Messi’nin Evi Görenleri Hayrete Düşürüyor!

Oturmaya Kıyamayacağınız 22 Oturma Odası Dekorasyonu

Evleneceklere Olmazsa Olmaz Çeyiz Listesi

5 Adımda Mutfak Dolabı Düzenleme Nasıl Yapılır?

Mutfak için En İyi Evye Modelleri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Aksesuarları 25 Ekim 2017
189

Bayanlar, evde oldukları süre içerisinde vaktinin önemli bir kısmını mutfakta geçirmektedir. Mutfak işlerinin büyük çoğunluğunda kullandığımız evyelerin pratik olması ve şık görünümü ile dekorasyonun bir parçası olması gerekir. Bugün sizlerle dikkat çeken evye modelleri ve özelliklerinin incelemesini yapacağım.

Hangi evye modelini almalıyım

Yeni ev alacaklar ya da mutfağını tekrar düzenleyecekler için bu soruyla çok sık karşılaşmaktayız. Sorunun cevabı için birtakım sorulara yanıt bulmak gerekiyor. Öncelikle kullanacağınız tezgahın boyutları büyük mü küçük mü? Sorusunun cevaplanması gerekir. Büyük tezgahlar için düşünülen evye modelleri ile küçük tezgahlar için tavsiye edilen evye modelleri farklıdır.

Mutfak evyesi ve modelleri

Evyenin geometrik şeklini belirlediniz mi? Oval, dikdörtgen, kare ve yuvarlak olmak üzere birçok farklı modelde evye çeşidinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu şeklin belirlenmesinde sadece mutfağınızdaki mobilya ve aksesuarlara uygun bir dekoratif anlayışla değil mutlaka kullanım kolaylığını da göz önünde bulunduracağınız bir şekilde hareket etmelisiniz.

Metal yuvarlak mutfak evye modeli

Hangi hammadde ile üretilmiş evye çeşidini kullanmak istersiniz? Piyasada seramikle üretilmiş evyelerden paslanmaz çelik ile üretilmiş evyelere kadar farklı alternatiflerin olduğunu belirtmeliyim. Herbirinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Paslanmaz çelikten üretilmiş evyelerin temizliği çok pratik değildir ancak bu evyeler özellikle ankastre ürünler ile mükemmel bir uyum sağlarlar. Seramik bazlı üretilen evye modelleri ise temizlik konusunda sizi hiç üzmezken mutfak dolaplarınız ve mobilya aksesuarlarınız ile uyum güçlüğü oluşturabilir.

Çift gözlü evye modelleri

Evye seçiminde tek gözlü mü yoksa çift gözlü mü evyeleri istiyorsunuz? Bu soru aslında yukarıda belirttiğimiz tezgah alanı ile de doğrudan ilgilidir. Tezgahınız genişse size çift gözlü evye modelleri arasından beğeneceğiniz bir ürünü  tavsiye ederim.

Dar alanlarda kullanılacak çift gözlü evyeler ise pratiklik kazandırmayacağı gibi dekoratif açıdan da doğru bir tercih olmayacaktır. Çift gözlü evyelerin özellikle sebze ve meyve yıkamada size kolaylık sağlayacağını da unutmayın.

Köşe mutfak evye modeli

Evye seçiminde mutfak tezgahınızın şeklinin de önemli olduğunu belirtmeliyim. Bazı mutfak tezgahları düz bir dikdörtgen şeklindeyken bazıları ise köşeli ve L şeklinde oluşturulmuştur. Evyenin konumuna göre belirleyeceğiniz evye modeli sayesinde tezgahı da verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Özellikle evyenin sağında ve solunda alan kalacak şekilde konumlandırılması evye modelinin kullanımını kolaylaştıracak ve özelliklerinden de tam olarak yararlanmanıza fırsat sunacaktır.

Lavabo tıkanıklığı için aklınıza takılanları daha önce kaleme aldığım yazımda bulabilirsiniz.

Evye Modelleri ve Uyum

Belirlediğiniz evye modelinin doğru bir batarya ile kullanılması evyenin dekorasyon niteliklerini ön planda tutmak adına önem taşır. Doğru evyeyi seçseniz dahi yanlış bir batarya uygulaması nedeniyle evyenin tüm pozitif dekoratif nitelikleri ortadan kalkacaktır.

Siyah evye modeli

Evye modelinin seçimi kadar montajı da tecrübe ve yetenek isteyen bir durumdur. Yanlış montajlar sebebiyle oluşan mağduriyetlerin hiç de az olmadığını görmekteyiz.

Bu sebeple kurumsal bir kimliğe sahip bir firmadan ya da referansları ile güven veren bir ustadan yardım almanız oldukça önemlidir. Evyenin düzgün oturmaması, su sızdırması, montaj esnasında zarar görmesi gibi problemler genellikle kalitesiz işçilik kaynaklı sorunlardır.

Mutfak lavaboları

Evye modelini belirledikten sonra tezgah üzerine nasıl montaj edileceği de önemlidir. Evye tipine göre montaj şekli de ortaya çıkmaktadır. Bazı evye modelleri için tezgah altı montaj kullanılırken bazılarında ise ankastre şeklinde ve tezgah üstü montaj kullanılmaktadır. Tezgah altı evye modelleri için temizliğin daha kolay olduğunu aklınızda olsun.

Mutfak için evye modelleri ve fiyatları

Evye modelleri arasında derinlik de hanımların dikkat etmesi gereken özelliklerden biridir. Derin evyelerin tencere yıkamada oldukça pratik olduğunu söylemeliyim. Bunun yanında derinliğin çok fazla olması nedeniyle evyenin uzun süre kullanımında bel ağrısına sebep olabileceğini de unutmamalıyız.

Evye modelleri mutfak örnekleri

Evyelerin tıkanmaması için çöp öğütücü sistemlerle desteklenmesi oldukça önemlidir. Bu sistemlerin evyenin montajı aşamasında uygulandığını unutmayın. Sonradan ilave etmek isteyeceğiniz bu sistemin mutfağınızda tadilata neden olabileceğini de belirtelim.

Umarım verdiğim bilgiler ışığında seçeceğiniz evye modelleri ile mutlu bir yuvanın ihtiyaçlarına bir nebze olsun katkı sağlamışımdır.

Sık sık sararan mutfak tezgahınız varsa ve şikayetçiyseniz bir de sararan mutfak tezgahı yazımı okumanızı öneririm.

Sizler için derlediğim 15 farklı evye modelleri için aşağıdaki galeriyi inceleyebilirsiniz.

 

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Ev Duvar Kağıdı Modelleri

Ev Duvar Kağıdı Modelleri

21 Mart 2017
413
Dekoratif Alfabe Raflar

Dekoratif Alfabe Raflar

4 Ekim 2015
5.811
Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015
3.165
Ferforje Çiçeklik Modelleri

Ferforje Çiçeklik Modelleri

5 Temmuz 2015
13.120
Harika Dekoratif Aksesuarlar

Harika Dekoratif Aksesuarlar

3 Temmuz 2015
2.712
Dekorasyonda Deniz Aksesuarları

Dekorasyonda Deniz Aksesuarları

26 Haziran 2015
2.306
Bereketli Ramazan Sofraları

Bereketli Ramazan Sofraları

21 Haziran 2015
1.199
Mutfak için Duvar Saati Modelleri

Mutfak için Duvar Saati Modelleri

19 Haziran 2015
3.418
Bunlar da var!
Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

20 Ağustos 2015
3.305
Anne Yanı Beşikler

Anne Yanı Beşikler

2 Eylül 2015
3.779
Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

30 Ağustos 2016
1.212
Sıcak ve Samimi Okuma Köşeleri

Sıcak ve Samimi Okuma Köşeleri

31 Temmuz 2015
3.346