Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır?

Ev Dekorasyon Fikirleri için Dekordiyon’u Yakından Tanıyalım!

Boya Badana Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mutfak için En İyi Evye Modelleri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Aksesuarları 25 Ekim 2017

Bayanlar, evde oldukları süre içerisinde vaktinin önemli bir kısmını mutfakta geçirmektedir. Mutfak işlerinin büyük çoğunluğunda kullandığımız evyelerin pratik olması ve şık görünümü ile dekorasyonun bir parçası olması gerekir. Bugün sizlerle dikkat çeken evye modelleri ve özelliklerinin incelemesini yapacağım.

Hangi evye modelini almalıyım

Yeni ev alacaklar ya da mutfağını tekrar düzenleyecekler için bu soruyla çok sık karşılaşmaktayız. Sorunun cevabı için birtakım sorulara yanıt bulmak gerekiyor. Öncelikle kullanacağınız tezgahın boyutları büyük mü küçük mü? Sorusunun cevaplanması gerekir. Büyük tezgahlar için düşünülen evye modelleri ile küçük tezgahlar için tavsiye edilen evye modelleri farklıdır.

Mutfak evyesi ve modelleri

Evyenin geometrik şeklini belirlediniz mi? Oval, dikdörtgen, kare ve yuvarlak olmak üzere birçok farklı modelde evye çeşidinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu şeklin belirlenmesinde sadece mutfağınızdaki mobilya ve aksesuarlara uygun bir dekoratif anlayışla değil mutlaka kullanım kolaylığını da göz önünde bulunduracağınız bir şekilde hareket etmelisiniz.

Metal yuvarlak mutfak evye modeli

Hangi hammadde ile üretilmiş evye çeşidini kullanmak istersiniz? Piyasada seramikle üretilmiş evyelerden paslanmaz çelik ile üretilmiş evyelere kadar farklı alternatiflerin olduğunu belirtmeliyim. Herbirinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Paslanmaz çelikten üretilmiş evyelerin temizliği çok pratik değildir ancak bu evyeler özellikle ankastre ürünler ile mükemmel bir uyum sağlarlar. Seramik bazlı üretilen evye modelleri ise temizlik konusunda sizi hiç üzmezken mutfak dolaplarınız ve mobilya aksesuarlarınız ile uyum güçlüğü oluşturabilir.

Çift gözlü evye modelleri

Evye seçiminde tek gözlü mü yoksa çift gözlü mü evyeleri istiyorsunuz? Bu soru aslında yukarıda belirttiğimiz tezgah alanı ile de doğrudan ilgilidir. Tezgahınız genişse size çift gözlü evye modelleri arasından beğeneceğiniz bir ürünü  tavsiye ederim.

Dar alanlarda kullanılacak çift gözlü evyeler ise pratiklik kazandırmayacağı gibi dekoratif açıdan da doğru bir tercih olmayacaktır. Çift gözlü evyelerin özellikle sebze ve meyve yıkamada size kolaylık sağlayacağını da unutmayın.

Köşe mutfak evye modeli

Evye seçiminde mutfak tezgahınızın şeklinin de önemli olduğunu belirtmeliyim. Bazı mutfak tezgahları düz bir dikdörtgen şeklindeyken bazıları ise köşeli ve L şeklinde oluşturulmuştur. Evyenin konumuna göre belirleyeceğiniz evye modeli sayesinde tezgahı da verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Özellikle evyenin sağında ve solunda alan kalacak şekilde konumlandırılması evye modelinin kullanımını kolaylaştıracak ve özelliklerinden de tam olarak yararlanmanıza fırsat sunacaktır.

Lavabo tıkanıklığı için aklınıza takılanları daha önce kaleme aldığım yazımda bulabilirsiniz.

Evye Modelleri ve Uyum

Belirlediğiniz evye modelinin doğru bir batarya ile kullanılması evyenin dekorasyon niteliklerini ön planda tutmak adına önem taşır. Doğru evyeyi seçseniz dahi yanlış bir batarya uygulaması nedeniyle evyenin tüm pozitif dekoratif nitelikleri ortadan kalkacaktır.

Siyah evye modeli

Evye modelinin seçimi kadar montajı da tecrübe ve yetenek isteyen bir durumdur. Yanlış montajlar sebebiyle oluşan mağduriyetlerin hiç de az olmadığını görmekteyiz.

Bu sebeple kurumsal bir kimliğe sahip bir firmadan ya da referansları ile güven veren bir ustadan yardım almanız oldukça önemlidir. Evyenin düzgün oturmaması, su sızdırması, montaj esnasında zarar görmesi gibi problemler genellikle kalitesiz işçilik kaynaklı sorunlardır.

Mutfak lavaboları

Evye modelini belirledikten sonra tezgah üzerine nasıl montaj edileceği de önemlidir. Evye tipine göre montaj şekli de ortaya çıkmaktadır. Bazı evye modelleri için tezgah altı montaj kullanılırken bazılarında ise ankastre şeklinde ve tezgah üstü montaj kullanılmaktadır. Tezgah altı evye modelleri için temizliğin daha kolay olduğunu aklınızda olsun.

Mutfak için evye modelleri ve fiyatları

Evye modelleri arasında derinlik de hanımların dikkat etmesi gereken özelliklerden biridir. Derin evyelerin tencere yıkamada oldukça pratik olduğunu söylemeliyim. Bunun yanında derinliğin çok fazla olması nedeniyle evyenin uzun süre kullanımında bel ağrısına sebep olabileceğini de unutmamalıyız.

Evye modelleri mutfak örnekleri

Evyelerin tıkanmaması için çöp öğütücü sistemlerle desteklenmesi oldukça önemlidir. Bu sistemlerin evyenin montajı aşamasında uygulandığını unutmayın. Sonradan ilave etmek isteyeceğiniz bu sistemin mutfağınızda tadilata neden olabileceğini de belirtelim.

Umarım verdiğim bilgiler ışığında seçeceğiniz evye modelleri ile mutlu bir yuvanın ihtiyaçlarına bir nebze olsun katkı sağlamışımdır.

Sık sık sararan mutfak tezgahınız varsa ve şikayetçiyseniz bir de sararan mutfak tezgahı yazımı okumanızı öneririm.

Sizler için derlediğim 15 farklı evye modelleri için aşağıdaki galeriyi inceleyebilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

atanmakmione 21 Şubat 2018

Metal yuvarlak mutfak evye modeli çok güzel görünüyor.

bosmuhabbeet 1 Mart 2018

Kadınların en mutlu oldugu yer mutfaktır.Mutfaktaki evye,armatör, dolap ve renk iyi seçilmeli.

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015
Bunlar da var!
Paletten Sehpa Yapımı

Paletten Sehpa Yapımı

19 Temmuz 2015
Hangi Renk Dekorasyon?

Hangi Renk Dekorasyon?

9 Haziran 2015
Ahşap Bebek Beşikleri

Ahşap Bebek Beşikleri

15 Temmuz 2015