Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (Videolu)


Ev dekorasyonu için vaz geçilmez ürünlerden biri de ahşap eşyalardır. Özellikle ahşap mobilyalar eviniz için ayrı bir hava katmaktadır. Mobilya çiziği ise bu büyülü atmosferi bozan problemlerden biridir. Eşyaların taşınması sırasında, evcil hayvanlar sebebiyle ya da küçük çocukların sanatsal çalışmalarının neticesinde ahşap mobilyalar çiziğe maruz kalmaktadır.


Temiz, düzenli ve parlak mobilyaların ortasındaki derin çizikler maalesef odanın tüm görüntüsünü bozabilmektedir. Mobilya çiziği problemleri ev hanımlarını rahatsız etse de yapılacak ufak müdahalelerle bu çiziklerden kurtulmak mümkün olabilir.

Mobilya çiziği yöntemleri

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (Videolu)
Mobilya çizikleri

Çizik giderme yöntemine geçmeden önce yapmanız gereken temel uygulama çizilen bölgenin kir, yağ vb. şeylerden arındırılmasıdır. Bu temizlik işlemini çiziği giderme aşamasına geçmeden önce mutlaka yapmanız gerekir. Bu yapılmazsa uygulamada istenilen sonuç elde edilmeyebilir.


Temizlik işlemi için ağır içerikli kimyasallar kullanmak yerine bulaşık deterjanı kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bir kabın içerisine koyduğunuz suyun içine az bir bulaşık deterjanı ilave edin. Pamuklu bir bezi bu deterjanlı suyla ıslatın ve bu bezi mobilyalarınızı temizlemek için kullanın. Temizlediğiniz bölgeyi kurumaya bırakın ya da temiz bir bezle kurulayın.

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (Videolu)
Mobilya çizikleri nasıl yok edilir

Çizik gidermenin ilk yöntemi cevizdir. Bir cevizi çizik olan yere on beş, yirmi defa sürterek çiziklerden kurtulabilirsiniz. Ceviz cila özelliğine sahip bir yiyecektir. Bu sebeple mobilya çiziği çok derin değilse ceviz sayesinde kapatılabilir.


Ceviz dışında bir yöntem denemek istiyorsanız siyah çay bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun için bir poşet çayı bardağa koyun üzerine üç yemek kaşığı sıcak suyu ilave edin ve bir süre bekleyin.

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? (Videolu)
Ceviz ile mobilya çizikleri giderme

Eğer mobilya çiziği olan bölge çok koyu renkli ise bekleme sürenizi biraz daha artırabilirsiniz. Bekleme işleminden sonra bir parça pamuğu çaya daldırın ve çizik olan bölgeyi beş altı kez bu pamukla silin. Çiziğin kaybolduğunu göreceksiniz.


İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım ve birçok kişi tarafından beğenilerek uygulanan mobilya yanık lekesi kurtulma yolları için yazımı okumanızı öneririm.

Lake mutfak dolabı çizikleri nasıl giderilir?

Lake mutfak dolabı çiziklerinin derinliklerine göre müdahale etmek gerekir. Eğer çok derin biz çizik varsa bu mobilya çiziği için öncelikle dolgu maddesi kullanıp daha sonra lake çizik giderici kalem kullanmakta fayda var. Eğer çizik ince ise rötuş kalemini doğrudan kullanabilirsiniz. Diğer türlü derin bir çizik ya da çatlak söz konusuysa bu sefer aşağıdaki videoda da anlatıldığı şekilde dolgulama ve boyama işleminin yapılması gerekiyor.


İlginizi Çekebilir: Mutfak dolabı boyama teknikleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x