Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?

Şans bambusu hakkında merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir içerik! Şans bambuları gerçekten şans getirir mi, bakımı kolay mı? İşte detaylar!

Şans bambusu artık pek çok evde görmeye alışık olduğumuz bir canlı. Şans bambusu nedir sorusunun yanıtına direkt olarak Uzakdoğu Asya’nın tropikal bitkisidir olarak yanıt verebiliriz. Uzak doğu ülkelerinde bu bitkinin şans getirdiğine inanıldığından, “lucky bamboo” olarak anılmaktadır. Ayrıca bu ülkelerde yaşayan kişilerin özel günlerde birbirlerine hediye olarak aldığı da bilir.

YouTube video

Şans Bambusu Nedir?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu nedir?

Peki, şans bambusu tam olarak ne anlama geliyor? Artık hediye edilmesi bir alışkanlık olan bu bitkinin aynı zamanda Çin’de de bir inanışı var. Çin inanışına göre bambunun yapraklarını kesmek bolluk ve bereketin azalmasına neden olabilir. Bu sebeple bitkinin yapraklarının kesilmek yerine elle koparılması önerilenler arasında yer alıyor. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmek önemlidir. Bambunun anlamı uzak doğu ülkeleri için çok derece özeldir.

Şans bambusu anlamı;

 • 2 kök anlamı aşk,
 • 3 ile 6 kök arasında mutluluk,
 • 8 kök anlamı servet,
 • 9 kök anlamı iyi bir gelecek,
 • 21 kök anlamı ise bir çok nimet demektir.

Şans Bambusu Şans Getirir Mi?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu şans getirir mi?

Gerçekten şans bambusu şans getirir mi? Bakıldığında aslında bitkinin şans özelliğinin tam anlamıyla uzak doğu ülkeleri aracığı ile şansla anılması sağlanmıştır. Genel anlamda bolluk ve bereket söz konusu olduğunda tıpkı nar gibi şans getirdiğine inanılmaktadır. Tamamen sizin inanışınız ve bakışınız ile alakalı bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman zaman bambusa aurea olarak da ismini duyabilirsiniz. Bakımı konusunda önerilenlere göre hareket etmeniz halinde, evde en kolay şekilde bakabileceğiniz bitkiler arasında yer almaktadır. Şans getireceğine inanılan bitki olduğundan bereket ve bolluk için tercih edebilirsiniz. Çin inanışı sebebi ile çıkan yaprakları budama işlemini makas kullanmadan eliniz ile kopararak yapmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda bu bitkinin de küsmesini önleyerek büyümesini sağlayacaktır.

Şans Bambusu Ne İşe Yarar?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu ne ise yarar?

Bambu işe yarıyor mu? Bambu almadan önce merak edilen bir soru. Kullanan çok sayıda kişi olduğundan deneyimlerden yola çıkarak, aslında ortama pozitiflik kattığı söylenebilir. Çünkü hem var olan rengi hem de çiçekli olması, uzun olması gibi görüntüsü hoş bir ortam yaratıyor. Şans verme konusunda ise uzak doğu kültüründe olan bu inanış, günümüzde pek çok kişinin bambu alma sebebidir.

Hediye etmek için tercih edilen bu bitki işe yarıyor. Kullanımı kolay olduğundan ve aynı zamanda hediyeleşme kültürünce bir seçenek olduğundan kurtarıcı diyebiliriz. Üstelik bir anlamı da olduğundan siz de değer verdiğiniz kişilere bolluk ve bereket niyeti ile edebilirsiniz

Şans Bambusuna Nasıl Bakılır?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusuna nasıl bakılır?

Şans bambusu bakımı için detayları veriyoruz. Doğru bir bakım ile hem bambunun büyümesi hem de çiçek açması son derece şık olacak.

 • Oda sıcaklığında bakım yapılmalıdır.
 • Sulamada suyun daha ılık olması gerekiyor.
 • Topraksız bir vazo içinde iri çakıl taşlarına sabitlenmelidir.
 • İçme suyu doldurulmalıdır ve ara sıra su değiştirilmelidir.
 • Yapraklarına sık sık su püskürtmek gerek.
 • Çubuk şeklinde ve kafası burgulu olanlar için vazo seçimi mutlaka dışı renkli vazolardan

Peki, bu tarz bir bitkinin bakımı zor mu sorusunun yanıtı nedir? Aslında bakım işlemlerinin hiç zor olmadığını söyleyebiliriz. Bakımı son derece pratik ve rahattır. Seçmiş olduğunuz saksı ya da kavanoza dikkat ederek, bakımını yaparak kolayca bakabilirsiniz. Yeşermesi ve çoğalması tamamen bakım ile alakalıdır. Çiçek düzenleme sanatı,

Şans Bambusu Kaç Tane Olmalı?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu kaç tane olmalı?

Bakım aşamasında bir vazonun içinde kaç tane bambu olacak bu da önemlidir. Bambu adeti ne kadar olmalı sorusunun yanıtı ise aslında vazonun boyutuna göre cevaplanır. Bambular sıkışmayacak ve rahat edilecek şekilde bakımının yapılması önemlidir. En az iki tane olmalıdır.

Şans bambusu kaç tane olması gerekir sorusunun yanıtına en az 2 diyoruz. Bunun dışında sayısını belirlemede önemli olan mutlaka boyuttur. Vazo boyutunun büyük olması durumunda 3 4 adet bambunun bir arada durmasında sakınca yoktur.

Şans Bambusu Çiçek Açar Mı?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu çiçek açar mı?

Çiçek açması halinde çok daha güzel bir görüntü oluyor. Bambu çiçek açar mı sorusunun yanıtına direkt olarak “EVET” diye yanıt veriyoruz. Çiçek açan bir bitki grubudur. Peki, ne yaparsanız daha hızlı çiçek açacaktır?

Bambu bakımı genel olarak yaprakların sık sık sulanması ile olur. Suyun içinde duran bambular, çiçeklerine su püskürtülmesi ile daha da canlanır. Suyun ılık olmasına ve içme suyu olmasına dikkat ederek çiçek açması için su püskürtmesi yapabilirsiniz.

Şans Bambusu Nasıl Yetişir?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu nasıl yetişir?

Şans bambusu bakımı diğer bambu çeşitlerine göre çok daha kolaydır. Yetiştirmesi daha pratiktir. Büyümesi de yavaş olduğundan, çok daha rahat bakılır. Kendisini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir. Yetişmesi için toprak ya da su kullanılabilir. Kavanoz ya da saksıda yetiştirmek tamamen size kalmış. Bakımını doğru şekilde yaptığınızda, büyüdüğünü göreceksiniz.

Suyun içinde olmasına, düzenli su değişimine ve çiçeklerin sulanmasına dikkat ederseniz evinizde olayca yetiştirebilirsiniz. Bitki kendisini soğuğa ve güneşe karşı koruma özelliğine sahiptir. Dayanıklı olduğundan büyük ölçüde kendisini korumayı başaracaktır. D vitamini almasına ve suyunun yeterli olmasına, bulunduğu yerin sıcaklığının iyi olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Şans Bambusu Neden Sararır?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu neden sararır?

Bambu bakanların merak ettiği şans bambusu neden sararıyor sorusunun yanıtını veriyoruz. Zaman zaman bambularda sararma olur. Peki, neden? Sararması kötü bir şey mi? Aslında evet. O yüzden sararma gördüğünüz anda önlem almanız gerekiyor. Sararmanın geçmesi için yapmanız gerekenleri uygulamalısınız.

Şans bambusu sararması demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bitkinin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması durumunda ortaya çıkar. Nemin düşük olduğu ortamlarda sararma görülebilir. Bitkinin sararmasını önlemek için hem ortağın nemlendirilmesi hem de direkt olarak güneş ışığının olması son derece önemlidir.

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu nasıl çoğaltılır?

Bakımını yapan kişilerin merak ettiği bir diğer soru ise şans bambusu nasıl çoğalır? Baktığınızda bazı bambuların daha çoklu ve çiçekli olduğunu görebilirsiniz. Bunu sağlamak ise son derece basittir. Çoğaltmak için verilen ipucunu uygulayın. Çoğaltma için bambunuzun gelişimi de önemli olduğundan ilk olarak bakımını yapın ve bir süre sonra çoğaltma işlemine geçin.

İlk olarak şans bambusu çoğaltma için dal kesmek gerekiyor. Kesilmiş olan dalın suya konması ile kolayca köklenme olacaktır. Bambuların sağlıklı çoğaltılması için gövde üzerinden açan yaprakları kırabilirsiniz. Filizlenen yaprakları 7 cm’lik boyutlardan sonra kırarak bir suya batırmanız kolay şekilde bambuları coplatmak için yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Soğuğa dayanıklı çit bitkileri nelerdir, merak edenlere…

Şans Bambusu Toprağa Dikilir Mi?

Şans Bambusu Nedir? Şans Bambusu Şans Getirir Mi?
Şans bambusu toprağa dikilir mi?

Hep suda gördüğümüz bambular aslında toprakta da yetişebiliyor. Şans bambusu toprağa dikme son derece kolay olan bir işlem. Dikkat etmeniz gereken eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız saksı seçimi önemlidir. Bambuların uzun ya da kısa boylu olmasına göre seçim yapılması gerekiyor.

Önce suda yetişen bir bambuyu sonradan toprağa almak mümkün. Dikkat etmeniz gerekenlerden biri toprak seçimi ve sulamadır. 18 derecenin üstünde olacak şekilde bir odada, saksıda durabilir. Sıcaklığın 20 derece ve üstü olması halinde ise mutlaka su püskürtme yapmak gerekiyor. Bunlara dikkat etmeniz halinde herhangi bir sorun yaşamadan bakımı toprakta da yapabilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şans bambusu suyuna ne konur?

Şans bambusu, Çin ve Japonya gibi Asya ülkelerinde popüler olarak kullanılan bir ev bitkisidir. Genellikle düşük ışık koşullarına ve az suya ihtiyaç duyar, bu nedenle onu suyuna konacak bir şeyler koymak gerekmez. Eğer şans bambusunu suda yetiştirmeyi düşünüyorsanız, gövdesine ulaşabilecek kadar su koymanız yeterli olacaktır. Ancak, bitkinin gövdesine su koymak yerine, toprağını nemlendirmeyi tercih etmeniz daha iyi olabilir. Eğer toprağı nemli tutarsanız, bitki suya ihtiyaç duymayacaktır.

Şans bambusu nasıl ortam sever?

Şans bambusu, düşük ışık koşullarına ve az suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, nemli ve iyi havalandırılmış bir ortamda en iyi şekilde yetişebilir. Özellikle, şans bambusu için ideal bir ortam için:

1.Nem oranı yüksek olmalıdır. Bu, bitkinin toprağını sık sık nemlendirerek veya su birikintisi yaratılarak sağlanabilir.
2.Sıcaklık ortalama 18-24 derece arasında olmalıdır. Bitki, çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda iyi gidemez.
3.Işık seviyesi düşük olmalıdır. Bitki, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır ve gün içinde gölge bölgelerine yerleştirilmelidir.
4.Havalandırma iyi olmalıdır. Bitki, yüksek nem oranının yanı sıra hava akımını da ihtiyaç duyar.

Eğer bu koşulları sağlarsanız, şans bambusunuz mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümeyi sürdürecektir.

Yorum yapın