Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini

Dekorasyonda renk uyumları konusunun birbirine uyumlu olması çok önemlidir. Hangi renkle renk uyumları en idealdir? Merak edenlere…

Renk kombinasyonu için odanın içerisinde bulunan mobilyalar, perdeler ve aksesuarların uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bu uyumu da 60-30-10 formülü ile yakalamak doğrudur. Yani bu şu demek oluyor. Odanın içerisinde hâkim olmasını istediğiniz üç rengi seçeceksiniz. Bu renklerin ikinin tonu aynı diğer renk ise bu renklere zıt bir renk olacaktır.  Seçtiğiniz bu açık tondaki rengi, duvarları boyamak için kullanabilirsiniz. Koyu olanı ise koltuklarda kullanıp aksesuarları da açık tonda bir renk yapabilirsiniz.

YouTube video

Dekorasyonda renk paleti oluştururken bütün bunlar ayarlanıp yapıldığında odanın ferah ve güzel görünmesini sağlayacaksınız. Dekorasyonda renk kombinasyonları önemli olduğu için odanın içerisine zıt rengin hâkim olmasını istiyorsanız mutlaka birkaç yerinde açık ton renk bulundurmanız gerekmektedir. Açık ton renk, zıt rengin keskin görüntüsü kaybolacak ve ortamın ferah olmasına sebep olacaktır.

Dekorasyonda Renk Uyumları Nasıl Sağlanır?

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda renk uyumu nasıl sağlanır?

Ev, ofis, büro gibi yerlerde ilk göze çarpan ve dikkat edilen dekorasyon ve renk uyumudur. Dekorasyonda renk uyumunu kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Evin içerisinde bulunan perdeler, halılar, duvar rengi ve koltuklar birbirleri ile mutlaka uyum içerisinde olmalıdır. Bu eşyaların rengi birbirini tamamlar ise içerisi hoş ve ferah görünecektir. Genelde renk uyumunu sağlamak isteyen kişiler hep açık renk tonunu tercih ederek odanın ferah görünmesini isterler. Fakat çok açık tonlar odayı ferah göstermekten çok soldun ve renksiz gösterirler. Bu nedenle, renk uyumunda sürekli zıt renkler veya açık renkler tercih edilmemelidir.

Renk kombinasyonları yaparken hem zıt hem de açık ton renk eşit bir şekilde kullanılmalıdır. Bu renklerin ayarını iyi sağlar iseniz dekorasyonda müthiş bir renk uyumuna ulaşırsınız. Renk uyumunu doğru bir şekilde yapmak için birçok çeşit seçenek bulunmaktadır. İşte renk uyumunu sağlamak için bulunan seçenekler aşağıdaki gibidir

  • Odanın içerisinde bulunan zeminin duvarın rengi ile birbirine yakın olması renk uyumunu sağlar
  • Halının mobilyalar ile aynı renk tonuna sahip olması renk uyumuna sebep olur
  • Perdenizde fon perde var ise halı ile aynı tonda seçmeniz renk uyumunu sağlamaktadır
  • Mobilyalarınızda bulunan yastıklar ile odanızın içerisinde bulunan aksesuarın renk tonunu tutturmanız renk uyumunu sağlayacaktır.

Dekorasyonda renk uyumları ve seçimi en az mobilya seçimi kadar önemlidir. Çünkü dekorasyonda renk seçimi mobilyayı yansıtan ve eşyaların duruşuyla birlikte tarzı yansıtan bir unsurdur. Dekorasyonda renk seçiminde farklı kombinler yaratabilir ve farklı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Seçimi

YouTube video

Doğal Renkler

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda doğal renk seçimi

Dekorasyonda doğal renkler kullanarak otantik bir hava yaratabilirsiniz. Ağaç kahvesi, yaprak yeşili gibi renkler doğal renklerdir ve bu doğal renklerle iyi bir dekorasyon oluşturulacaktır.

Zıt Renkler

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda zıt renk seçimi

Dekorasyonda zıt renkler bir arada kullanılması hoş ve dekoratif bir görüntü oluşturacaktır. Ancak dekorasyonda zıt renkleri doğru kullanmak da çok büyük önem taşımaktadır. Mesela halı ve kanepe arasında zıt renk kullanılmamalıdır. Ancak kanepe ve kanepe yastıkları arasında zıt renkler kullanılabilir. Fuşya kanepe üzerine yeşil, mavi gibi farklı renklerde yastık konularak neşe yakalanabilir. Beyaz bir yastıkla renk açılımı sağlanabileceği gibi, payetli bir yastıkla da ışıltılı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Mat Renkler

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda mat renk seçimi

Mat renklerle de yapacağınız bir dekorasyonla harika bir kontrast yakalayabilirsiniz. Mat renklerle oluşturacağınız bir salon tasarımı duru bir görüntüyü de size sunacaktır. Mat renkte dolaplar, mat renkte kanepeler ile birleştirilebilir.

Askeri Tonlar

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda asker renk tonları

Yeşil, kahverengi, mavi ve kırmızı askeri renklerdir. Ancak her yeşil, kahverengi, kırmızı ve mavi askeri tonlar olmamaktadır. Renklerin en koyusu tercih edilerek askeri tonlarda kombin yapılabilir. Özellikle mutfak dekorasyonunda şık görüntü oluşturabilecek askeri tonlarla mükemmel bir dekorasyon oluşturulabilir.

İlginizi Çekebilir: Birbirine uyumlu renkler için fikir almak isteyenlere… 😉

Canlı Renkler

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda canlı renkler

Yeşil, mavi gibi renkler neşeli renklerdir. Ancak bunların en canlısı tercih edilerek daha güzel ortamlar yaratılabilir. Bu tarz renkleri özellikle duvarlarda kullanabilir ve hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Yeşil ve mavi birbirinin tonu olan renklerdir. Karşılıklı iki kirişi ele alalım. Bir kirişi su yeşiline, bir kirişi de su mavisine boyamalısınız. Her iki duvara da farklı yükseklikte bir ya da iki ayna takmalısınız. Bu sayede karşı duvarın yeşili ayna yardımıyla mavi duvara yansıyacak, mavi duvarın mavisi de ayna yardımıyla yeşil duvara yansıyacaktır. Bu şekilde renkler arasında hoş bir akış olacaktır. Ayna da güzel bir pırıltı…

Karışık Renkler

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda karışık renkler

Hiç alakasız renkleri bir arada kullanarak da güzel dekoratif alanlar oluşturabilirsiniz. Çok farklı renkleri bir arada kullanarak güzel bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ancak bunu kafanıza göre yapmamanız ve dikkatle yapmanız gerekmektedir.

Örnek Renk Kombinasyonları

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Örnek renk kombinasyonları

Dekorasyon renk uyumu çok önemlidir. Bunun için renk kombinasyonları yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Şimdi sizlere örnek renk kombinasyonlarından bahsedeceğiz. İşte örnek renk kombinasyonları aşağıdaki gibidir

Gri renk dekorasyonda ve renk uyumu için sıklıkla tercih edilen ve sevilen bir renktir. Griyi tercih etmek istiyorsanız içerisinde fuşyayı kullanabilirsiniz. Gri ve fuşyanın uyumu odanıza çok yakışacak ve odanızın Muhteşem görünmesini sağlayacaktır.

Odanızın pembemsi olmasından yana iseniz, içerisine beyazı karıştırabilirsiniz. Pembe ve beyazın uyumu odanıza çok yakışacaktır.

Seçiminizi siyahtan yana kullanmak isteyenlerdenseniz mutlaka aksesuarlarınızda sarıya yer ayırın. Sarının en tatlı tonu siyah ile birleşince ortaya mükemmel bir görünüm çıkacaktır

Maviye tutkunsanız aksesuarlarınızda veya mobilyanızın koltuklarında pudra pembe veya beyaz kullanabilirsiniz. Pudra pembe ve beyaz mavi ile birleştiği zaman güzel bir görüntü ortaya çıkarmaktadır

Seçiminizi bej renginden yana kullanıyorsanız bej renginin kombinasyonunu yeşil ile yapabilirsiniz. Bej rengi ve yeşilin uyumu harika olacaktır.

Ev dekorasyonunda her bir rengin farklı bir önemi ve ağırlığı var. Peki ya siz evde hangi renk dekorasyon seviyorsunuz? Renkler konusunda ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu konuları merak ediyorsanız bugünkü yazımı mutlaka okumalısınız.

Renklerin gücüne inanmayan yoktur hele ki dekorasyon için. Tabiatta hemen hemen her şeyin rengi vardır. Renkler tıpkı sesler gibi frekansa sahiptir ve farklı bir enerji biçimidir. Renkler de ses gibi titreşim ve dalgalar sayesinde insan psikolojisini ve fizyolojisini değişik şekillerle etkileyebiliyor. Sizinle bu yazımda renkleri ve renklerin sunduğu etkileri paylaşarak ev dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı sorusunu cevaplandıracağım.

Dekorasyonda kırmızı rengin gücü

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Dekorasyonda renk seçimi

Kırmızı en düşük frekansı en uzun dalga boyuyla sıcak ve çarpıcı bir etki bırakması yönüyle epey farklıdır. Kırmızı renk dekorasyonda farklı mesajlar da verir. Mesela kırmızı renkler kullanılarak tasarlanan bir oturma odasında davetkar bir havadan söz etmek mümkündür. Aynı zamanda kırmızı renginde bir samimiyet havasını da hemen sezebiliriz. Evinizde sıcak, samimi ve davetkar bir o kadar da sevimli bir ev ortamı yaratmak isteyenler kırmızı rengi mutlaka kullanmalıdır.

Mor renk ile dekorasyon

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Mor renk ile dekorasyon

Mor rengi, en yüksek frekansı ve kısa dalga boyuyla soğuk ve dinlendirici bir renktir. Özellikle sakin bir yaşam sürenlerin dinlendirici bir renk olan moru tercih etmesi gerekir. Evlenecek çiftler öncelikle renklerin anlamlarını ve evde kullanılan dekorasyon renklerinin sağladığı enerjiyi iyi bilmeleri evlerinde doğru yerde doğru rengin kullanımı açısından çok önemlidir.

Renklerin dekorasyonda dengesi

Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini
Turuncu renk mutfak dekorasyonu

Evli ya da evlenecek çiftlerde renk dengesi çok önemlidir. Mesela, karakter olarak renk uyumu sağlamış çiftlerle renkler konusunda zayıf olan çiftler arasında farklı tercihler söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda tavsiyem renkleri dengelemektir. Nasıl mı? Örneğin, mavisi çok yüksek bir karakter için karşı tarafta dengeleyici rengin kırmızı olması gerekir. Turuncu renk iki tarafta da olmaması eğlencenin ve neşenin biraz desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka örnek sarısı fazla olan bir karakterin tamamlayıcı rengi eflatundur.

Turuncu renk sıcak ve iştah açıcı bir renk olması sebebiyle daha çok yemek odaları ve mutfaklarda kullanılması uygunken mor ve mavi tonlarının dinlendirici etkisinden dolayı yatak odalarında tercih edilmesi gerekir.

Bugünkü yazımda sizlere renklerin saçtığı enerjiden ve ev dekorasyonunda nasıl bir renk stratejisi izlenmesi gerektiğinden bahsettim. Ayrıca renkler konusunda çiftlerin tercihleriyle renk karakterlerinin ölçümü ve renklerin nasıl dengelenmesi gerektiği konusunda bilgiler verdim. Sizler de hangi renk dekorasyon konusunda benimle fikirlerinizi paylaşabilir, ev dekorasyonu için farklı öneriler sunabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Uyum Tablosu

Aşağıda tam 50 farklı rengi ve tonlarını uyumlu olacak şekilde bulabileceğiniz dekorasyonda renk uyumları tablosunu mutlaka incelemenizi öneriyorum. Daha fazla fikir arayanlar Pinterest‘e göz atabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl olmalı?

Dekorasyonda renk uyumu için öncelikle ana renk belirlenmelidir. Daha sonra ana rengin alt grubunda bulunan ara renklere karar verilmeli ve genel uyum yakalanmalıdır.

Yorum yapın