En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024

Fayans renkleri yeni bir dekorasyon için önemlidir. Gri fayans en çok tercih edilen fayans renkleri arasındadır. Renkli fayans örnekleri ve daha fazlası içerikte!

Mutfak, banyo gibi alanlarda doğru renk seçimi şık ve ferah bir görünüm yaratır. Siz de fayans renk seçimi için uygun olan renkleri tercih ederek kullanmaktan memnun kalacağınız renk ve modelleri tercih etmiş olacaksınız.

En İyi Fayans Renkleri Neler?

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
En iyi fayans renkleri

En iyi fayans renkleri için aşağıda sunduğumuz listeye bir göz atmanızı öneririz. Eviniz için en uygun olan rengi seçerek dekore edebilirsiniz.

 • Dairesel modeller ve maviye yakın tonlar
 • Çizgisel modeller ve ahşap renginde tonlar
 • Sarı ve beyazın uyumunu yakaladığınız renkler
 • Mavinin açık tonları
 • Bal peteği modelin ve kahve-sarı tonlarında
 • Deniz altını anımsatan renk ve modeller
 • 3 boyutlu epoksiler
 • Sade ve düz fayanslar
 • Fas tarzı çiçek desenleri
 • Gri tonları
 • Gümüş tonları
 • Çapraz çizgili kırmızı – siyah renkler

Banyo Fayans Renkleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Banyo fayans renkleri ve modelleri

Banyo fayans renkleri banyo dekorasyonu içinde doğru seçilmesi gerekiyor. Banyoda kullanılacağınız fayanslar için doğru fayans renkleri seçilmelidir. Size sunacağımız öneriler ile memnun kalacağınız model ve renkleri kolayca bulabilirsiniz. Kullanım son derece şık ve kolay olacak.

 • Banyoya özel mavi renkler ve deniz görüntüleri
 • Beyaz şık geometrik desenler
 • Çiçek desenleri ve koyu renkler
 • Ahşap tonlarındaki renkler ile soft dekorasyonlar

Gibi tamamen banyo fayans renk seçimi en güzel şekilde olabilir. Memnun kalacağınız, sizin için temizliği ve kullanımı pratik – kolay olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Sade ve şık modeller ile açık renklerin birleşimi olan fayanslar banyonuz için iyi bir seçim olabilir. Siyah ve kırmızı, koyu renklerde fayans modelleri ile banyonuza renk katabilirsiniz.

Mutfak Fayans Renkleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Mutfak fayans renkleri ve modelleri

Mutfak fayans renkleri için mutfak fayanslarında sadece şık modeller tercih ediliyor. Çok fazla büyük desenlerin olmadığı modelleri, küçük mutfaklar için tercih etmeniz uygun. Mutfak fayans renk seçimi için ise mümkün olduğunca küçük olan mutfaklar için açık renk olabilir. Ayrıca dikkat çekici renklerin, açık renklerde kullanıldığı seçimler de son derece iyi olacaktır.

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Mutfak fayans renkleri
 • Büyük kareler ile beyaz tonları
 • Minimal desenler ile dikkat çeken kırmızı – mavi renkleri
 • Siyah ve parlak desenler
 • Bal petekleri ve siyah gri tonları

Tuvalet Fayans Renkleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Tuvalet fayans renkleri ve modelleri

Tuvalet fayans renkleri tuvalette nasıl bir dekorasyon istediğinize göre değişebilir. Tuvalet fayans renk seçimi için koyu renkler tercih edilebilir. Son dönemde en çok tercih edilenler arasında düz siyah, parlak olmayan renkler var. Siz de bu renkleri tercih edebilirsiniz.

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Tuvalet fayans renkleri
 • Düz modeller ve tek renk seçenekleri olabilir.
 • Siyah, gri gibi koyu renk tonları tercih edilebilir.
 • Kırmızı, lacivert gibi daha dikkat çekici renkler tercih edilebilir.

Granit Fayans Renkleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Granit fayans renkleri

Granit fayans modelleri malzeme olarak memnun kalabileceğiniz bir seramik çeşididir. Malzeme olarak seçiminiz granit olabilir. Granit fayans renkleri olarak baktığınızda, aslında renk skalasının da son derece geniş olduğunu görürsünüz. Değerlendirmeniz halinde pratik ve kullanışlı bir görünüm sunulmuş olacaktır.

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Granit fayans renkleri
 • Kahve tonları
 • Gri tonları
 • Siyah tonları
 • Mat renkte olan kırmızı – mor gibi dikkat çeken renkler seramik fayans rengi arasında yer alıyor. Daha fazla fikir arayanlar Pinterest‘e göz atabilir.

Doğru Fayans Seçimi Nasıl Olmalı?

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Doğru fayans seçimi

Banyolar evin diğer alanlarına göre nispeten küçük olsa da fazlasıyla aktiftir. Ayrıca temizlik ve kişisel bakım ürünlerini depolamak için dizayn edilen sistemlere sahiptir. Hem küçük olan hem de yoğun kullanılan banyoları olduğundan şık ve ferah göstermek isteniyorsa, fayanslar en akılcı çözümler arasındadır. Çünkü renk, doku, tasarım ve döşeme şekline göre alanı olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterebilir. Mesela doğru banyo fayans renk seçimi konusunda açık renkli seçilen fayanslar ışık bakımından zayıf bir banyoyu oldukça ferah gösterebilir. 

Peki banyolara fayans seçerken başka nelere dikkat edilmelidir, beraberce bir göz atalım; 

Banyonun Büyüklüğü

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Küçük banyolarda seramik seçimi

Bir banyo tasarlarken ilk göz önüne alınması gereken kriterlerden biri büyüklüğü olmalıdır. Çünkü  geniş formatlı tasarlanan bir karo büyük bir banyoya kusursuz bir görünüm kazandırabilir. Hem duvarlarda hem de zeminde çarpıcı görünebilir. Küçük banyolarda seramik seçimi konusunda ise genelde daha küçük ebatlardaki fayanslar önerilir. Ancak şöyle gözden kaçan bir detay vardır ki; fark yaratabilir! Banyo küçükse zemine büyük boy bir karo baklava tarzı yerleştirilirse bu banyonun bir tarafından diğer tarafına uzanan yolu daha uzunmuş gibi gösterebilir. Ayrıca büyük boy karolarda derz alanı az olduğu için daha kesintisiz bir görünüm ile mekanı olduğundan geniş  gösterir.

Renk Seçenekleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Küçük banyoda fayans seçimi

Özellikle küçük banyoda fayans seçimi konusundaki tercih hakkının açık renklerden yana kullanılması önerilir. Çünkü banyolar genelde karanlık ve dışarıya penceresi olmayan mekânlardır. Küçük alana sahip olanlarda ise karanlık daha yoğun hissedilir. İşte bu sebepten açık renk tonlarındaki fayans seçimi ile daha ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratılabilir. Ayrıca karışık desenlerden kaçınılması da tavsiye edilenler arasındadır. Turkuaz gibi renkler hem canlı hem de şık bir renk seçimi olabilir.

İlginizi Çekebilir: Fayans derz boyama dolgu yenileme için tıklayın!

Bir Alanı Öne Çıkaran Desen Tercihleri

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Küçük banyolarda fayans seçimi

Küçük banyolarda fayans seçimi yaparken genelde düz renkler seçilmesi tavsiye edilirken, çekicilik katmak için bazı kısımları öne çıkartmak için desenli karolar kullanılabilir. Özellikle su sıçrama alanları olarak tanımlanan küvet arkası kısımlarda beyaz, traverten tarzı ve bej renkli duvar karoları, bu alanların vurgulanmasında oldukça estetiktir.

Aynalı Karo Kullanımı

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Aynalı karo kullanımı

Küçük banyolarda mekânı daha derin ve geniş göstermenin yollarından biri de yansıtıcı niteliklere sahip karoların seçilmesidir. Marjinal bir görünüm veren bu uygulama, kişisel tercihe göre aynalı karolarla da sağlanabilir. Ancak aynalı karoları kullanırken sadece bir alanda veya ara ara kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Fayansa Göre Derz Rengi Seçimi

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Fayansa göre derz rengi seçimi

Banyo fayanslarında derz renklerinin karoları tamamlayıcı nitelikte olması önemlidir. Çünkü zıt ve koyu renk seçilen bir derz, zaten küçük olan bu mekanları karışık gösterebilir. Aynı zamanda bölünmüş görüntü mekanın olduğundan daha karanlık ve küçük görünmesine neden olabilir. Şayet seçilen fayans rengine uygun derz tedariki konusunda sorun yaşanıp yaşanmayacağına dair tereddütler varsa, klasik beyaz derz her zaman en idealidir.

Fayans Döşenecek Alan Tespiti

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Banyo seramikleri

Banyolarda bir zamanlar favori olan yerden tavana kadar fayans döşenmesi, şimdilerde sadece büyük banyolara önerilir. Çünkü bu tarz büyük olan banyoyu daha sade ve modern gösterebilir. Ancak küçük banyolarda bu durum tam tersidir. Yani  küçük bir alanda yerden tavana kadar yapılan fayans uygulaması klostrofobik bir his yaratabilir, dolayısıyla önerilmez.

En İyi Fayans Renkleri Rehberi 2024
Banyo seramik modelleri

Özetle; banyo gibi ıslak zeminlerde fayans söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler arasından seçim yapmak bunaltıcı olabilir. Çünkü renkler, boyutlar ve yüzeyler sonsuzdur! Ancak zeminde anahtar, yüksek kayma derecesine sahip bir karo seçmektir. Fayanslar, farklı çevresel koşullar için en uygun olanı tespit etmek için yüzeyin sürtünme özelliğini değerlendiren bir kayma derecelendirme testinden geçirilir. Test, döşeme sürecini, aşınma özelliklerini, temizlik aşamalarını ve beklenen trafiği dikkate alarak bir zeminin ömrü boyunca uzun süreli aşınmayı ölçer. 

Duvarlarda ise nispeten daha ince karolar tercih edilirken, genel olarak hepsinden beklenen pratik temizlenebilir olmasıdır. Ayrıca renk ve doku gibi özelliklerinin kimyasallardan etkilenmeyen ve dolayısıyla canlılığını uzun yıllar korur olması beklenir. Tüm bunları sağlamanın yolu kaliteli fayans seçiminden gelirken, kişinin tarzına ve kişiliğinize uygun bir tarz seçilmesi de çok önemlidir. Çünkü genel bir kural olarak renk, sıcak ve davetkar bir ambiyans yaratılması zevkli kullanımda önemli bir rol oynar. Tarzınız ve zevkleriniz her ne olursa olsun yaşadığınız mekanlara bunu yansıtmaktan sakın ha çekinmeyin! Çünkü seçimleriniz sadece siz zevk alıyorsanız anlam kazanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Banyo fayansı ne renk olmalı?

Banyo fayansı, güneş ışığı alan aydınlık banyolar için kapalı renkler tercih edilebilir. Ancak daha az ışık alan ve aydınlatmanın yetersiz olduğu banyolarda beyaz ve beyaza yakın tonlarda fayans modelleri ve renkleri tercih edilmelidir.

Banyo fayansı nasıl olmalı?

Banyo fayansı için parlak banyo seramiği tercih edilebilir. Şık ve ferah bir banyo dekorasyonu oluşturmak için parlak model tercih etmek tasarım oluşturmanıza yardımcı olur. Daha az kaygan ve mat modeller ise daha dayanıklı olması bakımından biraz daha farklıdır.

Fayans üzerine fayans olur mu?

Fayans üzerine fayans olur mu sorusuna evet cevabı verebiliriz. Fayans üzerine yeniden fayans yapılabiliyor. Genellikle evdeki mevcut fayansları kırmak yerine fayans üzerine yapıştırma işlemi tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Yorum yapın