Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır?

1
1443

#Yazı İçeriği

Bahçe peyzajı sadece şehirlerdeki park ve bahçeleri ilgilendiren bir kavram değildir. Ufak da olsa toplu yaşam alanlarındaki bahçeler de bahçe peyzaj düzenlemesi içerisinde değerlendirilmektedir.

Peki, herkesin bakmaya doyamadığı bahçe peyzajı nasıl yapılır? Peyzaj yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sorularınızın cevabı:

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı uygulamalarında kullanacağımız malzemelerin tespitini yapmadan önce mutlaka bahçemizin alanını bilmemiz gerekiyor.

Küçük bahçeler ile büyük bahçelerin düzenlenmesinde gerekli olacak malzemeler farklılık gösterecektir. Bu farklılık sadece miktar olarak değil malzeme çeşidi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

blank
Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı konusunda en dikkat çekici malzemelerden biri ahşap çittir. Bu çitler farklı en ve boy özelliklerine sahiptir. Kullanıldığı ahşap malzemenin kalitesi de çitin fiyatını belirlemektedir.

Bahçenizin alanını çevirmede doğa ile uyumlu ve bahçe peyzajı uygulamalarının vazgeçilmezlerinden olan çitleri tavsiye ediyoruz.  Ahşap çit yerine beton uygulamaları güvenlik riski yoksa çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Bahçeniz genişse ve istemediğiniz alanları bölmek istiyorsanız bahçe ara bölme brandası tam da size göre bir üründür. Branda yüksekliğinin ayarlanabilir olması sayesinde bahçenizde daha keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bahçe peyzajı uygulamalarında bambu çubuk, geçmeli yer karosu, bahçe teli, bahçe bordürü, bahçe kemerleri, bahçe bankları ve bahçe mobilyaları da sıklıkla kullanılmaktadır.

Bahçenizi havaya sokacak bahçe dekorasyonu fikirleri için tıklayın.

Bahçe peyzaj bitkileri ve fiyatları

Bahçenin düzenlenmesinde dış mekan bitkileri kullanılmaktadır. Bu bitkiler içerisinde sınıflandırma yapmak gerekirse yaprak dökmeyen ağaçlar, çalı formu bitkiler, sarmaşık türü bitkiler, çit yapımına uygun bitkiler, soğanlı bitkiler ve şekilli bitkiler olmak üzere gruplandırma yapabiliriz.

blank
Bahçe peyzaj bitkileri

Bu ürünlerin fiyat aralıkları çok farklı özelliklere sahip olmaları nedeniyle çok geniştir. Genel olarak 10 liradan başlayan ürünler ağaçlarda 2 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Mükemmel bahçe salıncakları için incelemenizi öneririm.

Bahçe peyzajı yapımı

Bahçe düzenlemesinde bitki seçimi en önemli basamaklardandır. Binaya yakın bölgelerde küçük boylu bitkileri seçmek binanın güneş almasını ve hava sirkülasyonunun da rahat olmasını sağlar.

blank
Bahçe peyzaj yapımı

Bahçenizde sebze yetiştireceğiniz bir alan ayıracaksanız binaya mümkün olduğunca uzak, güneş gören ve az rüzgar alan bir mekan seçmelisiniz. Bahçenizde yeteri kadar yer varsa süs havuzu ve çocukların oynayabileceği oyun parkı da oluşturulabilir.

Bahçe peyzaj örnekleri

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here