En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023


Mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilen mutfak dolabı renkleri oldukça geniş seçenekleri kapsıyor. Mutfak dolabı renklerinden birini tercih etmek kolay olsa da en iyi olanını bulmak ve doğru sonuca ulaşmak çok önemli. Mutfak dolabı rengi seçimi için gerçekten çok fazla alternatif fikir söz konusu. Bu kadar sınırsız bir mutfak dolabı renk seçenekleri arasında en kullanışlı mutfak dolabı rengini bulmak için bazı bilgileri gözden geçirmek gerekiyor. İşte bu noktada sizlere mutfak dolabında en kullanışlı renk için mutfak dolabı renk seçimi nasıl yapılır ve mutfak dolabı renk seçenekleri gibi sorulara yazımızın devamında birlikte cevap arayacağız.


En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri

Aşağıdaki videoda insanların favori mutfak dolabı renkleri yer alıyor. İncelemek için önce videoyu sonra sizler için derlediğimiz 11 mutfak dolabı rengini inceleyebilirsiniz.


YouTube video

Mutfak Dolabı Renkleri Nasıl Olmalı?

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Mutfak dolabı renk seçenekleri

Mutfak dolabı renk seçenekleri değerlendirirken seçimi uzun vadeli düşünerek yapmak gerekiyor. Çünkü bazı renklerin modasının çabuk geçmesi ya da kullanışlı bir renk olmaması hanımları yeni bir mutfak dolabı seçimine sevk edebiliyor. Mutfak dolaplarında alternatif renkler arasında; beyaz, siyah, sarı, sütlü kahve ve mor en çok kullanılan mutfak dolabı renkleri yer alıyor. Renklerin bir arada kullanıldığı çift renkli mutfak dolapları ile farklı kombinler oluşturabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda trendin modernizme kaydığını görüyoruz. Daha parlak, daha keskin ve daha albenisi yüksek renklerin tercih edildiğini özellikle söylememiz gerekiyor. Bu renklerin doğru bir şekilde seçilmesiyle birlikte uyumlu mutfak dolabı renk kombinleri mutfakları olduğundan daha ferah ve dekoratif gösterebilir.

Mutfak Dolabı Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Mutfak dolabı renkleri nasıl olmalı?

Mutfak dolabında en kullanışlı renk seçimi özellikle hanımların rüyalarına kadar giren bu durumun hassas bir şekilde etraflıca düşünülerek değerlendirilmesi gerekiyor. Mutfak dolabı renk seçimi için aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneriyorum:

  • Açık renkler ile kolay temizlik mümkün: Bazı hanımların ne kadar titiz olduğunu duymuşsunuzdur. Hemen hemen her gün mutfak dolaplarını temizleyen hanımların mutfakta açık renkler tercih etmeleri gerekiyor. Bu noktada parmak izi belli olmayan kiri kapatan açık tonlar, koyu renk mutfak dolabı tonlarına göre daha kullanışlı olabilir.
  • Dar mutfaklar için açık renkler: Açık renk mutfak dolabı renkleri tercih edilmesinin bir sebebi de mutfağın dar olmasıdır. Küçük mutfağa sahip olan hanımların mutlaka açık renkler tercih etmesi mutfağa derinlik algısı kazandırabilir.
  • Güneş ışığı almayan mutfaklara açık renk mutfak dolapları: Eğer mutfağınız güneş ışığını çok fazla almayan karanlık bir alandan oluşuyorsa koyu mutfak dolabı rengi mutfağınızı kesinlikle kasvetli hale getirecektir. Mutfak yeteri kadar güneş ışığı almıyorsa mutlaka açık renk tonlar tercih edilmelidir.
  • Açık mutfak ya da oturmalı mutfak için uyum: Mutfak, oturma odası ile birlikteyse yani açık mutfak kullanımı varsa mutfak dolap kapak renklerini oturma odasında kullanılan diğer renkler ile uyumlu seçmek gerekir.

Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renk Fikirleri

Huzur veren renk: mavi mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Mavi mutfak dolabı rengi

Mavi demek deniz demek işte size huzun veren bir mutfak dolabı rengi, mavi! Mavi mutfak dolabında en kullanışlı renk alternatiflerinden sadece biri. Mavinin birçok tonu var. İnsanı heyecanlandıran bu tonlar arasında; lacivert, açık mavi ve turkuaz aklınızın bir köşesinde olsun.

Huzur veren ve denizi anımsatan mavi renk, mutfak dolaplarında da aynı huzuru sizlere sunuyor. Mutfak dolaplarınızda lacivert, turkuaz gibi birçok mavi tonunu kullanabilirsiniz. Mutfağınızda kullandığınız mavi tonları ile diğer eşyalarınız arasında uyum yakaladığınızda dekorasyonunuzda dengeyi kurmuş olabilirsiniz.

Cazibeli renk: kırmızı beyaz mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Kırmızı beyaz mutfak dolabı rengi

Son zamanlarda modern mutfak dekorasyonu içinde kırmızının tercih edildiğini görüyoruz. Kırmızı rengi çok parlak ve canlı bir renk olması sebebiyle ortamın renk dengesini sağlamak için mutfaktaki diğer mobilya ve aksesuarları kırmızı ile uyumlu renkler ile kombinlemelisiniz.

Son dönemlerin trendleri arasında olan kırmızı mutfak dolapları, özellikle kırmızı beyazın büyüleyici uyumu ile mutfak dolaplarında kullanılabilecek modern dolaplar arasında yer alıyor.

Asaletin rengi: beyaz mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Beyaz mutfak dolabı rengi

Beyaz renk her renk ile muhteşem uyumu ile en çok kullanılan mutfak dolabı rengidir diyebiliriz. En kullanışlı mutfak dolabı renkleri arasında belki de 1 numaraya beyaz rengi yerleştirmemiz gerekiyor. Her dönem modası geçmeyen beyaz mutfak dolapları aynı zamanda tüm mutfak dekorasyonlarına sağladığı uyum ile ilk tercih sırasında yerini alıyor.

Yumuşak bir ton için: beyaz kahve mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Beyaz kahve mutfak dolabı rengi

Kahverengi beyaz rengi tamamlayan mutfak dolabında en kullanışlı renk olan beyaz ile inanılmaz bir uyum yakalamış bir renk. Mutfağınıza yumuşak bir geçiş rengi kullanmak isterseniz kahverengini de bir yere not edin derim.

Pastel tonlar için: toz pembe mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Toz pembe mutfak dolabı rengi

Enerjik, hayalci bir yapınız varsa mutfakta ve dolaplarda kullanmanız gereken renk toz pembedir. İnsanın içini kıpır kıpır yapan bu rengi de değerlendirebilirsiniz.


Alışılmışın dışında ve enerji patlaması yaşatan ruhunuzu mutfak dolaplarınıza yansıtmak istiyorsanız toz pembe mutfak dolapları rengi ile içinizi açarken enerjinizi de açığa vuracaktır.

İnsan psikolojisini hareketlendiren toz pembe rengi mutfak dolapları mutfağınızda lezzetli yemekler yapmanızı sağlayabilir.

Kapiçino rengi: sütlü kahve mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Sütlü kahve mutfak dolabı rengi

Mutfak dolabı renk alternatifleri arasında sütlü kahve renginin akrilik mutfak dolapları içinde tercih edilmesi, lüks bir mutfak dekoru için olmazsa olmazlar arasında diyebilirim.

Cesaret veren renk: siyah mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Siyah mutfak dolabı rengi

Siyah asil bir renk olması bakımından oldukça fazla tercih edilen mutfak dolabı renklerinden biri. Ancak temizliğinin açık mutfak dolaplarına göre biraz daha zahmetli olması hanımları düşündürüyor.

Asaletin simgesi olarak bilinen siyah, aynı zamanda mutfak dolapları renkleri arasında cesareti simgeliyor. Asil ve lüks bir görünüm sunan siyah mutfak dolapları, diğer mutfak dolaplarına göre daha fazla temizlik ve titizlik isteyen dolapların da başında geliyor.

Kahvenin her tonu: kahverengi mutfak dolapları

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Kahverengi mutfak dolapları

En geleneksel mutfak dolabı renklerinden olan kahverengi, insanın içini ısıtan bir ton oluyor. Bu özelliği ile mutfak dolaplarında da ev hanımlarının sıklıkla tercih ediyor ve gerek kahverengi tonları gerekse beyazla kombinlendiğinde bu mutfak dolapları bir harika görünüyor.

Güneşin ışıltısı: sarı siyah mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Sarı siyah mutfak dolabı rengi

Mutfak dolabında en kullanışlı renk olur mu bilmem ama insana inanılmaz bir enerji veren bu sarı mutfak dolabı rengine bayılıyorum. Özellikle siyah ile sarıyı uyumlu kullandığınızda harika bir mutfak dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Gastronomi de mide rengi olarak da bilinen sarı tonlarının mutfak dolapları renkleri arasında kullanılması da isabetli tercih olabilir. Özellikle sarıyla siyahın birleştiği mutfakların dekorasyonları büyük oranda dengeleyici ve etkileyici olabiliyor.

Davetkar bir renk: mor mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Mor mutfak dolabı rengi

Mutfak dolabı renginde dikkat çekici bir renk arayışında olanlar ve davetkar bir görünüme sahip mutfak dolabı için mor rengi tercih edebilirsiniz. Dikkat çekici ve enerji verici mutfak dolapları arayışında olan kişiler için mor rengi tam da beklentilerin üzerinde bir renk olacak. Davetkarlığı ve cazibesi ile mor renk mutfağınıza ahenk katacak.

Ferahlamak isteyenlere: yeşil mutfak dolabı

En Çok Tercih Edilen Mutfak Dolabı Renkleri 2023
Yeşil mutfak dolabı rengi

Doğanın rengi olan yeşilin mutfaklara girmesi insana bir ferahlık katıyor. Uyumlu renk kombinleri ile mutfak dolaplarında en kullanışlı renk tercihlerinden birisi konumunda bulunan yeşilin birçok tonu mevcut. İster açık yeşil isterseniz de koyu yeşil renk kullanın diğer mobilya ve aksesuarlar ile ortamdaki renkleri dengelemeniz önemli bir detay!

Adeta doğayı andıran yeşil, mutfak dolapları renkleri arasında doğayı mutfağınıza getirerek sıcak bir hava oluşturmanıza da yardımcı oluyor. Yeşil renginin birçok tonunu mutfağınızda kullanabilirsiniz. Yeşilin her tonu mutfağınızda başarılı bir dekorasyona imza atacakken önemli olan o mutfak dolaplarını diğer unsurlar ile nasıl kombine ettiğinizdir.

Sizlere bu içerikte en çok tercih edilen mutfak dolabı renkleri için fikirler sunduk. En çok hangi mutfak dolabı rengi hoşunuza gitti? Bizimle yorum alanından paylaşabilirseniz çok seviniriz. Daha fazla mutfak dolabı renk fikirleri için Pinterest sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın