Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım


Yeni evlerini dekore etme heyecanını yaşayanlar, var olan mobilyaları ile birlikte heyecanlarını da yenilemek isteyenler için; evin her köşesinde kendini bulmak, kendi zevkini modern ve şık parçalarla birleştirmek ve her detaya bizzat kendi koşturmak zorunda kalanlar bu yazımızda modern mutfak dekorasyonu, mutfak tasarımı ve bu dekorasyon için gerekli olan mutfak dolapları ve mutfak aksesuarları üzerine bilgiler ele aldık. Mutfak alanınız ve formunuza uygun mutfak modelleri örneklerini siz mutfak dekorasyonu fikirleri arayışına girenler için araştırdık, derledik.

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak tasarımı fikirleri

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki ilk yapmanız gereken şey mutfağınızın hangi tarzda olmasını istediğinize ve hangi mutfak modelleri ile ilgilendiğinize karar vermenizdir. Örneğin mutfak tasarımı olarak açık renklerin ağırlıkta olduğu ferah bir mutfak mı yoksa istediğiniz ve sevdiğiniz renk veya renklerin ağırlıkta olduğu aynı zamanda da modern olan bir mutfak dekorasyonu mu tercih edeceğinize karar vermeniz gerekir.

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Modern mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Modern mutfak, genellikle fazla renkli, desenli ve parlak dolap ve aksesuarların yerine daha çok kahve ve türevi pastel renklerin bir arada kullanıldığı, karmaşadan, birbirine karışmış desenlerden uzak, parlaklıkların yerini mat dolap ve aksesuarlara bıraktığı mutfak dekorasyonu modelidir. Gri ve tonlarının fazlasıyla yer edindiği modern mutfak dekorasyonu modellerinde metallere ve metalik renklere de bir o kadar yer verilir. Altın rengi ve rose gold aksesuarlar ya da avizeler de modern mutfak dekorasyonu için gözde olmuş fikirlerdir.

Modern Mutfak Dekore Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Modern mutfak dekore edilirken nelere dikkat edilmeli
  • Öncelikle olaya gerçekçi bakmalı, mevcut alanınızı göz ardı etmemelisiniz. Dar veya küçük olan mutfağınız sırf görüntüsü dolayısıyla beğendiğiniz büyük mutfak dolabı modelleri veya mutfak aksesuarları tercih etmemelisiniz.
  • Aldığınız mutfak aksesuarları, seçtiğiniz mutfak dolabı modelleri ve genel olarak yarattığınız mutfak tasarımı, görünümünün yanı sıra işlevli de olmalıdır. Yani mutfak dekorasyonu fikirleri edinirken bu fikir ve aksesuarların işlevine de dikkat etmelisiniz
  • Mutfak dolapları, beyaz eşyalarınız ve seçtiğiniz mutfak aksesuarları yerleştirilirken mutfak tasarımı ve mutfak dekorasyonu önemsendiği kadar bu dolap, aksesuar ve eşyaların birbirleriyle olan bağlantıları ve işlev benzerlikleri doğrultusunda konumlandırılması, bu doğrultuda hareket alanı ve yer tasarrufu kazanılması da önemlidir.
  • Sahip olduğunuz tabak, tencere gibi küçük mutfak alet ve eşyalarını, mutfak dolapları büyüklüğü ve işlevi doğrultusunda doğru konumlandırmalı. Eğer bu eşyaları yeni alıyor iseniz de bu doğrultuda karar vererek seçmelisiniz.
  • Eğer akılda kalıcı bir mutfak dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız öncelikle mutfak dekorasyon fikirleri üzerine gerekli araştırmaları yapmalısınız. Bu doğrultuda fikir edinerek her detayı özenle hesaplamalısınız. Örneğin seçeceğiniz yemek masasına aklınızdaki mutfak dolabı modelleri doğrultusunda karar vermelisiniz. Yemek masasına karar verdikten sonra duvarınıza mutfağınızın genel dekorasyonu doğrultusunda çerçeve ve fotoğraflar seçebilir. Böylelikle de mutfağınıza hem modern hem de sıcak bir görüntü sağlayabilirsiniz.
  • Mevcut mutfak dekoru üzerine düşünürken döşemelerinizde ve dolaplarınızda dönemin modern renk ve desenlerini tercih ederek mutfağınızın akılda kalıcılığını arttırabilirsiniz. Örneğin bu dönemde fazlasıyla tercih edilen mermer desenini genel mutfak dekorasyonu doğrultusunda fayans veya tezgahınızda tercih edebilir. Bunu da yine mermer desenli mutfak aksesuarları ile destekleyebilirsiniz.

Geniş Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Geniş mutfaklar için dekorasyon önerileri

Geniş alanlı bir mutfağa sahip iseniz ada mutfak üzerine ufak araştırmalar yapmanızda fayda var. Mutfak adaları, tezgahlar gibi kullanım alanları ve yemek masaları şeklinde kullanılabilen birden çok işleve sahip dekorlardır. Eğer daha modern bir görünüm yaratmak istiyorsanız mutfak adalarının üzerine tavadan halat veya askılarla objeler sarkıtabilir. Bu sayede mutfağınızda istediğiniz modern görünümü elde edebilirsiniz.

Bunun dışında geniş alana sahip bir mutfağınız varsa mutfakta TV ve mobilya kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Mutfak ile bu mobilya alanı arasına dar ve uzun masa ve bu masayı destekleyen bar sandalyeleri formatında sandalyeler koyarak iki alanı birbirinden ayırabilir. Mutfağınıza birden fazla işlev yükleyebilir veya kazandırabilirsiniz. Eğer arta kalan alanınız varsa doğru planlama ile o alanı bir kiler haline getirebilir. Fazla olan eşya ve yiyeceklerinizi kilerde muhafaza edebilirsiniz.

Dar Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki her mutfak şekline göre farklı mutfak modelleri vardır. Bu mutfak modelleri mutfağınızın boyutuna, şekline bağlı olarak tercih edilmesi gereken modellerdir. Örneğin geniş bir mutfak alanına sahipseniz L mutfak dediğimiz türde olan mutfak modelleri, aksine küçük mutfak alanına sahip iseniz de U formda dediğimiz mutfak modelleri ilk tercihleriniz arasında olmalı. Dikkat etmeniz gereken şey duvar ve mutfak dolapları renkleri olmalıdır. Eğer dar bir mutfak alanına sahipseniz duvar boyaları, duvar kağıtları, mutfak dolapları ve mutfak aksesuarları seçiminde açık renkler tercih etmelisiniz. Açık renk tercih ederseniz hem dar olan mutfak alanınız daha genişmiş gibi izlenim bırakacak hem de ferah bir his yaratarak mutfağınızı destekleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Silinebilir mutfak duvar kağıtları bağlantısına tıklayarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

İkinci bir etken de ışık ve ışıklandırmadır. Işıklandırmayı seçerken mutfak tasarımı ile olan uyumuna ek olarak mutfağınızı daha geniş ve ferah gösterecek ışıklandırma yöntemleri tercih edilmelidir. Örneğin avize yerine spot ışıkları tercih ederek hem ışığın her alana yeterince dağılmasını ve bu sayede mutfağın aydınlık bir görünüm kazanmasını hem de alanı dar olan mutfağınızın bir de avize ile kapatılmamasını sağlayabilirsiniz.

Duvarları en verimli şekilde kullanın!

Dar alanlı bir mutfağa sahipseniz yapacağınız en önemli işlerden biri de aklınıza gelebilecek ve işlevli olabilecek her alanı kullanmanız olacaktır. Örneğin duvarlara kendi tasarlayacağınız, kullanılmayan eşyalardan üretebileceğiniz ya da en azından mutfak dekorasyon fikirleri adıyla araştırarak bulabileceğiniz bir çok raf modelinden birini satın alarak mutfağınızı hem sıcak bir görünüme kavuşturabilir hem de daha işlevli hale getirebilirsiniz. Örneğin renkli kupa bardaklarınızı ya da mutfak dekoru ile uygun desende olan kahve fincanlarınızı bu raflara yerleştirerek hem mutfak dekoru adıyla görünümü zenginleştirmiş hem de asıl mutfak dolaplarınızda yer açmış olursunuz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi eğer dar alanlı bir mutfağa sahipseniz aklınıza gelebilecek her alanı, her boşluğu değerlendirmeli, işlevli hale getirebilmelisiniz. Örneğin buz dolabınız ile duvar arasında kalan daracık alanı bile orayı işlevli hale getirebilecek katlı ince bir dolap satın alarak, bulamadığınız ihtimalde yaptırarak işlevli hale getirebilirsiniz. Baharatlıklarınızı ve o formdaki eşyalarınızı bu dolaba yerleştirerek iki anlamda da yer tasarrufu yapmış olursunuz.

Mobilya seçimi de bir o kadar önemli!

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak tasarımı için mobilya seçimi de bir o kadar önemli

Seçtiğiniz mobilyalar da bu konuda büyük anlam ifade ediyorlar diyebiliriz. Örneğin dar alanlı bir mutfağınız varsa çap olarak büyük mobilyalar kullanmanız sadece halihazırda dar olan mutfağınızın git gide daralmasına neden olup hareket alanınızı da aynı oranda kısmanıza neden olacaktır. Dar alanlı mutfaklar için asıl mobilya önerimiz ise modüler mobilyalardır. Modüler mobilyalar, sabit mobilyalara oranla çok daha kullanışlılardır ve çok daha fazla alan tasarrufu sağlarlar. Belirli şartlarda sökülüp takılabilen, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanım alanı da değiştirilebilen modüler mobilyalar dar alana sahip mutfak ve diğer odalarda gözde haline gelmişlerdir.

İlginizi Çekebilir: Dar mutfak dekorasyonu nasıl yapılır detaylı anlatım için bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Yer işgal eden kapıları da sökün!

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak dekorasyonunda yer işgal eden kapıları da sökün

Mutfağın içerisine doğru açılan kapı, kendi çapı kadar yeri işgal eder ve bu da mutfağınızın olduğundan daha dar olmasına neden olur. Bunun yerine kapınızı söküp, kapının olduğu yere mutfak tasarımı ve mutfak dekoru ile bağlantılı ve uyumlu şekilde boncuklar, perdeler takabilirsiniz. Hatta bu perdenin desenini mini mutfak halınız ile aynı desene sahip bir şekilde alırsanız mutfağınıza farklı bir hava katmasını da sağlamış olursunuz.

Tavanı kullanmayı ihmal etmeyin!

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak tasarımında tavan kullanmayı ihmal etmeyin

Çeşitli gereçlerle duvara monte edebileceğiniz mutfak dekorunuza uygun askı benzeri materyallerle hem dolaplarınızın tıka basa dolu görüntüsünün rahatsız ediciliğinden kurtulur hem de mutfağınıza olduğundan daha modern bir görüntü sağlamış olursunuz. Bu materyaller mutfak aksesuarları gibi şık aynı zamanda mutfak dolapları veya rafları gibi de kullanışlılardır.

10 Adımda Modern Mutfak Dekorasyonu Yenileme

1.İstediğiniz Temaya Karar Verin

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak yenileme için istediğiniz temaya karar verin

Nasıl gideceğinize, izleyeceğiniz yola karar verebilmek için önce nereye gitmek istediğinizi bilmeniz gerekir. Bu yüzden ilk adım olarak istediğiniz ve seçeceğiniz temaya karar vermelisiniz. Sadeliğin ön planda olduğu modern bir mutfak mı istiyorsunuz yoksa etnik desenlerin ön planda olduğu geleneksel bir mutfak mı? Ancak temaya karar verdikten sonra mutfak dekorasyon fikirleri üzerine kafa yorabilir ve bu doğrultuda mutfak aksesuarları seçebilirsiniz.

2.Kullanışlı Ürün Seçimi ile İşlevsellik Oranını Arttırın

Seçeceğiniz mutfak aksesuarları ne kadar kullanışlı olursa o kadar daha pratik bir mutfak elde etmiş olursunuz. Örneğin şeffaf ürünler tercih ederek kullanmanız gereken ürün daha çabuk ayırt edip bulabilirsiniz. Böylelikle günün koşturmacasından yeterince yorulmuş, bitkin bir halde eve gelip kendinizi mutfağınızda bulduğunuz zaman bir de mutfağınızda efor harcamak zorunda kalmazsınız. Aldığınız baharat, kuru bakliyat gibi yiyecekleri şeffaf cam kaplarda saklamanız hem yukarı da da belirtildiği gibi pratiklik sağlayacak hem de cam sağlıklı olduğu için kendinizi ve sağlığınızı riske atmamış olacaksınız.

3.Aydınlatmanın Öneminin Farkına Varın

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak dekorasyonunda aydınlatmanın öneminin farkına varın

 Mutfağınız söz konusu olduğunda önemli unsurlardan biri de belirtildiği gibi aydınlatmadır. Eğer bir ortamda doğru aydınlatma yapılmamışsa geniş alana sahip olsa bile karanlık, basık bir görüntü ve hissiyat yaratabilir. Eğer doğru bir aydınlatma yapılmış ise de alan dar bile olsa gerektiği derece geniş ve ferah görünebilir. Aydınlatma seçerken tekli avizeler yerine spot ışık tercih edilmesi, buna ek olarak duvarlarda led ışıklar kullanılması alanı olduğundan daha geniş ve daha ferah gösterecektir.

4.Mutfağınızı Renklendirmeyi İhmal Etmeyin

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak dekorunda mutfağınızı renklendirmeyi ihmal etmeyin

Mutfağınızda sadelikten yana dahi olsanız mutfağınıza renk katmayı ihmal etmeyin. Mutfak dekorasyon fikirleri dendiğinde akla gelen mutfak aksesuarları mutfağınızı renklendirmenin en kolay ve zahmetsiz yollarından biridir. Genel mutfak tasarımı ile uyumlu bir şekilde seçeceğiniz en ufak mutfak aksesuarları bile mutfağınızı renklendirmek için yeterli olabilir.

Tabi mutfak dekoru, mutfak aksesuarları ile sınırlı değildir. Duvarı kaplayacağınız duvar kağıtlarıyla, duvar boyaları ve seramikler ile de mutfağınıza renk katabilir. Bu sayede mutfağınızı daha akılda kalır hale getirebilirsiniz.

5.Mutfak Dolabı Seçimi Çok Önemli

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak tasarımında mutfak dolabı seçimi

Çeşitli mutfak dolabı modelleri ile mutfak dekorunuzu tamamlayabilirsiniz. Burada önemli hususlar vardır. Örneğin mutfak dolabı modelleri ile ilgili karar vermeden önce dolapların raf dizilimlerine, mutfak dolapları boyutlarının kendi alanınız ile olan uyumuna ve yaratmak istediğiniz temadaki duruşuna dikkat etmeniz gerekir. Mutfak dekorasyon fikirleri ile ilgili en önemli hususlardan biri de zaten mutfak dolaplarıdır. Çeşitli mutfak dolabı modelleri içinden kendi mutfağınıza mutfak dekoru alanında en çok uyan dolapları bu kriterler doğrultusunda seçebilirsiniz.

6.Duvarları Mutlaka Değerlendirin

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfak dekorasyonunda duvarları mutlaka değerlendirin

Mutfağınızda mutfak dolapları modelleri arasından en doğru ve yeterli seçimi yapmış olsanız bile bununla yetinmek zorunda değilsiniz. Duvarlara monte edeceğiniz çeşitli raf ve benzeri mutfak aksesuarları ile hem alandan tasarruf edebilir hem de mutfağınıza sıcak ve modern bir görünüm kazandırmış olursunuz. Tabi duvarları değerlendirmekten kastımız sadece raf ve türevi ürünler değildir. Duvarlara kablolu led ışıklar takarak hem ışıklandırmayı destekleyip hem de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Çeşitli tablo ve fotoğrafları mobilya ve mutfak aksesuarları ile uyumlu olmak şartıyla çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz. Bu sayede duvarlardaki soğuk ve donuk görüntüden de kurtulmuş olursunuz.

7.Dolap Düzenlerini Sağlayın

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfakta dolap düzenini sağlayın

Dolap içerisindeki mutfak eşyaları eğer düzensiz ve dağınık dururlarsa miktarlarına bakılmaksızın kalabalık ve rahatsız edici bir görüntü oluşturabilirler. Bu nedenle dolap içlerinizin düzenli olması görüntü açısından olumlu bir özellik sağlayacaktır. Buna ek olarak düzenli olan dolap içleri lazım olan malzemeyi daha kolay almanızı hareket açısından da daha kolay hareket etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca düzenli dolap içleri sizleri olası kazalardan da koruyacaktır.

8.Dekorasyonu Geri Plana Atmayın

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfakta dekorasyonu geri plana atmayın

Bir mekanın dekorasyonu da işlevi kadar önemlidir. Mutfağınızı dekore ederken çeşitli mutfak aksesuarları kullanmaktan çekinmeyin. Bu mutfak aksesuarları mutfakların tamamlayıcı unsurlarıdır. Dekorasyon yaparken kalıplaşmış mutfak dekorasyon fikirleri ile bağlı kalmayın. Kendiniz atıkları değerlendirip aksesuarlar üretin. Duvarlarınızda çeşitli çıkartma ve duvar kağıtları kullanın. Mutfak tezgahınızın üzerinde dahi aksesuar kullanmayı ihmal etmeyin. Aksesuar seçimi yaparken kendinizi özgür hissedin. Evinizin her alanında olması gerektiği gibi mutfağınızda da yaşadığınız veya yaşattığınız güzel anılara dair detaylar barındırmayı ihmal etmeyin. Eğer yaşadığınız özel günlere dair mutlaka bir eşya saklayan biri iseniz bu eşyaları mutfağınızda da kullanmayı, bunları mutfağınızın dekoruna dahil etmeyi unutmayın

Buz dolabınızı da dekorasyonunuza dahil ederek çeşitli magnetler ile kullanmayı da ihmal etmeyin. Gittiğiniz, gezdiğiniz yerlerden o yerlerin simgesi haline gelmiş ürün ve yapılarının magnetlerini edinerek buz dolabınızın üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu sayede hem seyahat ettiğiniz yerlerden geriye anılar biriktirmiş, hem de bu anılarınızı dekorasyonunuza dahil etmiş olursunuz.

9.Mutfağınızda Canlı Bitkilere Yer Vermeyi Unutmayın

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfakta canlı bitkilere yer vermeyi unutmayın

Sondan bir önceki adımımız canlı bitkiler. Mutfağınızdaki mutlaka canlı bitki bulundurun. İster sevdiğiniz bir çiçeği dikin isterseniz de sebze veya meyveyi. Zaman buldukça bunlarla uğraşın ve zaman bulmaya da çalışın. Bu sayede zaten günlük hayatınızın karmaşasından kaçmanızı sağlayan mutfağınız, size birden fazla stresten arınma yöntemi sunmuş olur. Mutfağınızda bulunduracağınız bitkiler size, mutfağa daha canlı bir görünüm sağlayabilmek açısından da yardımcı olurlar.

10.Mutfağınızda Yaşam Alanı Oluşturun

Mutfak Dekorasyonu için +10 Modern Adım
Mutfağınızda yaşam alanı oluşturun

Mutfağınızın elverişli bir köşesine masa, koltuk ve sandalye koymayı da tercih edebilirsiniz. Böylelikle mutfakta uzun bir süre kalmanız gerekiyorsa, özel bir gün ise veya misafirleriniz için hazırlık yapıyorsanız saatlerce mutfağa hapis olmuş gibi hissetmekten de kurtulmuş olursunuz. Siz hazırlığınızı yaparken o an evinizde bulunan arkadaşınız, eşiniz veya anneniz ile iletişim kurmaya devam eder. Böylelikle yemek yapmayı da mutfakta saatlerinizi harcamayı da yapabileceğiniz en keyifli hale getirmiş olursunuz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]

] }
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x