Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Bugün sizlere internette gezinirken gördüğüm ve çok hoşuma giden hemen hemen herkesin ihtiyacı olan kartondan çekmece düzenleyici yapımı konusunu anlatmak istedim. Hem malzemelerin bulunması açısından hem de yapım aşamaları itibariyle oldukça kolay yapılışı olduğunu belirtmek isterim. İsterseniz lafı çok uzatmadan kartondan çekmece düzenleyici yapımına geçelim:

YouTube video

Kartondan çekmece düzenleyici gerekli malzemeler:

Çekmece düzenleyici için gerekli malzemelerin başında karton geliyor.

Düzenleyeceğiniz çekmece içi alanı kadar kartona ihtiyaç duyacağınızı belirtmeliyim.

  • Üst kısımların daha şık durmasını sağlamak için de bir miktar köşe koruyucuya ihtiyacımız var. (Yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir ürün.)
  • Kartonu yapıştırmak için bir miktar tutkal/yapıştırıcı.
  • Yaparken ihtiyaç duyacağınız cetvel, kalem ve maket bıçağını da hazır bulundurmalısınız.

Çekmece içi düzenleyici yapımı için malzeme ve araç-gereçlerimiz bunlar şimdi de nasıl yapıldığına bir göz atalım:

İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım kartondan oyuncak yapma fikrine de bir göz atmanızı öneririm.

Kartondan çekmece düzenleyici yapılışı

Kartondan çekmece düzenleyici yapımı için öncelikle tüm malzemeleri elinizin altında hazır bulundurmalısınız.

Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Daha sonra sert bir zemin üzerinde yapacağınızı unutmayın. Kartonları keserken maket bıçağı kullanılacağı için en alt kısma koruyucu bir şey koymanızı öneririm.

Öncelikle çekmece içi organizer yapacağınız çekmeceyi yerinden çıkarmanız ve organizer için gerekli bölme sayısını ve ölçülerini belirlemeniz gerekiyor.

Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Daha sonra kartondan çekmece düzenleyici için uygun karton ölçülerine göre maket bıçağı ve cetvel ile düzgün kesim yapmaya başlayabilirsiniz.

Görselde görmüş olduğunuz çekmece organizeri tam 6 ayrı alan için düşünülmüştür. Siz bölme sayısını daha da artırabilirsiniz ya da azaltabilirsiniz. Bu noktada ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanızı öneriyorum.

Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Bölmeler için kartonları keserek hazırladıysanız şimdi çekmece içine yerleşim yapma sırası. Kartonları uygun yerlerden eğip-bükerek yan yana gelecek şekilde yerleşimi sağlayabilirsiniz.

Tabii sağlamlık çok önemli, kartonu zemine ve yanlara sabitlemek için tutkal ile alt ve temas eden yan kısımlarını bitişiğindeki bölmelere yapıştırarak tüm bölmeleri yerleştirebilirsiniz.

Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Boşluk kalmayacak şekilde tüm bölmeleri yerleştirdikten sonra köşe koruyucuları da tutkal yardımı ile karton bölmelerin üst kısımlarına yerleştiriyoruz. Böylelikle hem görünüm olarak hem de sağlamlık açısından güzel bir organizer ortaya çıkarmış oluyoruz.

Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı

Dilerseniz yazılı olarak tüm bu anlattıklarımı yapım aşamaları ile birlikte aşağıdaki video ile izleyebilir. Siz de evinize harika bir organize yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çocuğunuz için karton kutudan oyuncak bebek yatağı fikri için yazımı okuyabilirsiniz.

“Kartondan Çekmece Düzenleyici Yapımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın