Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?


Düş kapanı nedir sorusuna en güzel yanıt olarak çok farklı anamlar taşıyan dekoratif üründür, denilebilir. Eski Mısır, İnka, Maya, Şamanistler için en önemli anlamı şifa verici olmasıdır. Rüya kapanında yer alan tüyler, Kızılderililer için büyülü koruyucu olarak ifade ediliyor. Bu sebeple savaşçıların başlarını ve kalkanlarını süslemek için kullanılmıştır. Günümüzde ise evlerde dekoratif olarak kullanılıyor.

Düş Kapanı Nedir?

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı nedir?

Merak edilen ve düş kapanı nedir şeklinde sorulan sorunun yanıtını, ilk kullanım alanından başlayarak yanıtlıyoruz. Farklı uygarlıkların farklı şekilde kullandığı düş kapanı, artık sadece dekoratif amaçlı kullanılıyor. Ancak Kızılderililer için büyülü koruyucu olarak bilinen bu ürünler, savaşçıların kalkanlarını süslemek için kullanılmıştır.

Kızılderililere göre düş kapanı küt ruh ve kabuslardan korur.

Düş kapanı anlamı dendiğinde, farklı farklı anlamları olduğu sonucu da çıkıyor. Güven vermesi, şans vermesi dışında kabus ve kötü ruhlardan koruması inanışı ise bazı bölgelerde hala devam etmektedir. Günümüz için de dekorasyon amaçlı kullanılan bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Ağaç Dallarından Dekorasyon

Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı nasıl yapılır?

Yapımı son derece kolay olan bu dekoratif ürünü siz de evinizde yapabilirsiniz. Yapımı için ilk olarak malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Ardından da direkt olarak yapım aşamalarını tek tek uygulayarak en iyi şekilde yapımı tamamlayabilirsiniz. Sizin için son derece şık bir düş kapanı yapabilirsiniz.

Pratik düş kapanı nasıl yapılır?

Malzemeler;

  • Dekoratif boncuk ya da aplike
  • İstenen boyutta kasnak
  • Kenevir ip

Verilen malzemeleri temin etmenizin ardından yapımaşamasına geçebilirsiniz. Düş kapanı malzemeleri kolaylıkla temin edilebilir. Bunun beraberinde sizin ne renk istediğiniz, nasıl bir desen hayal ettiğiniz de önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak malzemeleri temin etmeniz yeterlidir.

Yapım aşamaları;

  • Kasnağın etrafına ip gelişi güzel bir şekilde dolanıyor.
  • Sonrasında gevşek şekilde ipe ikinci turu attırmanız gerekiyor.
  • Bu işlemi ortadaki boşluğun küçülmesini sağlayana kadar örgü örer gibi devam etmeniz yeterlidir.
  • Ortadaki boşluğun büyümesi ile ipi iyice sıkıştırıp düğümlemek gerekiyor.
  • Kasnağın alt ucundan sarkıtılan ipleri dilerseniz püskül gibi kullanabilirsiniz. Çoklu yapmanız halinde şık bir görünüm oluşur.
  • Son olarak düş kapanı yapımının tamamlanması boncuk gibi süsleme malzemelerinin kullanımı ile tamamlanır.

Düş Kapanı Fiyatları

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı fiyatları

Sevilen bir dekorasyon ürünü olduğundan sık sık düş kapanı ne kadar sorusu da sorulur. Boyut ve süsleme biçimi fiyatların değişmesine neden olacaktır. Satışta olan çok sayıda ürün olduğundan kendi bütçenize uygun olanını bulmak son derece kolaydır. Model ve süsleme biçimlerine bakarak kararınızı verebilirsiniz.

Düşük kapanı fiyatları için 20 TL’den başlayan 200 TL’ye 300 TL’ye kadar olan fiyatlar söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak büyüklük, ışıklandırma ya da buna benzer ek malzemeler ile fiyat da değişim olabileceğini göreceksiniz. Geniş bir fiyat aralığı sunuluyor olduğundan kolayca temin edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Duvara Asılan Dekoratif Şeyler

Düş Kapanı Halkası Modelleri

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı halkası modelleri

Düş kapanı yapımında kullanılacak olan malzemeler farklı boyutlardadır. Düş kapanı halkası farklı seçimleriniz ile boyut üzerinden de farklı modeller çıkabilir. Boyut konusunda titiz bir seçim yaparak aslında nasıl bir model yapacağınıza karar verebilirsiniz. Makroma halkası olarak da bilinen bu malzemenin seçimine göre modelleri de çeşitli yapabilirsiniz.

Boncuklu olan modeller, tüylü olan modeller, ışıklı olan modeller, rengarenk modeller gibi seçim konusunda sınır tanınmadan hareket etmeniz mümkün. Piyasada en popüler olan modeller boncuklu ve tüylü olan modellerdir. Salonlar ve yatak odaları için son derece şık bir görünüm elde edilmektedir. Modeller arasından hem kullanım alanına göre hem de renk ve malzemeye göre seçim yaparak kullanabilirsiniz.

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı modeli
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Rüya kapanı malzemeleri
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı yapılışı
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı anlamı
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı modelleri

] }
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x