Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Beyaz renk parkeye hangi renk parke ile kapı ve parke renk uyumu nasıl olmalı sorularının cevabını bulabileceğiniz harika bir içerik!

Yaşam alanlarını güzel ve uyumlu gösterme isteği dekorasyonu daha ayrıntılı bir bakış açısı ile yapmaya yönlendiriyor. İşte bu noktada en fazla sorulan sorular arasında yer alan parke duvar kapı renk uyumu nasıl olmalı sorusu da bu minvalde ortaya çıkmış bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere bu yazımızda kapı ve parke renk uyumu ile birlikte nasıl bir kombinasyon yapabileceğinizi, nelere dikkat edeceğinizi ve örnek kapı parke uygulamarını bulabileceksiniz.

Duvar Kapı ve Parke Renk Uyumu

YouTube video

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
İç kapılar ne renk olmalı?

Bir evden en iyi şekilde faydalanmak için evler, belirli odalara ayrılmıştır. Bu durum odaların kapısı ile diğer odalara açılması şeklinde sağlanıyor. Mahremiyet alanları için düşünülen kapıların bir evin dekorunu etkileyen önemli enstrümanlardan biri olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Açık renk kapılara doğru zemin rengi

Kapıların zemin ile olan bağlantısı uyumlu bir dekor oluşumunu mecburi kılıyor. Dikkat edilmediğinde oluşan uyumsuzluklar zaman zaman evin dekorasyonunu istediğiniz şekilde yapmanızın önüne geçebiliyor.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Kapı ve parke renk uyumu

Kapı, zemin ve duvar renk uyumunu yakalamak gerçekten zor olsa da özenli ve dikkatli davranıldığında uyumlu bir dekorasyon yapmak her zaman mümkün.

Beyaz Kapıya Hangi Renk Parke Uyar?

Kapı ve parke renk uyumu nasıl olmalı sorusuna belki de verilecek en güzel cevaplardan biri fonksiyonel amaçları dikkate almak desek yanılmayız. Ne demek istediğimizi şöyle açacak olursak örneğin ahşap mobilyalar ile dekore edilmiş bir yatak odası mobilyası için parke ve kapı renginin uyumu yakalamış olması gerekiyor.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Yatak odası için açık renk parke seçimi

Örneğin, koyu renk mobilyalar ile dekore edilmiş bir yatak odası mobilyaları varsa zeminin açık kapı renginin daha koyu olması tercih edilebilir. Evlerde iç kapıların renk uyumunu yakalarken tonlardan yararlanarak parlak bir kontrast oluşturmak önemli iki yöntemdir.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Wenge rengi zemine açık renk kapı

Kapı ve parke renk uyumu için dikkat edilecekler arasında renklerin birbirine uyumu olduğu kadar kontrast oluşturmak da çok önemlidir.

Eski mimari yapılara dikkat ettiğimizde kapı ve parke renklerinin genel olarak aynı renklerden seçildiğini söyleyebilirken günümüzde zemin ya da kapının daha koyu ya da daha açık renkler ile birbirinden farklı tonlarda seçildiği görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Kapı temizliği için önemli püf noktalarını bulabileceğiniz içerik için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İç Kapılar Ne Renk Olmalı?

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
En kullanışlı parke rengi

Oda kapısı ne renk olmalı sorusu evinin oda kapılarını değiştirmek isteyenler tarafından sorulan soruların başında geliyor. Bunun için parke rengine dikkat etmek gerekir. Parke rengi için tercih edilen doğal ahşap rengi ya da kırmızıya yakın renklerse kapılar daha sıcak renkler ile kombinlenmelidir.

Parke rengi için wenge denilen koyu renk tercih edildiyse kapı için benzer bir tonda daha yumuşak renkler tercih edilebilir.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Kapı ve zemin renk uyumu

Kapı ve parke rengi için oda içerisinde yer alan birincil renk olarak kabul edilen renk sayısı üçten fazla olmamalıdır. Örneğin, duvar boyası rengi için leylak tonlarında bir renk tercih edildiyse zemin için gri parke rengi tercih edildiyse geriye son bir renk tercih etme hakkınız kalıyor. Buradaki son rengi de kapı rengi olarak düşünebilirsiniz.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Çocuk odası için parke renk seçimi

Kapı ve parke renginin aynı renk olması noktasında bir tercihiniz varsa ikisinin de farklı tonlarda olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kapı rengi zemine göre daha hafif ve yumuşak ton renginde tercih edilmesinde fayda var. Bunun nedeni, mekan aşağıdan yukarıya doğru dikey olarak algılanmasıdır.

Kapı ve Parke Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
Beyaz kapıya koyu parke tercihi

Eğer dekore edilecek oda, dar bir alana sahipse bu noktada küçük mekanlar için açık renk tonları daha doğru olacaktır. Bu durum mekanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Koyu renk parke tercihleri popülaritesi yüksek parke renkleridir. İyi bir aydınlatmaya sahip olan odalarda tercihe edilebilir, eğer iyi aydınlatılmazsa kasvetli bir hava vereceği için dikkatli olmakta fayda var.

Bu içerikte sizlere kapı ve parke renk uyumu nasıl olmalı ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm detayları görseller ile birlikte cevaplamaya çalıştık. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki örneklere göz atabilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar dileriz.

Yorum yapın