Baza Gıcırtısı %100 Çözüm, Baza Neden Gıcırdar?


Baza neden gıcırdar sorununa birçok sebep sayılabilir. Çok beğenerek bir yatak odası takımı aldınız ve firma muhtemelen size yatağınız için bir baza hediye etti, ancak aradan geçen yıllar sonunda baza gıcırdamaya başladı değil mi? Baza gıcırtı başlarda az iken sonraları dayanılmaz bir hal almakta. Hatta öyle ki yatakta dönerken bile baza gıcırtısı nedeniyle uyanırsınız. Genellikle bu soruna firmalar çözüm üretemiyorlar ya da çözmek istemiyorlar. Çünkü bu onlar için yeni bir baza satışı demek. Ancak kullanıcı tarafından bakınca olaya, durduk yere yeni bir baza almak neredeyse 2.000₺’yi geçmiş durumda.


Baza Neden Gıcırdar?

Baza Gıcırtısı %100 Çözüm, Baza Neden Gıcırdar?
Gıcırdayan baza uykusuz bırakıyor

Baza neden gıcırdar sorununa birçok cevap vermek mümkündür. Bazadan ses gelmesi sorununu çözmek için hareketli ekipmanları yağlamak düşünülebilir, ancak bunun sonucunda bazanın içinde bulunan çamaşır ya da eşyalarınıza yağ bulaşması kaçınılmazdır. Ayrıca yağlama baza gıcırdama sorununu geçici bir süre kesmekte. Bir süre sonra yine aynı dayanılmaz baza yatak gıcırtısı gelmeye başlamakta. Hele bir de bebeğiniz baza gıcırtısı yüzünden uyanıyorsa o annenin ruh halini bir düşünün…

İstikbal baza gıcırdaması deyince aklıma İstikbal’in en iyi yatağına bakma ihtiyacı hissedeceğiniz geldi. Bağlantıya tıklayarak ses yapmayan yatak modellerine bakabilirsiniz. Şimdi size yatak odası baza gıcırdaması sorunun esas sebebini ve hiç de pahalı olmayan baza gıcırdama sorunu çözümünü vereceğim.


Baza Gıcırtısı Nasıl Geçer?

Baza Gıcırtısı %100 Çözüm, Baza Neden Gıcırdar?
Baza gıcırtısına son

Baza gıcırtısı nasıl geçer sorusu için içeriği okumaya devam edin. Öncelikle bazaların her ne kadar alt ve yan tarafları demir profil olsa da bu baza profilleri zamanla esnemekte. Siz gözünüzle fark edemeseniz de yatağınız zamanla esner, esnedikçe gıcırdar, gıcırdadıkça sinir olursunuz. Bu baza gıcırtısı sorununa neden olan esnemeyi giderebilmek için öncelikle bazanızın içini ve üzerini boşaltarak yan çevirmelisiniz. Bu arada içi de boşalmışken altını ve içini de rahatça temizleyebilirsiniz. İlk yapmanız gereken ve en çok dikkat etmeniz gereken şey baza ayaklarının uzunluğunu ölçmek. Çünkü bazamızın dört ayağı var ve biz iki ayak daha ekleyeceğiz esnemeyi almak için. Muhtemelen 5 ya da 6 cm’lik bir ayak işimizi görecektir. İhtiyacımız olan bu malzemeyi herhangi bir hırdavatçıdan yaklaşık toplam 5 TL’ye bulabilirsiniz. Eğer istediğiniz uzunlukta bulamazsanız döndürerek yüksekliği ayarlananlarda da alabilirsiniz.

Baza Gıcırtısı için Yapmanız Gerekenler?

Baza Gıcırtısı %100 Çözüm, Baza Neden Gıcırdar?
Gıcırdayan baza derdine son

Gıcırdayan karyola ya da gıcırdayan baza çözüm için gerekli olan iki adet ayağı aldınız ama nereye takacaksınız? Bazanın tam ortasına mı? Hayır. Hareketli mekanizmanın vidalı olduğu dikey profilin hizasına monte etmeliyiz ki esneme noktasından destek olabilelim. Sağlı ve sollu olarak karşılıklı yeni ayakları gıcırdayan bazaya taktığınızda artık rahatsız edici olan bu sesten kurtulmuş olacaksınız. Eğer yatak odanızdaki gıcırdayan bazanız ikiz baza ise her biri için aynı işlemi yapmalısınız. Ayrıca nereden baksanız bin ₺’den daha fazla bir meblağ cebinizde kalacak. Diğer baza gıcırtısı şikayetleri için tıklayın!


Son olarak aşağıdaki videoyu da izleyerek baza gıcırdamasından tamamen kurtulabilirsiniz.

Gıcırdamayan bazalarla gıcırtısız geceler sizlerin olsun.


Sıkça Sorulan Sorular

Gıcırdayan bazaya ne yapılır?

Gıcırdayan baza için yapılacak ilk iş üzerindeki yatağı kaldırıp bazanın vidalarını kontrol etmektir. Vidalar gevşediyse mutlaka ses yapacaktır. İşte bu noktada gevşeyen vidaları elden geçirmeniz çözüm olabilir.

Baza gıcırtısı nasıl geçer?

Baza gıcırtısı, bazanın vidalarını sıkarak geçebileceği gibi baza üzerindeki tahta plakaların tam olarak oturmamasından da kaynaklanabilir. Sorunu gidermek için bez vb. parça koyarak çözüm üretebilirsiniz. Bir de baza mekanizmasına bir miktar yağ damlatarak da çözüm bulabilirsiniz.


Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 6 | Puan Ortalaması: 3.8]
Abone ol
Bildir

8 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
8
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x