Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023

Evlerde klasikleşen kahverengi kapılardan sıkıldıysanız işte size iyi gelecek kahverengi kapıyı beyaza boyama fikrine bir göz atın! Kahverengi kapıyı beyaza boyama rehberi ile kapınızda renk geçişi olmadan sorunsuz bir boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıyı beyaz renge boyamak her zaman profesyonel tekniklerin bilinmesini gerektirir. İz kalmadan ve alttaki rengin tam kapanmasını sağlayarak kahverengi iç kapıyı beyaza boyama için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kapı rengini beyaza boyamak ve kapı boyama yöntemleri ile sizler de yaşam alanlarınıza farklılıklar katabilirsiniz. Kapıların rengini değiştirmek için bilmeniz gereken tüm detayları sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz. 

YouTube video

Kahverengi kapıyı beyaza boyama için diğer videoları izlemek isterseniz bağlantıya tıklayın.

Kapıyı Beyaza Boyamak için Gerekli Malzemeler

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023
Kapıyı beyaza boyamak için gerekli malzemeler

Kapıyı beyaz renge boyamak basit gibi görünse de pek çok detaya sahip olan teknik bir iştir. Özellikle alt zemin olarak koyu bir renk bulunuyor ise bu rengi mat veya parlak beyaza dönüştürmek için malzemeleri eksiksiz olarak kullanmanız gerekmektedir. Kahverengi iç kapıyı beyaza boyama uygulaması için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri sizler için sıraladık. Lake kapı modelleri ve fiyatları için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Ahşap macunu
 • Kapı ahşap zımparası
 • 2 numaralı kestirme boya fırçası
 • Astar çekmek için boya
 • Boyamadan sonra son katı kullanmak için yarı mat ahşap boyası
 • Maskeleme bandı 
 • Tiner

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Nasıl Yapılır?

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023
Kahverengi kapıyı beyaza boyama nasıl yapılır

Koyu renk kapıyı beyaza boyama için direkt olarak boyayı kapıya uygulamamanız gerekmektedir. Kapıların rengini değiştirmek için sizlere adım adım nasıl boyama işlemi yapacağınızı aktarmaya çalışacağız.

 • İlk olarak boyama yapacağınız kapıda macun ile kapatmanız gereken yarık veya çatlaklar var ise bu bölümleri kapı macunlarını kullanarak, raspa yaparak macunu uygulayabilirsiniz. Kapınızda herhangi bir onarılması gereken bölüm yok ise kapı macunu kullanmanıza da gerek yoktur.
 • Kapıyı söktükten sonra tamamını zımpara yapın. Daha sonra tüm tozun temizlenmesi için bir bez veya temizlik fırçası yardımı ile kanın yüzeyini temizleyebilirsiniz. Kapılar boyanmadan önce kesinlikle zımparalanmalıdır.
 • Kapı zımparalama işlemi bittikten sonra tiner ile birlikte açtığınız kapı astar boyasını tek kat olarak kapıya uygulayabilirsiniz. 
 • Kahverengi kapıyı beyaza boyama işleminin tam anlamı ile yapılabilmesi için astar boyanın atılmasından ardından 24 saatlik bir kuruma süresini beklemelisiniz.
 • Kapının tamamen kurumasının ardından son kat olarak ahşap boyama işlemine başlayabilirsiniz. 
 • Uygun bir fırça kullanarak ve kapının her yerini eşit olarak ve pürüzsüz şekilde boyanması için fazla boya kullanmamaya özen göstermelisiniz. Birinci kat boyama işlemini ince beyaz bir boya ile yapabilirsiniz. 
 • Birinci kat boyama işleminin ardından 6 veya 7 saatlik bir kuruma süresi ile ikinci kat beyaz boyama işlemine geçebilirsiniz. Kahverengi kapıyı beyaz boyama işlemi ikinci kat boyadan sonra tamamen bitecektir. 
 • Kuruduktan sonra kapınızı tekrar monte edebilirsiniz. 

En çok tercih edilen iç kapı renklerine göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Vernikli Ahşap Kapı Beyaza Nasıl Boyanır?

Vernikli kapıyı beyaza boyama için uygulayabileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. 

1.Yöntem: Beyaz panel kapı boyası ile kapıları boyama!

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023
Beyaz panel kapı boyası ile kapıları boyama

Vernikli kahverengi kapıyı beyaza boyama için panel kapı boyalarını tercih edebilirsiniz. Beyaz panel kapı boyaları kahverengiyi kısa sürede ve tek kat kullanarak bile kapatabilmektedir. Panel kapı boyalarını kullanmadan önce yine zımpara ve astar işlemlerini yapmanız gerekmektedir. 

2.Yöntem: Yağlı beyaz boya ile kapı boyama!

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023
Yağlı beyaz boya ile kapı boyama

Vernikli kapıyı beyaza boyamak için yağlı beyaz boyalar da yüksek performans sunacak olan yöntemlerden biridir. Yağlı boyalar özellikle kapı üzerinde herhangi bir zımpara işlemine gerek kalmadan istediğiniz görünümü kısa sürede verebilmektedir. Hem astar hem de zımpara işlemlerine gerek duymadan hemen vernikli kahverengi kapıyı beyaza boyama uygulamasına geçebilirsiniz. 

3.Yöntem: Akrilik beyaz boya ile kapı boyama!

Kahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Rehberi 2023
Akrilik beyaz boya ile kapı boyama

Akrilik beyaz boya kullanarak da vernikli ahşap kapının rengini kısa sürede beyaza dönüştürebilirsiniz. Akrilik boyaları kullanmadan önce kapının zımpara ile vernikten kurtulmasını sağlamalısınız. Akrilik beyaz kapı boyası ile kapıyı boyadıktan sonra yine son kat olarak su bazlı ve akrilik vernik kullanmanız gerekmektedir.

Yorum yapın