Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir %100 Çözüm!

Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir? Sararmış yorgan temizliği özellikle ev hanımları için büyük bir uğraş gerektirebilmektedir. Ancak sizlere vereceğimiz ip uçları ile yorgandaki sarı lekeler nasıl geçer sorunuza en doğru yanıtları bulabilirsiniz. Yorgandaki sarı leke neden olur? Pek çok nedenden dolayı yorganlarınızdaki renk sarı renge dönüşebilir. Yorgan sararması nasıl geçer diye merak ediyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Yorgandaki Sarı Leke Neden Olur?

Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir %100 Çözüm!
Yorgandaki sarı leke neden olur

Her ne kadar nevresim veya yorganlar için kılıf kullanıyor olun yine de yorganlarınızın renginde sarılıklar oluşabilmektedir. Bunun pek çok nedeni olabilmektedir.

Genellikle ter, yorganlardaki sararmanın nedenidir. Sizler nevresimlerinizi düzenli olarak yıkasanız bile nevresimden geçen ter yorganın dış yüzeyindeki kılıfa yapışarak sarı renk bırakabilmektedir.

Evinizdeki rutubet ve nem de yine farkında olmadan yorganlarınızın sararmasına neden olabilmektedir.

Genellikle yün yorganlarda sararmalar daha fazla meydana gelebilmektedir. Bunun da en önemli nedenlerinden biri kireçler ve kimyasal temizleyicilerdir.

Yün, sıcak suyu çok fazla sevmediği için iyi kurumaz veya su ile temas ederse yorganın sararmasına sebep olabilmektedir.

Sararan yorganlar genellikle nemden dolayı sararmaktadır. Islak kalan veya nemli bırakılan bölgeler kendiliğinden kuruduğu zaman yorganlarınızda sararma meydana gelecektir.

Hava almayan ve rutubeti ve nemi içinde saklayan yün yorganlarda sararmalar ve küflenmeler meydana gelebilmektedir.

Yorgan Sararması Nasıl Geçer?

Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir %100 Çözüm!
Yorgan sararması nasıl geçer
  • Sararan yorganlar için evde uygulayabileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunmaktadır.
  • Öncelikli olarak yün yorganlarınızın temizliğini evinizde yapıyorsanız yünleri tam olarak kurutmadan ve nemli bir şekilde tekrar yorgan haline getirmemelisiniz.
  • Eğer evinizde rutubet veya nem sorunu yaşıyorsanız düzenli olarak yün yorganlarınızı havalandırmalısınız.
  • Sirkeli, oksijenli su ve boraks ile hazırlayacağınız karışım ile sararan yorganlarınızı kısa sürede bembeyaz yapabilirsiniz.
  • Sararan yorganlar için yapabileceğiniz bir diğer yöntem de çamaşır makinesinde yıkamaktır. Eğer yün yorgan yerine elyaf veya ince yapıdaki yorganları kullanıyorsanız çamaşır makinesinde sararan bölgeleri temizleyebilirsiniz.

Sararmış Yorganlar Nasıl Temizlenir?

Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir %100 Çözüm!
Sararmış yorganlar nasıl temizlenir

Sararan yorganlar için iki farklı yöntem ile temizlik yapabilirsiniz.

  • Elde yıkama yöntemi genellikle yün yorganlardaki sararma sorunu için tercih edilmektedir. Yününü ve dış şiltesini ayrı ayrı yıkayarak ve tam kurutarak sararan yorganları kısa sürede temizleyebilirsiniz.
  • Çamaşır makinesini de kullanarak sararan yorganlar için daha derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz. Ancak makinenizin kapasitesine ve yorganınızın büyüklüğüne göre makinede temizliği tercih edebilirsiniz.
  • Sararan yorganlar için normal deterjanlar yeterli olmayabilir. Bunun için de evde farklı bir karışım yaparak kar beyazı yorganlar elde edebilirsiniz.

Hem çamaşır makinesi hem de elde yıkama için oksijenli su ve boraks ile hazırlayacağınız karışım oldukça etkili sonuçlar verecektir. Sirke de yine sararan yorganlar için evde tercih edebileceğiniz en etkili temizlik malzemesi olarak bilinmektedir.

Sararmış Yorganlara Son: Kesin Çözüm!

Sararan Yorganlar Nasıl Temizlenir %100 Çözüm!
Sararmış yorganlara kesin çözüm

Sararan yorganlar her zaman rahatsız edici olmaktadır. Derinlemesine bir yorgan temizliği yapmak için önerilerimize göz atın.

Sararan yorganlar için yarım su bardağı sirke ve bir su bardağı oksijenli su karışımını kullanarak evde mükemmel bir deterjan hazırlayabilirsiniz. Sararan veya kirlenen tüm yorganlar için kullanabileceğiniz bu karışım elde ve makinede temizlik için de oldukça uygundur. Dilerseniz elde yapacağınız sararan yorganlar için yıkama suyuna beyaz sirke de ilave edebilirsiniz.

Çamaşır suyu veya buna benzer kimyasal temizleyiciler sararan yorganlar için zararlı olabilmekte ve renginde daha da fazla farklılık oluşturabilmektedir. Bunun yerine kolaylıkla bulabileceğiniz oksijenli su ve boraks karışımını tercih edebilirsiniz.

Evinizde kısa sürede sararan yorganlar için derinlemesine temizlik yapabilir ve bembeyaz yorganlara sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın