perde siparişi


Dekorasyonda Renk Uyumları: 50 Renk Kombini

Dekorasyonda renk uyumları durumunun birbirine uygun olması çok önemlidir. Doğru bir dekorasyon ve renk uyumu odanın ferah ve göz alıcı görünmesine sebep olur. Renk kombinasyonu için odanın içerisinde bulunan mobilyalar, perdeler ve aksesuarların uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bu uyumu da 60-30-10 formülü ile yakalamak doğrudur. Yani bu şu demek oluyor. Odanın içerisinde hâkim olmasını istediğiniz üç rengi seçeceksiniz. Bu renklerin ikinin tonu aynı diğer renk ise bu renklere zıt bir renk olacaktır.  Seçtiğiniz bu açık tondaki rengi, duvarları boyamak için kullanabilirsiniz. Koyu olanı ise koltuklarda kullanıp aksesuarları da açık tonda bir renk yapabilirsiniz.



Dekorasyonda renk paleti oluştururken bütün bunlar ayarlanıp yapıldığında odanın ferah ve güzel görünmesini sağlayacaksınız. Dekorasyonda renk kombinasyonları önemli olduğu için odanın içerisine zıt rengin hâkim olmasını istiyorsanız mutlaka birkaç yerinde açık ton renk bulundurmanız gerekmektedir. Açık ton renk, zıt rengin keskin görüntüsü kaybolacak ve ortamın ferah olmasına sebep olacaktır.

Dekorasyonda Renk Uyumları Nasıl Sağlanır?

Dekorasyonda renk uyumları nasıl sağlanır

Ev, ofis, büro gibi yerlerde ilk göze çarpan ve dikkat edilen dekorasyon ve renk uyumudur. Dekorasyonda renk uyumunu kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Evin içerisinde bulunan perdeler, halılar, duvar rengi ve koltuklar birbirleri ile mutlaka uyum içerisinde olmalıdır. Bu eşyaların rengi birbirini tamamlar ise içerisi hoş ve ferah görünecektir. Genelde renk uyumunu sağlamak isteyen kişiler hep açık renk tonunu tercih ederek odanın ferah görünmesini isterler. Fakat çok açık tonlar odayı ferah göstermekten çok soldun ve renksiz gösterirler. Bu nedenle, renk uyumunda sürekli zıt renkler veya açık renkler tercih edilmemelidir.

İlginizi Çekebilir: En çok tutulan duvar boya renkleri için tıklayın!

Renk kombinasyonları yaparken hem zıt hem de açık ton renk eşit bir şekilde kullanılmalıdır. Bu renklerin ayarını iyi sağlar iseniz dekorasyonda müthiş bir renk uyumuna ulaşırsınız. Renk uyumunu doğru bir şekilde yapmak için birçok çeşit seçenek bulunmaktadır. İşte renk uyumunu sağlamak için bulunan seçenekler aşağıdaki gibidir



MUTLAKA OKUYUN:  Duvar Ayna Kaplama Modelleri ve Fiyatları 2021
  • Odanın içerisinde bulunan zeminin duvarın rengi ile birbirine yakın olması renk uyumunu sağlar
  • Halının mobilyalar ile aynı renk tonuna sahip olması renk uyumuna sebep olur
  • Perdenizde fon perde var ise halı ile aynı tonda seçmeniz renk uyumunu sağlamaktadır
  • Mobilyalarınızda bulunan yastıklar ile odanızın içerisinde bulunan aksesuarın renk tonunu tutturmanız renk uyumunu sağlayacaktır.

Örnek Renk Kombinasyonları

Örnek renk kombinasyonları

Dekorasyon ve renk uyumu çok önemlidir. Bunun için renk kombinasyonları yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Şimdi sizlere örnek renk kombinasyonlarından bahsedeceğiz. İşte örnek renk kombinasyonları aşağıdaki gibidir

Gri renk dekorasyonda ve renk uyumu için sıklıkla tercih edilen ve sevilen bir renktir. Griyi tercih etmek istiyorsanız içerisinde fuşyayı kullanabilirsiniz. Gri ve fuşyanın uyumu odanıza çok yakışacak ve odanızın Muhteşem görünmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Gri ile uyumlu renkler için dekorasyon fikirleri tıklayabilirsiniz.

Odanızın pembemsi olmasından yana iseniz, içerisine beyazı karıştırabilirsiniz. Pembe ve beyazın uyumu odanıza çok yakışacaktır

Seçiminizi siyahtan yana kullanmak isteyenlerdenseniz mutlaka aksesuarlarınızda sarıya yer ayırın. Sarının en tatlı tonu siyah ile birleşince ortaya mükemmel bir görünüm çıkacaktır



MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Tezgah Tavsiyesi için +6 Tezgah Önerisi

Maviye tutkunsanız aksesuarlarınızda veya mobilyanızın koltuklarında pudra pembe veya beyaz kullanabilirsiniz. Pudra pembe ve beyaz mavi ile birleştiği zaman güzel bir görüntü ortaya çıkarmaktadır

Seçiminizi bej renginden yana kullanıyorsanız bej renginin kombinasyonunu yeşil ile yapabilirsiniz. Bej rengi ve yeşilin uyumu harika olacaktır.

Ev dekorasyonunda her bir rengin farklı bir önemi ve ağırlığı var. Peki ya siz evde hangi renk dekorasyon seviyorsunuz? Renkler konusunda ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu konuları merak ediyorsanız bugünkü yazımı mutlaka okumalısınız.

Renklerin gücüne inanmayan yoktur hele ki dekorasyon için. Tabiatta hemen hemen her şeyin rengi vardır. Renkler tıpkı sesler gibi frekansa sahiptir ve farklı bir enerji biçimidir. Renkler de ses gibi titreşim ve dalgalar sayesinde insan psikolojisini ve fizyolojisini değişik şekillerle etkileyebiliyor. Sizinle bu yazımda renkleri ve renklerin sunduğu etkileri paylaşarak ev dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı sorusunu cevaplandıracağım.

Dekorasyonda kırmızı rengin gücü

Dekorasyonda renk seçimi
Dekorasyonda renk seçimi

Kırmızı en düşük frekansı en uzun dalga boyuyla sıcak ve çarpıcı bir etki bırakması yönüyle epey farklıdır. Kırmızı renk dekorasyonda farklı mesajlar da verir. Mesela kırmızı renkler kullanılarak tasarlanan bir oturma odasında davetkar bir havadan söz etmek mümkündür. Aynı zamanda kırmızı renginde bir samimiyet havasını da hemen sezebiliriz. Evinizde sıcak, samimi ve davetkar bir o kadar da sevimli bir ev ortamı yaratmak isteyenler kırmızı rengi mutlaka kullanmalıdır.

Mor renk ile dekorasyon

Mor renk ile dekorasyon
Mor renk ile dekorasyon

Mor rengi, en yüksek frekansı ve kısa dalga boyuyla soğuk ve dinlendirici bir renktir. Özellikle sakin bir yaşam sürenlerin dinlendirici bir renk olan moru tercih etmesi gerekir. Evlenecek çiftler öncelikle renklerin anlamlarını ve evde kullanılan dekorasyon renklerinin sağladığı enerjiyi iyi bilmeleri evlerinde doğru yerde doğru rengin kullanımı açısından çok önemlidir.

MUTLAKA OKUYUN:  Dekorasyon Hataları: En Çok Yapılan Yanlışlar!

Renklerin dekorasyonda dengesi

Evli ya da evlenecek çiftlerde renk dengesi çok önemlidir. Mesela, karakter olarak renk uyumu sağlamış çiftlerle renkler konusunda zayıf olan çiftler arasında farklı tercihler söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda tavsiyem renkleri dengelemektir. Nasıl mı? Örneğin, mavisi çok yüksek bir karakter için karşı tarafta dengeleyici rengin kırmızı olması gerekir. Turuncu renk iki tarafta da olmaması eğlencenin ve neşenin biraz desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka örnek sarısı fazla olan bir karakterin tamamlayıcı rengi eflatundur.

Turuncu renk sıcak ve iştah açıcı bir renk olması sebebiyle daha çok yemek odaları ve mutfaklarda kullanılması uygunken mor ve mavi tonlarının dinlendirici etkisinden dolayı yatak odalarında tercih edilmesi gerekir.

Bugünkü yazımda sizlere renklerin saçtığı enerjiden ve ev dekorasyonunda nasıl bir renk stratejisi izlenmesi gerektiğinden bahsettim. Ayrıca renkler konusunda çiftlerin tercihleriyle renk karakterlerinin ölçümü ve renklerin nasıl dengelenmesi gerektiği konusunda bilgiler verdim. Sizler de hangi renk dekorasyon konusunda benimle fikirlerinizi paylaşabilir, ev dekorasyonu için farklı öneriler sunabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Uyumları için Örnek Kombinler

Aşağıda tam 50 farklı rengi ve tonlarını uyumlu olacak şekilde bulabileceğiniz listeyi incelemenizi öneriyorum.

İlginizi Çekebilir: Birbirine uyumlu renker hangileridir, detaylar için bağlantıya tıklayın!



Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin




0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x