En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları

Sağlıklı duvar boyası için çeşitli markalar ve ürünler mevcuttur. Türkiye’de üretilen en sağlıklı duvar boyası ürünlerinde sağlıklı bir seçim yapmak elbette biraz araştırma gerektirir. Öncelikle duvar boyasının insan sağlığına olan yararını öğrenmek gerekir. Organik kelimesi ile sağlıklı kelimesinin anlam olarak birbirini tamamladığını söyleyemeyiz. Evde kullanılan boyaların insan sağlığına zarar vermemesi sağlıklı olarak nitelendirilir En sağlıklı iç cephe duvar boyası hangisi? diye sorarsak eğer kimyasal maddelerin barınmadığı organik duvar boyası olanlar en sağlıklı boyalardır diyebiliriz.

Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi?

YouTube video

Silikonlu Boya Sağlıklı mı?

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları
Silikonlu boya sağlıklı mı

Silikonlu boyalar içinde barındıkları bileşenler sayesinde duvarda oksijen geçişini engeller. Dolayısıyla silikon boyaların iç mekan alanlarında kullanılması insan sağlığı açısından yararlı değildir. Fakat kullanım açısından insanlara rahatlık kazandırır. Boya badana yapma açısından insanlar daha kullanışlı ve daha estetik duran boyaları tercih etmektedir.

Fakat burada önemli olan insan sağlığıdır. İnsanlar kolay silinebilir boya için silikonlu boyayı tercih ederler. En ufak bir lekeyi bile bezle çıkarabilirsiniz. Bu da kullanım kolaylığı demektir. Badana yapmak insanlar için meşguliyet olabilir. Dolayısıyla daha uzun sürecek boyalar kullanmak son zamanların tercih meselesidir. Silikonlu boyalar kullanımında oksijenin daha az kullanımı görülmüştür.

Evlerde odaların neredeyse hiç nefes alamayacak kadar kapalı bir hale dönmesi bir taraftan insan sağlığını tehdit etmektedir. Diğer taraftan da oda içinde oluşan sıcaklığın zamanla duvarlara siyah bir iz bırakarak kirlenmesine yol açmaktadır. Odalardaki camların çift cam olduğunu, duvardaki boyanın da silikonlu olmasını düşündüğümüzde artık odaya hava akımının olmadığını görürüz.

Dolayısıyla havasız bir ortamda insanın biyolojik yapısı da etkilenir kimyasal bileşenler ile oluşan silikonlu boyalarda çok fazla hissedilmeyen bir koku oluşabilir. Bu da hem odanın fiziksel durumunu kirletir hem de sağlık yönden doğru bir tercih sayılmaz. Evi aydınlık gösteren boya renkleri içeriğine de göz atarak eviniz için en doğru renkleri belirleyebilirsiniz.

Silikonlu Boya mı?

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları
Silikonlu boya mı

Duvar boyalarında tercih olarak son yıllarda renkten ziyade daha çok kolay bir kullanım sağlayıp sağlamadığıdır. Genelde açık tonların tercih edildiği ve daha çok silinebilir boyaların ön planda olduğu boyalar sık sık sık kullanılmaktadır. Teknolojinin de ilerleyişi ile renk renk tonlarının da artı bir farklılaşma görünmektedir.

Değişik kalite ve standartlarda olan boyalar silikonlu veya su bazlı silinebilir sentetik boyalar olarak önümüze çıkıyor. Sağlık yönünden günümüzde silikon boyaların olumsuz etkileri görünse de kullanım rahatlığı açısından tercih edilebiliyor.

Özellikle çocuklu ailelerin en büyük sıkıntılarından biri de duvarlardaki çıkmayan lekelerdir. Badana yapmak elbette ki zahmetli bir iştir ve her yıl badana yapmak insanlar için zor olabilir. Çünkü evin içinde bulunan diğer eşyaların da her defasında toparlanıp tekrar yerine yerleştirildiğini düşündüğünüzde baya bir zahmete dönüşüyor. Bu yüzden silinebilir silikonlu boyalar çok cazip görünüyor. Çocuğunuz karaladı veya lekeleri duvarı bir ıslak mendil vasıtasıyla çıkartabilirsiniz. Bu da ailelerin tercih edeceği bir boya haline dönüşür.

Plastik Boya mı?

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları
Plastik boya sağlıklı mı

Geçmiş yıllarda kullanılan boyalardan biri de Plastik boyadır plastik boyalar diğer silikonlu boyalar gibi ıslak bir bezle silinebilir özelliği yoktur. Silikonun özelliği olan yapışma duvardaki çatlaklara ve kabarmaya karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Yağlı silikonlu boyalar su bazlı olan yağlı boya Lara karşı biraz daha oksijen giriş çıkışına müsaade ederler. Sağlık açısından en değerli boyaların plastik boyalar olduğunu söyleyebiliriz. Plastik boyalar duvardan okullar için geçiş sağlar aynı zamanda renk olarak da canlılığı yakalamışlardır. Boyaları alırken Önemli olan bir mevzu ise kaliteli boyaların tercih edilmesidir. Farklı tarz duvar boyası fikirlerine Pinterest sayfasından da ulaşabilirsiniz.

En İyi Silinebilir Boya Hangisidir?

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları
En iyi silinebilir boya hangisidir

En iyi silinebilme özelliğine sahip olan duvar boyaları kalite olarak en iyi iç cephe boyası olanını tercih etmekle kendini belli eder. Su bazlı yarı mat olan boyalar, su bazlı saten olan boyalar ve sentetik boyalardır. Boyaların üzerine yazılan silinebilir ya da tam silebilme özelliği olan silikonlu boyalar gerçek özelliğine sahip olmayabilirler. Çünkü su ile inceltilen silikonlu veya akrilik detaylı olan mat veyahut yarı mat olan boyalar silinme özelliğine sahiptirler.

En Sağlıklı Duvar Boyası Markası

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi? | En iyi iç Cephe Boyaları
En iyi duvar boyası markası

Duvar boyalarında markalar ön plana çıkmıştır en kaliteli duvar boyası hem kalite hem de sağlık açısından önemlidir.

  • Marshall iç cephe boyası
  • Filli Boya
  • Dyo iç cephe boyası
  • Polisan iç cephe
  • Jotun Boya

Gibi markalar kalite olarak kendilerini ispatlamış markalardır. Aynı zaman en sağlıklı duvar boyası markaları arasında sayılabilir. Aşağıda en çok tutulan duvar boya renkleri için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi boya daha sağlıklı?

En sağlıklı duvar boyası su bazlı silinebilir boyalardır. Bunun da sebebi su bazlı silinebilir boyaların hava geçirgenliğinin fazla olmasıdır. Silikon duvar boyası ile plastik duvar boyaları daha az hava geçirgenliği sunması bakımından su bazlı silinebilir boyalara göre hava geçirgenliği daha azdır.

En kaliteli duvar boyası hangisidir?

En iyi kaliteli en iyi duvar boyası markası boya seçiminizi yaptıktan sonra kaliteli bir boya seçmektir bazı markalar ön plana çıkarak kalitede kendini göstermiştir. Su bazlı silinebilir boyalar en kaliteli ve sağlık açısından önemli en önemli olan boyalardır sağlık olmadan hiçbir şeyin güzelliği önemli değildir. Önemli olan sağlıktır. Dolayısıyla sağlık için su bazlı silikon boyaların kullanılması tercih edilebilir.

Yorum yapın