Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Cam güzeli çiçeği ile evinize harika bir ortam kazandırabilirsiniz. İşte cam güzeli çiçeğinin bakımı ve aklınıza gelen tüm detaylar…

İnsanlar, evlerinin renklenmesini ve yeşillenmesini ister. Çünkü dört duvar arasında yaşayan kişilerin doğa ile bağlantılarını sağlayan şey doğadan bir parça olan çiçeklerdir. Bu nedenle farklı farklı çiçekler, evlerin güzelleşmesini sağlar. Pek çok ortamın canlı bir hal almasını sağlayan çiçeklerden bir tanesi de cam güzeli olarak adlandırılan bir çiçektir.

Afrika kökenli bir bitki olan cam güzeli çiçeği, renkli ve güzel bir çiçektir. Bulunduğu ortamı renklendirmektedir. Bu nedenle pek çok evde bu çiçekten bulunmaktadır. Asıl adı Balsaminacea olan bu çiçek, 850’den fazla türü bulunan bir familyanın bir üyesi olarak bilinmektedir. Kına çiçeği olarak da bilinen cam güzelinin oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Peki, cam güzeli çiçeği nedir?

Cam Güzeli Çiçeği Nedir?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Cam güzeli çiçeği nedir?

Kına çiçeği olarak da bilinen ve asıl adı Balsaminacea olan cam güzeli çiçeği, doğanın bütün renklerini yapısında bulundurmaktadır. Plantae alemine ait olan bitkinin aydınlık ve güneşli yerlerde yetiştirilmesi gerekmektedir. Yapısındaki renklerden ötürü birçok insan farklı ortamlarda bu çiçeği yetiştirmek istemektedir. Doğada birçok çeşidi olduğu bilinen çiçeğin dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu bilinmektedir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Anlamı

Yapısındaki renklerinden ötürü ev, ofis gibi mekanlarda yetiştirilen ve birçok insan tarafından beğenilen çiçek, pencere kenarında yetiştirilmesinden ötürü cam güzeli olarak adlandırılmaktadır. İsmi ve görünüşü bir bütün olan çiçeğin güneşli bir ortamda yetiştirilmesi oldukça mühimdir.

Cam Güzeli Çiçeği Faydaları

Sahip olduğu renkler ve görünüşü ile ruha iyi gelen bir yapısı olan çiçeğin insan sağlığı için bilinen bir faydası yoktur.

Cam Güzeli Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin bakımının belirli aralıklarla yapılması oldukça önemlidir. Bakımı yapılmayan çiçeklerin yaprakları solmakta, yapraklarda çürümeler meydana gelmektedir. Cam güzeli çiçeği bakımı da önemli konulardan bir tanesidir. Peki çiçeğin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Her evde bakımı yapılabilen çiçeğin çok fazla su istemediği bilinmektedir. Toprağı kuruduğunda çiçeğe su verilmesi yeterlidir. Soğuktan etkilenen çiçeğin soğuktan korunması gerekmektedir. Çünkü soğuk çiçeğin köklerini, yapraklarını ve çiçeklerini olumsuz bir şekilde etkiler. Cam Güzeli, gün ışığı ve aydınlığı oldukça fazla sevmektedir. Bu sebepten ötürü çoğunlukla balkon ve bahçelerde yetiştirilen çiçeğin suyu belirli rutinler dahilinde verilmelidir.

Çiçeğin bakımının yukarıda anlatıldığı gibi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yapıldığında çiçek olukça sağlıklı büyüyecektir.

Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Özellikleri nelerdir?

Çiçeğin ilk örneklerine Çin, Malezya ve Hindistan’da ulaşılmıştır. Birçok türü bulunan cam güzelinin, sahip olduğu renkler ve renklerin canlılığı ile insanların dikkatini çekmekte ve bu nedenle pek çok mekanda yetiştirilmektedir. Birçok ortamda yetiştirilebilen çiçeğin özellikle açık alanlarda olması, çiçeğin daha güzel ve etkili bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Çiçeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması oldukça mühim bir konudur. Bu nedenle çiçeğin dolaylı bir şekilde güneş ışığı alacak bir yerde bulunması gerekmektedir. Cam Güzeli, sonbahar ve ilkbahar arasında çiçek açmaktadır. Kışların ılık geçtiği yerlerde bakımı düzenli bir şekilde yapılırsa eğer, çiçeklerini korur ve dökmez. Öte yandan çiçeğin boyutlarında da değişkenlik bulunmaktadır. Çiçeğin boyu genellikle 30 cm ile 2 metre arasındadır.

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bitkinin gelişimi çok hızlı olmamaktadır. Boyunun çok fazla uzamadığı bilinmektedir. Cam güzeli çoğaltılması esnasında köklerinden ayrılan çiçek hemen başka bir saksının içerisine dikilmektedir. Çiçeğin çoğaltılma işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Bahsedilen yöntemin ismi kökten ayrıma yöntemidir. Kökten ayrılmış olan cam güzeli iki farklı saksıda büyüyebilmektedir. Çiçeğin çoğaltılması noktasında en uygun ayın mayıs olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çoğunlukla mayıs ayında çiçeğin çoğaltılma işlemleri yapılmaktadır.

Cam Güzeli Çiçeği Nerede Yetiştirilir?

Çiçeğin bulunduğu konum, rüzgar akımından uzak olan bir yer olmalıdır. Bu nedenle çiçeğin bulunacağı yerin iyi seçilmesi gerekmektedir. Rüzgar akımının bol olduğu yer, çiçeğe zarar vermektedir. Çiçeğin bulunduğu yerde kış aylarında sıcaklık 14 ile 15 derece dolaylarında olmalıdır. Ortamın sıcaklığının bu derecelerin altına düşmesi çiçeğin bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacaktır.

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Sulanır?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Nasıl sulanır?

Çiçeğin sulamasının belirlenen koşullar altında yapılması gerekmektedir. Yaz aylarında haftada minimum 2 kere, kış aylarında da 1 kere olacak şekilde çiçeğin sulaması yapılmalıdır. Öte yandan sulamanın saksının üstünden yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sulama esnasında hep aynı sulama kabının tercih edilmesi faydalı olacaktır. Çiçeğe verilecek olan suyun aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Sulama noktasında püf nokta, toprağın kuruması sonrası sulamanın yapılması olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yılbaşı çiçeği bakımı nasıl olmalı detaylar için tıklayın!

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Budanmalıdır?

Çiçeğin dallarının solması halinde bu yaprakların budanması oldukça önemlidir. Çünkü solan yapraklar çiçeğe zarar verecektir. Gerekli şekilde budama işlemlerinin yapılması, bitkinin bir kere daha çiçek açmasını sağlayacaktır. Çiçekte budama yapılan bölgenin üzerinin kapatılması gerekmektedir. Bu şekilde ilgili bölgenin hava akımına uğraması engellenmiş olur.

Cam Güzeli Toprak Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Toprak değiştirme işlemi

Cam Güzeli çiçeği toprak değiştirme, genellikle 2 yılda bir yapılmaktadır. Öte yandan değiştirme işleminin nisan ayında yapıldığı bilinmektedir. Çiçeğin toprağı lifli ve humuslu olursa eğer, çiçeğin gelişimi iyi şekilde ilerleyecektir.

Cam Güzeli Çiçeği için Vitamin Kullanımı

Bitkinin çiçekleri ve yaprakları sağlıklı ise vitamin kullanımına gerek yoktur. Eğer çiçeğin yaprakları solmuşsa ve budama işlemleri gerçekleştirilmişse vitamin desteğinde bulunulabilir.

Cam Güzeli Çiçeği Işığı Seven Bir Bitki midir?

Çiçeğin aydınlık bir alanda ve ışığın ulaşabileceği bir noktada bulunması gerekmektedir. Bilindiği üzere çiçekler güneş ışığını çok sevmektedir. Bu nedenle çiçek ışık alabilecek bir konumda bulunmalıdır.

Cam Güzeli Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Şu durumlar, çiçeğin zarar görmesine neden olmaktadır:

  • Bitkinin çok fazla sulanması
  • Hastalanmış olan bitkinin diğer bitkilere yakın olması
  • Bitkinin bulunduğu saksının deliklerinin kapalı olması ve saksıdaki suyun deliklerden saksı tabağına çıkmaması
  • Topraktaki vitaminin yetersiz olması ya da kalitesiz olması

Yukarıdaki durumlar, çiçeğin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çiçeğin bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Cam güzeli çiçeği ile ilgili verilen bilgilere sadık kalınması ve bu bilgiler ışığında hareket edilmesi oldukça önemlidir. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın