Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (%100 Çözüm!)

Mobilya çiziği sizi de rahatsız ediyor mu? Bu çiziklerden kurtulmak için çok para harcamanıza gerek yok. Mobilya çizik giderici yöntemler!

Ev dekorasyonu için vaz geçilmez ürünlerden biri de ahşap eşyalardır. Özellikle ahşap mobilyalar eviniz için ayrı bir hava katmaktadır. Mobilya çiziği ise bu büyülü atmosferi bozan problemlerden biridir. Eşyaların taşınması sırasında, evcil hayvanlar sebebiyle ya da küçük çocukların sanatsal çalışmalarının neticesinde ahşap mobilyalar çiziğe maruz kalmaktadır.

YouTube video

Temiz, düzenli ve parlak mobilyaların ortasındaki derin çizikler maalesef odanın tüm görüntüsünü bozabilmektedir. Mobilya çiziği problemleri ev hanımlarını rahatsız etse de yapılacak ufak müdahalelerle bu çiziklerden kurtulmak mümkün olabilir.

YouTube video

Mobilya Çiziği Yöntemleri

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (%100 Çözüm!)
Mobilya çizikleri

Çizik giderme yöntemine geçmeden önce yapmanız gereken temel uygulama çizilen bölgenin kir, yağ vb. şeylerden arındırılmasıdır. Bu temizlik işlemini çiziği giderme aşamasına geçmeden önce mutlaka yapmanız gerekir. Bu yapılmazsa uygulamada istenilen sonuç elde edilmeyebilir.

Temizlik işlemi için ağır içerikli kimyasallar kullanmak yerine bulaşık deterjanı kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bir kabın içerisine koyduğunuz suyun içine az bir bulaşık deterjanı ilave edin. Pamuklu bir bezi bu deterjanlı suyla ıslatın ve bu bezi mobilyalarınızı temizlemek için kullanın. Temizlediğiniz bölgeyi kurumaya bırakın ya da temiz bir bezle kurulayın.

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (%100 Çözüm!)
Mobilya çizikleri nasıl yok edilir

Çizik gidermenin ilk yöntemi cevizdir. Bir cevizi çizik olan yere on beş, yirmi defa sürterek çiziklerden kurtulabilirsiniz. Ceviz cila özelliğine sahip bir yiyecektir. Bu sebeple mobilya çiziği çok derin değilse ceviz sayesinde kapatılabilir.

Ceviz dışında bir yöntem denemek istiyorsanız siyah çay bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun için bir poşet çayı bardağa koyun üzerine üç yemek kaşığı sıcak suyu ilave edin ve bir süre bekleyin.

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (%100 Çözüm!)
Ceviz ile mobilya çizikleri giderme

Eğer mobilya çiziği olan bölge çok koyu renkli ise bekleme sürenizi biraz daha artırabilirsiniz. Bekleme işleminden sonra bir parça pamuğu çaya daldırın ve çizik olan bölgeyi beş altı kez bu pamukla silin. Çiziğin kaybolduğunu göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Birçok kişi tarafından beğenilerek uygulanan mobilya yanık lekesi nasıl çıkar yazımı da okumanızı öneririm.

Lake Mutfak Dolabı Çizikleri Nasıl Giderilir?

YouTube video

Lake mutfak dolabı çiziklerinin derinliklerine göre müdahale etmek gerekir. Eğer çok derin biz çizik varsa bu mobilya çiziği için öncelikle dolgu maddesi kullanıp daha sonra lake çizik giderici kalem kullanmakta fayda var. Eğer çizik ince ise rötuş kalemini doğrudan kullanabilirsiniz. Diğer türlü derin bir çizik ya da çatlak söz konusuysa bu sefer aşağıdaki videoda da anlatıldığı şekilde dolgulama ve boyama işleminin yapılması gerekiyor. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap çiziğine ne iyi gelir?

Ahşap çiziğine iyi gelen birkaç yöntem şunlardır:

Ahşap reçine: Ahşap çiziklerine ahşap reçine uygulanması, çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap reçine, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap reçine, ahşap yüzeylerin parlaklığını artırmaya da yardımcı olabilir.

Ahşap yapıştırıcı: Ahşap çiziklerine ahşap yapıştırıcı uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap yapıştırıcı, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap yapıştırıcı, çiziklerin derinliğine göre etkili olabilir ve çok derin çizikler için tam olarak çözüm olmayabilir.

Ahşap cilası: Ahşap çiziklerine ahşap cilası uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap cila, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap cila, ahşap yüzeylerin parlaklığını artırmaya da yardımcı olabilir. Ahşap cila, çiziklerin derinliğine göre etkili olabilir ve çok derin çizikler için tam olarak çözüm olmayabilir.

Ahşap boyası: Ahşap çiziklerine ahşap boyası uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap boyası, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır

Ahşap yer döşeme çizikleri nasıl giderilir?

Ahşap yer döşeme çiziklerini gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz:

Ahşap cila: Ahşap yer döşeme çiziklerine ahşap cila uygulanması, çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap cila, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap cila, ahşap yüzeylerin parlaklığını artırmaya da yardımcı olabilir. Ahşap cila, çiziklerin derinliğine göre etkili olabilir ve çok derin çizikler için tam olarak çözüm olmayabilir.

Ahşap yapıştırıcı: Ahşap yer döşeme çiziklerine ahşap yapıştırıcı uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap yapıştırıcı, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap yapıştırıcı, çiziklerin derinliğine göre etkili olabilir ve çok derin çizikler için tam olarak çözüm olmayabilir.

Ahşap reçine: Ahşap yer döşeme çiziklerine ahşap reçine uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ahşap reçine, çiziklerin üzerine sürülerek, çiziklerin görünümünü azaltır ve ahşap yüzeyin görünümünü düzgünleştirir. Ahşap reçine, ahşap yüzeylerin parlaklığını artırmaya da yardımcı olabilir.

Ahşap boyası: Ahşap yer döşeme çiziklerine ahşap boyası uygulanması da çiziklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Yorum yapın