Mandaldan Fotoğraf Çerçevesi Yapımı

Lake Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

10 Farklı Mutfak Dekorasyon Fikirleri ile Harika Mutfaklar

Traktör Lastiğinden Süs Havuzu Yapımı

Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 3 Haziran 2017
397

Bahçe peyzajı sadece şehirlerdeki park ve bahçeleri ilgilendiren bir kavram değildir. Ufak da olsa toplu yaşam alanlarındaki bahçeler de bahçe peyzaj düzenlemesi içerisinde değerlendirilmektedir.

Peki, herkesin bakmaya doyamadığı bahçe peyzajı nasıl yapılır? Peyzaj yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sorularınızın cevabı:

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı uygulamalarında kullanacağımız malzemelerin tespitini yapmadan önce mutlaka bahçemizin alanını bilmemiz gerekiyor.

Küçük bahçeler ile büyük bahçelerin düzenlenmesinde gerekli olacak malzemeler farklılık gösterecektir. Bu farklılık sadece miktar olarak değil malzeme çeşidi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı konusunda en dikkat çekici malzemelerden biri ahşap çittir. Bu çitler farklı en ve boy özelliklerine sahiptir. Kullanıldığı ahşap malzemenin kalitesi de çitin fiyatını belirlemektedir.

Bahçenizin alanını çevirmede doğa ile uyumlu ve bahçe peyzajı uygulamalarının vazgeçilmezlerinden olan çitleri tavsiye ediyoruz.  Ahşap çit yerine beton uygulamaları güvenlik riski yoksa çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Bahçeniz genişse ve istemediğiniz alanları bölmek istiyorsanız bahçe ara bölme brandası tam da size göre bir üründür. Branda yüksekliğinin ayarlanabilir olması sayesinde bahçenizde daha keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bahçe peyzajı uygulamalarında bambu çubuk, geçmeli yer karosu, bahçe teli, bahçe bordürü, bahçe kemerleri, bahçe bankları ve bahçe mobilyaları da sıklıkla kullanılmaktadır.

Bahçenizi havaya sokacak bahçe dekorasyonu fikirleri için tıklayın.

Bahçe peyzaj bitkileri ve fiyatları

Bahçenin düzenlenmesinde dış mekan bitkileri kullanılmaktadır. Bu bitkiler içerisinde sınıflandırma yapmak gerekirse yaprak dökmeyen ağaçlar, çalı formu bitkiler, sarmaşık türü bitkiler, çit yapımına uygun bitkiler, soğanlı bitkiler ve şekilli bitkiler olmak üzere gruplandırma yapabiliriz.

Bahçe peyzaj bitkileri

Bu ürünlerin fiyat aralıkları çok farklı özelliklere sahip olmaları nedeniyle çok geniştir. Genel olarak 10 liradan başlayan ürünler ağaçlarda 2 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Mükemmel bahçe salıncakları için incelemenizi öneririm.

Bahçe peyzajı yapımı

Bahçe düzenlemesinde bitki seçimi en önemli basamaklardandır. Binaya yakın bölgelerde küçük boylu bitkileri seçmek binanın güneş almasını ve hava sirkülasyonunun da rahat olmasını sağlar.

Bahçe peyzaj yapımı

Bahçenizde sebze yetiştireceğiniz bir alan ayıracaksanız binaya mümkün olduğunca uzak, güneş gören ve az rüzgar alan bir mekan seçmelisiniz. Bahçenizde yeteri kadar yer varsa süs havuzu ve çocukların oynayabileceği oyun parkı da oluşturulabilir.

Bahçe peyzaj örnekleri

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2017
779
Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

14 Ağustos 2017
940
Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

11 Haziran 2017
660
Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

11 Nisan 2017
1.110
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
846
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
532
Bunlar da var!
El Dokuması Halılar

El Dokuması Halılar

13 Mayıs 2015
2.099
Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonu

28 Haziran 2015
2.532