2016 Ev Dekorasyon Trendleri

En Ekonomik Beyaz Eşya Çeyiz Paketi Fikirleri

Can Sıkıcı Kabloları Saklamak için 13 İnanılmaz Fikir

Nazar Boncuğu Ev Dekorasyonu

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 15 Kasım 2016
2.098

Ev dekorasyonu için vaz geçilmez ürünlerden biri de ahşap eşyalardır. Özellikle ahşap mobilyalar eviniz için ayrı bir hava katmaktadır. Mobilya çiziği ise bu büyülü atmosferi bozan problemlerden biridir. Eşyaların taşınması sırasında, evcil hayvanlar sebebiyle ya da küçük çocukların sanatsal çalışmalarının neticesinde ahşap mobilyalar çiziğe maruz kalmaktadır.

Temiz, düzenli ve parlak mobilyaların ortasındaki derin çizikler maalesef odanın tüm görüntüsünü bozabilmektedir. Mobilya çiziği problemleri ev hanımlarını rahatsız etse de yapılacak ufak müdahalelerle bu çiziklerden kurtulmak mümkün olabilir.

Mobilya çiziği yöntemleri

mobilya-cizikleri-giderici-krem

Mobilya çizikleri

Çizik giderme yöntemine geçmeden önce yapmanız gereken temel uygulama çizilen bölgenin kir, yağ vb. şeylerden arındırılmasıdır. Bu temizlik işlemini çiziği giderme aşamasına geçmeden önce mutlaka yapmanız gerekir. Bu yapılmazsa uygulamada istenilen sonuç elde edilmeyebilir.

Temizlik işlemi için ağır içerikli kimyasallar kullanmak yerine bulaşık deterjanı kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bir kabın içerisine koyduğunuz suyun içine az bir bulaşık deterjanı ilave edin. Pamuklu bir bezi bu deterjanlı suyla ıslatın ve bu bezi mobilyalarınızı temizlemek için kullanın. Temizlediğiniz bölgeyi kurumaya bırakın ya da temiz bir bezle kurulayın.

mobilya-cizikleri-nasil-yok-edilir

Mobilya çizikleri nasıl yok edilir

Çizik gidermenin ilk yöntemi cevizdir. Bir cevizi çizik olan yere on beş, yirmi defa sürterek çiziklerden kurtulabilirsiniz. Ceviz cila özelliğine sahip bir yiyecektir. Bu sebeple mobilya çiziği çok derin değilse ceviz sayesinde kapatılabilir.

Ceviz dışında bir yöntem denemek istiyorsanız siyah çay bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun için bir poşet çayı bardağa koyun üzerine üç yemek kaşığı sıcak suyu ilave edin ve bir süre bekleyin.

Eğer mobilya çiziği olan bölge çok koyu renkli ise bekleme sürenizi biraz daha artırabilirsiniz. Bekleme işleminden sonra bir parça pamuğu çaya daldırın ve çizik olan bölgeyi beş altı kez bu pamukla silin. Çiziğin kaybolduğunu göreceksiniz.

Daha önce kaleme aldığım ve birçok kişi tarafından beğenilerek uygulanan mobilya yanık lekesi kurtulma yolları için yazımı okumanızı öneririm.

ceviz-ile-mobilya-cizigi-giderme

Ceviz ile mobilya çizikleri giderme

Lake mutfak dolabı çizikleri nasıl giderilir

Lake mutfak dolabı çiziklerinin derinliklerine göre müdahale etmek gerekir. Eğer çok derin biz çizik varsa bu mobilya çiziği için öncelikle dolgu maddesi kullanıp daha sonra lake çizik giderici kalem kullanmakta fayda var. Eğer çizik ince ise bu kalemi doğrudan kullanabilirsiniz.

Mobilya çiziği nasıl giderilir videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
379
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
258
Bunlar da var!
Rüya Gibi Genç Kız Odaları

Rüya Gibi Genç Kız Odaları

29 Temmuz 2015
3.862
Dekorasyonda Yeşil Renk Stili

Dekorasyonda Yeşil Renk Stili

18 Haziran 2015
1.058
Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

1 Mayıs 2015
7.257
İstikbal Sehpa Modelleri

İstikbal Sehpa Modelleri

20 Haziran 2015
2.899
Kediler Dekorasyondan Ne Bekler?

Kediler Dekorasyondan Ne Bekler?

8 Eylül 2015
2.804