Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?(Videolu)


Mutfak, evinizde en çok zaman geçirdiğiniz ve sevdiklerinize değişik lezzetler yaptığınız mekandır. Dolayısıyla evinizin her bölümü olduğu gibi mutfağınızın da dekorasyonu önem taşır. Mutfağınızın dekorasyonundan sıkılabilir ve büyük değişiklikler yapamasanız da ufak değişiklikler ile mutfağınızın dekorasyonunda farklılıklar oluşturmak isteyebilirsiniz. Mutfağınızda yapabileceğiniz değişikliklerden birisi mutfak fayans boyama işlemidir.


Mutfak dolapları nasıl boyanır daha önce anlatmıştık, şimdi de sıra mutfak fayanslarında… Mutfak fayansı boyama, büyük işlemlere göre maliyeti düşük olmasına rağmen mutfağınızda büyük değişiklik yapabilecek bir işlemdir. Mutfağınızda gerek mutfak yer fayans boyama gerekse mutfak ara fayans boyama yaparak mutfağınız olduğundan farklı bir ambiyansa sahip olabilir. Özellikle cadence mutfak fayans boyası son zamanlarda sık sık tercih edilmektedir. Mutfak fayans boyama fiyatları işçilik ve mutfak fayans boya malzemeleri bakımından oldukça ekonomik de oluyor.

Mutfak Fayans Boyama için Hangi Malzemeler Gereklidir?

Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?(Videolu)

Mutfak fayans boyama kolay bir iş gibi görünse de malzemeler ve yapım aşamaları dikkat edilmesi gereken hususlardır. Mutfağınızın yer ya da duvar fayanslarını boyamayı düşünüyor iseniz öncelikle aşağıdaki malzemeleri edinmeniz gereklidir.


  • Orta boyutta bir kestirme fırçası ve boya rulosu
  • Mutfağınızın fayanslarını boyamadan önce fayansların üzerine kullanacağınız astar geçiş malzemesi
  • Temizlikte kullanabileceğiniz temiz bir su kovası ve temizlik bezi
  • Fayanslara uygulayacağınız kalın zımpara
  • Yeteri kadar alçı sıva

Bu malzemeleri edindikten sonra artık mutfağınızın yerlerindeki ya da duvarlarındaki fayansları boyama işlemi için ön hazırlık evresine geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mutfak yenileme için tüm hazırlıklar tamamsa artık uygulamalara başlayabiliriz!


Geçiş Astarı ve Alçı Sıva Nasıl Uygulanır?

Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?(Videolu)

Geçiş astarı, mutfak fayans boyama işlemine geçmeden önce mutlaka yapmanız gereken ön işlemdir. Geçiş astarını su ile yeteri kadar incelttikten sonra fayanslarda boş yer kalmayacak şekilde uygulayın ve ilk katın 6 saat boyunca kurumasını bekleyin. 6 saat sonra tekrar ikinci kat geçiş astarını sürün. Bu işlem yeni fayans renginizin istediğiniz renkte ve tonda olmasını sağlayacak olan bir işlemdir. Geçiş astarı malzemesi yere döküldüğünde yapışan ve kolay temizlenmeyen bir malzemedir. Bu nedenle de yere akıtmamaya ya da akıttığınızda hemen temizlemeye özen göstermelisiniz.

Geçiş astarı sonrasında mutlaka iki kat da alçı sıva işlemi yapmalısınız. Bu işlem için geçiş astarının tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. İlk alçı sıva katında perlitli sıva ile saten alçıyı birlikte kullanmalısınız. Bu kat tamamen kuruduktan sonra ikinci katını sadece saten alçı ile yapmalısınız. Saten alçı, fayanslarınızın pürüzsüz yüzeye sahip olmasına ortam hazırlayacaktır.


Zımparalama ve Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?(Videolu)

Geçiş astarı ve alçı sıva işlemini bitirdikten sonra başarılı bir mutfak fayans boyama yapmak istiyorsanız kalın zımpara ile mutlaka fayans yüzeylerini zımparalamalısınız. Zımpara, fayans yüzeyindeki tüm pürüzleri yok edecektir ve boyadığınızda yüzey düz olacaktır.

Zımpara işleminden sonra son işlem olan boyama işlemine geçmeden önce elinizdeki temiz su kovasına su koyarak bezinizi nemlendirip fayanslarınızdaki tozları ve aradaki derz dolguları tamamen temizleyip tozdan arındırmalısınız. Eğer fayansları tozlu bırakırsanız boyama işleminden sonra çirkin bir görüntü elde edeceksinizdir. Bunun için de zımpara işleminden sonra fayanslarınızın yüzeyinin ve derz dolgularının tamamen temizlenmesi ve tozlardan arındırılması önemli bir aşamadır.


Tüm bu işlemler sonrasında artık mutfak fayanslarını boyama işlemine geçebilirsiniz. Boyamak istediğiniz rengi fayanslarınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bunun için elinizdeki orta boyda olan rulo fırçanızı boyaya batırın ve çok sulu olmayacak şekilde fayanslarınızı boyamaya başlayın. Bu işlemde mutlaka sırayla boyama yapmalısınız. Aksi takdirde fayanslarınız üzerinde dalgalanmalar olabileceği gibi atlamalar ve ton farklılıkları da görülebilir.

Mutfaktaki fayansların boyanmadan önceki ve sonraki hali için örnek bir görsel:


Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?(Videolu)

Mutfak fayanslarını boyadıktan sonra dilerseniz mutfak dolabı kaplama nasıl yapılır konusunu da inceleyebilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x