Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde


Bir ev dekorasyonunda mutlaka olması gereken özelliklerden biri de doğru aydınlatmadır. Bu sebeple aydınlatma için dekoratif fikirler de dekorasyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yazımda seveceğinizi umduğum aydınlatma fikirlerinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle dekorasyonun bir parçası olan aydınlatmada kullanacağınız ana grupları belirlemelisiniz. Bunun için de odaların ve ortak kullanım alanlarının aydınlatma özelliklerini içeren bir liste yapmanızda fayda var.

Ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl yapılmalı konusunu daha önce anlatmıştık. Şimdi de farklı fikirleri inceleyim:

1.Salon aydınlatma fikirleri

Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde

Salon aydınlatması toplam dekorasyonun en çok göz önünde olan parçası olması sebebiyle oldukça önemlidir. Bu alanlarda, misafirleriniz için farklı ışık şiddetine sahip aydınlatma modülleri sayesinde hoş ortamlar elde edebilirsiniz. Genellikle LED’in ve beyaz gün ışığının kullanılması tavsiye edilen salon aydınlatmasında birkaç farklı aydınlatma grubundan yararlanmakta fayda var.

Bunlardan biri salonunuzda yer alan yemek odası takımının üzerinde yer alacak sarkıt avizedir. Eğer salonunuzda spot aydınlatma kullanmışsanız çekinmeden yemek odası takımının üzerinde şık bir sarkıt avize kullanabilirsiniz. Bu yöntem aydınlatma için dekoratif fikirler arasında gösterilmektedir.

2.Odaların aydınlatması

Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde

Odalarda kullanacağınız aydınlatmaların daha sıra dışı olmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde çok kullanılan şerit LED aydınlatmayı kolaylıkla duvar üzerindeki bir tabloda ya da bir çerçevede kullanmanız mümkün. Bu yöntem ana aydınlatmadan bağımsız olarak dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Odaların bireyselleştirilmiş olması sebebiyle oda sahipleri tarafından farklı tercihlerde bulunması tabii karşılanır. Lambader hem oturma odalarında hem de yatak odalarında oldukça şık bir görünüm elde etmenizi sağlayan aydınlatma için dekoratif fikirler arasında yer almaktadır. Özellikle berjer ve lambader birlikteliğinin kattığı şık havayı mutlaka denemelisiniz.

3.Banyo aydınlatma fikirleri

Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde

Banyo aydınlatması için temelde iki noktaya dikkat etmelisiniz. Birincisi aydınlatmanın mutlaka yeterli seviyede olması gerekir. Düşük aydınlatmalar zaten dar olan banyoları daha da boğucu bir hale getirmektedir. Bu sebeple yeterli ışık kullanmak banyo aydınlatması için en önemli başlıktır. Bunun dışında banyo aynasının etrafında kullanacağınız LED aydınlatma da hem dekorasyon açısından pozitif bir katkı sağlayacak hem de aynanın görünebilirliğini artıracaktır.

4.Koridor aydınlatma fikirleri

Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde

Evlerimizdeki koridorlar evlerin en karanlık noktalarındandır. Bu alanlarda aydınlatma için dekoratif fikirler kullanmak istiyorsanız farklılık oluşturacak birkaç fikir verebilirim. Koridor aydınlatmasında yaptığımız temel hatalardan biri düşük aydınlatma ürünlerini tercih etmektir. Hâlbuki evinizin ilk görülen yeri olması sebebiyle oldukça parlak ve dekorasyonun hissedilebileceği nitelikte bir aydınlatma sağlamanız gerekir. Bunun için isterseniz alçıpan uygulaması ile spot ışıklı şık bir koridor oluşturabilirsiniz.

Koridorunuzun uzunluğuna göre sarkıt ve sade avizeler de koridorunuza farklı esintiler katacaktır. Marjinal bir aydınlatma için bahçelerin aydınlatmasında kullanılan aplikler de tercih edilebilir. Bu ürünleri simetrik ve düzenli aralıklarla kullandığınızda oldukça çekici bir dekoratif etki uyandıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken aplik seçiminin oldukça sade ve koridor renginize uygun niteliklerde olmasıdır.

Giriş dekorasyonu örnekleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz:

5.Mutfak için aydınlatma

Aydınlatma için Dekoratif Fikirler Veren +5 Madde

Bayanların vakitlerinin önemli bir bölümü mutfakta geçmektedir. Siz de mutfakta aydınlatma için dekoratif fikirler arıyorsanız önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. Mutfak içi kullanılan genel ve özel aydınlatma olmak üzere iki tip aydınlatma şekli vardır. Genel aydınlatmada mümkünse ışık şiddetini ayarlayabileceğiniz bir sistemin olması çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Özel aydınlatmalar ise mutfak masasının üzerindeki farklı renk, model ve tipteki sarkıt avizeler, dolap içi ve dışı aydınlatmaları olmak üzere farklı alanların aydınlatılması olarak kabul edilmektedir. Bunların dışında istediğiniz bir duvarın ya da alanın LED ışıklar ile kolaylıkla aydınlatılması ve dekorasyonda ön plana çıkarılması da mümkündür.

Aydınlatma için dekoratif fikirler kullanacaksanız bu fikirlerin genel mobilya ve dekorasyon uygulamasını ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Bu uyumu kontrol etmeden yapılan aydınlatmalar istenilen sonucu almanıza engel olacaktır.

] }
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x