Küf Lekesi Nasıl Çıkar? %100 Kesin Çözüm!


Küf lekesi nasıl çıkar sorusu çok fazla soruluyor. Özellikle dekorasyon konusunda hassas olan kişiler başta olmak üzere birçoğumuzu küf lekeleri rahatsız etmektedir. Bu sebeple duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusu bizim için de önem taşımaktadır. Siz de nemli bir ortamda kokudan rahatsız oluyorsanız ve duvardaki küf nasıl temizlenir, küf lekesine kesin çözüm ve duvardaki küf lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Duvardaki küf lekeleri için kesin çözüm tüyolarını da bulacağınız bu yazımızda temiz ve dekoratif bir ev için gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusunun cevapları…


Duvardaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duvardan küf ve rutubet lekesi nasıl temizlenir?

Duvardaki küf lekeleri nasıl çıkar sorusunun yanıtına geçmeden önce küfün oluşum nedenlerini tespit etmeliyiz. Küf, özellikle nemli ve ışık almayan bölgelerde oluşmaktadır.

Bu oluşum için tesisat sızıntıları, havalandırılmamış ortamlar, ani hava sıcaklığı değişimi sonrası oluşan duvar terlemeleri, yanlış yapılan ya da hiç yapılmayan yalıtımlar da destekleyici sebepler olarak karşımıza çıkmaktadır.


Duvardaki küf aynı zamanda sağlık açısından da tehlikeli olabilmektedir. Solunum sistemi ve eklem rahatsızlıkları oluşumunda küfün etkisi oldukça fazladır. Bu sebeple küfün sadece dekoratif olarak evinize zararı olmaz, sağlık açısından da öncelikli olarak evinizden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? %100 Kesin Çözüm!
Duvardaki rutubet ve küf lekesi

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusunun aşamalı bir tarifini vermek istiyorum. Bu yöntem için öncelikle güvenlik önlemi olarak maske, eldiven ve gözlük kullanmanızı tavsiye ederim.


Birinci aşamada küflü olan duvar yüzeyinden küfün kuru ve bir daha kullanmayacağınız bir bezle silinmesi gerekir. Bu silme işlemini bastırarak ve küfü etrafa yaymayarak dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Küfün sporlarla çoğalması sebebiyle etrafta herhangi bir küf kalıntısı bırakmadan tüm küfün ağzı kapatılarak evden uzaklaştırılması en doğru yöntem olacaktır.


Bu işlemi tamamladıktan sonra ikinci aşama için çamaşır suyunu sprey özelliği olan bir şişeye koymalısınız. Bu şişeyi kullanmadan önce etrafınızdaki eşyaları mutlaka o bölgeden uzaklaştırın ya da çamaşır suyunun sıçramasına karşı önleminizi alın.

Bu tip durumlarda ” Ben dikkatli davranırım. Etrafa çamaşır suyu sıçratmam.” anlayışı son derece yanlıştır. Mobilya kumaşlarında oluşabilecek bir damla çamaşır suyu, geri dönüşü zor dekoratif problemlere neden olmaktadır.


Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını vermeye devam ediyoruz. Çamaşır suyu ile kapladığımız küflü bölgeyi yumuşak hareketlerle iyice ovalayarak temizliyoruz. Üçüncü aşama küf lekesi çıkan bölgenin kuruması aşamasıdır. Bu aşama için 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabının tamamlandığı son aşamada da bir daha küf oluşmaması için temiz bir bezle temizlenen bölgenin silinmesi gerekir. Çamaşır suyu alternatifi olarak sirke, çay ağacı yağı ve greyfurt tohumu özü de kullanabilirsiniz. Evdeki rutubet kokusu nasıl giderilir merak edenler rutubet kokusu bağlantısına tıklayarak daha önce kaleme aldığım yazımı okuyabilirler.


Duvardaki Küf Lekeleri için Kesin Çözüm

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? %100 Kesin Çözüm!
Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?

Duvardaki küf lekeleri için kesin çözüm arıyorsanız bu konuda oldukça mustaripsiniz demektir. Tekrarlayan duvar küfleri ve lekeleri için lokal temizlik işlemleri yeterli olmayabilir. Bu sebeple özellikle evin nem kontrolünü ve güneş ile olan bağlantısını sağlamalısınız. Nemli bir ortama sahipseniz bu ortamın giderilmemesi için mutlaka evin havalandırılması gerekir. Günlük periyodik havalandırmalar küf lekeleri için oldukça etkili yöntemlerdendir. Evin güneş alma durumunu gözden geçirip, pencere ve perde düzenlemesi yapmak da etkili yollardan biridir. Pinterest sayfamızdan daha fazla fikir alabilirsiniz.

Banyodaki Küf Lekelerine Son!

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? %100 Kesin Çözüm!
Küf lekeleri için kesin çözüm

Banyodaki küf lekeleri canınızı sıkabilir. Küvet temizliği yazımı okuyarak banyodaki küfün önüne geçebilirsiniz. Ayrıca duşakabin temizliği nasıl yapılır öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evdeki küf sorunu nasıl çözülür?

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtında olduğu gibi evin çeşitli bölgelerinde oluşan küf lekeleri de gerek koku gerekse görüntü açısından sizi rahatsız edebilir. Bunun giderilmesi de tıpkı duvardaki küf lekelerinde aldığınız önlemlerdeki gibi işlem basamaklarını içermektedir. Önemli olan küf lekesinin çıkarılması değil küflenmenin oluşmasına engel olabilmektir. Bu sebeple yukarıda bahsettiğimiz öneriler mutlaka hayata geçirmelisiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x