Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

0
9792

#Yazı İçeriği

Ev temizliği için birçok yöntem ve temizlenecek alan vardır. Kullandığımız her bir eşya farklı özelliklerde ve yapılarda olduğu için temizlikleri de farklı olacaktır. Kapı temizliği için periyodik bir temizleme zamanı belirlemek doğru olacaktır.

Kapılar çok fazla temastan dolayı hızlıca kirlenebilmektedir.

Özellikle ağır kirlere zamanında müdahale etmezseniz bu kirlerin çıkması zor olacaktır. Günümüzde farklı üretim şekillerine sahip kapılar vardır.

Suya ve neme dayanıklı olması sebebiyle PVC’den üretilmiş kapılar, Amerikan kapılar, çelik kapılar ve klasik ahşap kapılar olmak üzere farklı hammaddeye sahip birçok kapı çeşidi vardır.

Kapı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Kapı temizliği nasıl yapılır
Kapı temizliği nasıl yapılır

Günümüzde çok fazla tercih edilen açık renk kapılar özellikle de beyaz renk kapılar çok hızlı kirlenmektedir.

Eğer evinizde küçük bir çocuğunuz varsa ya da sık misafir alan bir ev sahibiyseniz o zaman kapılarınız daha çabuk kirlenecektir. Evin temizliğini gösteren önemli unsurlardan olması sebebiyle kapılarınızı temiz tutmanız kaçınılmazdır.

Ahşap kapılarınızı silmeden önce üzerindeki tozları almanız gerekir. Bunun için yumuşak bir bez kullanmalısınız. Sert cisimlerle ve bastırarak yapılan temizliklerde kapılarınızın çizilme ihtimalinin olduğunu unutmayın.

Ahşap temizleyici maddeleri istenen oranda kovanızın içine döküp su ile karıştırdıktan sonra kapı temizliği işine geçebilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz temizlik maddesinin insan sağlığına zararlı olmamasına dikkat edin.

Ahşap temizleyici dışında sirke, su ve deterjan karışımını da kullanabilirsiniz. Bu karışımın kapınızın yüzeyine zarar vermediğinden emin olmalısınız. Kapı temizliği için güçlü kimyasallar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Amerikan Kapı Temizliği

Amerikan kapı nasıl temizlenir
Amerikan kapı nasıl temizlenir

Sizlere Amerikan kapı temizliğine geçmeden öne bilgi olması açısından Amerikan kapı seçerken dikkat edilmesi gereken 5 ayrıntı yazımı okumanızı öneriyorum.

Amerikan kapılarda temizlik için kimyasal maddeleri kullanmamakta fayda var. Bu kimyasallar kapınızın yapısında aşınmalara ve lekelere sebep olabilir.

Amerikan kapı temizliğinde kullanılacak bezin mikro fiber olması da önemlidir. Sert ve çizikler oluşturabilecek yapıdaki bezleri kullanmak kapınıza zarar verebilir.

Hazırladığınız sabunlu bir bezle kapınızı silin. Daha sonra nemli bir bezle sabun artığı kalmayacak şekilde Amerikan kapınızı temizleyin.

Son olarak da hiç ıslaklık kalmayacak şekilde kuru ve yumuşak bir bezle kapınızı kurulayın. Kapınızda cam varsa cam temizleyici ile sadece cam olan yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Kapı temizliği zahmetli olmayan ama ihmale gelmeyen bir temizliktir.

Kapı temizliği ve kapı parlatma videolu anlatımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here