Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2023

Mutfak dolabı boyama teknikleri ile yepyeni mutfak dolapları oluşturabilirsiniz. İşte, eski mutfak dolaplarınızı yenileyebileceğiniz fikirler! Mutfağınızın dekorasyonunda değişiklik yapmak istiyorsanız işe mutfak dolaplarınızdan başlayabilirsiniz. Mutfak dekorasyonu için değişikliğe gitme vakti geldi diyorsunuz ancak aynı zamanda cebinizden çok fazla maliyet çıkmasın istiyorsanız eski mutfak dolaplarınızı değiştirmeden sadece mutfak dolabı boyama teknikleri ile yepyeni mutfak dolapları elde edebilirsiniz.

Dolap boyama öncesi sonrası arasında ciddi farklar görebilirsiniz. Farklı teknikler ile boyayabileceğiniz mutfak dolaplarınızın boyama işlemi bittikten sonra siz bile tanıyamayabilirsiniz. Hatta sadece rich boya ile mutfak dolabı boyama sayesinde mutfak dekorasyonunuzu fazlasıyla değiştirebilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda mutfak dolaplarınızı farklı boya çeşitleri ile kusursuzca kendiniz boyayabilirsiniz. Mutfak dolapları nasıl boyanır konusunu detaylı olarak anlattığımız içeriğe de göz atabilmeniz için linki buraya yerleştiriyorum.(mutfak dolabı boyama nasıl yapılır merak edenler bağlantıya tıklayabilir.)

YouTube video

Dolap boyama polisan marka boyalar ile başarılı oluyor. Cadence dolap boyama ve sprey boya ile mutfak dolabı boyama yöntemleri bu alandan sık sık tercih ediliyor. Bu boya çeşitleri evde bir ustaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla mutfak dolaplarınızı boyamanıza imkan sağlar.

Dolap boyama fikirleri oldukça geniş fikirlerdir. Farklı fikirler deneyerek mutfak dolaplarınızı olduğundan çok başka hallere dönüştürebilirsiniz. Özellikle farklı renkler kullanarak da mutfaklarınızı renklendirebilirsiniz.

Yağlı boya ile mutfak dolabı boyama, kullanılan teknikler içinde yaygın bir tekniktir. Daha sonrasında ise bu tekniği rich multi surface mutfak dolabı boyama tekniği geliyor. Her iki yöntem de kolaylıkla evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Ahşap dolap boyama ve kahverengi dolap boyama işlerinde en fazla kullanılan yöntemlerdir.

Mutfak dolabı boyama fiyatı, şüphesiz ki mutfak dolaplarınızı sıfırdan değiştirmenizden daha karlı ve düşük maliyetli oluyor. Mutfak dolabı boyama malzemeleri de oldukça uygundur. Dolayısıyla da sadece malzemelere uygun maliyetler harcadığınızda ve bir usta yardımı ile değil kendiniz boyayacaksanız size oldukça uygun fiyatlara gelecektir.  Kısacası dolap boyama teknikleri sayesinde düşük maliyete yeni mutfak dolapları elde edebilirsiniz.

Filli boya mutfak dolap boyası ve filli boya mutfak dolap boyası renkleri kullanıcılar tarafından sorulsa da biz aşağıdaki malzemelere göre hareket ederek boyama işlemini gerçekleştireceğiz.

Mutfak Dolabı Boyama için Gerekli Malzemeler

Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2023
Mutfak dolabı boyama için gerekli malzemeler

Mutfak dolaplarınızı boyayabilmeniz için elbette başta belli başlı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Mutfak dolaplarınızı boyamaya başlamadan önce tüm malzemelerinizi eksiksiz şekilde hazır etmeniz işinizin daha hızlı, sistemli ve başarılı olmasını sağlayacaktır.

Boyama için gerekli malzemeler;

 • Mutfak dolaplarınızın büyüklüğüne göre yeteri kadar Polisan, Permolit ya da Filli boya renklerinden tercih ettiğiniz boya
 • 2 tane parmak rulo fırça
 • 1 tane yere boya akmasını engellemek adına yere sereceğiniz naylon
 • 1 tane maskeleme bandı
 • 1 tane küçük boy kesme fırçası
 • Yeteri kadar streç film
 • En az 3 litrelik temiz ve kapaklı bir kova
 • Boyayı karıştırabilmek için ince bir sopa

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra evinizin müsait bir yerine naylonu sererek ön hazırlığı yapmaya başlamalısınız. Bunun için öncelikle mutfak dolaplarınızın kapaklarını ve çekmecelerini sökmeniz gerekmektedir. Dolaplarınızın çekmecelerini ve kapaklarını sökerken çekmecelerinizin ve kapakların karışmaması, işlem sonrasında kolaylıkla monte edebilmeniz için numara vermeniz işinizi kolaylaştırır.

Mutfak dolapları yağlı boya ile boyanır mı sorusu da sıkça geliyor. Bu noktada size kesinlikle yağlı boya ile boyamamanız gerektiğini söyleyebilirim. Onun yerine su bazlı boya ile mutfak dolaplarını boyamanızı öneririm.

Mutfak Dolabı Kapakları Hangi Teknik ile Boyanmalı?

Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2023
Mutfak dolaplarındaki kapakları boyamak için yeni teknikler

Dolap boyama işlemine dolaplarınızın kapaklarını sökerek başlamalısınız. Kapakları mutlaka geniş ve düz bir zeminde yatırarak boyamalısınız. Aksi takdirde kapak boyaları dalgalı ve ton farklılıkları olabilir. Kapakların eski rengi hangi renk olursa olsun endişe etmenize gerek yok çünkü ilk boyamada dahi istediğiniz renge ulaşabilirsiniz.

 1. Öncelikle rulo fırçanızı boyaya yarım batırın ve kesinlikle ruloyu tamamen boya kovasına sokmayın, sadece dokundurun.
 2. Kapakları boyamaya orta kısımdan başlayın ve yukarı-aşağı şeklinde boyama tekniğini uygulayın. Boya hızlı kuruyacağından dolayı bu aşamada hızlı olmalısınız.
 3. Eğer dolap kapaklarınızda camlı bölümler var ise boyanın cama bulaşmaması için cam ile dolap arasındaki kısımlarda maskeleme bandı kullanmalısınız. Bu işlemler sonrasında ortalama 1 saat geçince kapaklarınız tamamen kurumuş olacaktır.

Mutfak Dolabı Boyamak için Nasıl Boya Tercih Edilmeli?

Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2023
Mutfak dolabı için boya fikirleri

Mutfak dolabı boyama işleminiz için su bazlı boya tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Su bazlı boyalar koku ve küf yapmaz. Mutfak gibi buharlı ve nemli ortamlar için de su bazlı boyalar son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Polisan marka su bazlı anti agins boyasını mutfak dolaplarınızı boyarken rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Su bazlı olduğu için sulandırmanıza gerek yoktur. Ancak kutuyu açtığınızda boya çok hızlı kuruyacağından dolayı kullanacağınız boyayı bir kaba ayırıp boya kutusunun kapağını hızlı şekilde kapatmalısınız. Su bazlı mutfak dolabı boyasını Filli boya markasında da bulabilirsiniz.

Banyoda da değişiklik yapmak isterseniz banyo fayans boyama nasıl yapılır bağlantısına tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Mutfak Dolabının Çekmeceleri Boyanırken Hangi Teknik Kullanılmalı?

Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri 2023
Mutfak dolabındaki çekmeceleri boyamak

Mutfak dolabı boyama işleminin ikinci aşaması kapaklardan sonra çekmecelerdir. Çekmeceleri boyamak için öncelikle çekmeceleri yerinden çıkartıp sonrasında da çekmecelerin kulplarını sökmeniz gerekiyor. Aksi halde kulpların altını boyayamayacağınız için doğru bir boyama tekniği olmayacaktır.

Kulplar ile çekmeceleri ayırdıktan sonra ruloyu yan tutarak boyamalısınız. İlk katta tıpkı kapaklarda olduğu gibi ruloyu boyaya tamamen daldırmamaya özen göstermelisiniz. Burada tekniğin en önemli noktası; çekmecenin eğimli yerlerinde ruloyu da eğimli olarak kullanmanızdır.

Rulonun girmediği kısımları kesme fırçası ile boyayarak kapatabilirsiniz. Çekmeceleriniz de tıpkı kapaklar gibi ortalama 1 saat içinde tamamen kuruyacaktır. Tüm boyama işlemleri sonrasında parçaları tekrar doğru şekilde monte etmeniz gerekecek. Bunun için de ilk olarak çekmecelerin kulplarını takın. Sonra ise çekmeceleri yerlerine takın.Daha sonra da kapakları monte ederek yeni mutfak dolaplarınızın keyfini sürebilirsiniz. Mutfaktaki fayansları boyamak isterseniz mutfak fayans boyama nasıl yapılır linkine tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın