Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?

Mutfak dolabı kaplama mutfak dolabını belki de yenilemenin en kolay yoludur. Mutfağınızın dekorasyonunu değiştirmek istiyorsanız mutfak dolabı kaplama kağıtları ile dolaplarınızı kaplayarak işe başlayabilirsiniz. Sıfırdan dolapları değiştirmek büyük maliyetler gerektirebilir. Ancak dolaplarınızı mutfak dolabı kaplama yöntemi ile yepyeni bir hale getirebilirsiniz. Peki, mutfak dolapları nasıl kaplanır merak ediyor musunuz?

Mutfak dolabı kaplama yöntemi  mutfak dolaplarınızı en az maliyetle yenileyebileceğiniz bir yöntem olup son derece kolaydır. Kaplama işlemini mutfak dolabı kaplama folyosu, dolap kaplama malzemeleri ya da mutfak dolapları kaplama kağıtları ile pratik şekilde yapabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kaplama

YouTube video

Mutfak dolabı kaplama gerçekten bir mutfağı baştan aşağı değiştirebilir. Mutfak dekorasyonu için mutfak dolapları yadsınamaz derecede önemlidir. Bu doğrultu da mutfak dolap kaplamak için mutfak dolabı kaplama folyosu Koçtaş gibi mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdir. Bu kaplama işlemini mutfak dolabı kaplama ustası ile de yaptırabilirsiniz. Kolay mutfak yenileme içeriğinde de anlattığım gibi mutfaklarınıza yeniden hayat verebilirsiniz. Bir başka fikri ise, mutfak dolapları nasıl boyanır içeriğinde bulabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Kolay Nasıl Kaplanır?

Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?
Pratik şekilde mutfak dolapları nasıl kaplanır

Mutfak dolabı kaplama işi düşünüldüğü kadar zor ve zaman alıcı iş değildir. Birkaç malzeme ve kolay uygulanan teknikler sayesinde mutfak dolaplarınızı rahatlıkla kaplayabilirsiniz. Böylece mutfak dolaplarınızı yenileyebileceğiniz gibi mutfağınıza da şıklık ve farklılık katmış olacaksınız.

Mutfak dolap kaplama için bazı ana ve yardımcı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. İhtiyacınız olacak olan ilk ana malzeme dolaplarınızı kaplayacağınız yapışkanlı folyodur. Yapışkanlı folyoya ilave olarak temizleme spreyi, bez ve şeffaf yapışkanlı stoper ihtiyacınız olacak diğer malzemelerdir.

Mutfak dolap kaplarken iş sırasında şarjlı vida, maket bıçağı, makas, şerit metre, silikon spatula gibi malzemelere de ihtiyaç duyacaksınız. Mutfak dolaplarınızı kaplarken dolap kapaklarını sökmek, ölçmek ve başarılı şekilde yapışkanlı folyo ile mutfak dolabı kaplama yapmak için bu malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir merak edenler bağlantıya tıklayabilir.

Yapışkanlı Folyo ile Mutfak Dolap Kaplama

Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?
Yapışkanlı folyo ile mutfak dolabı yenileme

Yapışkanlı folyo kaplama işini zor olarak düşünseniz de tam aksine son derece eğlenceli ve zevkli iştir. Mutfak dolap kaplama için en kolay yol yapışkanlı folyodur. Yapışkanlı folyo sayesinde kısa sürede mutfak dolaplarınızı adeta baştan yaratabilirsiniz. Sadece birkaç tekniğe ve püf noktaya dikkat eteniz gerekecektir.

Mutfak dolap kaplama için yapmanız gereken ilk şey mutfak dolaplarınızın kapaklarının vidalarını sökerek çıkartmak olmalıdır. Böylece kaplamaya kapaklardan başlayabilirsiniz. Kapakları kimyasal temizleyici ile temizleyip kuruladıktan sonra artık kapaklar kaplanmak için hazır olacaktır.

Şerit metre ile kapaklarınızı ölçün ve aynı ölçüde yapışkanlı folyodan keserek arkasındaki koruyucu kağıdı çıkarın. Son derece itinalı bir şekilde kaplama kağıtlarını temiz olan kapakların yüzeyine yapıştırın. Bu aşamada kaplama altında hava kalmaması için yapıştırırken mutlaka silikon spatula ile havayı da aynı yönde itmelisiniz. Bu şekilde mutfak dolap kaplama işlemini çok kolay ve eğlenceli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tamamen bittiğinde ise mutfak dolaplarınızın mutfağınıza bambaşka bir dekorasyon kattığını göreceksiniz. Pinterest sayfasından daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.

Folyo Kaplama Sonrası Mutfak Dolabı Kullanımı

Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?
Kaplama sonrasında mutfak dolaplarının kullanımı

Folyo kaplama yaptıktan sonra birçok kişi dolapların nasıl kullanacağına, nasıl temizleneceğine dair sorular sormaktadır. Aslında yapışkanlı folyo ile kaplama yaptığınız mutfak dolaplarınızı kullanmak ve temizlemek hiç de zor değildir.

Mutfak dolaplarınızı aynı şekilde eskisi gibi kullanabilirsiniz. Temizliğini yaparken de aşırı olmamak kaydı ile yağ çözücü ve benzeri gibi temizlik malzemeleri kullanarak dolaplarınızı kir ve yağlardan arındırabilirsiniz.

Mutfak dolaplarınızı kapladığınız yapışkanlı folyo, temizliğe ve suya dayanıklı maddedir. Dolayısıyla da aşırıya kaçmadan ve aşırı güç uygulamadan dolaplarınızı dilediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Ancak kullanım esnasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Mutfak dolaplarınızı ne kadar başarılı bir şekilde kaplasanız da kaplama malzemesi kesilmeye ve delinmeye müsait malzemedir. Dolayısıyla da kaplama malzemesinin üzerine kesici ve delici aletlerle sürtme işlemini kesinlikle yapmamalısınız. Aksi takdirde kaplamanız deforme olacaktır ve ömrü kısalacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak dolapları kaplama yapılır mı?

Mutfak dolaplarına kaplama elbette ki yapılabilir. Mutfak dolabı kaplama malzemesinin kalitesine dikkat edilmesi elzemdir.

Dolap neyle kaplanır?

Mutfak dolapları özel yapışkanlı yüksek kaliteli folyo ile kaplanabilir.

Yorum yapın