Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

Düş kapanı, Kızılderili kültüründe yer alan bir unsur ancak şimdi artık evlerde! Düş kapanı nedir, düş kapanı nasıl yapılır işte detaylar!

Düş kapanı nedir sorusuna en güzel yanıt olarak çok farklı anamlar taşıyan dekoratif üründür, denilebilir. Düş kapanının anlamı Eski Mısır, İnka, Maya, Şamanistler için şifa verici olma anlamı vardır. Rüya kapanında yer alan tüyler, Kızılderililer için büyülü koruyucu olarak ifade ediliyor. Bu sebeple savaşçıların başlarını ve kalkanlarını süslemek için kullanılmıştır. Günümüzde ise evlerde dekoratif olarak kullanılıyor.

Düş Kapanı Nedir?

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı nedir?

Merak edilen ve düş kapanı nedir şeklinde sorulan sorunun yanıtını, ilk kullanım alanından başlayarak yanıtlıyoruz. Farklı uygarlıkların farklı şekilde kullandığı düş kapanı, artık sadece dekoratif amaçlı kullanılıyor. Ancak Kızılderililer için büyülü koruyucu olarak bilinen bu ürünler, savaşçıların kalkanlarını süslemek için kullanılmıştır.

Kızılderililere göre düş kapanı küt ruh ve kabuslardan korur.

Düş kapanı anlamı dendiğinde, farklı farklı anlamları olduğu sonucu da çıkıyor. Güven vermesi, şans vermesi dışında kabus ve kötü ruhlardan koruması inanışı ise bazı bölgelerde hala devam etmektedir. Günümüz için de dekorasyon amaçlı kullanılan bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Ağaç dallarından neler yapılır merak edenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirler.

Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı nasıl yapılır?

Yapımı son derece kolay olan bu dekoratif ürünü siz de evinizde yapabilirsiniz. Yapımı için ilk olarak malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Ardından da direkt olarak yapım aşamalarını tek tek uygulayarak en iyi şekilde yapımı tamamlayabilirsiniz. Sizin için son derece şık bir düş kapanı yapabilirsiniz.

YouTube video

Malzemeler;

  • Dekoratif boncuk ya da aplike
  • İstenen boyutta kasnak
  • Kenevir ip

Verilen malzemeleri temin etmenizin ardından yapımaşamasına geçebilirsiniz. Düş kapanı malzemeleri kolaylıkla temin edilebilir. Bunun beraberinde sizin ne renk istediğiniz, nasıl bir desen hayal ettiğiniz de önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak malzemeleri temin etmeniz yeterlidir.

Yapım aşamaları;

  • Kasnağın etrafına ip gelişi güzel bir şekilde dolanıyor.
  • Sonrasında gevşek şekilde ipe ikinci turu attırmanız gerekiyor.
  • Bu işlemi ortadaki boşluğun küçülmesini sağlayana kadar örgü örer gibi devam etmeniz yeterlidir.
  • Ortadaki boşluğun büyümesi ile ipi iyice sıkıştırıp düğümlemek gerekiyor.
  • Kasnağın alt ucundan sarkıtılan ipleri dilerseniz püskül gibi kullanabilirsiniz. Çoklu yapmanız halinde şık bir görünüm oluşur.
  • Son olarak düş kapanı yapımının tamamlanması boncuk gibi süsleme malzemelerinin kullanımı ile tamamlanır.

Düş Kapanı Fiyatları

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı fiyatları

Sevilen bir dekorasyon ürünü olduğundan sık sık düş kapanı ne kadar sorusu da sorulur. Boyut ve süsleme biçimi fiyatların değişmesine neden olacaktır. Satışta olan çok sayıda ürün olduğundan kendi bütçenize uygun olanını bulmak son derece kolaydır. Model ve süsleme biçimlerine bakarak kararınızı verebilirsiniz.

Düşük kapanı fiyatları için 200₺’den başlayan 500₺’ye 1.000₺’ye kadar olan fiyatlar söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak büyüklük, ışıklandırma ya da buna benzer ek malzemeler ile fiyat da değişim olabileceğini göreceksiniz. Geniş bir fiyat aralığı sunuluyor olduğundan kolayca temin edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Düş kapanı fiyatları için tıklayın!

Düş Kapanı Halkası Modelleri

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı halkası modelleri

Düş kapanı yapımında kullanılacak olan malzemeler farklı boyutlardadır. Düş kapanı halkası farklı seçimleriniz ile boyut üzerinden de farklı modeller çıkabilir. Boyut konusunda titiz bir seçim yaparak aslında nasıl bir model yapacağınıza karar verebilirsiniz. Makroma halkası olarak da bilinen bu malzemenin seçimine göre modelleri de çeşitli yapabilirsiniz.

Boncuklu olan modeller, tüylü olan modeller, ışıklı olan modeller, rengarenk modeller gibi seçim konusunda sınır tanınmadan hareket etmeniz mümkün. Piyasada en popüler olan modeller boncuklu ve tüylü olan modellerdir. Salonlar ve yatak odaları için son derece şık bir görünüm elde edilmektedir. Modeller arasından hem kullanım alanına göre hem de renk ve malzemeye göre seçim yaparak kullanabilirsiniz.

Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı modeli
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Rüya kapanı malzemeleri
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı yapılışı
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı anlamı
Düş Kapanı Nedir? Düş Kapanı Nasıl Yapılır?
Düş kapanı modelleri

Sıkça Sorulan Sorular

Düş kapanı ne anlama gelir?

“Düş kapanı” kelimesi Türkçe dilinde “rüya kapanı” anlamına gelir ve genellikle bir kişinin uykuya dalmasını veya rüya görme sürecine girdiğini ifade eder. Bu terim aynı zamanda bir kişinin uykuya dalış sürecine girdiği zaman kullanılır ve bu süreçte kişinin bilinçli düşünceleri yerine bilinçaltı düşünceleri ön plana çıkar. Uyku sırasında insanların beyinleri çeşitli aktiviteler gerçekleştirir ve bu aktiviteler rüyaları oluşturur. Rüyalar insanların bilinçaltı düşüncelerini ve duygularını ifade eder ve genellikle anlamları kişinin kişisel yaşamındaki olaylarla ilişkilidir.

Düş kapanı duvar süsü nedir?

Düş kapanı duvar süsü, bir duvar üzerine asılmış bir süs eşyasıdır. Bu süs eşyası, genellikle rüya görme sürecine veya rüya sembollerine ilişkin temalar işlenmiş olabilir. Örneğin, bir düş kapanı duvar süsü, bir yıldızı andıran bir tasarım içerebilir ve bu tasarım, insanların rüyalarını keşfetmeye çalıştıkları ve rüya görme sürecine daha kolay ulaştıkları bir yol olarak simgeleyebilir. Bu süs eşyası, bir kişinin evinde veya işyerinde duvarını süsleme amacıyla kullanılabilir ve genellikle kişinin rüya görme sürecine ilgi duyduğunu gösterir.

Yorum yapın