Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? (%100 Çözüm)

Camdan gelen soğuk nasıl engellenir çok soruluyor. Pencere soğuk önleyici ile pencereden gelen soğuk engellenebilir! Peki, ama nasıl?

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? (%100 Çözüm)
Camdan gelen soğuk nasıl engellenir?

Kış aylarının gelmesi soğuğu da beraberinde getirir.  Camdan gelen soğuk birçok olumsuzluğa neden olur. Birçok kişi de PVC den soğuk giriyor, pencereden soğuk gelmemesi için ne yapabilirim diye araştırmalarda bulunuyor. Daha önce yayınladığımız duvardan gelen soğuk nasıl engellenir içeriğinde olduğu gibi bu içerikte de soğuk engelleyici fikirlerle sorunlara çözüm üretmeye çalışacağız.

Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Camdan soğuk gelmesini önlemek mümkün mü? Pencereden gelen soğuğa çözüm arayanlar ilk etapta aşağıdaki videoyu izleyebilir. Sonrasında aşağıda sizlere sunduğumuz yöntemlere de bir göz atabilirsiniz.

YouTube video

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Kesilir?

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? (%100 Çözüm)
Camdan gelen soğuk nasıl kesilir?

Camdan gelen soğuk nasıl kesilir yalıtımı sağlıklı yapılan evlerde gündeme gelmese de birçok evin sorunu diyebiliriz.


Camdan gelen soğuğu kesmek için yapabilecekleriniz aşağıdaki gibidir:

 • Soğuk havanın kaynağını belirleyin: Pencerenin çerçevesi ile duvar arasında bir boşluk varsa, bu boşluktan soğuk hava girebilir. Bu durumda, boşluğu kapatmak için bir yalıtım süngerleri veya yapışkanlı köpük fitiller kullanabilirsiniz.
 • Pencerenin fitillerini kontrol edin: Pencerenin fitilleri yıpranmış veya hasarlıysa, soğuk havayı dışarıda tutmakta zorlanacaktır. Bu durumda, fitilleri yenisiyle değiştirmeniz gerekir.
 • Pencereyi kış moduna getirin: Pvc pencerelerde, pencerenin kış moduna alınmasıyla fitiller daha sıkı bir şekilde kapanarak soğuk havanın içeri girmesini engeller.
 • Kalın perdeler kullanın: Kalın perdeler, soğuk havanın pencereden içeri girmesini engellemeye yardımcı olabilir.
 • Pencerenin etrafına hava sızdırmaz bant uygulayın: Pencerenin etrafına hava sızdırmaz bant uygulayarak, boşluklardan soğuk havanın içeri girmesini engelleyebilirsiniz.
 • Pencerenin etrafına yalıtım köpüğü uygulayın: Pencerenin etrafına yalıtım köpüğü uygulayarak, soğuk havanın pencereye temas etmesini engelleyebilirsiniz.

Bu yöntemler, camdan gelen soğuğu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. Odayı sıcak tutmak için, pencere soğuk önleyici kullanıldığında bir nebzede olsa soğuk önlenebilir. Pencerenin yapısı plastikten oluşmaktadır. Plastik olan malzemelerde yazın genişler kışın ise gerilir. Bu sebeple de ayarlarında bozulma meydana geldiği için PVC pencereden soğuk girer.

Pencereden soğuk gelmemesi için pencerenin menteşe ayarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Eğer ayar yapıldı ve hala sorun giderilmemişse başka sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple işin uzmanına tekrar göstermeniz gerekecektir.

Pencere Soğuk Önleyici ile Camdan Gelen Soğuk Yok Olsun!

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? (%100 Çözüm)
Pencere soğuk önleyici

Pencere soğuk önleyici ile camlardan soğuk girmesini engelleyebilirsiniz. Rüzgâr da ve soğuk havalarda pvcden soğuk giriyor olabilir. Böyle bir problem ile karşı karşıya kalanlar pencereden soğuk girmemesi için çözümler aramaktadır. Pencereden soğuk girmesini engelleyebilirsiniz. Öncelikle pencerenizi bir pimapenciye göstermelisiniz.

Pencerelerden soğuk gelmemesi için ayarlara yeniden bakmak gerekebilir. Ayarlarında bir problem meydana geldi ise ayarlarınızın usta tarafından yapılmasını beklemelisiniz. Sorun bu şekilde büyük ihtimalle çözülecektir. Fakat bazı durumlarda pimapen kullanım ömrünü tamamlamış ise, ayar yapmak soğuğu kesmeyebilir.

Cam kenarından gelen soğuk nasıl önlenir sorusuna bir başka alternatif de pencere bantları çözüm olabilmektedir. Pencere bantlarını soğuk giren yerlere yapıştırdığınızda soğuk artık evinizin içerisine girmeyecektir. Soğuğu kesmek için pencere bantlarının mutlaka aynı hizadan yapıştırılması gerekmektedir. Bu şekilde yapıldığında sorununuz giderilecektir.

Pencere Kenarından Soğuk Giriyor Nasıl Engelleyebilirim?

Cam balkon soğuk önleme biraz sorunlu olabiliyor. Özellikle büyük cam balkon pencere aralarından soğuk hava girebiliyor. Cam balkonlarda soğuğu önleme ve pencere kenarından soğuk hava geçişini yok etmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

 1. Contaları Kontrol Edin ve Değiştirin: Pencere çerçevelerindeki contalar zamanla eskir veya hasar görür. Bu contaları düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.
 2. Yalıtım Bantları Kullanın: Isı yalıtım bantları, pencere çerçevelerine veya cam kenarlarına uygulanarak soğuk hava sızıntısını engeller.
 3. Perdeler veya Jaluziler Kullanın: Perdeler veya jaluziler, pencereyi kapattığınızda soğuk hava girişini engeller. Gece veya kullanmadığınız zamanlarda kapatmayı unutmayın.
 4. Yalıtımlı Perdeler: Yalıtımlı perdeler, daha fazla ısı tutar ve soğuk hava sızıntısını azaltır.
 5. Kapalı Hücreli Perdeler: Kapalı hücreli perdeler, özellikle yüksek düzeyde yalıtım sağlar ve enerji tasarrufuna yardımcı olur.
 6. Pencere Filmi Kullanın: Özel pencere izolasyon filmleri, cam yüzeyine uygulandığında sızıntıyı azaltır ve ısıyı içerde tutar.
 7. İkincil Cam Kullanın: İkincil camlar, mevcut pencerelerinize ek olarak takılabilir ve ek bir yalıtım katmanı sağlar.
 8. Kapalı Zemin Kaplama: Pencere altında bulunan boşlukları kapatmak için perdelerin veya perdelerin altına yalıtımlı kapalı zemin kaplamaları ekleyin.
 9. Pencere Tıkaçları: Zamanla kullanılmayan pencereler için pencere tıkaçları kullanarak soğuk hava girişini engelleyin.
 10. Pencere Onarımları: Pencerenin kendisi çatlaklar veya hasar görmüşse, onarımlar yapın veya pencereyi değiştirin.
 11. Havalandırma: Düzenli olarak pencereyi havalandırmak için pencereyi kısa süreliğine açın, böylece içerdeki hava tazelenir.
 12. Dışarıdaki Çatlakları Kapatın: Pencere çerçevesi etrafındaki her türlü açıklık veya çatlakları silikonla kapatabilirsiniz.

Soğuk hava sızıntısını azaltmak için bu önlemleri alarak hem konforu artırabilir hem de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Odayı Sıcak Tutmak için Öneriler

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? (%100 Çözüm)
Odayı sıcak tutmak için öneriler

Odayı sıcak tutmak için yazın sonlarına geldiğimiz bu dönemde bazı tedbirleri almakta fayda var. Kışın gelmesi ile beraber havalar soğur ve bunun için odayı sıcak tutmak için öneriler araştırılmaktadır. Kışın soğuk havalarda odayı sıcak tutmak için bir şeyler yapabilmeniz ve odanızın sıcak kalmasını sağlayabilmeniz mümkündür.

İşte odayı sıcak tutmak için öneriler aşağıdaki gibidir

 • Mutlaka evinizde ısı yalıtımı olması gerekmektedir. Hem iç kısımda hem de dış kısımdan evin ısı yalıtımı olur ise, kolay kolay eve soğuk giremez. Aynı zamanda ısı yalıtımı yazın sıcaktan da sizleri koruyarak evin serin kalmasına yardımcı olur.
 • Silikon veya bant ile pencerenizden soğuk hava geliyor ise kapatabilirsiniz. Bunun için soğuk önleyici bantlar bulunmaktadır. Ya da şeffaf silikon çekebilirsiniz. Bu durum pencerede gelen soğuğu kısa bir süre içerisinde kesecektir.
 • Kombiniz var ise bakımını mutlaka düzenli bir şekilde senede bir defa yaptırın. Bakımı yapılmayan kombi ısıtmaz ve içerisinin soğuk olmasına sebep olur. Bu sebeple kombi bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Bulunduğunuz odanın kapısını kapatmanız odanın sıcak kalması için çok etkili bir yöntemdir. Çünkü her yer açık olduğunda odanın sıcağı başka odalara dağılmakta ve oda kendini ısıtamamaktadır.
 • Halılarınızı kışın kalın yapıya sahip olan halılardan tercih etmelisiniz.
 • Petekleriniz var ise mutlaka önlerinin açık olması gerekmektedir. Önlerini eşya ile kapatırsanız peteklerin ısısı evin içine dağılmayacak ve ev soğuk olacaktır.

Perdelerinizin kalın bir yapıya sahip olması pencereden gelen soğuğu önleyecek ve odanızın sıcak olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple kışın kalın perde takmanızı tavsiye ediyoruz. Pencere kenarından giren soğuk hava için bant satın almak isterseniz bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Camdan gelen soğuğu nasıl engelleyebilirim?

Camdan gelen soğuğu engelleyebilmek için piyasada satılan yapışkanlı sünger ya da fitil kullanarak soğuk havanın pencereden gelmesini engelleyebilirsiniz.

Camdan gelen soğuğu kesmek mümkün mü?

Camdan gelen soğuğu kesmek elbette ki mümkün. Pencerelerdeki menteşe bağlantıları kontrol edilmeli, fitil ve süngerler ile desteklemek soğuğu engellemeye yardımcı olur.

Yorum yapın