Bahçe Nasıl Dizayn Edilir? | Bahçe Düzenleme Fikirleri


Bahçeli eve sahip kişiler iyi bilir ki bahçe özellikle bahar ve yaz aylarında ev halkının huzur bulduğu, hava aldığı ve kaliteli zaman geçirdiği en önemli mekanlardan biridir. Hem evin bir parçası olması hem de bir bakıma evin dışında olması dolayısıyla zaman geçirmek için en uygun olan yerlerden biridir. Bahçede zaman geçirilirken evde kalıyormuş aynı zamanda da dışarıda zaman geçiriyormuş hisse vermesi sebebiyle vazgeçilmez mekanlardan olmuştur.

Bir bahçeye sahip olan kişiler genellikle bahçede zaman geçirmeyi kendilerine hobi edinmiştir. Bahçeyi düzenlemeyi, yeni tasarımlar yapmayı, adeta bir zevk haline getirmişlerdir. Çünkü bahçenin insan yaşamı için ne anlam ifade ettiğini gerçek anlamda kavramış kişilerdir.

Bahçede geçirilen zamanın en kaliteli şekilde değerlendirilmesi için bahçenin estetiğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bahçenin büyüklüğüne, şekline bağlı olarak yapılabilecek dizaynlar ve tasarımlar bahçede geçirilen zamanı daha hoş ve vazgeçilmez kılacaktır. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bahçe & Balkon Dekorasyon Nasıl Yapılır Öğrenmek için Mutlaka Göz Atmanız Gereken Benzersiz Fikirler, Bahçe & Balkon Güzelleştirecek Modeller ve Örnekler.

Bahçe Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bahçelerde yapılacak tasarımlar bahçenin büyüklüğüne, şekline göre değişiklik göstermektedir. Özellikle büyük çaptaki bahçelerde yapılabilecek tasarımlar çok daha fazlayken küçük bahçelerde daha minimalist ve sınırlı düzeyde tasarımlar yapılabilir.

Bahçe tasarım da kullanılabilecek pek çok çiçek, ağaç, heykel ya da mobilya alternatifi mevcuttur. Tüm bunların yanında bahçenin zeminini dolduracak olan taşlar, çimenler veyahut da havuz seçenekleri de çokça tercih edilen seçenekler olarak görülmektedir.

Bahçe Nasıl Dizayn Edilir? | Bahçe Düzenleme Fikirleri
Bahçe dizaynında dikkat edilmesi gerekenler

Bahçe dizaynında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu bahçenin hangi mevsimlerde kullanıldığı? Sürekli kullanılan bir evin bahçesi mi yoksa arada sırada gidilen yazlık bir evin ya da bir dağ evinin bahçesi mi? Bu noktalar dikkate alınmalıdır. Eğer ikamet edilen evin bahçesi ise o zaman rahatlıkla mobilyalarla döşenebilir, kısa ömürlü bitkiler ya da çiçekler tercih edilebilir. Ancak dizayn edilecek bahçe bir yazlığa ait veya çok uzun süre zarfında ziyaret edilmeyen bir evin bahçesi ise o zaman biraz daha uzun ömürlü ağaçlar, bakım istemeyen bitkiler ve taşınması kolay yahut da sıkıntı yaratmayacak mobilyalar kullanılabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi bahçe tasarımında göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta kuşkusuz bahçenin boyutudur. Çünkü yapılacak olan dizaynın bahçenin boyutuyla denk şekilde olması istenilen sonuç elde edilmesi açısından önemlidir. Bir diğer önemli husus ise bahçeyi kullanacak kişilerin zevkleridir.

Bahçeyi dizayn etmeye toprağı hazırlamakla başlanmalıdır. Toprak hazırlanırken aynı zamanda bahçenin düzenine ilişkin birkaç tasarım da yapılabilir. Mesela yürüme alanı, bitki veya çiçek ekim alanı gibi. Eğer bahçe dizaynı yapacak kişiler bahçenin bir bölümünü meyve-sebze ekim alanı olarak ayırmak istiyorlarsa bu bölümün bahçenin arka tarafında yapılması daha uygu olacaktır. Çünkü bahçenin ön tarafındaki ekim alanlarına zarar gelme olasılığı yüksektir. Ayrıca ön kısım daha sık kullanılan alan olduğu için çiçekler ve hoş bitkilerle süslenmesi bahçenin estetik değerini artıracaktır.

Bahçe Nasıl Dizayn Edilir? | Bahçe Düzenleme Fikirleri
Bahçe düzenleme fikirleri

Kişilerin talepleri doğrultusunda bahçe dizaynı çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Mesela çiçek ağırlıklı bahçeler özellikle çiçeklere ilgisi olan kişilerin tercih ettiği bahçe türüdür. Bu tarz bahçeler genellikle rengarenk görünümleri ile adeta bir botaniği andırmaktadır. Ancak bu bahçelerin görünümü ne kadar hoşsa uğraşısı da o kadar çok olacaktır. Çünkü her bir çiçek ayrı ayrı bakım ve ilgi ister.

Bunun yanı sıra çok fazla bakım istemeyen bahçe düzenle biçimleri de vardır. Uzun ömürlü ve bakım istemeyen bitki türleri ve kolaylıkla taşınabilir bahçe mobilyaları hem çok sık kullanılmayan evler için hem de bahçe bakımına vakit ayıramayan kişiler için iyi bir alternatif olacaktır.

Küçük bahçeler için daha minimalist obje ve tasarımlar tercih edilmelidir. Alanın daha tasarruflu ve yerinde kullanılmasıyla küçük bahçeler bile çok kullanışlı ve şık olabilirler.

 Kişiler eğer ciddi bir bahçe dizaynı ve hoş görünüm arzu ediyorlarsa mutlaka bu işi uzmanlıkla yapan kişilerden yardım ve tavsiye almalıdırlar. Unutulmamalıdır ki bir bahçenin dizaynı en az evin dizaynı kadar gerekli ve vazgeçilmezdir.

Ev dekorasyon için mobilya kullanımı hakkında bilgiler ve fikirler vermektedir, mutfak ve banyo mobilya dekorasyon koltuk takımları ev dekorasyon fikirleri.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x