Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?

Klima sıcak ayarı, klima kışlık modu aktif edilerek ayarlanabilir. İstediğiniz zaman klimanın sıcak ayarını aktif hale getirmeniz mümkündür. Peki, klima sıcak ayarı nasıl yapılır?

Klima sıcak ayarı hemen hemen tüm klimalarda benzer semboller ile yapılabilmektedir. Dünya genelinde klimalarda birbirine benzeyen klima sıcak işareti kullanılmaktadır. Bununla birlikte klima kumandasındaki sembollerin zaman zaman ne anlama geldiği karışabilmekte bu da klimayı sıcağa ayarlama konusunda sorun yaşatmaktadır. Bu içerikte sizlere bazı markalarda yer alan klima sıcaklık ayarı ile klimayı nasıl sıcak modda çalıştırabileceğinizi sunuyoruz.

YouTube video

Dünyadaki tüm klima markalarında yaklaşık 4-5 farklı klima modu yer alıyor. Bu modlardan kısaca bahsedecek olursak; otomatik çalışma modu, nem giderme modu, fan modu ve ısıtma modudur. Klima kumandası ya da klima üzerindeki mod tuşları ile istediğiniz gibi modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz, Vestel, Arçelik, Beko, Samsung, Bosch ve LG gibi markaların klima sıcaklık ayarının nasıl yapıldığını anlatalım.

Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?

Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?
Klima sıcaklık ayarları

Klima sıcak ayarının nasıl yapılacağı, klima sisteminin marka ve modeline göre değişebilir. Ancak genel olarak, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Klima kumandası üzerinde yer alan “GÜNEŞ” sembolü ya da “HEAT” yazısına geçiş yapmak için “MODE” tuşuna basılarak klima sıcak ayarı yapılabilir.
 • “HEAT” yazısı ile birlikte klima kışlık mod aktif hale gelmiş olur ve klima sıcak hava üflemeye başlar.
 • Ortalama sıcaklığı yakalamak için aşağı-yukarı tuşları ile 16-30 derece arasında sıcaklık ayarı yapabilirsiniz.
 • Bazı klimalarda kumanda üzerinde “ISIT” ve “SOĞUT” tuşları ile sıcaklık ayarı yapılabilir. Bununla birlikte birçok klimada yazlık-kışlık ayarı geçişi için “MODE” tuşu üzerinden yapılıyor.

İlginizi Çekebilir: Klima borusu gizleme nasıl yapılır merak edenlere…

LG klima sıcak ayarı

LG klima sıcaklık ayarı MODE tuşu ile yapılabilir. LG klima kumandası üzerinde yer alan MODE tuşunu kullanarak klimayı yazlık moddan kışlık moda alabilirsiniz.

Vestel klima sıcak ayarı

Vestel klima sıcaklık ayarı kumanda üzerinde yer alan soğut-ısıt tuşları ile yapılabilir. Klima sıcak ayarı için GÜNEŞ yani HEAT seçilmelidir. Kışlık mod için ısıtma seçeneği aktif bir şekilde kullanılmalıdır.

Toshiba klima sıcak ayarı

Toshiba klima sıcak ayarı için MODE tuşu kullanılır. Güneş simgesi klimanın sıcak üflemesini simgeler. Toshiba sıcak ayarı için sadece MODE tuşuna basmanız ve dereceyi ayarlamanız yeterlidir.

Mitsubishi klima sıcak ayarı

Mitsubishi klima sıcak ayarı da Mode tuşu ile yapılıyor. MODE tuşuna basarak klima modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Ekranda güneş sembolünün çıkmasıyla klima ısıtmanın aktif hale geldiğini söyleyebiliriz.

Bosch klima sıcak ayarı

Bosch klima sıcak ayarı için yine MODE tuşu aktif olarak kullanılmalıdır. Bosch klimalarda HEAT seçili olduğunda kışlık mod aktif hale gelerek klima sıcak üflemeye başlar.

Arçelik klima sıcak ayarı

Arçelik klima sıcak ayarı MODE tuşu kullanılmalıdır. Ekranda KAR TANESİ işareti varsa MODE tuşuna basarak GÜNEŞ simgesinin gelmesi sağlanmalıdır. Güneş sembolü ile birlikte klima kışlık modu aktif hale getirilmiş olur.

Beko klima sıcak ayarı

Beko klima sıcak ayarı için kışlık moda geçerken MODE tuşu kullanılmalıdır. MODE tuşu kullanılarak klima kışlık modu aktif hale getirilmelidir.

Demirdöküm klima sıcak ayarı

Demirdöküm klima sıcak ayarı için diğer klimalardaki gibi MODE tuşu kullanılmalıdır. MODE tuşu ile yaz modundan kış moduna geçiş yapılması gerekiyor. Ancak bu şekilde klimanın sıcak hava üflemesi sağlanabilir. Klimada yer alan GÜNEŞ sembolü ile ortamı 30 dereceye kadar ısıtmanız mümkündür.

Altus klima sıcak ayarı

Altus klima sıcak ayarı için kumanda üzerinde yer alan MODE tuşu kullanılmalıdır. Yazlık ayardan kışlık ayara geçiş için GÜNEŞ sembolüne geçiş yapılması gerekiyor, MODE tuşuna basmanız gerekiyor. Altus klimalarda otomatik mod ile ortamın istenilen sıcaklıkta kalması sağlanır.

Samsung klima sıcak ayarı

Samsung klima sıcak ayarı da GÜNEŞ sembolüne gelinerek yapılabilir. Bunun içinde klima kumandası üzerinde yer alan MODE tuşuna basmak gerekiyor. HEAT moda geçiş yaptığınızda klima yazlık moddan kışlık moda geçiş yapacaktır.

Klimada Sıcak İşareti Ne Anlama Gelir?

Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?
Klimada sıcak işareti ne anlama gelir?

Klimalarda sıcak ve soğuk ayar için bazı işaretler yer alır. Klima sıcak işareti için “GÜNEŞ” sembolü ya da “HEAT” ifadesini görmeniz gerekiyor. Güneş simgesi ile birlikte klima kışlık moda alınmış olur. Aynı zamanda klima sıcak üflemeye başlayarak kışlık modda kullanılmış olur.

Klima sisteminde sıcak işareti, klima sisteminin ısıtma modunda çalıştığını gösterir. Bu işaret, genellikle klima sisteminin kontrol panelinde, uzaktan kumandada veya mobil uygulamada görülebilir. Bu işaret, klima sisteminin sıcak hava üretmekte olduğunu ve iç ortamı ısıtmakta olduğunu gösterir. Sıcak işareti, klima sistemi açıkken ve sıcak modda çalışırken görünecektir.

Klima Kumanda İşaretleri ve Anlamları

Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?
Klima kumanda işaretleri ve anlamları

Klima kumandaları genellikle temel işlemleri kontrol etmek için aşağıdaki işaretleri içerir:

 1. On/Off: Klima sisteminin açılması veya kapatılmasını kontrol eder.
 2. Mode (Mod): Klima sisteminin çalışma modunu kontrol eder. Bu modlar arasında soğutma, ısıtma, nemlendirme ve havalandırma gibi modlar yer alabilir.
 3. Fan (Ventilatör): Klima sisteminin ventilatör hızını kontrol eder. Bu işaret, yüksek, orta ve düşük hız seçeneklerini içerebilir.
 4. Temperature (Sıcaklık): Klima sisteminin sıcaklık ayarını kontrol eder. Bu işaret, sıcaklık değerini arttırmak veya azaltmak için kullanılabilir.
 5. Timer: Klima sisteminin zamanlayıcısını kontrol eder. Bu işaret, klima sisteminin otomatik olarak açılması veya kapatılması için kullanılabilir.
 6. Sleep/Comfort: Klima sisteminin uyku veya konfor modunu kontrol eder. Bu işaret, klima sisteminin rahat bir ortam oluşturması için kullanılabilir.
 7. Remote Control (Uzaktan Kumanda): Klima sistemini uzaktan kontrol etmek için kullanılabilir.

Klima kumandalarının işaretleri ve anlamları, marka ve modellere göre değişebilir, bu yüzden kullanım kılavuzunu okumanız önerilir. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki örneklere göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Klimada heat ne demek?

Klimada heat demek ısıtma modu demektir. Klima sisteminin ısıtma modunda çalıştığı anlamına gelir. Klimada HEAT modu, klima sisteminin iç ortamı ısıtmak için kullandığı modun adıdır. Hemen hemen tüm klima kumandalarında yer alan MODE tuşuna basarak HEAT moduna geçilir, kısaca klima kış modu aktif olmuş olur. Klimalarda HEAT modu, kumandalarda “güneş” simgesi ile gösterilir. Genellikle soğuk üflemesi için kullanılan klimalarda kışın sıcak üflemenin aktif olması için HEAT modu seçilmelidir. HEAT modu aktif edildiğinde 16-30 derece arasında bir sıcaklık da seçilebilir.

Klima sıcak modu kaçta olmalı?

Klima sıcak modu için olması gereken sıcaklık kişinin tercihine ve rahat hissetmesine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, ev içi sıcaklığın 21-23 derece arasında tutulması önerilir. Bu sıcaklık, yeterli rahatlık sağlar ve enerji tasarrufu yapmak için uygun bir seviyedir. Ayrıca, kişinin sağlık durumuna göre, daha yüksek veya daha düşük bir sıcaklık ayarlaması yapılabilir.

Ayrıca, kışın evde kalırken, özellikle geceleri, sıcaklık düşebilir ve bu nedenle daha yüksek bir sıcaklık ayarlaması yapmak daha rahat olabilir. Ancak, gün içinde evde olmayacaksanız, sıcaklık düşük tutarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Yorum yapın