Kadife Fon Perde Hakkında Merak Edilenler

Kadife fon perdenin en önemli özelliği hem klasik hem de modern mekanlarda tercih ediliyor olmasıdır. Kadife fon perde kumaşlarına bakıldığında jakar kadife kumaş, düz kadife kumaş ve baskılı kadife kumaş çeşitlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Fakat biz gördüğünüz üzere düz kadife kumaş tercihinde bulunduk.

YouTube video

Kadife kumaşlar genellikle ev, otel ve iş yerlerinde tercih ediliyor. Farklı desen ve renklerle mekânın ruhuna katkı sağlayan fon perdeyi gelin şimdi kendi evimizde sizlerle birlikte inceleyim.

Kadife Fon Perde Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadife Fon Perde Hakkında Merak Edilenler

Kadife fon perde seçiminde en çok dikkat edilecek nokta evin genel dekorasyonudur. Çünkü, her eve ve her mobilyaya kadife kumaş yakışmayabilir. Bu noktada hem modern hem de klasik bir hava katmak için kadife perde tercih edebilirsiniz.

Kadife kumaşlar pamuk, viskon, polyester, keten gibi birbirinden farklı nitelikte olabilmektedir. Kadife fon perdenin kumaşına bu anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle mağaza satış temsilcisinden seçtiğiniz kumaş hakkında ekstra bilgi almanızı da öneririm.

Kadife fon perdelerde pile oranı ya da pile miktarı evinizde kullanacağınız tül perdenin uzunluğuna göre seçilmesi gerekiyor. Örneğin, geniş bir alanda fon perde kullanacaksanız pile sayısını artırmanız daha şık mekanlar oluşturmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Petek üstü perde modelleri için tıklayın!

Kadife Fon Perde Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Kadife Fon Perde Hakkında Merak Edilenler

Kadife fon perdelerde ölçü daha önce de bahsettiğimiz gibi salonda kullanılan tül uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Örneğin, 4 metrelik bir genişlikte kullanacağınız fon perdelerin pile adeti en az 7 en çok ise 10 pile arasında olabilir.  Bunu da koyu renk pileler dışta ve adeti fazla olacak şekilde ayarlamanız ortamın havasına ekstra katkıda bulunacaktır. Bizim evimizde kullandığımız fon perde pilesi 5+3 şeklinde ve yaklaşık 70 cm genişliğinde tasarlanmıştır. Siz de kendi evinizin perde uzunluğuna göre bu oranı artırıp azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Vizon rengi koltuk takımına uygun perde fikirleri için bağlantıya tıklayın!

Perdelik Kadife Kumaş Fiyatları Ne Kadar?

Kadife Fon Perde Hakkında Merak Edilenler

Perdelik kadife kumaşların metrekare fiyatı emsallerine göre biraz daha fazladır. Bunda dokuma maliyetleri ve kumaşın kalitesinin fazla olması fiyatı etkilemektedir. Ortalama kadife fon perde metrekare fiyatı 200₺’den başlamaktadır. Bizim de burada kullandığımız fon perde metrekare fiyatı olarak Pierre Cardin’den yaklaşık 300TL’den hesaplanmıştır.

Evinizin mimari yapısı itibariyle fon perdelerin ölçüsü 240 cm uzunluk 70 cm genişlik şeklinde 4 adet fon perdeye yaklaşık 2.000TL para verdiğimizi söylemem gerekiyor.

Kadife Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Kadife Fon Perde Hakkında Merak Edilenler

Kadife fon perdeler çamaşır makinesinin hassas yıkama programında en düşük derecede ve devirde sıvı deterjan ile yıkanması gerekmektedir. Çünkü, hassas iplik yapısından dolayı bu tarz perdeler çekebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tül perde nasıl temizlenir işte detaylar!

Sizlere önerebileceğim bir diğer temizlik önerim ise, kadife fon perdeleri özel başlıklar ile süpürgenizin düşük deviriyle üzerinden tozları çekebilirsiniz. Bunda süpürgenizin ayarını düşüğe almayı unutmamanız gerekiyor.

Yorum yapın