Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Çevreye atılan pet şişeleri geri dönüşüme kazandırmaya destek olmak için bugün sizlere pet şişeden neler yapılır konusunda yazı ve video hazırlamak istedim. Aslında günlük hayatta cam şişe kullanmak plastik şişe kullanmaktan çok daha sağlıklı. Yalnız pet şişelerin maliyetinin çok daha düşük olması sebebiyle birçok ürün grubu plastik şişe ile paketleme yapmakta. 5 lt. lik pet şişeden neler yapılır, küçük pet şişeden neler yapılabilir diye arayanlar için işte harika fikirleri bulabileceğiniz fikirler… 🙂

Pet şişeleri çevreye atmak yerine onlardan çok kullanışlı ürünler tasarlayabiliriz. Nasıl mı dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Sizinle paylaştığım videoyu izlediğinizde birbirinden ilginç ürünler tasarlandığını görebilirsiniz.

5 Litrelik Pet Şişeden Neler Yapılır?

YouTube video

Bunları sıralayacak olursak;

 • Pet şişeden şemsiye tutucu.
 • Pet şişe bitki sulama ünitesi.
 • Plastik şişeden poşet koyma kabı.
 • Plastik şişeden fıskiye.
 • Pet şişe kapağından küçük kap.
 • Pet şişeden lens.
 • Plastik şişeden buzluk.
 • Pet şişeden hediye paketi.

Daha farklı pet şişe fikirleri görmek isterseniz aşağıdaki görselleri incelemenizi öneririm.

Pet Şişeleri Değerlendirme Fikirleri

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin plastik kapları oluyor ve her geçen gün bunları doğaya bırakarak çevreye daha çok zarar veriyoruz. Peki, bir tüketici olarak bizler neler yapabiliriz hiç düşündünüz mü?

Plastik şişeleri atmayarak onlardan evde kullanabileceğimiz çok farklı ve pratik ürünler yapabiliriz. Mesela, pet şişeleri yan yana getirerek onlardan şık bir puf yapabilirsiniz. Ya da çocuğunuz için kalemlerini koyabileceği bir kalemlik yapmanız mümkün. Daha böyle birçok fikri küçük çalışmalarla yapabilirsiniz.

Tüketim çılgınlığının önüne bir türlü geçemiyoruz ve tasarruf yapmayı bilmiyoruz. Almak yerine bazı eşyaları dönüştürmeyi hiç düşünmüyoruz. İşte size bu yazımda plastik şişeleri geri dönüştüreceğimiz harika fikirler sunacağım.

Kola şişesinden ne yapılır diye düşünmenize gerek yok. Kola şişesi olan pet şişeden kuşlar için yapabileceğiniz yemlik hazırlama fikri…

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Pet şişeler ile evinizi renklendirebileceğiniz dekoratif ürünler hazırlayabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Plastik şişelerin kapaklarından oyuncak tırtıl tasarlayabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Plastik şişe kutusundan harika bir oyuncak kutusu yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Pet şişelerden yararlanarak fermuarlı bir ürün yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Pet şişeleri ve pipetleri değerlendirerek harika bir oyuncak helikopter yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Eğer bir plastik şişeyi ormana bırakırsanız tam 1000 yıl öyle duracak ve 1000 yıl boyunca doğaya zarar verecek. Bir de onlarca şişenin doğaya bırakıldığını düşünürsek dünyayı çöpe çevirmemiz mümkün.

Peki plastik şişeyi atmadan önce geri dönüştürmek mümkün mü? Tabii ki mümkün. Balkon ya da bahçenize süpürge mi lazım. Alın size pet şişeden süpürge. Çarşıdan sadece sopa almanız gerekiyor. Güle güle kullanın 🙂

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Evde musluk suyu yerine şişelerden su içiyorsanız 5 litrelik su şişelerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Mesela, çocuğunuzun oyuncaklarını toplayacak bir oyuncak kutusu tasarlayabilirsiniz.

Bakın tüketmeye hiç gerek kalmadı, geri dönüşüm fikirlerini harekete geçirdiniz ve harika bir oyuncak toparlama kutusu yaptınız. Harika bir fikir değil mi?

Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir

Plastik şişeleri atmayın ve evde biriktirin. Biriktirme süreci ve saklama süreci canınızı sıksa da pet şişelerden yapacağınız puf çok hoşunuza gidecek.

Önce pet şişeleri yan yana yuvarlak oluşturacak şekilde koyuyoruz ve koli bandı ile yan tarafından bantlıyoruz. Daha sonra üst, alt ve yanlarını yumuşak elyaf ile kaplıyoruz. En son aşama ise şık bir kumaş ile pufun her yerini kaplatmak kalıyor. Alın size plastik şişelerden puf. Oldukça dekoratif ve şık değil mi?

Editörün Notu:

YouTube video

1. Plastik şişeleri atmayın onları kendin yap projeleri ile dönüştürün.

2. Plastik şişelerini çöpe atmak yerine geri dönüşüm kutularına atın.

3. Plastik şişelerin mavi kapaklarını biriktirin, engellilere umut olun.

Keyifli dekorasyonlar dilerim. Duyarlılığımızı artırmak ve üzerinize düşen görevi yerine getirmek için lütfen sosyal medya hesaplarınızda bu yazıyı paylaşın. Pinterest sayfasından daha başka neler yapılır merak edenler inceyebilir. Teşekkürler!

“Pet Şişeden Neler Yapılır? +10 Fikir” üzerine 2 yorum

 1. Süper harika şeyler tasarlamissiniz başarılarınizin devamini dilerim daha fazla alanda kullanabilinirmi onuda açiklarsaniz memnun olurum bende üretmek istiyorum

  Yanıtla
  • Teşekkürler Nuray Hanım, sürekli araştırıyoruz. Geri dönüşüme çok önem veriyoruz. Ne bulursak sizlerle paylaşıyoruz. 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın