile dışa vurmak isterler.

Koltuktaki tükenmez kalem lekesi evin hanımlarını çok rahatsız edebilir ama asıl bundan daha kötüsü deri koltuktaki tükenmez kalem lekesidir.

Kumaş koltuklardaki lekeleri çıkarmak için birçok temizleme yöntemleri olmasına rağmen sunni ya da doğal deri koltuklardaki lekelerin özellikle de tükenmez kalem lekelerinin çıkması başınızı oldukça ağrıtabilir. Yazımızdaki temizleme uygulamaları ile bu dertten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

koltuktaki-tukenmez-kalem-lekesi-nasil-cikar
Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Asıl kâbus beyaz deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi

Koltuklarınızın rengi açıksa ve özellikle de beyaz ise tükenmez kalem için en zor uygulama türü sizi bekliyor demektir. Tükenmez kalem lekesi eğer sizin bulunduğunuz ortamda gerçekleştirilmiş ise hiç vakit kaybetmemeniz gerekiyor.

Ne kadar erken teşhiste bulunursanız o kadar kolay ve doğru sonuç alacağınızı bilmeniz gerekir. Deri koltukların tükenmez kalemin mürekkebini çabuk emme gibi bir özelliği vardır.

Mürekkebi emerse artık koltuğunuzdan bu lekeyi çıkarmak oldukça zor olabilir. Ninelerimizin eskiden beri severek uyguladığı arap sabunu yöntemi bu gibi durumlar için de vazgeçilmezimiz olmalı.

Ilık bir su ve arap sabunu karışımını koltuğunuza tatbik edip bir süre bekledikten sonra silmeniz etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sunni bir deriye sahip koltuğunuz varsa alkol ile ( kolonya olabilir ) silmenin dışında başka bir yöntem denemenize gerek yok.

kalem-lekesi-nasil-cikar
Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Yeri gelmişken böyle inatçı leke ve izleri temizlemek  ya da yok etmek için her zaman püf noktasına ihtiyaç duyarız. Bakınız mutlaka bilmeniz gereken mobilya yanık lekesi yazıma da bir göz gezdirin derim.

Koltuktaki tükenmez kalem lekesi başka nasıl çıkar?

Ev hanımlarının deneme yanılma yoluyla uyguladığı başka yöntemler de vardır. Bunlardan en çok bilinenleri şunlardır:

Asetonla çıkarma, yarım bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile silmek, alkol ve çamaşır suyunu bir beze döküp bu bez ile lekeli kısmı iyice ovarak lekenin çıkmasını sağlama gibi yöntemler de denenebilir.

Koltuktaki tükenmez kalem lekesi çıkaracağım diye koltuklarınızın deri kısımlarını yıpratabilirsiniz. Bunlara müdahale etmezseniz koltuklarınızda bir süre sonra çatlaklar oluşur. Bu çatlakları deri yağlayıcılarla ya da vazelin ile önleyebilirsiniz

Deri koltuk tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar videolu anlatım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here