Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?(Videolu)

Mermer birçok evde kullanılmaktadır.  Mermerin yapısı sert ve dayanıklıdır bu sebeple de insanlar tarafından çok fazla tercih edilir.  Fakat mermerin dezavantajı bulunur. Buda mermerin kolay bir şekilde sararması ve çirkin görüntüye sebep olmasıdır. Sararan mermer kısa zaman içereside çıkarmanız ve eski haline getirmeniz mümkündür.  Peki, beyaz mermerdeki sarı lekeler nasıl çıkar?  Mermer; karbonat, hidrojen peroksit, limon, zımpara ile kolay bir şekilde temizlenir ve sarı lekelerde bu sayede kolay bir şekilde çıkar.

Sararan Mermer Temizliği

YouTube video

Sararan mermer temizliği birkaç detay ile temizlenebilir. Karbonat bilindiği üzere ağartıcı olarak kullanılan malzemedir.  Sararan mermer temizliği de karbonat ile temizlenir. Bunun için suyun içerisine karbonat ekleyin ve karıştırın. Daha sonra sararan mermerin üzerine dökerek bu karışımın yarım saat mermerin üzerinde beklemesini sağlayın. Sararan mermerin beyazladığına şahit olacaksınız. Sararan mermer hidrojen peroksit ile de temizlenir.

Oksijenli suyu sararan mermerin üzerine sökün ve üzerine streç film sarın. Bu şekilde bir gün boyunca bekletin. Ertesi güne mermer bembeyaz çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir: Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir merak edenler bağlantıya tıklayabilir.

Beyaz Mermerdeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?(Videolu)

Beyaz mermerinizde sarı lekeler var ve bundan çok mu rahatsızsınız? O halde yazımızın devamını mutlaka okumalısınız. Beyaz mermerdeki sarı lekeler için limon ve tuzdan faydalanabilirsiniz. Sararan mermeri temizleme bu karışım ile mümkündür.

Beyaz mermerin üzerine önce tuz dökün üzerine de limon sıkın ve 5 dakika boyunca mermerinizi ovalayın. Aradaki farkı görünce inanamayacaksınız. Bir diğer yöntem ise sirke ve limon karışımıdır. Bir kâseye eşit miktarda limon ve sirke koyup karıştırıp. Daha sonra sararan mermerin üzerine dökün ve bir süre bekletin.  Mermeriniz bembeyaz olacaktır.

Evde Mermer Nasıl Parlatılır?

Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?(Videolu)

Mermerleriniz özelliğini yitirdi ve mat bir görünür sahip oldu ise mermerinizi karbonat ile parlatabilirsiniz. Öncelikle karbonatı sıcak su ile eritin. Daha sonra mermerin üzerine dökün bir saat bekledikten sonra bu karışımı iyice ovalayın. Mermeriniz mat bir görünümden kurtulacak ve parlak bir yapıya sahip olacaktır.

Soda ile de mermerinizin parlamasına sebep olabilirsiniz. Sodanın içerisine limon ekleyin ve mermerin üzerine dökün. Daha sonra ise iyice ovalayın. Bu yöntemde mermerinizin parlamasına sebep olacaktır. Bu yöntemi haftada 1-2 defa düzenli bir şekilde yapılması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: Sararan halı nasıl temizlenir?

Sıcaktan Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?

Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?(Videolu)

Zamanla mermerlerde sıcaktan sararma meydana gelir. Buda bir hayli kötü görüntüye sebep olur. Sıcaktan sararan mermeri beyazlatmak için karbonattan yardım alabilirsiniz. Karbonat sıcaktan sararan mermerler için çok etkilidir. Karbonatı eritip sararan bölgeye sürüp daha sonra durulayabilirsiniz. Veya oksijenli sudan yararlanabilirsiniz.

Oksijenli su sayesinde mermerinizde meydana gelen sararmalar kısa süre içerisinde son bulacaktır. Sıcaktan sararan mermerleriniz için zımparada kullanabilirsiniz: zımpara üst katmanı yok edecek ve alt katmanın temiz çıkmasını sağlayacaktır. Sararan yerleri yavaş bir şekilde zımparalamalısınız.  Çok fazla kötü görüntü oluşmasını istemiyorsanız bu yöntemleri mutlaka sıklıkla yapmalısınız. Haftada bir iki defa mutlaka mermerinizde uygulamanız tavsiye edilir.

Yorum yapın