En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023

Bahçe peyzajı örnekleri ile peyzaj hakkında bilmek isteyeceğiniz değerli bilgileri bir bir listeledik. Göz alıcı renkli bahçelere sahip olmak ister misiniz? Bahçeleriniz için en özel alanları yaratmak, şık bir dekorasyon için bahçe peyzajı nasıl yapılır sorusunu sorabilirsiniz. İşte sizin için sorunuzun yanıt…

Bahçe peyzajının pek çok aşamaları bulunuyor. Ayrıca bilgi sahibi olunarak, yapılan peyzajın hem işlevsel hem de dekoratif olması sağlanır. Peyzaj mimarisinde elde edilen bilgiler sayesinde, hangi alanda hangi türe bitki kullanılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

YouTube video

Yönlendirmeler nasıl olacak, işlevsellik nasıl sağlanacak gibi soruların yanıtını öncesinde belirleyerek, peyzaj düzenleme konusunda ona göre hareket edebilirsiniz. Sizin için detaylı örneklemeler ile bahçe peyzajı hakkında bilgi verilmiştir.

Bahçe Peyzajı Yapımı ve Düzenlemesi

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı yapımı ve düzenlemesi

Profesyonel şeklide yapılacak olan işlemler ile bahçeniz hayal ettiğinizden çok daha güzel olacak. Huzur bulacağınız bir yeşilliğin içinde, düzenlemenin en kaliteli şeklide tamamlanmış olduğu hissedeceksiniz. Bahçe düzenlemesi konusunda belirlenen aşamalar var. Bu aşamada göre hareket etmeniz halinde, siz de bahçenin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenleme işlemlerinde tek tek yapılacak olan uygulamaların sonunda en beğendiğiniz şekilde düzenleme yapılmasını istemeniz olağan. Bunun için aşamaları göz önünde bulundurup, bahçenize doğru şeklide müdahale edin.

Bahçeye kuşbakışı bakmak:

Düzenleme aşamasında önemli olan hususlar arasında yer alıyor. Sebebi ise tam olarak bahçe boyutunu görmek, bahçenin kullanım alanlarını görmektir. Tepeden bakış ile düzenlemenin yapılması önerilenler arasında.

Tasarım aşamasında kroki:

Elbette tasarım aşamasına geçildiğinde de mutlaka kişilerin tepeden bakış ile hareket etmesi gerekiyor. Tasarım aşamasında hem hayal gücünüz hem de nasıl bir bahçe tasarlamak istediğiniz önemli olacaktır. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde tasarım profesyonelce tamamlanır.

 • Krokide gizlenecek olan yerler belirlenmelidir.
 • Mevcut ağaçlar nasıl değerlendirilecek belirlenmelidir.
 • Ev ve bahçede yer alan diğer yapıları da yerleştirerek tasarıma karar verilmelidir.
 • Sesin yoğun olduğu alanlara göre bir tasarım da olabilir.

Verilen kriterlere dikkat etmeniz halinde bahçe peyzaj yapımı konusunda ilk aşamayı tamamlamış olacaksınız. Tasarım aşamasının tamamlanması halinde, ideal bahçe düzenlemesi için bitki seçmek ve ona göre hareket etme aşamasına geçebilirsiniz. İlk aşamanın en önemli aşama olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasındaki tüm seçimler çıkarmış olduğunu krokiye göre olacaktır. Bu sebeple profesyonel bir çalışma olması için mutlaka tek tek seçim yaparak, işlevselliği ve bahçenin büyüklüğünü – var olan düzenini düşünerek hareket etmelisiniz. En iyi şekilde sonuç almanız sağlanacaktır.

Bahçe Peyzaj Ağaçları Nelerdir?

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzaj ağaçları nelerdir?

Peyzaj uygulamaları için en zevkli aşama ağaç seçimidir. Yapılacak olan düzenleme için belirlemiş olduğunuz tasarımı nasıl süsleyeceksiniz? Hangi ağaçları seçeceksiniz? Mevsim koşullarını ve ağaçların özelliğini düşünerek çok rahat bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzaj ağaçları neler?

Bahçe peyzaj ağaçları konusunda önerilen pek çok ağaç olduğundan tamamen sizin renk, boyut ve tasarım kriterinize göre hareket ederek seçim yapmanız gerekiyor. Birbirinden güzel ağaçların bakımını da göz önünde bulundurarak seçimi kolayca yapabilirsiniz.

YouTube video

 • Duman ağacı
 • Dağ defnesi
 • Süs kirazı
 • Taş armudu
 • Japon Akağacı
 • Gülbrişim
 • Mavi sedir
 • Mavi ladin
 • Leylak
 • Oya ağacı
 • Lale ağacı
 • Yıldız manolya
 • Cennet bambusu

Gibi ağaç türleri bahçe peyzajı konusunda en sık kullanılanlar arasında. Sizin için de hem görsel hem de mevsimsel özellikleri sağlaması durumunda siz de kolayca seçebilirsiniz. Tamamen memnun kalacağınız bir seçim olması, görsel olarak da tasarımınızı tamamlaması ile mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir: En iyi bahçe çit modelleri ve fiyatları fikir almak için tıklayın.

Bahçe Peyzaj Bitkileri Hangileridir?

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzaj bitkileri hangileridir?

Farklı bitkiler ile bahçenizi yeniden tasarlayabilirsiniz. Özel bir düzenleme için tercih edeceğiniz bahçe peyzaj bitkileri son derece şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Katmak istediğiniz renk, oluşturmak istediğiniz görüntü nasıl bir bitki seçmeniz gerektiği konusunda belirleyici olacaktır. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda, doğru bir düzenleme yapmış olursunuz.

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzaj bitkileri hangileri?
 • Mevsimlik çiçekler
 • Tırmanıcı ve sarıcı bitkiler
 • Yer örtüsü olan bitkisel
 • Çalılar
 • Özel çiçekler

Gibi bitkiler üzerinden hareket ederek son bir renklendirme yapılması sağlanabilir. Süsleme olarak da düşünebilirsiniz. Bunu için bitki seçimi aşaması bahçe düzenlemesi için en keyifli aşamadır. Kendi istediğiniz bitkileri seçerken, aynı zamanda bakımı konusunda da pratik olması konusunda gerekeni yapabilirsiniz.

Bahçe Peyzajı M2 Fiyatları

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023

Peyzaj uygulamalarının profesyonel bir şekilde yapılması, bu alanda uzman olan kişilerden hizmet alarak olacak. Bu durumda ilk aklınıza gelenlerden biri de bahçe peyzaj m2 fiyatları oluyor. Ödeme konusunda net bir bilgi verilmesi, belirlenen metrekare fiyatları üzerinden değişiyor.

Bahçe peyzajı m2 fiyatları ortalama olarak 750₺-1.500₺’den başlayıp 3.000₺-5.000₺ fiyatlara kadar çıkabilmektedir.

Fiyatı etkileyen bir diğer husus ise sizin nasıl bir tasarım istediğiniz. Özel tasarımda aynı zamanda seçmiş olduğunuz ağaçlar üzerinden de fiyat aralığının değişmesi söz konusu olabilir. Tüm bunların göz önünde bulundurulması ile mümkün olan en uygun fiyattan peyzaj çalışmasının gerçekleşmesi sağlanabilir. Fiyat konusunda uygun ve ekonomik ödemelerin olduğu düzenlemeleri de tercih ederek en iyi sonucu alabilirsiniz.

Ekonomik ödemeler ile peyzaj mimarisi yapılabilir.

Belirlenen ödemeler, metre kare üzerinden ve talep edilenler üzerinden olacak. Elbette en iyi tasarım kalitesini en iyi fiyattan almak önemlidir. Aşama aşama bilgi alarak, fiyat konusunda da net bilgi talep edebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz uzmanlar bu alanda en net bilgiyi verecektir.

Bahçe Peyzajı Örnekleri

YouTube video

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı örnekleri ve modelleri

Bahçeniz için bahçe peyzaj örnekleri üzerinden hareket edebilirsiniz. Yapılan bir örneğin net şekilde sizin bahçenize uygulanması da söz konusu olabilir. Bunun için bahçenizin boyutu, istediğiniz tasarım, bahçenizin kullanım şekli gibi hususlar var. Sizin için incelemeler yapılarak, istediğiniz bir düzenlemenin ya da modelin uygulanması sağlanabilir. Bitki türlerinin uygun olması, ağaçlandırmanın uygun olması gibi hususlara da bakılacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak örnekler arasından seçim yapabilirsiniz.

En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı örnekleri ve modelleri
 • Zen Bahçesi: Bahçenin genel olarak toprak ve kumlardan oluşmasına da izin veren bir düzenlemedir. Kişilerin ruhsal olarak huzur bulmalarını sağlayacak şekilde kullanılır. Genel olarak bahçe peyzaj taşı bu örneklerde kullanılır. Taşlara şekil vermek ve özel taşlar kullanarak bahçe düzenlemesinin en iyi şekilde olmasını sağlamak mümkündür.
En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı örnekleri ve modelleri
 • Kaya Bahçeleri: Doğal taşların kullanıldığın bir düzenleme olacak. Bu tarz bahçe düzenlemeleri için doğal üretilen taşlara yer verildiğini söyleyebiliriz. Doğal taşlar ve ayrıca istenen bitkiler ile özel bir görünümün elde edilmesi söz konusu oluyor. Taş türleri ve kaplamalar üzerinden alacağınız öneriler ile bahçenizin yeniden tasarlanmasını sağlayabilirsiniz.
En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı örnekleri ve modelleri
 • Gizli Bahçe Tasarımları: Örnek olarak gizli bahçe tasarımları da verilebilir. Çitler, taşlar kullanarak yapının daha farklı gözükmesi hedeflenir. Küçük tepeler oluşturmak, su yüzeyleri yaratmak da aynı şekilde bu bahçe türünün özellikleri arasında. Alanda oluşturulan özel yapılar, doygunluk hissi verecek şekilde oluşturulur. Bahçe peyzajı konusunda önerilen ve sıkça tercih edilen bir tasarım olduğundan, siz de tercih seçenekleriniz arasında alabilirsiniz.
En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023
Bahçe peyzajı örnekleri ve modelleri
 • Japon Bahçesi: Bahçe düzenlemesi konusunda en çok örneği olan Japonlar, bahçeler için de özel bir tasarım ile ufuk açıyor. Özel bitkileri ile tasarımı ön plana çıkaran bir bahçe düzenlemesi olan. Açık ve yeşil alanları simgeleyen özel ağaçları bulunuyor. Bunları tercih ederek akarsu, süs havuzu gibi ayrıca eklemeler de yaparak en iyi şekilde düzenleme tamamlanabilir.

Verilen örnekler villa bahçe peyzajı için uygun olmakla birlikte, elbette daha küçük alanlar için de uyarlanabilir. Çok daha kullanışlı ve huzur veren bir bahçe tasarlanabilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek villa bahçe peyzajı uygulaması hakkında bilgi alabilirsiniz.

YouTube video

Daha fazlası için Pinterest sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

“En İyi Bahçe Peyzajı Örnekleri 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın