Çelik Kapı Boyama Rehberi, Çelik Kapı Nasıl Boyanır?


Çelik kapı boyama kararını aldıysanız böyle bir içeriğe ihtitacınız olabilir. Çelik kapı nasıl boyanır konusuna değindiğimiz bu içerikte çelik kapı boyama malzemeleri ile çelik kapınboyama fiyatları hakkındala da bilgi edinebilirsiniz. Eskiyi yenileme çelik kapıyı boyama için bir çok boya tercihinde bulunabilirsiniz. Saten veya yarı parlak gibi dış kullanım için tasarlanmış bir boya seçin. Kapının panellerini ve oluklarını boyamak için bir özel fırçalar da kullanabilirsiniz. Fırça ile boyamak, fırça darbesi izlerini önleyecektir. Devam etmeden önce katlar arasında kuruması için bolca zaman ayırdığınızdan emin olun. Kuruma süreleri altı ila on sekiz saat arasında değişebilir. Sarkma ve çatlamayı önlemek için katlar arasında kapının kurumasını beklemelisiniz.

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

YouTube video

Çelik Kapı Boyama için Su Bazı Boyalar

Çelik kapı boyama için iki tip çelik kapı boyası vardır: yağ bazlı ve su bazlı. Yağda çözünen boyalar özel temizlik ekipmanı gerektirir ve sadece profesyonel boyacılar tarafından kullanılmalıdır. Su bazlı boyalar metal kapılara uygulanması en kolay olanıdır.

 • Daha iyi bir sonuç için boyadan önce astar uygulanmalıdır.
 • Ardından, boyayı kapının düz yüzeyine uygulamak için bir rulo kullanın.
 • Astar kuruduktan sonra sıra bir sonraki kat boyaya gelir.

Evde çelik kapı boyamak istiyorsanız en iyi boya tercihi su bazlı boyalardır. Bunların isimlerini aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

 • Permolit Permolife,
 • Cadence Çelik Kapı Boyama(Multisurface),
 • Rich Multisurface,
 • Kale Supar,
 • Polisan X1 Çelik Kapı Boyama
 • Dyo Hidrolux.

Pimapen kapı sarkması sorununa çözüm arayanlar bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir.

Yağlı Boya ile Çelik Kapı Boyamak

 • 1 kat sentetik astar uygulamalısınız.
 • 1 gün kadar bekleyip sentetik yağlı boya uygulaması yapabilirsiniz.
 • 1 gün daha bekleyip ikinci katı uygulayabilirsiniz.
Çelik Kapı Boyama Rehberi, Çelik Kapı Nasıl Boyanır?
Çelik kapı nasıl boyanır?

Çelik Kapıya Özel Akrilik Boyalar

Çelik kapıları boyamak istiyorsanız, bazı temel boyama araçlarına ihtiyacınız olacak. Mevcut boyayı kazımak için bir zımpara kağıdına ve eski boyayı çıkarmak için bir ısı tabancasına ihtiyacınız olacak. Boyayı metalden çıkardıktan sonra, yenisini eşit bir kat akrilik lateks boya ile uygulamanız gerekir. Bunu hızlı ve katmanlar halinde yapmak isteyeceksiniz.

Evde Çelik Kapı Boyama Öncesi Astar Boyama

Evde Çelik kapı boyama projenize başlamadan önce mutlaka kapıyı iyice temizleyin ve iyi bir astar kullanın. Astar, boyanın çelik yüzeye yapışmasına yardımcı olarak cilayı daha pürüzsüz ve daha dayanıklı hale getirir. Satın aldığınız boya astar içermiyorsa bu adımı atlayabilirsiniz. Koyu bir boya seçerseniz, gri bir astar kullanın. Hafif bir boya ise beyaz bir astar kullanmalıdır. Bu, astarın son kattan görünmesini önlemek içindir.

Köpük Rulo Kullanımı

Çelik kapı boyama için köpük rulo kullanmalısınız. Boyacılar genellikle çelik kapılara tek kat boya uygulamak için köpük rulolar kullanırlar. Bu, kapının pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacak ve bu da daha pürüzsüz bir bitmiş ürün ile sonuçlanacaktır. Kapının ayrıca, altı ila sekiz saat arasında sürebilen katlar arasında düzgün bir şekilde kuruması gerekir. Bu nedenle, başka bir kat uygulamadan önce katlar arasında yeterli zaman bırakmak önemlidir. Ayrıca her kat arasında yeterli kuruma süresine izin vermelisiniz.

Çelik Kapı Boyama için Hazırlık

Çelik kapı boyoma için hazırlık yapmak şart! Seçtiğiniz boya rengi ne olursa olsun, çelik kapınızı boyamaya hazırlamak nihai sonucun anahtarıdır. Boya uygulamasına başlamadan önce bu ipuçlarını takip ederek kapıyı hazırlamak isteyeceksiniz. Rulo kullanmak, kapının eşit şekilde kaplanmasını sağlayacaktır, böylece katlar arasında zımparalamanız gerekmeyecektir. Oluk ve panellerin olduğu alanlara fırça ile de boya uygulayabilirsiniz. Bu şekilde fırça darbelerini en aza indirebilirsiniz. Her zaman katlar arasında boyanın kuruması için yeterli zaman bırakın. Kuruma süresi altı ila 18 saat arasında değişebilir.

Çelik Kapı Boyarken Dikkat Olun!

Çelik kapınızı boyarken çok dikkatli olmalısınız. Başladığınızda çelik kapı boyamanın olduğundan daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuçta, zaten astar uyguladınız, değil mi? Doğru. Ama bu astar işini düzgün yapmadı. Bunun yerine çelik kapı yüzeyine nem vererek çinko oksit oluşturur. Zamanla bu çinko oksit, yeni boyadaki yağlarla birleşerek filme saldırır. Dahası, boyanın altındaki nem buhara dönüşür ve son katın içine doğru ilerler.

Çelik Kapı Boyama Fiyatları

Çelik kapı boyama fiyatları çelik kapıların değiştirilmesinden çok daha ekonomiktir. Bunları boyamak çelik kapılarınızın ömrüne yıllar ekleyebilir. Çelik kapıları boyamanın ortalama maliyeti, stile, boyuta ve renge bağlı olarak 1.000₺ ila 2.000₺ arasındadır. Boya birçok farklı cilada mevcuttur ve maliyetler, cila tipine ve kaç kat gerektiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Çelik kapı boyama için profesyonel bir usta ortalama olarak 500₺-1.000₺ gibi bir ücrete çelik kapıyı boyayabilir. Bir boya ustası kiralamayı seçerseniz, maliyet kapı tipine ve boyutuna göre değişecektir. Daha farklı fikirler için Pinterest sayfasına göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sprey boya ile çelik kapı boyanır mı?

Sprey boya ile çelik kapı elbette ki boyanabilir. Sprey boyayı akıtmadan ve iz yapmadan çok hızlıca çelik kapınızı boyayabilirsiniz. Öncesinde astar sprey uygulamayı ve katlar arasında beklemeyi unutmamalısınız. En son sprey vernik uygulaması yapabilirsiniz.

Çelik dış kapı boyanır mı?

Çelik dış kapı tabii ki boyanabilir. Hem de doğru boyama yöntemi ve doğru boya ile boyanırsa çelik kapının ömrü uzatılabilir. Saten boya, akrilik boya ve piyasada bulunan özel çelik kapı boyaları ile boyayabilirsiniz.

Yorum yapın