Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?


Bir evde olmazsa olmaz mekanlardan birisi mutfak ve olmazsa olmaz mobilyalardan birisi de elbette mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolapları nemli ve buharlı ortamda kullanılır bu nedenle de uygun maliyetli olan mutfak dolapları nasıl boyanır sorusu sıkça soruluyor.

Eski mutfak dolapları nasıl boyanır bilmenizde fayda var. Eskimiş ve deforme olmuş mutfak dolapları bu yöntem sayesinde kısa sürede ve ucuz maliyetle yepyeni bir hal alacaktır. Mutfak dolapları nasıl beyaza boyanır sorusunun cevabını da bu yazımızın ayrıntılarında bulmanız mümkündür. Mutfak dolaplarınız lake(akrilik mutfak dolapları) veya ahşap da olsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer siz de lake mutfak dolapları nasıl boyanır, ahşap dolaplar nasıl boyanır sorularının cevabını arayanlardan iseniz mutfak dolapları evde nasıl boyanır yazımızdan birçok bilgi edinebilirsiniz.

Eski Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır, Hangi Boya Kullanılır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak dolapları, bulundukları yerden dolayı nemli ve buharlı havaya sürekli maruz kalır ve eski görünüme gelebilir ya da mutfak dolaplarınızın renginden sıkılmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutfak dolabı nasıl boyanır sorusuyla dolaplarını yepyeni bir mutfak dolayı haline getirebilirsiniz.

Eski mutfak dolaplarınızı boyamak için kullanacağınız boya son derece önemlidir. Evde mutfak dolaplarınızı kendiniz boyayacaksanız mutlaka su bazlı akrilik boya kullanmalısınız. Su bazlı akrilik boya üzerine ise su bazlı vernik kullandığınızda mutfak dolaplarınızı beslemiş, ömrünü uzatmış olursunuz.

Mutfak dolaplarınızı bu boyalar ile boyarken mutlaka sünger rulo fırça ve ipek uçlu fırça kullanmalısınız. Bu fırçalar dolaplarınızda pürüzsüz ve izsiz boyama yapmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Mutfak dekorasyonunu yeniden tasarlamak için daha önce yazdığım kolay mutfak yenileme içeriğine de bir göz atabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Evde Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Mutfak dolabı evde nasıl boyanır

Mutfak dolapları nasıl boyanır diyorsanız ilk olarak dolaplarınızın yeni rengine karar vererek o renkteki su bazlı akrilik boyanızı elde etmelisiniz. Su bazlı akrilik boyanızı homojen kıvama gelecek şekilde karıştırmanız ve ardından geniş bir kabın içine boyanızı aktarmanız gereklidir.

Sünger rulo fırçanızı boyaya batırdıktan sonra mutfak dolaplarınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızda istediğiniz rengi kusursuz elde etmek istiyorsanız tek kat boyama yetmeyecektir.

Mutfak dolaplarınızın ikinci kat boyasını sürmek için mutlaka en az 24 saat boyanın kurumasını beklemelisiniz. İkinci kattan sonra boyanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız istediğiniz sonuca ulaşmak için 4-5 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Mutfak Dolap Nasıl Boyanır, Hangi Teknikler Kullanılır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?
Mutfak dolap nasıl boyanır hangi teknikler kullanılır

Mutfak dolapları boyama tekniklerinden birisi zımparalama tekniğidir. Mutfak dolaplarınızda ezik ya da çizikler varsa eski mutfak dolaplarınızı boyamadan önce mutlaka zımpara yapmanız gerekir. Eğer çizik ya da ezik yoksa zımpara tekniğine de gerek yoktur.

Mutfak dolapları boyanırken su bazlı akrilik boya içerisine su eklemek doğru değildir. Boya içerisine su eklediğinizde istediğiniz renge ulaşmanız da uzun sürecektir. Aynı zamanda boyarken dalgalanma ve izler meydana gelecektir.

Daha önce yazdığım akrilik boya ile kavanoz boyama içeriğine de bakarak nasıl boyama yapıldığı noktasında bilgi alabilirsiniz.

Mutfak dolaplarını boyamada en önemli tekniklerden birisi de fırçadır. Mutlaka sünger rulo fırça kullanmalısınız. Boya yaparken fırçası bastırmadan dolaplar üzerinde sürmelisiniz. Baskı yaptığınızda dalgalanmaların olduğunu görebilirsiniz.

Mutfak dolaplarınız tek kat boyamayla istediğiniz renge gelmediyse diğer katları boyamak için en az 24 saat beklemeniz gerekir. Böylelikle daha net sonuçlar alabilirsiniz. Bu teknikleri uyguladığınızda mutfak dolapları nasıl boyanır siz de değişimi göreceksiniz.

Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır, Maliyet Ne Kadar Olur?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak dolapları nasıl boyanır sorusunun cevaplarını arayanlar genellikle maliyet konusunda da araştırmalar yapıyor. Yeni bir mutfak dolabı yaptırmak yerine dolaplarınızı boyayarak yenilemek daha az maliyetli yani ucuz oluyor.

Mutfak dolaplarınızı yenilemek için aldığınız boya ve diğer malzemeler ortalama olarak 150 TL ile 200 TL arasında tutmaktadır. Dolayısıyla da çok cüzi miktarlarla mutfak dolaplarınızı boyayarak yenileyebilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x