Sıva Altı Priz Marka ve Modelleri Elektrix’te!

Hayatımızın birçok alanında kullandığımız ve çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyan cihazların şebekesine bağlanmada kullanılan araçlara sıva altı priz denir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber elektrik, gün geçtikçe en kapsamlı gereksinimlerimizden biri olmuştur. Günümüzde farklı çeşitlerde priz bulunur ve farklı kullanım amaçlarına sahiptir. Bu kullanım amaçları doğrultusunda sıva altı, sıva üstü ve nemliyer-antigron priz olmak üzere üç adet priz çeşidi vardır. Birbirinden farklı modellerde bulunan bu priz çeşitleri, farklı kullanım alanlarında tercih edilir. Özellikle çeşitli elektronik ürünlerin prize takılması gereken uçlarında oluşan farklılıklar, prizlerin çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu sayede birbirinden farklı ürünlerin kullanımı da yaygınlaşmıştır.

Sıva Altı Priz Kullanım Alanları

Sıva Altı Priz Marka ve Modelleri Elektrix’te!
Sıva altı priz kullanım alanları

Sıva altı prizler duvara monteli olarak kullanılan priz çeşitlerindendir. Prizin gövdesinde akımı taşıyan iletken kısım ve sıva altı priz kasası, sert malzemeden ya da bakırdan üretilir. Sıva altı prizin topraklı priz ve topraksız priz olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. Günümüzde farklı kullanım alanlarının çokluğu sebebi ile sıva altı topraklı priz daha çok tercih edilir. Aynı zamanda sıva altı prizlerin sayısı isteğe bağlı değişkenlik gösterebilir.

Özellikle iş yerlerinde elektrik gereksinimi olan çok fazla eşya olabileceği için sıva altı ikili priz veya sıva altı üçlü priz bu tarz yerlerde sıklıkla bulunabilir. Sıva altı prizler; büroda bulunan ofis aletleri, evde kullanılan elektronik aletler ve fabrikalarda kullanılan makineler dahil birçok alana hizmet etmektedir. Böylelikle birden fazla sıva altı prizi çok daha avantajlı bir seçenek olmaktadır.

Topraklı Priz Nedir?

 Faz ve nötr haricinde toprak ucuna sahip prizlere topraklı priz denir. Toprak ucu herhangi bir şebeke ile temasa geçmez. Toprağa gömülü bir elektrot ile bağlanmıştır. İletken madde olarak galvanizli veya bakır levha kullanılır. Topraklı priz, şebekeden aldığı 220 voltu tüm cihazlara aktarmak için kullanılan bir devre elemanıdır.

Dış yüzeyinde metal bulunduran bütün elektrikli aletlerde topraklı priz kullanılır. Bunun sebebi ise genel olarak bir elektrik kaçağı olduğunda herhangi birini elektrik çarpmasına karşı koruma sağlamaktır. İşlem, bir elektrik akımını iletkenler aracı ile toprağa aktarır. Normal şartlar altında toprak içinden elektrik akımı geçmez. Bu yüzden bir elektrik sistemindeki elektrik kaçaklarını önlemek ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak için topraklama yapılır. Topraklı prizler çoğunlukla iş yerlerinde ve evlerde kullanılır.

Topraksız Priz Nedir?

 Topraksız priz, topraklı prizin aksine herhangi bir topraklama alanı bulundurmamaktadır. Topraksız priz sadece nötr ve faz bölümlerinden oluşur. Güvenlik açısından topraklı prize göre daha az tercih edilir.  Elektrik kaçaklarına karşı güvenlik sorunu oluşturabilir ve topraklı priz gibi ek bir koruma bölümü yoktur.

Sıva Altı Priz Türleri Nelerdir?

Sıva Altı Priz Marka ve Modelleri Elektrix’te!
Elektrix: Sıva altı priz türleri nelerdir?

Günümüzde farklı kullanım amaçları için farklı sıva altı prizler mevcuttur. Bunlar, sıva altı anahtarlı priz, kapaklı priz, kapaksız priz, çocuk korumalı priz, telefon prizi, komütatör ve vavien’dir.  Bu priz türlerinden bazıları anahtara gereksinim duyar. Bu sıva altı anahtar, priz gövdesinin üzerinde bulunur. Konfor alanlarınızda ışığı açıp kapatmak için kullandığınız ve farklı yapılarda karşınıza çıkan küçük birer eşyayı oluşturur.

  • Anahtar Priz: Günlük hayatınızda sıva altı prizli anahtar çok kullanışlı bir rol oynar. Üzerinde açma kapama işlevi bulunur ve aynı zamanda 220 volt şebeke elektriği kullanmanıza olanak tanır. Ofis veya ev gibi ortamlarda sıklıkla kullanılır. Schneider Electric EPH0170121 Asfora beyaz anahtar sıklıkla tercih edilen ürünlerden bir tanesidir. BU ürünü UV ışınlarına dayanıklı olması, herhangi bir solmaya karşı korunak sağlaması ve kullanıcı dostu olması sayesinde uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok anahtar priz modelleriseçeneklerine Elektrix ayrıcalığı ile kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Kapaklı Priz: Kapaklı prizler, elektrik akımı ileten prizlerin korunmasında büyük bir rol oynar. Bu sayede hem kullanım kolaylığı sağlar hem de sıklıkla tercih edilmesine katkıda bulunur. Priz içlerini toz ve neme karşı korur. Kullanıcının herhangi bir şekilde zarar görebileceği durumlara karşı koruma görevi üstlenir. İş yerleri, evler ve özellikle fabrikalar için kullanıma oldukça uygun priz seçeneklerinden birini oluşturur. Küçük çocuklu aileler için kullanımı son derece önemlidir.
  • Komütatör: Komütatör anahtarı birden fazla lambayı, aynı noktadan ayrı ayrı kontrol etmeyi sağlar. Bu anahtar ile iki lambayı da açıp kapatmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda birini açıp diğerini kapalı halde tutabilme imkanına da sahipsiniz. Genellikle avizelerde ya da büyük alanları aydınlatmak için kullanılır.
  • Çocuk Korumalı Priz: Elektrik akımları söz konusu olduğunda, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güvenliktir. Yaşça küçük çocukların prizlerden kaynaklı ortaya çıkabilecek tehlikeleri anlaması oldukça zordur. Bu sebeple de priz seçimi yaparken çocukların erişemeyeceği veya uğraşamayacağı türden ürünleri seçmek önemli bir güvenlik alanı oluşturur. Bu prizler kapakçıklara sahiptir ve çocukların parmaklarını veya bazı metal aletleri dokundurmasıyla elektrik akımına maruz kalmasını engeller.
  • Telefon Prizi: Telefon prizi genellikle bilişim sistemlerinde zayıf akımları sonlandırmak için kullanılır. Telefon prizi için kullanılan jacklar genellikle esnek maddelerden yapılır. İki bölümü vardır ve kablonun gireceği yerler taraklıdır. Bu taraklı bölümler metalik dişlere sahiptir. Kabloların iletken kısmı bu metalik dişler ile birleştiğinde veri iletimini sağlar.
  • Vavien: Vavien anahtar, aydınlatma görevinde kullanılan birden fazla lambanın elektrik bağlantısını iki anahtar ile açılıp kapanmasını sağlayan elektrik devresidir. Vavien anahtarda genellikle AC ya da DC elektrik kaynağı kullanılır. İki ortak kutbun kontak uçlarını birbirine bağlayarak, vavien anahtarının bağlantısını yapabilirsiniz. Vavien anahtarı genellikle uzun koridorlarda kullanılır. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak kullanım yerleri farklılık gösterebilir. Vavien anahtarının kullanımı oldukça avantajlı seçenekler oluşturur. Herhangi bir koridorun başında ışığı yakarsanız, koridorun sonuna geldiğinizde ışığı kapatmak için geri dönmenize gerek kalmaz. Koridorun sonunda bulunacak bir anahtar ile bu işlemi daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Vavien anahtarı, ev, ofis, büyük alışveriş merkezleri vb. alanlarda iç ve dış aydınlatma seçeneklerinde kullanılır.
  • Liht Butonu: Liht butonu, bir diğer adıyla ışıklı liht anahtarı bir veya birden fazla lambayı açıp kapamaya yaramaktadır. Aynı zamanda otomatik merdivenlerin hareketini kontrol eden ani basmalı bir devre elemanıdır. Üzerinde sistemin belli olmasını sağlayan ve genellikle karanlık alanlarda devreye giren led ışığı bulundurur.

Güvenlik için Tercih Edilmesi Gereken Prizler

Schneider Electric EPH3170121 Beyaz Kapaklı Topraklı Priz: Güvenlik söz konusu olduğunda doğru prizi kullanmak hayati önem taşımaktadır. Schneider Electric sunduğu kaliteli kullanım sayesinde pek çok farklı alanda kullanıma uygundur. Yalın stili ve keskin hatlara sahip bu priz ile istediğiniz dekora uyum sağlayabilirsiniz. Ürünün çevresinde bulunan renk tonu uzun yıllar boyunca herhangi bir solma yaşanmadan kullanılabilir. Bunların yanı sıra prizin kurulumu da oldukça basit bir işlemdir.

Legrand 768115 Raventi Beyaz Çocuk Korumalı Topraklı Priz: Çocuklu aileler için kullanımı son derece avantajlı olan bu priz çeşidini her alanda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Özellikle ev içinde kullanımı güvenlik açısından önemlidir. Çocuğunuzun güvenliği için bu tarz ürünleri Elektrix’te uygun fiyata kolaylıkla bulabilirsiniz.

Birden fazla elektrik priz ve anahtar modelleri ile ihtiyacınıza en uygun ürünü kolaylıkla tercih edebilirsiniz. Kaliteli sıva altı priz modelleri kullanım gerektiren her alanda kolay kurulumu sayesinde sıklıkla tercih edilir. Özellikle ev içlerinde veya fabrika gibi büyük alanlarda priz seçiminin önemi oldukça büyüktür. Bu sebeple de priz tercihi yaparken Elektrix’i inceleyerek doğru prizi bulup ihtiyacınızı hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

Yorum yapın