Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

0
4547

Ev temizliği için olmazsa olmaz mekânlardan biri de banyolardır. Banyoların temizliği aile bireylerinin sağlıkları açısından da önem kazanır. Ortak kullanım alanlarından biri olması ve vücut ile doğrudan temas bulması sebebiyle banyoların hijyenik olması önem arz etmektedir. Duşakabin temizliği banyo içindeki temizlik bölgelerinin en çok uğraştıracak olanıdır.

Sık sık neme ve suya maruz kalan bu bölgenin temizlenmemesi bir süre sonra kabin cam ve plastik bağlantılarında sararmalara, küflenmelere neden olabilmektedir.

Duşakabin camlarının su sebebiyle lekelenmesi de duşakabin temizliği sırasında çok sık karşılaşılan durumlardandır.

Kirlenen her bölge için anında müdahale etmek hem kirlerin daha çabuk temizlenmesini hem de bizim fazla enerji harcamamamızı sağlayacaktır. Üstelik ailemizin sağlığı açısından da olumlu katkıları olacaktır.

Duşakabin temizliği sirke

Duşakabin cam temizliği nasıl yapılır
Duşakabin cam temizliği nasıl yapılır

Duşakabinin temizliği için çoğu ev hanımı sıvı ya da krem deterjanları kullanmaktadırlar. Bu deterjanların sağlığa zararlı olmamasına dikkat edelim.

Temizlik ve hijyen amacıyla kullandığımız maddeler bizi sağlığımızdan mahrum etmemelidir. Özellikle ağır temizlik maddelerinden olan tuz ruhu gibi maddeleri duşakabin temizliğinde asla kullanmamalıyız.

Bu maddeler hem duşakabin camınıza hem de duşakabininizin bağlantı noktalarındaki plastik aksama zarar verecektir. Üstelik fayans aralarındaki derzleri aşındırıp alt kat komşunuzun banyosuna su sızdırılmasına da neden olabilir.

Bütün bu sebepler yüzünden temizlik için doğal yöntemleri denemek isteyenler için ev temizliği için vazgeçilmez mucize, sirkeyi kullanabilirsiniz.

Sirkeli su ile ya da saf sirke dediğimiz beyaz sirke ile karbonat karışımını duşakabin temizliği için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem sağlık hem parlaklık kazandıracak bu uygulama için eski bir diş fırçasını da kullanabilirsiniz.

Fırça yardımı ile silemediğiniz duşakabin bağlantı noktalarını temizleyebilirsiniz. Bu işlemleri ister doğal ister sağlığa zararı olmayan kimyasallarla yapın kalıntı kalmamasına dikkat edin. İyice durulamak duşakabin temizliği için önemli bir aşamadır.

Duşakabin camı temizliği

Duşakabin temizlik püf noktaları
Duşakabin temizliği nasıl yapılır

Duşakabin camının temizlenme nedeni camın kireç sebebiyle camda bıraktığı lekelerdir. Camı temizlemek için sirke ve karbonat karışımını kullanabiliriz.

Cama sürdüğümüz bu karışımı bir süre bekledikten sonra sünger yardımıyla ovalayarak çıkartıp durulamamız lazım. Daha etkili bir sonuç için araç camları için kullanılan yağmur kaydırma spreyleri de kuru bir duşakabin camına uygulanabilir.

Duştaki bakterileri daha yakından görmek isterseniz mutlaka bilmeniz gereken duşakabin temizliği önerileri yazımı okuyabilirsiniz.

Duşakabin temizliği nasıl yapılır videolu anlatımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here