perde siparişi

Sararan Halı Nasıl Temizlenir? | %100 ÇözümSararan halı dekoratif olarak da oldukça can sıkıcıdır. Halı temizliği bu sebeple evin tüm odaları için oldukça önemli bir dekoratif anlam ifade eder. Evde halı temizliği nasıl yapılır sorusuna da cevap arayacağımız bu yazımızda karbonatla halı temizliği konusuna da değinmeye çalışacağız.Sizin de kafanızda halı nasıl yıkanır, halı nasıl temizlenir, halı neyle silinir, evde halı temizliği nasıl yapılır gibi sorular varsa bu yazımız tam da aradığınız sorulara cevap olacak nitelikte.

Halım sarardı ne yapmalıyım

Ayrıca halı yıkadım sarardı ya da halım sarardı ne yapmalıyım gibi sorunlarınız için de yazımız çözüm önerileri sunmaktadır.

Evde halı temizliği nasıl yapılır?

Bir odanın içerisindeki dekoratif kalite ne kadar üst düzeyde olursa olsun sararan halı ile bu dekorasyon kalitesi ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple evde halı temizliği ile bu problemden kurtulabilirsiniz. Halı yıkarken sararmaması için ne yapmalı sorusu akla geliyor. Hemen detayları ile anlatalım.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Dolabı Düzenleme Nasıl Yapılır?


Karbonatla halı temizliği halı neyle silinir sorumuzun da cevabı niteliğindedir. Karbonatın kirleri kabartan bir yapısı vardır. Bu da halının sararan kısmını temizlemede bize yardımcı olan doğal temizleme malzemelerinden biri anlamına da gelmektedir.

Evde halı temizliği nasıl yapılır

Bir fincan karbonatı bir kapta hafif sulandırın. Yoğurt kıvamına gelmesini sağlayın. Halınızın kirli bölgesine ya da sararan halı üzerine yayın. Bu işlemde en önemli kısım bekleme süresidir.

Karbonatı halının kirli bölgesine sürdükten hemen sonra temizleme işlemine geçerseniz istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bunun sebebi karbonatın tam olarak kirleri kabartacak zamanı oluşturamamasıdır.Bu nedenle on beş yirmi dakika kadar beklemek etkili sonuç almada önemlidir.  Bekleme süresinin ardından soğuk su ile temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle tek seferde sararan halı bölgesi yerini temiz bir alana bırakmaktadır.

Halım sarardı ne yapmalıyım?

Evde halı temizliği gerçekleştiren bayanların halı yıkadım sarardı, halı yıkandıktan sonra sarı su gelmesi gibi serzenişlerine zaman zaman denk gelmekteyiz. Peki yıkama sonrasında sararan halı nasıl beyazlar?

Halılarda yıkama sonrasında oluşan sararmaların temel nedeni bakterilerdir. Yıkama suyu bakteri üremesi için elverişli ortamlar sunar. Bakteriler halı içinde kalan nemli bölgelerde çoğalarak halının sarı bir renk almasına neden olur.

MUTLAKA OKUYUN:  15.000₺'ye Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?Bu sebeple kurutmanın oldukça hızlı gerçekleştirilmesi gerekir. Evde halı temizliği sonrası halı üzerinde suyun az kalmasını sağlarsanız sararma problemini de çözmüş olursunuz.

Halım sarardı, karbonatlı halı temizliği

Bu sebeple, halı yıkama firmalarında  sıkma makineleri kullanılarak yıkama sonrası en az nemle kuruma işlemine geçilmesi hedeflenmektedir. Açık renkli halılarda bu sarı renk oldukça belirgin olarak ortaya çıkar.

Shagy tarzı halılarda ise genellikle uzun halı ipliklerinin uç kısımlarında sararmalar görülmektedir. Ayrıca usulüne uygun bir yıkama ve kurutma gerçekleştirilmemişse her halının arka bölümünde harita benzeri sararmaların yaşanması da muhtemeldir.

Bu sebeple sararan halılar için limon suyu ya da halı temizleme şampuanları kullanabileceğiniz gibi halınızı  doğru yöntemlerle tekrar yıkama işlemine tabii tutabilirsiniz.

Halıların doğal ortamda kurutulması da bakteri üremesini engellemektedir. Asarak ve doğal sıcak ortamdaki kurutma yöntemi halı sararmalarının önüne geçen önemli kurutma şeklidir.

İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım ve hanımların en büyük dertlerinden olan sararan mutfak dolapları çözüm önerilerini bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki video ile en kısa yoldan kabartma tozu ile halı nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Mobilya Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?(Kesin Çözüm!)

Sararan halı nasıl beyazlar?

Sararan halı genellikle iki temel şekilde beyazlatılır. Bunlardan birincisi doğal yöntemlerdir ki yukarıda bahsettiğimiz karbonatla beyazlatma yöntemi doğal yöntemler arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir: Sararan mutfak tezgahı için çözüm önerilerini bulabileceğiniz yazımıza ulaşmak için bağlantıya tıklayın.

Bir diğer doğal yöntem de limon suyudur. Limon suyunun temizlik suyuna katılması ile elde edilen karışımın sararan bölgelere uygulanması sayesinde halı temizliği de gerçekleştirilebilir.

Beyaz sirke de sararmış halı nasıl temizlenir sorusunun cevabı olabilir. Halı neyle silinir sorunuzun diğer bir cevabı da özel olarak üretilmiş kimyasal temizleyicilerdir.

Bu kimyasal temizleyicilerin aşındırma riskleri olduğundan kullanacağınız ürünün mutlaka daha önce test edilip denenmesini tavsiye ediyoruz. Yanlış ürünlerle ve uygulamalarla halınızı kullanılamaz hale de getirebilirsiniz.Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


7
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x