Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Eskimiş mutfak dolapları nasıl boyanır konusunda fikir alabileceğiniz su bazlı akrilik boya ile mutfak dolap kaplama hakkında bilgiler bu içerikte sizlerle. Bir evin en önemli yaşam alanı mutfaktır. Mutfak dekorunu oluşturan mutfak dolapları zamanla eskiyebilir ya da modası geçebilir. Mutfak dolaplarını boyayarak eski görünümüne güncelleyebilirsiniz. Mutfak dolapları nemli ve buharlı ortamda kullanılır. Bu nedenle zaman geçtikçe yıpranabilir. Mutfak dolaplarını boyamak sizi büyük bir dertten kurtarabilir. Peki, mutfak dolapları nasıl boyanır işte tüm detayları bulabileceğiniz içeriğimizle sizleri baş başa bırakıyoruz:

YouTube video

Eski mutfak dolapları nasıl boyanır bilmenizde fayda var. Eskimiş ve deforme olmuş mutfak dolapları bu yöntem sayesinde kısa sürede ve ucuz maliyetle yepyeni bir hal alacaktır. Mutfak dolapları nasıl beyaza boyanır sorusunun cevabını da bu yazımızın ayrıntılarında bulmanız mümkündür. Mutfak dolaplarınız lake(akrilik mutfak dolapları) veya ahşap da olsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer siz de lake mutfak dolapları nasıl boyanır, ahşap dolaplar nasıl boyanır sorularının cevabını arayanlardan iseniz mutfak dolapları evde nasıl boyanır yazımızdan birçok bilgi edinebilirsiniz.

Eski Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Eski mutfak dolapları nasıl boyanır?

Eskimiş mutfak dolaplarını boyamak, mutfak yenilemesi için harika bir yol olabilir. Dolapların boyanması işlemi adımlarının doğru bir şekilde takip edilmesini gerektirir. İşte adım adım eskimiş mutfak dolaplarının boyanması:

 1. Dolap kapaklarını ve çekmeceleri sökün.
 2. Dolap yüzeylerini zımparalayın.
 3. Dolap yüzeylerini temizleyin ve sabunlu suyla yıkayın.
 4. Dolap yüzeylerini astarlamak için uygun bir astar kullanın.
 5. Boya için uygun bir boya seçin ve dolap yüzeylerine iki veya üç kat boyayın.
 6. Kurumaya bırakın.
 7. Kuruduktan sonra kapakları ve çekmeceleri tekrar takın.

Böylece, eskimiş mutfak dolaplarınızı boyayarak, yeniden canlandırabilirsiniz.

Eskimiş Mutfak Dolapları için Hangi Boya Kullanılır?

Eskimiş mutfak dolapları için boyalar arasında seçenekler vardır, ancak en uygun boyalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Emprenye astar: Bu astar, dolap yüzeylerinin boyanabilmesi için hazırlanmasına yardımcı olur. Emprenye astar uygulanmadan önce dolap yüzeyleri zımparalanmalı ve temizlenmelidir.
 2. Su bazlı boya: Su bazlı boya, mutfak dolapları için en uygun boyalardan biridir. Su bazlı boyalar kokusuzdur ve solventsiz olduğu için çevre dostudur. Su bazlı boya ayrıca yüzeylerde pürüzsüz bir sonuç verir ve kolay temizlenir.
 3. Alkyd boya: Alkyd boya, dayanıklılığı ve çizilmeye karşı direnci nedeniyle mutfak dolapları için popüler bir seçenektir. Ancak, solvent içerdikleri için kokulu ve çevreye zararlıdırlar. Ayrıca kuruma süreleri de daha uzundur.

Bu nedenle, mutfak dolaplarını boyamadan önce, seçtiğiniz boyanın dolap yüzeyleri için uygun olduğundan emin olun.

Eski mutfak dolaplarınızı boyamak için kullanacağınız boya son derece önemlidir. Evde mutfak dolaplarınızı kendiniz boyayacaksanız mutlaka su bazlı akrilik boya kullanmalısınız. Su bazlı akrilik boya üzerine ise su bazlı vernik kullandığınızda mutfak dolaplarınızı beslemiş, ömrünü uzatmış olursunuz.

Mutfak dolaplarınızı bu boyalar ile boyarken mutlaka sünger rulo fırça ve ipek uçlu fırça kullanmalısınız. Bu fırçalar dolaplarınızda pürüzsüz ve izsiz boyama yapmanızı sağlayacaktır. Mutfak dekorasyonunu yeniden tasarlamak için daha önce yazdığım kolay mutfak yenileme içeriğine de bir göz atabilirsiniz.

Evde Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

Evde mutfak dolapları nasıl boyanır diyorsanız ilk olarak dolaplarınızın yeni rengine karar vererek o renkteki su bazlı akrilik boyanızı elde etmelisiniz. Su bazlı akrilik boyanızı homojen kıvama gelecek şekilde karıştırmanız ve ardından geniş bir kabın içine boyanızı aktarmanız gereklidir.

Sünger rulo fırçanızı boyaya batırdıktan sonra mutfak dolaplarınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızda istediğiniz rengi kusursuz elde etmek istiyorsanız tek kat boyama yetmeyecektir.

Mutfak dolaplarınızın ikinci kat boyasını sürmek için mutlaka en az 24 saat boyanın kurumasını beklemelisiniz. İkinci kattan sonra boyanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız istediğiniz sonuca ulaşmak için 4-5 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Mutfak Dolap Nasıl Boyanır, Hangi Teknikler Kullanılır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Mutfak dolap nasıl boyanır hangi teknikler kullanılır

Mutfak dolapları boyama tekniklerinden birisi zımparalama tekniğidir. Mutfak dolaplarınızda ezik ya da çizikler varsa eski mutfak dolaplarınızı boyamadan önce mutlaka zımpara yapmanız gerekir. Eğer çizik ya da ezik yoksa zımpara tekniğine de gerek yoktur.

Mutfak dolapları boyanırken su bazlı akrilik boya içerisine su eklemek doğru değildir. Boya içerisine su eklediğinizde istediğiniz renge ulaşmanız da uzun sürecektir. Aynı zamanda boyarken dalgalanma ve izler meydana gelecektir.

Daha önce yazdığım akrilik boya ile kavanoz boyama içeriğine de bakarak nasıl boyama yapıldığı noktasında bilgi alabilirsiniz.

Mutfak dolaplarını boyamada en önemli tekniklerden birisi de fırçadır. Mutlaka sünger rulo fırça kullanmalısınız. Boya yaparken fırçası bastırmadan dolaplar üzerinde sürmelisiniz. Baskı yaptığınızda dalgalanmaların olduğunu görebilirsiniz.

Mutfak dolaplarınız tek kat boyamayla istediğiniz renge gelmediyse diğer katları boyamak için en az 24 saat beklemeniz gerekir. Böylelikle daha net sonuçlar alabilirsiniz. Bu teknikleri uyguladığınızda mutfak dolapları nasıl boyanır siz de değişimi göreceksiniz.

Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Ahşap mutfak dolapları nasıl boyanır?

Evde mutfak dolaplarını boyamak, mutfak dekorasyonunu yenilemenin en ekonomik ve kolay yollarından biridir. İşte evde mutfak dolaplarını boyamanız için izlemeniz gereken adımlar:

Gereksinimler:

 • Emprenye astar
 • Su bazlı boya
 • Rulo ve fırça
 • Zımpara kağıdı
 • Eldiven
 • Toz bezi
 • Sabunlu su
 • Maskeleme bandı

Adımlar:

 1. Dolap kapaklarını ve çekmeceleri sökün.
 2. Dolap yüzeylerini zımparalayın, böylece astar ve boya yüzeyi daha iyi tutacaktır.
 3. Zımparalanmış yüzeyleri toz bezleri ile temizleyin.
 4. Dolap yüzeylerini astarlamak için emprenye astar kullanın. Astarın kuruması için üretici talimatlarına uygun şekilde bekleyin.
 5. Astar tamamen kuruduktan sonra, boya için su bazlı boya kullanarak iki veya üç kat boya uygulayın. Her katın kuruması için yine üretici talimatlarına uygun şekilde bekleyin.
 6. Boyama işlemi tamamlandığında, kapakları ve çekmeceleri tekrar yerlerine takın.
 7. Son adımda, dolapların kolu ve menteşelerini güncellemek isterseniz bunları da değiştirebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek, evde mutfak dolaplarınızı boyayabilir ve mutfak dekorasyonunuzu kolayca yenileyebilirsiniz.

Ahşap Mutfak Dolabı Boyama Maliyet Ne Kadar Olur?

Mutfak dolaplarınızı yenilemek için aldığınız boya ve diğer malzemeler ortalama olarak 2.000₺ ile 8.000₺ arasında tutmaktadır. Yenisini yaptırmak yerine düşük miktarlarla mutfak dolaplarınızı boyayarak yenileyebilirsiniz. Mutfak dolaplarını boyamak için boya malzemelerine göz atmak için bağlantıya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak dolapları en iyi hangi boya ile boyanır?

Mutfak dolapları için en iyi boya su bazlı boyadır. Su bazlı boya, kokusuzdur ve solvent içermez, dolayısıyla çevre dostudur. Ayrıca, mutfak dolapları gibi sık kullanılan yüzeylerde de oldukça dayanıklıdır.

Su bazlı boyalar, yüzeylerde daha az çatlama veya soyulma eğilimindedir ve uygulama kolaylığı sağlar. Ayrıca, su bazlı boyalar kolay temizlenebilir ve leke tutmazlar. Bununla birlikte, alkyd boyalar da mutfak dolapları için bir seçenektir ancak solvent bazlı oldukları için çevreye zararlı olabilirler.

Sonuç olarak, mutfak dolaplarını boyarken su bazlı boya kullanmak, uzun ömürlü ve çevre dostu bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Mutfak dolabı boyama çıkar mı?

Mutfak dolabı boyama işlemi doğru şekilde yapıldığında, normal kullanımda kolayca çıkmaz veya soyulmaz. Ancak, dolabın boyasının çıkması veya soyulması durumunda, bu genellikle uygulama sırasında yapılan hatalardan kaynaklanır.

Örneğin, yüzeylerin zımparalanmaması veya temizlenmemesi, astarın yeterli şekilde uygulanmaması veya boya katmanlarının yeterli kurumaya bırakılmaması gibi hatalar, dolap boyasının çıkmasına veya soyulmasına neden olabilir. Ayrıca, mutfak dolaplarına sıcak, nemli veya sıvı maddelerin sık sık temas etmesi de boyanın zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle, mutfak dolabı boyama işleminin doğru şekilde yapılması ve dolabın boyasının daha sonra zarar görmesini önlemek için özen gösterilmesi önemlidir. Ayrıca, mutfak dolaplarını temizlemek için sert kimyasallar veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçınmak da boyanın korunmasına yardımcı olabilir.

Yorum yapın