Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023

Kaliteli bir uyku için biliyorsunuz ki yatağın önemi çok büyüktür.  Eğer kaliteli bir şekilde uyuyup uyanmak istiyorsanız yatak alırken yatak ölçüleri kısmına dikkat etmeniz gerekmektedir. Boyunuzdan kısa veya genişliğini kollarınızdan düşük almamanız gerekmektedir. Genel anlamda tek kişilik veya çift kişilik yatak ölçüleri diye tabir edilen ölçüler bulunmaktadır. Kişiler ise bu ölçülere bağlı olarak yatak seçimini yapmaktadır.

Standart yatak ölçüleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Genel olarak tek kişinin yatak ölçüsü 92 cm-187 cm arasındadır.
  • Tek kişilik king yatak ölçüsü 92cm*203 cm’dir. 
  • Çift kişilik yatak ölçüsü 137cm*188 cm arasındadır.
  • Kraliçe yatak ölçüleri ise 153*203 cm dir.
  • Montessori yatağın ölçüleri ise 90*190 cm dir. 
Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
Standart yatak ölçüsü

Size uygun bir yatak ölçüsü belirlemeli ve ona göre almalısınız. İsteğe bağlı olarak yatak ölçülerini kendinizde tasarlayıp yaptırabilirsiniz. Kendi tercihinize göre bu durumu ayarlayabilirsiniz. Şimdi sizlere bu konuda daha detaylı bilgiler vereceğiz. O halde okumaya devam ediniz. Yatak tavsiyesi için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Standart Yatak Ölçüleri

Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
Standart yatak ölçüsü

Aslında her yatak çeşidinin bir ölçüsü bulunmaktadır. Örneğin çift kişilik, tek kişilik ve montessori yatak çeşitleri bulunmaktadır. Bu yatak çeşitlerinin kendine özgü ölçüleri bulunur. 

Yatak almak istediğinizde yatağın ölçülerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Ya da standart yatak yaptırmazsınız ve özel olarak yaptırabilirsiniz.

Özel olarak yatak yaptırdığınızda kendinize uygun yatağı kısa süre içerisinde elde edeceksiniz. Şimdi sizlere standart yatağa ait ölçüler hakkında bilgiler vereceğiz. İşte detaylar…

En iyi yatak markaları için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
Çift kişilik yatak ölçüsü

Çift kişilik yatak ölçüsü kaç cm? bu konu merak konusu olabilir. Bu konuda merakınızın giderilmesini sağlayacağız. Çift kişilik yatağı genelde iki kişi kullanacağı zaman tercih ederler.

Bu yatağın boyutu diğer yatağa oranla daha büyük ve geniştir. Çift kişilik yataklarında kendi içerisinde çeşitleri vardır. Bu çeşitlerinde her birinin ölçüsü farklıdır.

  • Çift kişilik yatak ölçüsü 140*190 150*200 160*200 180*200 olmaktadır. 

Çok geniş yatak modeli arıyorsanız king yatak olarak bilinen yatağı tercih edebilirsiniz. Onun ebatı ise 180*200dür.

1.5 Kişilik Yatak Ölçüsü

Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
1,5 kişilik yatak ölçüsü

Bazı kişilere tek kişilik yatak ufak gelebilir. Bu sebeple biraz daha büyük yatak tercih etmek zorundadırlar. Tek kişilik yataktan bir büyük yatak olarak bilinen yatak türü 1,5 kişilik yataktır.

  • 1,5 kişilik yatak ölçüsü 120*200dür.

Sizde rahat bir şekilde yatmak istiyorsanız bu yatak türünü tercih edebilirsiniz. Biraz kilolu yapıya sahip ve boyu uzun olan kişilerin tercih ettiği bir yatak çeşididir. Bu yatakta rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Tek Kişilik Yatak Ölçüsü

Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
Tek kişilik yatak ölçüsü

Tek kişilik yatak kaç cm konusu sıklıkla araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır. Biz bu konuda sizlere gerekli açıklamaları yapacağız. Tek kişilik yatak ideal olarak bir kişinin sığabileceği yatak kapasitesidir. Tek kişilik yatak bir kişinin rahat bir şekilde uyumasına yetecektir. Tek kişi iseniz tek kişilik yatakları tercih edebilirsiniz.

  • Tek kişilik ölçüleri 92*203 cm’dir.

Bu yatak türü genelde yatak odasında, çocuk odalarında, home ofislerde tercih edilmekte ve rahatlıkla kullanılmaktadır.

Montessori Yatak Ölçüsü

Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023
Montessori yatak ölçüsü

Montessorinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlere göre boyutu değişiklik göstermektedir. Aslında özel olarak yaptıracak iseniz boyutunu ve ölçüsünü kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Montessori yatak çocuk ve bebekler tarafından kullanılmaktadır. Çocuk ve bebekler bu yatak türünde rahatlıkla yatabilir.

  • Montessori yatak ölçüsü genel olarak 110*190 cm olmaktadır.

Daha fazla fikre ulaşmak için Pinterest sayfamıza göz atabilirsiniz.

“Yatak Ölçüleri: Tek-Çift-Standart Yatak Ölçüsü 2023” üzerine 2 yorum

Yorum yapın