Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)

Küçük yatak odaları, en iyi dekoratörler için bile meydan okuyucu olabilir. Sınırlı bir taban alanı veya alçak tavanla, neredeyse bir bulmacayı çözmeye çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Neyse ki, bazı dekorasyon sırları, iyi bir tutum ve biraz yaratıcılıkla, gerçekte olduğundan daha büyük hissettiren güzel bir oda yaratmanızı sağlayabilir. Ayrıca, küçük odaların rahat ve konforlu olabileceğini de unutmamalısınız.

YouTube video

Duvarları Süsleyin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Dar yatak odalarında duvarları süsleyin

Açık renkli boyalarla işe başlayın. Koyu tonlar, küçük bir odayı bir mağara gibi hissetmek için inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Bunun yerine, gök mavisi, güneş sarısı, krem, aloe vera yeşili gibi neşeli renkleri tercih edin.

Açık renkler gerçekten sizin tarzınız değilse ve normal yaşamınızda daha koyu bir şey istiyorsanız, yanık turuncu, kiraz kırmızısı veya parlak turkuaz gibi canlı, parlak renklerle devam edin. Bu renkler, duvarları üzerinize geliyor gibi göstermeden cesur bir ifade verecektir.

Diğer bir seçenek, yatağınızın başlığının arkasındaki duvar gibi odadaki tek bir duvarı koyu bir renge boyamaktır. Bu, odayı daha küçük göstermeden yatağı sabitler. Buna özellik duvarı denir. Düzgün bir başlık için yeriniz yoksa, daha koyu boya kullanarak sahte bir başlık görüntüsü bile yapabilirsiniz. Başka bir seçenek de, özellik duvarınızın pencere kısmında yer almasıdır. Pencerenizi çevreleyen duvarda koyu bir renk olması gözü pencerenin kendisine doğru çekecektir.

Aynalara Yatırım Yapın

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odalarında aynalara yatırım yapın

Aynalar, bir odanın daha büyük görünmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Zaten üzerinde boy aynası olan bir dolabınız varsa, oldukça şanslısınız demektir. Hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur. Ancak, henüz takılı bir aynaya sahip değilseniz, aynaları süs olarak kullanmayı düşünün. Duvarlarınızda garip şekilli aynalarla cool düzenlemeler yapın veya bir yere büyük bir ayna asın. Bu ilaveler gerçekten odanızın daha da büyükmüş gibi hissettirmesini sağlar.

Bir odayı aydınlatmak için aynayı bir pencerenin karşısına yerleştirin. Bu sadece odayı aydınlatmakla kalmayacak, aynı zamanda birden fazla pencereniz olduğu yanılsamasını yaratacaktır.

Sahip Olduklarınızı Değerlendirin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Yatak odasında sahip olduklarınızı değerlendirin

Küçük yatak odanızda şömine ya da garip bir kuytu varsa, bunu kendi avantajınıza kullanın. Şöminenin üst kısmını kitaplık gibi değerlendirebilirsiniz. Veya, kapalı olan daha uzun bir şömine mevcut ise, şöminenin kalıbının bir başlık olarak hareket etmesine izin vererek yatağınızı kendinize doğru yerleştirin.

Bu alan koltuk ve cibinlikler, özellikle camın önünde kitap okumak için sandalyeler, masalar veya küçük bir gömme ve yastıklı tezgah ile doldurulabilir. Tavanlar yüksekse, odaya uzun bir kitaplık koymak ve nadiren kullanılan eşyaları içine yerleştirmek için tüm yükseklikleri kullanın.

Duvarda Bir Depolama Alanı Oluşturun

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odasında duvarda bir depolama alanı oluşturun

Yatağınızı birleştiren özel tasarımlar oluşturarak küçük bir odada uzun bir yol kat edebilirsiniz. Yatağınızı katlanabilen bir dolap ile birlikte dizayn edebilirsiniz. Tabii ki, yatağınızın çevresini inşa etmeyi unutmamak önemlidir. Yatağınızı duvara yaslayabilmeniz için başınızı bir rafa vurmayacak şekilde yeterli alan bırakın.

Duvarlarınızı Ddoldurmayın

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odasında duvarları doldurmayın

Odanızın küçük olması nedeniyle, olabildiğince açık hissetmek isteyeceksiniz. Duvarlara çok fazla süs asıldığında, bu duvarlarınızı çok koyu bir renge boyamak gibi bir etkiye sahip olabilir. Oda aniden bir mağara gibi hissettirir. Bunun yerine, birkaç duvar dekorasyonu tercih edin ve duvarlarda boş alanlar bırakır.

Küçük Yatak Odaları için Mobilya Seçimi

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Yatak odasında mobilya seçimine dikkat

Odanızda bir odak noktası seçin. Küçük yatak odalarının çoğunda odak noktası yatak veya pencere olacaktır. Çünkü bu iki öğenin birbirleriyle dikkat çekmek için savaşmalarını istemezsiniz, en iyisi bu ikisinden birini odanın odak noktaları olarak seçmektir.

Hangisini seçerseniz seçin, diğer odak noktasını nötr şekilde bırakın. Örneğin, yatağa odaklanmayı tercih ediyorsanız, başlık boşluğunu birkaç parlak yastık ile ve eğlenceli bir nevresim ile dekora edin. Aynı zamanda, pencerenizdeki perdeler için beyaz, krem, gri veya bronz gibi nötr renkler kullanın.

Yatağınızı pencerenizin altına yerleştirerek bir kazan-kazan durumu yaratabilirsiniz. Böylelikle iki baskın mobilya tek bir odak noktasında birleşmiş olacaktır.

Daha Küçük Bir Yatak Seçin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Dar yatak odası için daha küçük bir yatak seçin

Büyük bir yatak satın alma eğiliminde olsanız da muhtemelen odanızdaki tüm alanı elinizden alacak bir yatak istemeyeceksinizdir. Bununla birlikte, çocukların küçük yatak odasını dekore ediyorsanız, kesinlikle bir ranza tercih edebilirsiniz. Bu mobilyalar en az oranda yer kaplarlar.

Sadece odada uyuyacaksanız ve bunun dışında yatak odasında zaman geçirmeyi düşünmüyorsanız, o zaman büyük bir yatak kullanabilirsiniz.

Bir çatı katı yatağı inşa etmeyi düşünün. Alanınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir ara kat yatak harika bir seçenektir. Yukarıda uyuyabilir ve bir masa, kanepe, yoga alanı veya odanıza sığdırmayı umduğunuz diğer malzemeler için yeterli alana aşağıda sahip olabilirsiniz.

Yüzen Bir Komodin Deneyin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Dar yatak odasında yüzen bir komodin deneyin

Yerde yetmiyorsa, kayan bir komidin düşünebilirsiniz. Bir ev eşya mağazasından alınabilecek bir dolap rafı satın alın ve baş aşağı yerleştirin. Bu size eşyaları saklamak, çalar saat koymak veya yatak odanıza dekoratif dokunuşlar eklemek için bir fırsat sağlayacaktır.

Dolap rafıyla aynı şekilde çalışacak, ancak eşyaların düşmemesi için tıkanmış uçlara sahip olmayacak düzenli raflar da monte edebilirsiniz.

Yatağı, odanın bir tarafındaki duvara ve komodini yatağın bir tarafına yerleştirmeyi deneyin. Giysiler için saklama alanı olan bir komidin seçilmesi, mekanınızın genişliğini en üst düzeye çıkarmanın başka bir harika yoludur.

İnce Bacaklı Mobilya Seçin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Yatak odasında ince bacaklı mobilya seçin

Bir komodin için yeterli alana sahipseniz, ince bacakları olan bir konsol masasını deneyin. Hacimli veya dolap dolgulu bir yan sehpaya sahip olmak yerine, daha zarif olan bu yan sehpa, hatıraları sergilemenize veya yatağınızın yanına bir lamba yerleştirmenize izin verirken daha az yer kaplar.

Düz Ekran Televizyonları Tercih Edin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Dar yatak odaları için düz ekran televizyonları tercih edin

Odanıza bir TV koymak istiyorsanız, duvara monte edilebilecek, ince bir konsola yerleştirilebilecek veya kitap rafına yerleştirilmiş küçük bir düz ekran tercih edin. Buradaki kilit nokta TV’nin inceliğinden yararlanmaktır.

Odayı Temiz Tutun

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Yatak odasını temiz ve düzenli tutun

Çok küçük bir alana sahip olduğunuz için kirli ve dağınık olmamanız gerekir. Bir tişört yığını daha büyük bir odada pek görünmese de, küçük yatak odanızda dağ gibi görünebilir. Her gün yatağınızı düzelterek, eşyalarınızı kullandıktan sonra yerlerine kaldırarak ve geceleri kıyafetleri asarak odanızı düzenli tutmaya dikkat edin.

Ayrıca odanızda bir yerde bir çamaşır sepeti veya torba bulundurmak iyi bir fikirdir. Dağınıklık miktarını azaltmak, odadaki yüzey alanınızı artıracak ve bu da odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Asma Lambaları veya Duvar Lambalarını Takmayı Düşünün

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Asma lambaları veya duvar lambalarını takmayı düşünün!

Işığı açmak için fazla yüzey alanına sahip olmadığınızı tespit ederseniz, duvar lambaları veya asılı lambalar takmak isteyebilirsiniz. Özellikle, bir avize gibi asılı lambalar gerçekten bir odanın algılanan büyüklüğünü artırabilir. Tavandan veya duvar yüzeyinden sarktıkları için, standart bir masa lambasından daha az yer kaplarlar.

Depolama Alanını Akıllıca Kullanın

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odaları için depolama alanını akıllıca kullanın

Birkaç tane yatak altı saklama kutusuna yatırım yapın. İhtiyacınız olan her şeyi küçük bir yatak odasına sığdıran en klasik hilelerden biri yatağınızın altına bir şeyler koymaktır. Tabii ki, bu, yatağınızın bir baza altına sahip olmasını gerektirir; bu, küçük bir odada yaşıyorsanız neredeyse bir zorunluluktur. Kutulara gelince, tekerlekli kutular ahşap zeminlerde daha iyi iş görür. Plastik saklama kutuları yatak muhafazası altında da harikadır.

Yatağınızın dibine bir raf yerleştirin. Raf üniteleri basamak olarak ikiye katlanabilir. Ünitenin üstüne bir yastık yerleştirin. Bu şekilde oturulacak bir yer bile oluşturabilirsiniz. Bu raf ünitelerinde, koymak istediğiniz şeyleri ve göstermek istediğiniz objeleri saklamak için dolaplar, küçük küpler veya her ikisi de olabilir.

Yatak odalarında baza kullanmak ekstra depolama alanı kazandırır, ancak yatak ve baza gıcırtısı da bu eşyalarla birlikte oluşabilmektedir. Yatak odası niş modelleri için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Depolama Başlığı Satın Alın

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Yatak odasında yatak başlığı depolama

Küçük bir yatak odası söz konusu olduğunda deponuz hakkında sinsi olmalısınız. Aslında bir dolap gibi davranan bir başlık, bu büyük saklama sırlarından biridir. Bu türden başlıkları çevrimiçi olarak veya ev eşyası mağazalarında bulabilirsiniz. Bu özellikteki başlığı yatağın arkasına yerleştirin, paneli kaldırın ve eşyalarınızı dizin.

Küçük Yatak Odaları için Depolamada Yaratıcı Olun

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Dar yatak odalarında depolama konusunda yaratıcı olun

En iyisi, mobilyalarınızın yüzeylerini küçük ıvır zıvırlarla kalabalık göstermemektir. Bu nesneler sizin için önemli olabilir, ancak mutlaka her gün görmeniz gerekmez. Onları her yere yaymak yerine, istediğiniz zaman onlara kolayca erişmenizi sağlayan bazı benzersiz depolama seçeneklerini deneyin. En iyi seçeneklerden biri oyulmuş kitap yöntemidir. Sayfaların ortasını, kitabın ortasında bir oda oluşacak şekilde kesin. Daha sonra küçük hatıraları kitaba koyabilir ve kitaplığınıza veya komodinin çekmecesine yerleştirebilirsiniz.

Duvarların Parçalarını Raflardan Çıkarmak için Kesin

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odaları için duvarların parçalarını raflardan çıkarmak için kesin

Duvarınıza raf asmak için yeterli alanınız yoksa, neden duvarınızın içine koymayasınız? Bunu yapmak için, duvardaki dikmeler arasında duvardan dikey bir dikdörtgen kesmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, alçıpan veya ahşap ile alanı kurtarabilirsiniz. Şimdi duvarda yaptığınız parçada, rafları asın. Artık duvarınızda etkili bir kitaplığa sahip olabilirsiniz.

Ayrıca görünmez kitap raflarını da deneyebilirsiniz. Bu raflar, rafları yerleştirmek için duvar alanına ihtiyaç duymadan normal olarak raflara yerleştireceğiniz eşyayı saklamanıza yardımcı olur.

Açılı Tavanlardan Yararlanın

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir? (+17 Fikir)
Küçük yatak odaları için açılı tavanlardan yararlanın

Açılı veya üçgen bir tavanınız varsa, daha az yer kaplamasını sağlamanın yolları bulunmaktadır. Tavan açılı olduğundan, muhtemelen açılı tavanın duvarla kesiştiği alanı kullanmazsınız. Duvar boyunca yerleşik bir sıra dolap ve raf yerleştirin. Bu ürünler bir miktar yer kaplar, aynı zamanda bol miktarda depolama ve yüzey alanı sağlar ve odanızın diğer bölümlerini depolama dışındaki şeyler için kullanmanıza izin verir. Daha fazla fikre Pinterest sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın