Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Giderilir?


Laminat parkeler günümüzde özellikle de izolasyon konusunda oldukça büyük kolaylık sağlayan ürünlerdir. Evlerde, iş yerlerinde kullanım alanı bulunan laminat parkeler kullanım kolaylığı sağlayan, kolaylıkla temizlenebilen bir yapıya sahiptirler. Ancak, montajı esnasında yapılan hatalar zaman zaman laminat parke gıcırtısı oluşmasına sebep olmaktadır. Montaj yapılmadan önce zemin ayarlamasının doğru yapılması gerekir. Aksi halde zamanla laminat parke esniyor ve gıcırdama gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.


Laminat parke gıcırtısı nasıl geçer? Sorusu ise bu problemi yaşanların ortak sorunları arasında yer alan ve en çok araştırılan konular arasındadır. Bu sebeple yazımızın ilerleyen bölümlerinde laminat gıcırdaması ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Laminat Parkeden Ses Gelmesi

Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Büyük bir özenle eviniz için seçtiğiniz laminat parkelerin montajı için konusunda uzman parke ustalarından destek almanızı öneririz. Aksi taktirde zamanla esneyen laminatlar ses çıkarmaya ve gıcırdamaya başlayacaktır. Zemin, sürekli üzerinde hareket halinde olunan bir alan olduğu için doğru montaj eşittir kaliteli zemin olarak düşünülmelidir.


Laminat parkelerin uygulanacağı alanın pürüzsüz olması, altında kum, toprak gibi malzemelerin bulunmaması temiz olması, altına yayılan yaygının doğru yöntemler ile yayılması laminat parkeden ses gelmesi probleminin ortaya çıkmasının önüne geçecektir.

İlginizi Çekebilir: Suya dayanıklı parke modelleri için bağlantıya tıklayın!


Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Geçer?

Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Laminat parke kullanımı özellikle son 15 yıldan beri hızla artmış durumdadır. Kullanıcıların memnuniyetsizlik yaşadığı en önemli konu laminat parke gıcırtısı olmaktadır. Yürürken çıkan sesin hem kullanıcıyı hem de komşuları rahatsız ediyor olması durumu işin içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır.

Örneğin, laminat parke üzerinde gezerken bir kaç noktada gıcırdama sesi var ise bu sesi tamamen ya da büyük bir bölümünü giderecek şekilde yapılacak en basit işlemlerden biri bebek pudrası uygulaması olacaktır. Öncelikle gıcırdayan alan tespit edilmeli, bu alanda laminat eklerinin olduğu bölgelerin üzerine bol miktarda pudra serperek, pudranın aralara girmesi için üzeri bir bez ile örtülerek çekiç yardımı ile aralara tam olarak girdiğine emin olunmalıdır. Göreceksiniz ki uygulama doğru bir şekilde yapılmış ise gıcırdama sesi ya önemli oranda azalacak ya da tamamen ordan kalkacaktır.


İlginizi Çekebilir: Laminat parke temizliği için bağlantıya tıklayın!

Laminat Parke Gıcırdamasına Çözüm Önerileri

Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Laminat parke gıcırdamasına çözüm önerileri arıyorsanız, sizlere bahsedeceğimiz bir kaç basit örneği ya bir usta aracılığı ile ya da kendiniz evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Eğer gıcırdayan alanda parke altında boşluk bulunmuyor ise pudra yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak, eğer parke altında boşluk var ise bu sefer de parke üzerine çok ince bir delik açarak bu delikten parke altına büyük bir şırınga ile tutkal enjekte edebilirsiniz.


Tüm boşluk dolana kadar bu işlemi uygulamalı, boşluğun tamamının dolduğundan emin olmalısınız. Eğer parkenin tamamında bir gıcırdama bulunuyor ise bu durumda da kesin çözüm parkelerin kaldırılıp, zeminin şap ile düzeltilmesi ve tekrar parkelerin serilmesidir. En doğru çözüme ise profesyonel olarak bu işi yapan bir ustadan yardım almak olacaktır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 3 | Puan Ortalaması: 3.7]

Abone ol
Bildir

3 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x