Soda, Sirke, Karbonat ile Buzdolabı Temizliği!


Buzdolabı temizliği genelde ev hanımlarının buzdolabı kokmaya başladığında yaptığı bir temizliktir. Temizleme işlemine geçmeden önce buzdolabının daha az kirlenmesi için yapmamız gerekenleri söyleyelim. Bunun için temel uygulama buzdolabı kirlendiği zaman hemen müdahale edip o bölgeyi temizlemek olmalıdır.


Beklettiğimiz kirlerin daha inatçı olduğunu söylemeye gerek yok. Ayrıca buzdolabı raflarınız camdan ya da delikli olmayan bir plastik yapıdaysa yemek vb. kirlenmelere karşı yapı marketlerden alacağınız sağlıklı raf altlıklarıyla buzdolabınızın doğrudan kirlenmesini engelleyebilirsiniz.

Buzdolabı kokusu insanları oldukça rahatsız eder. Bu kokular genellikle yemek ya da bozulmuş sebze, meyve kokularından ortaya çıkar.

Bu sebeple buzdolabınıza koyacağınız yiyeceklerin mutlaka üstünü kapatın. Bunlar için hazırlanmış özel kapları da kullanabilirsiniz.

Buzdolabı Temizliği Soda Karbonat Sirke Kullanımı

YouTube video

Buzdolabı temizliği için hazırladığınız ılık su içine deterjan yerine sirke de kullanabilirsiniz. Üstelik sirkenin kullanıldığı buzdolabının içinde bakterinin barınması çok zordur.


Buzdolabı lastiklerine ya da içine yapışmış inatçı lekeler için ise karbonatlı su kullanabilirsiniz. Bu sayede lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Ayrıca bir kâseye koyacağınız karbonat buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir.

İlginizi Çekebilir: Buzdolabı temizliğinin yanında buzdolabı yanı dolap pratik bir yolunu buldum.

Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

Soda, Sirke, Karbonat ile Buzdolabı Temizliği!
Buzdolabı temizliği soda karbonat kullanımı

Buzdolabı temizlemek için belirli bir sıra takip etmelisiniz. Bu sıralamayı şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Öncelikle buzdolabınızı ayda bir temizlemek için elektrik bağlantısını kesmek gerekiyor. Fişi çıkarın.
  • Buzdolabı temizliği öncesinde buzdolabınızın içini tamamen boşaltın.
  • İçindeki çıkarılabilecek tüm aparatları çıkarın.
  • Çıkardığınız rafları ılık ve deterjanlı bir suda yıkayıp kurutabilirsiniz.
  • Telli buzdolabı raflarına sahipseniz bu rafların tel bölümlerinin paslanabileceğini de düşünerek bunların çok iyi kurutulması gerektiğini unutmayın.
  • Buzdolabınızın içini ılık ve deterjanla hazırlanmış bir su kullanarak silebilirsiniz.
  • Silme işlemi sırasında iki bez kullanmanız iyi olacaktır. İki bezin de mikro fiber özelliklere sahip su ve toz çekebilecek yapıda olmasına dikkat edin.
  • Buzdolabının iç tarafının her bölümünü önce ılık suyla silin sonra muhakkak kurulayın.
  • Buzdolabınızın dış yüzeyini de aynı işlemle silip kurulayın. Kurulama işlemini özenle yapın nem kalmaması buzdolabınızda bakteri ürememesi açısından önemlidir.
  • Buzdolabı temizliği sonrası buzdolabınızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Bu sayede hem içerideki tüm nem gidecek hem de koku yok olacaktır.

Daha fazla fikri incelemek için Pinterest sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın