Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?

Kış mevsiminde de canlı ve taptaze görünümlü bir bahçe tasarımınız olsun istiyorsanız soğuğa dayanıklı çit bitkileri sizler için en doğru seçimlerden biri olacaktır.

Dayanıklı çit bitkileri içerisinden bahçe dekorasyonuna uygun bir bitki çeşidini tercih edebilirsiniz. Dış mekan çit bitkileri kış aylarında bile özellikle görünümünden bir şey kaybetmediği için peyzaj bitkisi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

YouTube video

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?
Soğuğa dayanıklı çit bitkileri

Bahçenize kış mevsiminde de şık ve güzel bir görünüm kazandırmak için sizler de soğuğa dayanıklı çit bitkileri çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Sizlere sunacağımız dış mekan bitkileri kış mevsimi için en dayanıklı olan türlerdendir. Soğuk havalarda da yapısını koruyan çit bitkileri modelleri ile artık kış mevsiminde de bahçenizde içinizi ısıtacak görünümlere sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hızlı büyüyen çit bitkileri hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayın!

Alev Ağacı

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?
Alev ağacı

Soğuğa dayanıklı çit bitkileri denildiğinde akla ilk olarak gelen bitkilerden biri de alev ağacıdır. Hemen her yerde sıkça görmeye alışık olduğumuz alev ağacı bitkisi özellikle peyzaj bitkisi olarak tercih edilmektedir. Kış mevsiminde soğuk havalara karşı dayanıklı bir yapıya sahip olması ve kırmızı yapraklarını dökmemesi dolayısı ile çit bitkisi olarak alev ağacı bitkisini kışın tercih edebilirsiniz.

Japon Kurbağrı

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?
Japon kurbağrı

Zor iklim şartlarında yetişen bir bitki olarak bilinen Japon kurbağrı bitkisi soğuğa dayanıklı çit bitkileri içerisinde yer almaktadır. Diğer çit bitki çeşitleri ile kıyaslandığında biraz daha geç büyüdüğünü söylemek mümkündür. Japon kurbağrı bitkisi aynı zamanda oldukça dayanıklı bir bitki türüdür. Sizler de hem farklı bir görünüm hem de kış mevsim şartlarında dayanıklı bir bitki türü arıyorsanız soğuğa dayanıklı çit bitkileri içerisindeki Japon kurbağrı çeşidini değerlendirebilirsiniz.

Mazı

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?
Mazı

En güzel kokan çit bitkileri içerisinde yer alan mazı bitkisi aynı zamanda soğuğa dayanıklı çit bitkileri arasında da ön planda yer almaktadır. Oldukça güçlü köklere sahiptir. Toprağı kuvvetli bir şekilde sardığı için de kış mevsiminde bu güçlü yapısı kolay kolay zarar görmez. Sizler de bahçenizde kış mevsiminde rengini ve yapısını koruyan bir çit bitkisi arıyorsanız kolaylıkla bakımını yapabileceğiniz mazı bitkisini tercih edebilirsiniz. Üstelik mazı bitkisi sık sulamaya gerek kalmadan en hızlı uzayan çit bitkilerinden de biridir. Metrelerce uzayan boyu ile bahçenizin etrafını çevrelerken aynı zamanda kışın da güzel rengi ile içinizi ısıtmaya devam edecektir.

Şimşir

Soğuğa Dayanıklı Çit Bitkileri Nelerdir?
Şimşir

Kış mevsiminde rengini koyu yeşil olarak korumayı başaran şimşir bitkisi soğuğa dayanıklı çit bitkileri arasında en önde yer almaktadır. Bakımı oldukça kolay olan şimşir bitkisi oldukça hızlı bir şekilde uzayabilmektedir. Bunun için de sık aralıklar ile budama yapmanız tavsiye edilmektedir. Kış mevsiminde de uzamaya devam edeceği için dört mevsim bahçenin daha şık bir görünüme kavuşması için istediğiniz şekilde şimşir bitkisini budayarak şekil verebilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki fikirlere de göz atabilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi çit bitkisi hangisi?

Çit bitkileri, bir bahçe veya avluda güzel bir görünüm sağlamak ve aynı zamanda gizliliği arttırmak için kullanılan bitkilerdir. Hangi çit bitkisi en iyi olacağı, ne tür bir ortamda yetiştirileceğine ve ne tür bir güzel görünüm istediğinize göre değişebilir. Ancak, genel olarak, aşağıdaki çit bitkileri popüler seçeneklerdir:

Çalı: Çalı, yüksek büyüme hızına sahip, yılın her mevsiminde güzel görünen bir bitkidir. Çalı, çok ışık sevmez ve nemli toprağı tercih eder.
Dikenli çalı: Dikenli çalı, güzel görünümünün yanı sıra çit olarak da kullanılabilen bir bitkidir. Dikenli çalı, nemli toprağı ve yarı gölge ortamını tercih eder.
Bambu: Bambu, hızlı büyüyen, esnek ve güzel görünümü olan bir bitkidir. Bambu, çok ışık sevmez ve nemli toprağı tercih eder.
Ligustrum: Ligustrum, yılın her mevsiminde güzel görünen, hızlı büyüyen bir bitkidir. Ligustrum, doğrudan güneş ışığını ve kuru toprağı tercih eder.
Leyland Cypress: Leyland Cypress, yüksek büyüme hızına sahip, yılın her mevsiminde güzel görünen bir bitkidir. Leyland Cypress, nemli toprağı ve yarı gölge ortamını tercih eder.

Bu bitkilerin her biri, farklı ortam koşullarına uyum sağlayabilir ve güzel bir çit oluşturmak için uygun olabilir. Hangisinin en iyi olacağı, ne tür bir ortamda yetiştirileceğine ve ne tür bir güzel görünüm istediğinize göre değişebilir.

Hangi tür bitkiler soğuğa daha dayanıklı?

Soğuğa dayanıklı bitkiler, düşük sıcaklıklara ve donlara dayanıklı olan bitkilerdir. Hangi bitkilerin soğuğa daha dayanıklı olduğu, hangi bölgede yetiştirileceğine göre değişebilir. Ancak genel olarak, aşağıdaki bitkiler soğuğa daha dayanıklıdır:

Çam ağacı: Çam ağaçları, düşük sıcaklıklara ve donlara dayanıklıdır ve genellikle kışın yapraklarını dökmez.
Sedum: Sedum, çok soğuk hava koşullarına dayanıklı bir bitkidir ve genellikle kışın yapraklarını dökmez.
Juniper: Juniper, düşük sıcaklıklara ve donlara dayanıklıdır ve genellikle kışın yapraklarını dökmez.
Yılankavi: Yılankavi, düşük sıcaklıklara ve donlara dayanıklıdır ve genellikle kışın yapraklarını dökmez.
Buxus: Buxus, düşük sıcaklıklara ve donlara dayanıklıdır ve genellikle kışın yapraklarını dökmez.

Bu bitkiler, soğuğa daha dayanıklı olmaları nedeniyle daha serin bölgelerde daha iyi yetişirler. Ancak, her bitkinin ihtiyaçları farklıdır ve hangisinin en iyi olacağı, ne tür bir ortamda yetiştirileceğine ve ne tür bir güzel görünüm istediğinize göre değişebilir.

Yorum yapın