Ankara Hava Durumu Genel Bilgiler

Türkiye’nin başkenti olma özelliğini taşıyan, politik, ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir öneme sahip Ankara, ülkenin tam kalbinde yer alır. İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci il olması, ülkeyi yöneten devlet erkânına ve üst düzey bürokrasiye ev sahipliği yapması ve bünyesinde barındırdığı pek çok üniversiteyle bir öğrenci şehri olmasıyla da bilinir. Bu yazımızda Ankara hava durumu hakkında konuşacağız.

Ankara Hava Durumu Genel Bilgiler
Ankara hava durumu

İç Anadolu bölgesinde yer alan şehir, merkezdeki konumu itibariyle ülkenin dört bir yanına nispeten eşit uzaklıkta olmasıyla stratejik bir önem de taşır. Coğrafi konumu, etrafını çevreleyen dağları ve yüksek rakımı Ankara hava durumunu belirleyen etkenler olup, kendine özgün bir iklim yapısına sahip olmasını sağlar. Şehrin geniş arazisinde yer yer iklim farklılıkları görülse de genel olarak karasal iklim ile orta kuşak iklimi arasında bir step (geçiş) karakteri gösterir.

Mevsimler arası farklar oldukça belirgin olmakla birlikte, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. İklim değişikliğinin etkilerinden Ankara da son yıllarda nasibini kısa süreli ama sağanak yaz yağmurlarıyla almaya başladığı görülür.

15 Günlük Hava Durumuna Baktığımızda Ankara

Ankara Hava Durumu Genel Bilgiler
Ankara hava durumu

Türkiye hava durumu 15 günlük verileri ışığında Ankara’yı incelediğimizde oldukça sıcak günler yaşadığımız bir dönemden geçiyor olduğumuzu söyleyebiliriz. En yüksek gündüz sıcaklık değerlerinin 30 ila 38°C’ler arasında değişeceği bu iki haftalık süreçte bol güneşli ve bulutsuz bir gökyüzü bizleri bekliyor. Yağmur ihtimalinin beklenmediği şehirde, güneyden esen sıcak ve kuru rüzgârlar hissedilen sıcaklığı artırarak bunaltıcı bir etki yaratabilir.

Önümüzdeki bu süreçteki birkaç gün, Temmuz ayı en yüksek sıcaklık rekor değerine yaklaşacağı için özellikle öğle saatlerinde azami dikkat etmek gerekiyor. Mümkün mertebe iç mekânlarda veya gölgelik alanlarda vakit geçirmek ve mevsime uygun kıyafetler seçmek sıcak havanın etkisini azaltmada yardımcı olacak tedbirler olarak öne çıkıyor.

Her Mevsimi Bir Başka Şehir Ankara

Ankara’da yaz ne kadar sıcaksa kış mevsimi de bir o kadar soğuk geçer. Sıcaklıkların sıfıra yakın seyrettiği ve hatta eksi değerlere düştüğü kış aylarında, kuzeyden esen soğuk rüzgârlar dışarıda uzun süre vakit geçirmenizi olanaksız kılar. Çoğu kimse tarafından iyi bilinen meşhur Ankara ayazı soğuk ısırmalarına ve hipotermiye davetiye çıkarır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen kar yağışlı günlerin fazlalığı ve şehir üzerinde bıraktığı beyaz örtünün güzelliği yadsınamaz bir gerçektir.

İlk çağlardan itibaren farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü bir coğrafyanın tam ortasında kalan ve pek çokları için Türkiye’deki en yaşanılabilir şehir listelerinde üst sıraları zorlayan bu şehir, tüm özellikleri ile görülmeye değer bir başkent. Ankara’ya hangi mevsimde giderseniz gidin, kötü hava muhalefetinin etkilerinden korunarak şehrin tadını çıkarmak için mutlaka hava durumu verilerine önceden göz atmayı sakın unutmayın.   

Yorum yapın