Deri Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi sinirlerinizi mi bozuyor? Bu yazı ile deri koltuktaki tükenmez kalem lekelerine %100 son verin! Eğlenceli bir akşam oturmasının bazen gecesinde bazen de ertesi günü sizi kötü bir sürpriz karşılayabilir. Annelerin gördüğünde başından kaynar sular dökülen bu olay yani deri koltuğun tükenmez kalem lekesi ile çizilmesi hemen herkesin başına gelebilecek türdendir. Çocuklarınız ya da misafirlerinizin çocukları bu konuda oldukça beceriklidir. İçlerindeki sanatsal coşumları ellerine geçirdikleri her türlü çizici ile dışa vurmak isterler. Koltuktaki tükenmez kalem lekesi evin hanımlarını çok rahatsız edebilir ama asıl bundan daha kötüsü deri koltuktaki tükenmez kalem lekeleridir.

YouTube video

Kumaş koltuklardaki lekeleri çıkarmak için birçok temizleme yöntemleri olmasına rağmen sunni ya da doğal deri koltuklardaki lekelerin özellikle de tükenmez kalem lekelerinin çıkması başınızı oldukça ağrıtabilir. Yazımızdaki temizleme uygulamaları ile bu dertten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Beyaz Deri Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi

Deri Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Deri koltuk tükenmez kalem lekeleri

Koltuklarınızın rengi açıksa ve özellikle de beyaz ise tükenmez kalem için en zor uygulama türü sizi bekliyor demektir. Tükenmez kalem lekesi eğer sizin bulunduğunuz ortamda gerçekleştirilmiş ise hiç vakit kaybetmemeniz gerekiyor.

Ne kadar erken teşhiste bulunursanız o kadar kolay ve doğru sonuç alacağınızı bilmeniz gerekir. Deri koltukların tükenmez kalemin mürekkebini çabuk emme gibi bir özelliği vardır.

Mürekkebi emerse artık koltuğunuzdan bu lekeyi çıkarmak oldukça zor olabilir. Ninelerimizin eskiden beri severek uyguladığı arap sabunu yöntemi bu gibi durumlar için de vazgeçilmezimiz olmalı.

Ilık bir su ve arap sabunu karışımını koltuğunuza tatbik edip bir süre bekledikten sonra silmeniz etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sunni bir deriye sahip koltuğunuz varsa alkol ile ( kolonya olabilir ) silmenin dışında başka bir yöntem denemenize gerek yok.

Yeri gelmişken böyle inatçı leke ve izleri temizlemek  ya da yok etmek için her zaman püf noktasına ihtiyaç duyarız. Mutlaka bilmeniz gereken mobilya yanık lekesi nasıl çıkar yazıma da bir göz gezdirin derim.

Tükenmez Kalem Lekesi Başka Nasıl Çıkar?

Ev hanımlarının deneme yanılma yoluyla uyguladığı başka yöntemler de vardır. Bunlardan en çok bilinenleri şunlardır:

Asetonla çıkarma, yarım bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile silmek, alkol ve çamaşır suyunu bir beze döküp bu bez ile lekeli kısmı iyice ovarak lekenin çıkmasını sağlama gibi yöntemler de denenebilir.

Koltuktaki tükenmez kalem lekesi çıkaracağım diye koltuklarınızın deri kısımlarını yıpratabilirsiniz. Bunlara müdahale etmezseniz koltuklarınızda bir süre sonra çatlaklar oluşur. Bu çatlakları deri yağlayıcılarla ya da vazelin ile önleyebilirsiniz. Pinterest sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Beklemiş Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Beklemiş tükenmez kalem lekesi, zamanla kurumuş ve çıkarılması zor olabilecek bir leke türüdür. Ancak, lekeyi çıkarmak için birkaç yöntem denenebilir:

  1. Isıtma: Beklemiş tükenmez kalem lekesini çıkarmak için, lekeyi ısıtmak yardımcı olabilir. Bu, lekelerin nemini azaltarak, lekeyi daha kolay çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bunun için, lekenin üzerine bir ütü konularak ısıtılabilir veya leke üzerine bir sünger yardımıyla sıcak su dökülerek ısıtılabilir.
  2. Deterjan: Deterjan ve su karışımı lekeyi çıkarmaya yardımcı olabilir. Lekeye birkaç damla deterjan dökün ve lekenin üzerine birkaç su damlası ekleyin. Lekeyi hafifçe silerek temizleyin. Deterjan ve su karışımı lekeyi çıkarmada etkili olabilir, ancak lekeyi çıkarmak için tek başına yeterli olmayabilir.
  3. Alkol: Beklemiş tükenmez kalem lekesini çıkarmak için alkol de kullanılabilir. Lekeye birkaç damla alkol dökün ve lekenin üzerine hafifçe silerek temizleyin. Alkol, lekeyi çıkarmada etkili olabilir, ancak lekeyi çıkarmak için tek başına yeterli olmayabilir.
  4. Aseton: Aseton da beklemiş tükenmez kalem lekesini çıkarmaya yardımcı olabilir. Lekeye birkaç damla aseton dökün ve lekenin üzerine hafifçe silerek temizleyin. Aseton, lekeyi çıkarmada etkili olabilir, ancak lekeyi çıkarmak için tek başına yeterli olmayabilir.
  5. Kuru temizleme ürünleri: Kuru temizleme ürünleri de beklemiş tükenmez kalem lekesini çıkarmaya yardımcı olabilir. Kuru temizleme ürünlerinin çeşitleri arasında, leke çıkarıcı spreyler, leke çıkarıcı tozlar ve leke çıkarıcı bezler bulunur.

Yorum yapın